Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Gornet Cricov, comuna Gornet Cricov


Data: 08 decembrie 2020;
Clasa: Pregătitoare;
Învățător: Băjinaru Geanina
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Obiectul: Matematică și explorarea mediului;
Unitatea de învățare: Despre Univers
Subiectul: Universul: Pământul, Soarele și Luna
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul de lectie: de predare
Scopul: Formarea cunoștințelor referitoare la corpurile cerești și la caracteristicile lor.

Competențe specifice:
MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31.
5.1. Pământul, Soarele și luna: recunoaștere în modele simple.

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


1.4. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar.

ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


2.4. Elemente de limbaj plastic: formă, volum.
Obiective operaţionale:
O1: Să identifice corect, minimum 5, dintre cele 10 numere aflate pe ,,Roata cifrelor”.
O2: Să execute corect sarcinile cerute în jocul ,,Te provoc”, utilizând cunoștințele dobândite anterior.
O3: Să recunoasca Pământul, Luna și Soarele în sistemul solar.
O4: Să identifice, în mod corect, cele trei componente ale sistemului solar învâțate astăzi, pe baza informațiilor dobândite.

Strategia didactică:
-Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, problematizarea, jocul didactic
-Mijloace şi materiale didactice: Auxiliar Intuitext; Telefon sau Calculator; Joc ,,Roata cifrelor”; Joc ,,Te
provoc!”;Prezentare Power Point.
-Forme de organizare: individuală, frontală.
-Resurse umane: 14 elevi;
-Resurse temporale: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:
-Programă școlară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI EXPLOARAREA MEDIULUI, Clasa Pregătitoare;
- Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel,,,Matematică și explorarea
mediului” - auxiliar pentru Clasa Pregătitoare, Editura Intuitext;
-Jocul ,,Roata cifrelor”: https://wordwall.net/resource/6943391 ;
-Jocul ,,Te provoc”: https://wordwall.net/resource/6947994 ;
Desfăşurarea lecţiei
Momentele lecţiei Ob Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Strategia didactică
.op Metode și Mijloace Forme de Evaluare
procedee didactice organizare
1. Moment Se pregătește materialul didactic Elevii pregătesc materialul Conversația; Auxiliar Individuală
organizatoric necesar pentru desfășurarea didactic. Intuitext; ;
lecției și se trimite invitația Telefon; Frontală.
pentru curs. Creion.
2. Reactualizarea Li se prezintă elevilor ,,Roata Elevii solicită cadrului didactic Conversația; ,,Roata Frontală. Aprecieri verbale;
cunoştinţelor cifrelor”(ANEXA 1), în cadrul să învârtă roata. Identifică cifra Explicația; cifrelor”;
dobândite anterior O1 căreia se află numerele naturale care se află lângă săgeată. Expunerea Telefon sau
de la 0 la 10. Cadrul didactic le Jocul didactic Calculator
menționează regula jocului:
,,Ghicește cifra din dreptul
săgeții”.
3. Captarea O2 Li se prezintă școlarilor un joc Elevii execută sarcinile care au Conversația; Roata ,,Te Frontală Aprecieri verbale;
atenției de captare a atenției, numit: ,,Te fost extrase. Exemplu: ,,Arată Explicația; provoc”;
provoc!”. Cadrul didactic le șase creioane”. Expunerea; Telefon sau
precizează elevilor faptul că, Jocul didactic Calculator
după ce roata se oprește, ei
trebuie să efectueze sarcina care
este în dreptul săgeții. (Anexa 2)
3. Anunţarea Se anunță că astăzi vor lucra o Elevii deschid la pagina 54. Conversația; Auxiliar Frontală;
lecție nouă și li se solicit să
temei şi a deschidă manualul la pagina 54. Explicația; Individuală.
obiectivelor Expunerea. Creion;
urmărite. Telefon sau
Calculator
4. Dirijarea O3 Li se solicită să își îndrepte Elevii ascultă indicațiile și Conversația; Auxiliar Frontală; Observarea
învăţării. atenția spre primul exercițiu de explicațiile cadrului didactic și Explicația; Individuală sistemică;
pe pagină. În același timp, cadrul rezolvă exercițiul din auxiliar. Expunerea; Aprecieri verbale
didactic atașează pe ecran o Problematizarea
prezentare power point în care Creion;
este ilustrat sistemul solar
(Anexa3). După ce cadrul didactic Telefon sau
le arată care este planeta Pămant calculator
și care este Soarele în prezentare,
îi roaga să rezolve exercițiul
astfel: colorați cu galben soarele
și cu albastru pământul.

5. Obţinerea O4 Învățătoarea le prezintă elevilor Ascultă explicațiile cadrului Conversația; Auxiliar Frontală. Observarea
performanţei. continuarea prezentării ppt prin didactic despre luna, soare și Explicația; PPT sistemică;
care le comunică informații pământ, apoi indicațiile pentru Expunerea; Telefon sau
despre lună, soare și pământ. a putea rezolva exercițiul 6. Jocul didactic. Calculator.
După informatiile prezentate li se
solicită elevilor să-și îndrepte Ei spun că, corpurile care au
atenția asupra exercițiului 6 din nevoie de căldură sunt plantele,
auxiliar și li se explică cerința: animalele, păsările, oamenii, apoi
colorați doar corpurile care au numără obiectele și scriu cifra
nevoie de lumina și căldura corespunzătoare fiecaruia în
soarelui, apoi numărați obiectele caseta de sub imaginea data.
și completați în casete cifra
corespunzătoare.(Anexa 4)

6. Feedback O4 Cadrul didactic le solicită Elevii ascultă indicațiile și Explicația; Telefon sau Frontală Observarea
elevilor să răspundă la cele 3 răspund întrebărilor: Conversația Calculator sistemică.
întrebări afișate în prezentare. -Soarele ne oferă căldura și PPT
Ce ne oferă Soarele? lumină.
A câta planetă de la Soare este -Pământul este a treia planetă.
Pămantul? Satelitul natural al pământului
Care este satelitul natural al este luna.
Pământului?

7. Încheierea Au loc aprecieri verbale Ascultă explicația dată de Explicația; Telefon sau Frontală Aprecieri verbale.
activității individuale și colective, cu cadrul didactic Conversația Calculator
privire la activitatea elevilor.
ANEXE
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și