Sunteți pe pagina 1din 7

CLUBUL COPIILOR FALTICENI PROF.

PASCARIU ELENA DANIELA

PROIECT DE LECTIE

CLASA : a V a
PROFESOR: Pascariu Elena Daniela
OBIECTUL: Geografie Generala
TITLUL LECTIEI: Hidrosfera
TIPUL LECTIEI: lecţie de recapitulare după plan;

Timp: 50 min

Varianta: lecţie de recapitulare cu ajutorul unui program computerizat;


Scopul lecţiei:
• consolidarea cunoştinţelor, aprofundarea şi completarea unor lacune referitoare la
hidrografie;
• redimensionarea conţinuturilor despre hidrografie,pe baza unui plan sintetic ;
• manifestarea interesului pentru cunoaşterea caracteristicilor hidrografiei locale şi
integrarea acestora în sistemul informaţiilor de geografie fizică:

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, toţi elevii vor fi capabili:


Cognitive:
O.1 să definească in cuvinte proprii noţiunea de hidrosferă;
O.2 să descrie ,utilizând un desen schematic, circuitul apei în natură;
O.3 să precizeze şi să caracterizeze principalele componente ale hidrosferei;
O.4 să localizeze pe harta fizică a lumii ,diferite elemente geografice legate de structura
hidrosferei;
O.5 să caracterizeze şi să clasifice apele continentale de suprafaţă;
O.6 să precizeze caracteristicile apelor subterane;
O .7 să recunoască trăsăturile hidrografiei orizontului local;
Metodologice:
O.1 să localizeze pe hartă denumiri geografice în contextul diferitelor ierarhii;
O.2 să manifeste interes pentru cunoaşterea particularităţilor hidrografiei orizontului natal
prin participare activă şi conştientă la activitate;
Nivel iniţial: elevii au noţiuni şi cunoştinţe actuale despre hidrosferă şi deprinderi de
interpretare a elementelor grafice şi cartografice;
Strategia didactică:
• conversativ-explicativ-exersativă cu elemente de comparaţie,problematizare;

1
CLUBUL COPIILOR FALTICENI PROF.PASCARIU ELENA DANIELA
Resurse procedurale:

centrate pe acţiunea profesorului: explicaţia;


expunerea;

centrate pe activitatea elevilor: conversaţia euristică;


observarea dirijată ;
lucrul cu harta;
problematizarea;

descoperirea;
instruirea asistată pe calculator;

centrate pe acţiune : exerciţiul geografic;


lucrul cu harta;
Procedee: . munca cu manualul:
.cartea;
.folosirea tablei;

Resurse materiale: grafice: .imagini soft educaţional;


Harta politică a lumii;
Harta fizică a lumii;
atlase scolare;
desen schematic;
tehnice: .calculator;
de raţionalizare a timpului didactic:
fişe de evaluare;

Organizare: frontală; individuală; pe grupe;

Evaluare: Ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia:


A.De conţinut:răspunsurile la întrebările orale,rezolvarea itemilor din test;
B.De utilizare a operaţiilor gândirii: analiza şi comparaţia după anumite criterii a
componentelor hidrografiei ,identificarea unor elemente pe hartă;

Bibliografie:

Cucoş ,C-tin- ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare


în învăţământ şi grade didactice”, Ed. ,,Polirom”, Iaşi, 1998.
Donisă,I;Donisă,A;Anastasiu,V; ,,Geografie”-manual pentru clasa a IX a,E.D.P. R.A.,Buc.2004.
Dulamă,Maria Eliza- ,, Modelul învăţării depline a geografiei”,
Ed.Clussium,Cluj- Napoca,2004.
Gâştescu,Petre; ,,Fluviile Terrei”,Ed. Sport-Turism,Buc.,1990.
Gâştescu,Petre; ,,Lacurile Terrei”,Ed. Albatros,Buc.1979.
Ilinca, Nicolae - ,,Didactica Geografiei” , Ed.,,Corint”, Bucureşti, 2000.
Pişota,I;Buta,I;,,Hidrologie”,E.D.P.,Bucureşti,1975.

*** Curriculum naţional –programele pentru clasele IX_XII;


Aria curriculară -,,Om şi societate”
M .E .N Buc. ,1999

2
CLUBUL COPIILOR FALTICENI PROF.PASCARIU ELENA DANIEALA

Conţinutul informativ:

HIDROSFERA Oc.Planetar Pacific


Atlantic
Indian
Arctic
Apele superior
continentale pârâu curs mijlociu
râu inferior
-de suprafaţă curgătoare fluviu râu
gură de vărsare
lac

mare,ocean
(deltă,estuar)
afluenţi (ord.I,II,III,IV)

stătătoare bălţi
mlaştini
naturale glaciare
tectonice
vulcanice
lacuri de baraj natural
litorale
de tasare
carstice
fluviatile

antropice iazuri
heleştee
de acumulare

montani de circ
gheţari de vale
de calotă

aisberguri

banchiză

freatice captive cu scurgere continuă


-subterane vadoase izvoare
de adâncime juvenile

3
CLUBUL COPIILOR FALTICENI PROF.PASCARIU ELENA DANIELA

Desfăşurarea activităţii

Ob
Dozare

Nr Evenimentel Conţinutul lecţiei Activitatea


op Resurse Evaluare
crt e instruirii Activitatea profesorului elevilor
er

1 1’ Organizarea Atenţionează elevii asupra Pregătirea procedurale: Aprecieri,


clasei momentelor lecţiei. caietelor şi -exerciţiul; atenţionări.
Prezenţa. documentelor
Pregăteşte materialele. şcolare.
2 2’ Pregătirea -In această lecţie ,veţi aplica Se mobilizează, procedurale: -stimularea
aperceptivă informaţiile despre hidrosferă participă, -expunerea; participării
în situaţii diferite. comunică elevilor la
impresii. răspunsuri;
3 2’ Precizarea Anunţă, precizează obiectivele Ascultă, acceptă, procedurale: -observarea
temei, şi strategia de rezolvare, participă, scriu -expunerea; comporta
obiectivelor condiţiile de lucru. Scrie titlul titlul lecţiei în -lucrul la tablă mentului
şi a planului lecţiei pe tablă: ,,Hidrosfera”. caiet. elevilor;
de
recapitulare
4 O1 35’ Precizarea şi Prin conversaţie se Ascultă, procedurale:
recapitularea reactualizează definiţia reflectează, -conversaţia -stimularea
conţinutului hidrosferei. audizează, euristică; participării
pe baza răspund. Notează -lucrul la tablă elevilor la
planului în caiet. răspunsuri;
stabilit.
-analiza şi
O2 Cere elevilor să descrie Analizează -observarea aprecierea
circuitul apei în natură după desenul şi descriu dirijată; răspunsuri
desenul schematic din fişa de circuitul. materiale: lor;
lucru. -fişa de lucru; -analiza
-desen circuitul interpretării
apei în natură; desenelor;

interevalua
O3 Pe baza cunoştinţelor anterioare Ascultă,se -expunerea; rea
se realizează pe tablă, cu mobilizează, -lucrul la tablă; autoevaluarea
ajutorul elevilor, schema scriu în caiete. ;
principalelor componente ale chestionarea
hidrosferei. orală;

4
O4 Cere elevilor să precizeze Ascultă, -observaţia -analiza şi
componentele Oceanului reflectează, dirijată; aprecierea
Planetar . analizează, -problemati răspunsuri
Propune următoarele situaţii de răspund. zarea;lucrul cu lor;
învăţare: Localizează pe harta;
-indică mai multe mări, cere hartă. -exerciţiul
elevilor să le localizeze pe hartă geografic; -stimularea
şi să recunoască categoria din participării
care fac parte. Notează în caiete. -harta fizică a elevilor;
Adresează interogaţii de control lumii;
: Gândesc,formu
-Care este adâcimea maximă a lează,răspund. -chestionarea
oceanelor? orală;
-Care este marea cea mai -problemati
sărată?Dar cea mai dulce?De Observă şi zarea; -observarea
ce? analizează. comporta
-conversaţia mentului
euristică; elevilor;

Ascultă,reflec chestionarea
O5 Cere elevilor să descrie apele tează,răspund. orală;
continentale. -problemati
zarea;
Realizează impreună cu elevii
aplcaţii pe imagini -conversaţia
cufluvii,lacuri,gheţari. euristică;

5
O6 Prin conversaţie euristică,se Ascultă,reflec chestionarea
analizează apele subterane. tează,răspund. orală; aprecierea;
-problemati
zarea;

După analiza realizată,cere Ascultă,gândesc,r -conversaţia -analiza


elevilor să precizeze elementele aspund la euristică; răspunsuri
caracteristice ale întrebări. -lucrul la hartă; lor;
orizontului local. -expunerea;
-instruirea pe -stimularea
calculator; participării
elevilor;
-imagini Encarta;
-harta fizică a
lumii; îndrumarea;

aprecierea;
Descriu -chestionarea
O7 trăsăturile orală; -analiza
9’ Asigurarea hidrografiei -problemati imaginilor;
feed-back- orizontului zarea; -analiza
ului. local. lucrului la
hartă;

1’ Precizarea Comunică sugestiile ce vor fi Ascultă şi -explicaţia ; Observarea


activităţilor parcurse spre studiu. Realizarea notează. comportamen
pe care elevii unor referate cu titlul: “Omul şi tului elevilor
le vor hidrografia”.
desfăşuara
acasă

6
7

S-ar putea să vă placă și