Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V-a
Aria curriculara: Matematică şi ştiinţele naturii
Profesor: Carciuc Ionela Raluca
Disciplina: Matematica
Unitatea de învăţare : Unitãţi de măsurã
Subiectul: Unități de măsură pentru lungimi, capacitate, masa corpurilor, a timpului, a valorii
Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor
Competențe generale:
 Consolidarea cunostințelor despre unitatile de măsură;
 Dezvoltarea și consolidarea capacității de rezolvare de probleme;
 Dezvoltarea creativității prin compunere de probleme;
 Formarea și dezvoltarea competențelor de colaborare, cooperare în grupul școlar.

Competenţe specifice:
1.6. efectuarea de operaţii de înmulţire şi împărţire a numerelor naturale, utilizând proprietăţile operaţiilor şi algoritmii
de calcul
2.8 utilizarea instrumentelor şi unităţilor de măsură standard şi nonstandard , pentru lungime, capacitate,masă , timp şi
unităţile monetare în situaţii variate
3.1. exprimarea pe baza unui plan simplu de idei, oral sau în scris, demersul parcurs în rezolvarea unei probleme
4.3. manifestare de disponibilitate pentru a învăţa de la alţii şi a-i ajuta pe ceilalţi în rezolvarea de probleme
Competenţe derivate:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:
1. să enumere multiplii şi submultiplii unităților de măsură;
2. să efectueze oral şi în scris transformări în exerciţii şi probleme cu unităţi de măsurã;
3. să rezolve corect probleme cu unităţi de măsură ;
4. să compună corect probleme cu unităţi de măsurã;
5. să colaboreze în activitățile pe grupe sau în perechi.

Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
- Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, problematizare,joc didactic.
- Organizatorice: frontal, individual, pe grupe, în perechi
2. Resurse materiale: manualul, fişe de lucru, fișe pentru autoevaluare
3. Resurse temporale: 50 minute

Bibliografie:
 Lupu C., Săvulescu D., Lupu I., Aritmetică – Teorie. Probleme. Metode de rezolvare, Ed. „Egal”, Bacău, 2002.
 Cîrjan F., Begu C., Metodica predării-învăţării matematicii, Ed. Paralela 45, Braşov, 2001.
RESURSE EVALUARE
MOMENTE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL RECEPTĂRII Procedurale
LE LECŢIEI Metode si Organizato Materiale
procedee rice
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1. Moment Se asigura în clasă ordinea şi Elevii pregătesc conversatia Frontal Rechizitele si Aprecieri
organizatoric liniştea, ambianţa educaţională manualele şi caietele de manualul verbale
favorabilă desfăşurării în bune matematica, eliminând necesar
condiţii a lecţiei. alte preocupări.
2. Se verifica cantitativ şi calitativ Elevii urmăresc tema Conversatia frontal caietele de Aprecieri
Verificarea tema prin citirea orală de către individual, corectându- Exerciţiul matematica verbale
temei elevi. se acolo unde este cazul.

3. Captarea Se imparte clasa in 3 grupe Un elev citeşte poezia, Foi A5


atenţiei Solicit elevilor să rezolve sarcina apoi elevii grupelor Explicaţia
de pe fişa primită (Anexa 1): o calculează cerinţele
fişă cu calcul distractiv MOŞ impuse de versuri: Frontal
TIMP ARE PROBLEME ! 1.clipele de mărgăritar
2.mom. de călătorie ale
Pentru că azi serbăm ziua lunii
Uniunii Europene,m-am gândit 3.zilele săptămânii
că cea mai potrivită activitate ar Reprezentantul grupei
fi o vizită la Parlamentul citeşte operaţiile
European, adică în Bruxelles, effectuate.
Belgia. Elevii ascultă şi
Vom putea călători virtual , vizionează slide-urile
dar vom poposi în câteva țări prezentate
europene . Drumul, plata
călătoriei și mijlocul de transport
ne sunt asigurate de gazdele
noastre, dar cu o singură condiție:
trebuie să le dăm o mână de Ascultă informaţiile
ajutor la soluționarea unor mici despre detaliile excursiei
probleme ale fiecăruia. Dacă le
rezolvăm foarte bine , pornim la
drum cu avionul, dacă nu …
plecăm cu ce ne vor da:autocar,
biciclete sau pe jos. Depinde de
modul în care vom lucra.
La drum!
4.Anuntarea Astăzi vom rezolva sarcinile Recepţionează titlul Conversația frontal caietele de Aprecieri
temei si a pregătite de gazdele noastre: lecţiei şi obiectivele. matematica verbale
obiectivelor exerciţii şi probleme cu unități de
măsură ;se scrie titlul: Se scrie titlul în caiete
”Excursie matematică la
Bruxelles”
Până la sfârșitul orei mă
aștept să calculați, să răspundeți
întrebărilor, să rezolvați
probleme , să colaborați cu cei
din grupul vostru, să lucrați în
perechi, să completați onest fișele
de autoevaluare.
5,Organizare Aprecieri
a situațiilor Calcul mintal și repetarea unor Răspund la întrebări : Conversaţia Frontal verbale
de noțiuni teoretice
consolidare Se adresează următoarele
întrebări:
Care este unitatea principală de
măsurat lungimea obiectelor?
Care sunt instrumentele necesare
pentru a măsura lungimea
obiectelor?
Care sunt multiplii metrului? Dar
submultiplii ?De câte ori este mai
mare km decât m? Dar hm decât
cm? Rezolvă oral Exerciţiul frontal
Câte kg are 1q? Dar o tonă? Câte transformările date Aprecieri
q are o tonă? verbale
Efectuează transformările:
1 m = ? mm 3 hm = ? m Individual
5 km = ? m 2000 m = ? km
700 cm = ? m 8o dm = ? m

Desfăşurarea excursiei
imaginare
Se prezintă regulile de lucru:
Pentru fiecare probă, elevii se vor Împărţiţi în 7 grupe,
autoevalua pe fișa personală elevii ascultă
punând o steluță (dacă e corect) instrucţiunile
sau o bulină dacă au greșit la
rezolvarea ei.

Înainte de a porni la drum,ar


trebui să ne calculăm distanța de
parcurs și să vedem dacă avionul
ne ne poate transporta pe toți.

(Fișa 1)

1. Ungaria Fișe de Aprecieri


-în perechi, rezolvă problema Rezolvă exerciţiul 1 pe Exerciţiul În perechi muncă verbale
de pe fișa 2. fișa de lucru individual , independentă
Verificarea se face frontal apoi se expun oral
prin compararea răspunsului și a rezultatele .
modului de rezolvare.

Problemati-
2.Austria zarea
-în grup rezolvă problema de În grup
pe fișa 3, prin metoda cadranelor. Rezolvă în caiete
Verificarea se face frontal problema propusă.
prin compararea răspunsului și a Compară etapele
modului de rezolvare. rezolvării problemei și Aprecieri
rezultatul obținut. verbale,
Bifează corespunzător în selectarea
fișa de autoevaluare metoda mijlocului de
Primesc mijlocul de cadranelor Fișe de muncă transport
transport corespunzător

Prin rotaţie fiercare


Urmează ”comerțul cu probleme” grupă va desemna un
reprezentant care va ”comerțul În grup
scrie la tablă rezolvarea cu
problemei de pe fişa de probleme”
lucru.

Rezolvă problema .
3.Germania Citesc rezolvarea.
-în perechi, rezolvă fișa 4 . Compară etapele
rezolvării problemei și selectarea
rezultatul obținut. Problemati În perechi mijlocului de
Bifează corespunzător în zare transport
fișa de autoevaluare.
Compun și verifică cu
atenţie problema
compusă de altă grupă
Primesc mijlocul de
transport corespunzător

4. Bruxelles Rezolvă problema în selectarea


-primesc premiul-surpriza: perechi. Joc didactic Individual, mijlocului de
bancnote-joc cu diverse valori în Citesc rezultatul obținut. în grup Bancnote-joc transport
euro. Compară etapele
Elevii vor trebui să-i împartă în rezolvării rezultatul Aprecieri
mod egal în grup și apoi să obținut. verbale
calculeze ce sumă în lei au primit Bifează corespunzător în
fiecare, la cursul de schimb afișat fișa de autoevaluare
pe tablă. Primesc mijlocul de
transport corespunzător

Primesc banii, îi împart,


calculează suma în lei .
6.Obținerea Elevii primesc câte o fișă(Fișa 6) Lucrează independent Muncă individual Fișă de muncă Citirea și
performanței pe care trebuie să o rezolve independen independentă compararea
individual tă rezultatelor

7.Evaluare Elevii sunt întrebați câți dintre ei Elevii sunt atenți și se Conversația Fisele de Sondaj
au obținut pe fișa de autoevaluare auto apreciază autoevaluare verbal
numai steluțe(6). Se apreciază că Autoevalua
au realizat totul foarte bine, ca re Aprecierea
atare vor primi pe caiet câte o verbală
nota de 10. La fel se procedează
și cu ceilalți: 5,4,3;2;1 stelute-
9;8;7;6;5, restul -4.
Li se sugerează ce urmări ar
trebui să aibă aceste
rezultate( exersare ).

8.Încheierea Fac aprecieri verbale colective Notează tema conversatia frontal Caiete
lecţiei şi individuale. Notez copiii cei culegere
mai activi.
Tema pentru acasă.
Fișa 1.

a) Distanța Baia Mare-Budapesta= 390 km, Budapesta-Viena = 243 000 m,Viena-Berlin=682km,


Berlin-Bruxelles=77100 dam
Calculați câți km avem de parcurs până la destinație?

b) Posibil sau Imposibil

Pune P(posibil), respectiv I (imposibil) în fața propozițiilor următoare,după cum crezi că e bine:

-un telefon mobil are lungimea de 100mm

-înățimea unui bloc cu 4 etaje este de 1dam

-greutatea unei pisici mici este de 15000mg

-o flacon de apă plată are 500cl


Fișa 2. Rezolvă problema :
O cantitate de 60 dal de ulei de floarea soarelui este turnată în bidoane de câte 5 l fiecare ,iar cantitatea de
de 138 l de ulei de porumb este turnat în bidoane de câte 6 l fiecare.
De câte bidoane este nevoie?

Fișa 2. Rezolvă problema :


O cantitate de 60 dal de ulei de floarea soarelui este turnată în bidoane de câte 5 l fiecare ,iar cantitatea de
de 138 l de ulei de porumb este turnat în bidoane de câte 6 l fiecare.
De câte bidoane este nevoie?
Fișa 3.
Rezolvați problema în grup, folosind metoda cadranelor:
Trei bucăți de sârmă au o lungime de 5km. Prima bucată este de 4ori mai mare decât a doua. Câți m
are fiecare bucată de sârmă?

Datele problemei Schema

Rezolvarea, răspunsul Compune o problemă asemănătoare, folosind unități


de măsură pentru masă.
Fișa 4.

Wilhelm ,Hans și Johanna au cules plante medicinale.Wilhelm și Hans au cules 19kg, Hans și Johanna au
cules 21 kg, iar Wilhelm și Johanna 28kg.
Câte kg a cules fiecare copil?

Fișa 5. Calculați câți lei reprezintă suma pe care ați primit-o fiecare , dacă rata de schimb valutar astăzi
este:

1 euro= 4 lei și 40 bani


Fișa 6

Calculați costul /elev al viitoarei excursii având următoarele date:

-Distanța -200km
-transport: 30 bani /km
- 1 mic dejun- 5 lei și 50 bani
- 2 mese de prânz- meniul zilei-- 11lei/meniu
- 1cina - 6lei și 50 bani
-cazare - 72leipe cameră( cate 3 paturi)

Total:
COMERȚUL CU PROBLEME

Compune o problemă folosindu-te de următoarele date:


- avea 100lei
- 7kg de căpșuni costă 56 lei
-a cumpărat 12kg de căpșuni
FIȘĂ DE AUTOEVALUARE

Fișa 1

Fișa 2

Fișa 3

Fișa 4

Fișa 5
CURS VALUTAR

VÂNZARE: 1 euro= 4 lei și 40 bani

CUMPĂRARE: 1 euro= 4 lei și 10 bani


FIȘĂ DE AUTOEVALUARE FIȘĂ DE AUTOEVALUARE

Fișa 1 Fișa 1

Fișa 2 Fișa 2

Fișa 3 Fișa 3

Fișa 4 Fișa 4

Fișa 5 Fișa 5

FIȘĂ DE AUTOEVALUARE
FIȘĂ DE AUTOEVALUARE

Fișa 1
Fișa 1

Fișa 2
Fișa 2

Fișa 3
Fișa 3

Fișa 4
Fișa 4

Fișa 5
Fișa 5
Anexa 1

FIŞĂ DE CALCUL DISTRACTIV


(captarea atenţiei)
MOŞ TIMP ARE PROBLEME !

În a mea călătorie
Am pornit de mult , se ştie.
Nu ştiu însă cum se face
Drumul nu-l găsesc şi pace.
Voi, ca să mă ajutaţi
Trebuie să calculaţi!
ANUL, fiul meu, m-aşteaptă
Să ajung să-i bat în poartă.
Am promis că-i duc în dar
183 + 1831 clipe de mărgăritar.
Fiica următoare, LUNA,
Mă cheamă la ea într-una.
Are 23360 momente bune, călătorie,
Cu 801 vrea sa le-adune.
Cu SĂPTĂMÂNA, vă spun eu
Lucrul se complică rău.
Că ea 7 fete are
Tre’s-ajung la fiecare.
LUNEA vrea 3245 de bucurii să-i duc
MARŢEA cu 75 mai mult.
MIERCURII de s-ar putea
Cu 100 mai mult ca sora sa , Marţea.
JOI aşteaptă cu plăcere
400 + 1983 vorbe cu miere.
VINERI vrea alintată cu foc
De 103 şi cu 749 ori la un loc.
SÂMBĂTA vrea la plimbare
Cu 2000 mici şi cu 987 mari raze de
soare.
DUMINICA a socotit
Ce şi cât ei au primit.
Vreau să cred că reuşiţi
Drumul să mi-l descâlciţi.
Rezultate de primesc
Pot să mă şi odihnesc.

S-ar putea să vă placă și