Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

DATA: 18-01-2019
Clasa: ÎNTÂI
Învățător: Țulea Olga
Disciplina: Matematica
Unitatea de învățare: Numerele natural 0-10. Adunarea și scăderea.
Subiectul : Consolidarea cunoștințelor în rezolvare de exerciții și probleme în concentrul 0 -10.
( Cine seamănă, culege.)
Tipul lecției : Recapitulare și sistematizare a cunoștințelor.
Tipul evaluării: Instrumentală. Instrumente de evaluare: fișa de autoevaluare, fișa de eficiență
a învățării, fișa de evaluare reciprocă. Noninstrumentală: feedbackul de conținut.
Subcompetențe Obiective operaționale Produsul lecției Criterii de evaluare
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
2.1 Identificarea , citirea și a) Cunoștințe: Scrierea 1. Identificarea vecinilor
scrierea numerelor naturale O1-să citească și să numere de la 0-10, numerelor numărului respectiv;
0-10. aranjând numerele în ordine crescătoare, naturale 0-10; 2. Determinarea
3.1 Receptarea elementelor descrescătoare Calcul oral în numărului mai mic/ mai
de limbaj matematic aferent O2- să identifice vecinii numerelor, baza înțelegerii mare dintre două
conceptelor de adunare și recunoascând numerele pere și impare; terminologiei numere;
scădere. b)Capacități: matematice ; 3 Scrierea semnelor
3.2 Efectuarea adunării și O3-să efectueze adunări și scăderi cu Rezolvarea corespunzătoare ale
scăderii numerelor naturale numerele 0-10; problemelor limbajului matematic
în concentrul 0-10. O4-să identifice operația necesară rezolvării simple învățate;
3.4 Rezolvarea problemelor unui exercițiu sau a unei probleme simple; Formularea 4. Numirea / scrierea
simple, pornind de la: O5- să utilizeze elemente de limbaj matematic problemelor numerelor naturale 0-10
imagini, enunț, incomplet. aferent conceptului de număr natural; simple. 5. Citesc cu atenție
Obiective afective: cerința și rezolv ficare
O6- exprimarea bucuriei de a descoperi exercițiu sau problemă
lucruri noi, bucuria reușitei; conform -Criteriilor de
O7- stimularea motivației și interesului succes.
cognitiv prin manifestarea atitudinii vis-a vis
de cele învățate.; O8 – să manifeste
deprinderi de colaborare în perechi și în drup.
Tehnologia didactică a lecției:
Metode, procedee și tehnici Mijloace instrucționale Forme de
activitate
Conversația euristică dirigată, exercițiul, Postere, fișe de lucru, carioca, tabla, creta, pazzle , Activitate
insuficiență informațională,descoperirea, imajini, jucăria-oaspete,plicuri, săniuțe decupate și frontală,
explicația, observația, clusteringul, analiza, brăduți, imagini cu autoaprecierea cunoștințelor ; activitate în
asaltul de idei, jocul didactic, sxplozia stelară, fișe didactice, fișe de evaluare, de autoevaluare, de grup, activitate
cadranele, dilema, Blazonul, situație de eficiență a învățării. individuală,
problemă,mesajul oral, lucrul creativ, lanțurile Texnologii hardware: compuret, proiector- activitate în
matematice, metoda Cubului. diapozitive Power-Point, sistem de proiecție. pereche.

DESIGNUL LECȚIEI
Eta- Obie Tim Activitatea învățătorului și a elevului Strategii didactice Meto
pele ctive -pul Metode Mijloace Modu de de
lecți și de ri de evalu
ei procede învățare organ are
e izare
Evo- 1mi I. Moment ordanizatoric Mesaj Imagini
care n Asigur condiții necesare desfășurării în bune condiții a lecției, oral
cerând elevilor să pregătească materialele necesare , sa-și Blazonul
corecteze poziția în bancă și să păstreze ordinea și disciplina. poster
II. Captarea atenției
1) Salutul Poster
Clopoțelui sună , PPT
Joaca s-o lăsăm . Imagini
La lecția de matematică, cu
Să ne încadrăm!!! Mesaj locomoti
1,2. Stăm în rănnnduri câte doi, oral va și
3,4,5. Sântem cei mai harnici oici. vagoanel
Pe oaspeți îi salutăm, e
Și în liniște ne așezăm. Dialog
- Am auzit că sunteți cei mai harnici pici! dirijat Oaspetel
Harnici ca cine ? Clusterin e–
- Harnici ca albina, ca furnica, ca mama! gul mașinist
III. Să întâmpinăm oaspetele zilei de astăzi. PAPAGA
-Oaspetele zilei de azi este Papagalul Cheșa LUL
Mărețul oaspete va veghia desfașurarea lecției și ne va ajuta Blazonul jucărie
ca ziua de azi să fie interesantă și utilă. Oaspetele nostru a Braistor moale.
ajuns la noi în clasă cu un mijloc de transport rapid, el merge mingul
iute ca gândul, șitâind pe șine și face un zgomot Explozia
cuprinzător:Tuc ! Tuc! Tuc! stelară
Oare cu ce a ajuns oaspetele?
Real -Elevii descoperă e tablă un trenuț urmat de o mulțime de
izare vagoane trase de o locomotivă.
a 1. Cine conduce locomotiva?
sens 2. Cum credeți cine va fi azi mașinistul ?
ului -Astăzi vom face o călătorie imaginară.
Cum fiecare dintre noi avem o Familie, o Patrie un neam, aș și
Matematica are un loc al său numuit ,,Regatul matematicii”
Trenul nostru azi va vace un drum lung prin Țara Matematicii.
Papagalul -mașinist ne îndeamnă să purcedem la drum:
Pe tabla sunt acroșare un șir de imagini cu prima literăa
fiecărui cuvânr descoperiți un cuvînt nou.
SUCCES
Ca să pornească trenul este nevoie să încălzim Locomotiva .
I-obstacol
-,,Gimnastica minții”
- Blazonul zilei de azi.
-Blazonul vocabularului matematic.
Joc didactic-oral
Dictare matematică
1. Scrie numărul iezilor din povestea scrisă de Ion Creangă.
2. Suma numerelor 3 și 4 .
3. Srieși cifra care indică câte zile lucrătoare sunt într-o
săptămână.
4. Marește numărul obținut cu 4.
5. Care este diferența numerelor 7 și 6.
- Ce fel de numere ați scris?
-Aranjați numerele descrescător.

-Câte numere ați scris?


- Ce știți despre cifra 5?
II-Obstacol -Lanțul numerelor Lucrul în grup
Gr-I, Află lungimea șarpelui Boa. (3 metri)
Gr -II, Sportivii ,,TRIADA” ( rezultatul cu acelaș răspuns)
Gr-III, Detectivii. Descoperim când a decedat poetul Grigorie
Vieru? ( 18 februarie)
Gr -IV, Muzicienii. Cântecul cifrelor. ( fișa cu cuvintele
cântecușui)
III-Obstacol- Observă și descoperă. Vulpea cea șireată.
Metoda CUBULUI

IV -Obstacol. Află numărul necunoscut.


1. Completați tabelul.
2. Trasează drumul cățelușului până la os.
3. Unește punctele crescător.
4. Calculează și colorează conform codului.

Refl V-Obstacol. Rezolvă problema . Raspuns: 9(litri, cojoace,


ecție vieți).
Gr-I. Afla câte litre de apă ține în trompă un elefant?
Gr-II. Câte cojoace își scutură Baba Dochia?
Gr-III. Câte vieți are o pisică?
VI-Obstacol. Surpriza. Jocul didactic ,, PAZZLE”
Evaluarea criterială prin discriptori se va face prin colorarea
imaginii cu culoarea potrivită conform cerințelor de pe panou.
Cântecul ,,Sania”. Fiecare elev primește câte o fișă cu
cuvintele cântecului și o săniuță-imagine, se propunede
completat și colorat săniuțele conform activității la lecție.În
partea opusă a fișei este desenată o floare completati-o pe
petalele ei cu exerciții de adunare și scădere în limita 10.

S-ar putea să vă placă și