Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Grupa Mica
Proiect Didactic Grupa Mica
DATA:12.03.2019
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT “CĂSUŢA CU POVEŞTI “BISTRIŢA
NIVEL: I (3-5) ani
TEMA ANUALÃ DE STUDIU: “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Parfumul florilor”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Lalele colorate”
TIPUL ACTIVITĂŢII:
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
1. DOMENIUL ŞTIINŢE (DŞ): „Lalele colorate” –joc didactic matematic (1-2)
2. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (DEC) „Câmp cu lalele” - (pictură - lucrare colectivă)
1. TRANZIŢII: -cântec: „Martie bine-ai venit”;
OBIECTIVE GENERALE:
S1-îmbogățirea experienției senzoriale, ca bază a cunoștințelor matematice referitoare, construirea de grupuri/mulțimi după criteriul
culorii, lungimii și după un număr dat .
S2- Dezvoltarea proceselor psihice de cunoaștere: spirit de observație, atenție voluntară, limbaj, imaginație.
S3- Educarea dragostei faţă de frumosul din natură, a dorinţei de a participa activ la realizarea şi menţinerea ei.
METODE ŞI PRODECEE:
-conversaţia, explicaţia, povestirea, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
- lalele de divese culori, tăvițe, cifre, șevalet, trafalet, pensulă, tăvițe, palete de culori, tempera, hârtie, recompense.
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, individual, pe grupe
SISTEM DE EVALUARE
FORME DE EVALUARE:
- evaluare formativă
METODE DE EVALUARE:
-chestionare orală, observare curentă, analiza produselor activităţii
Resurse temporale: 35 minute
BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani “, MECT, 2008;
„Activitatea integrată în grădiniţă” - ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Didactica Publishing House,
2008;
„Introducere în pedagogia preşcolară“, A.Glava, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
„Abordare în maniera integrată a activităţilor din grădiniţă” - ghid pentru proiecte tematice, V.Preda, Editura Humanitas
Educational, 2005;
Scenariul zilei
Sala de grupă va fi organizată pe două compartimente: un compartiment în care scăunelele vor fi aşezate în formă de semicerc
(unde se va desfăşura jocul didactic) şi în cel de al doilea compartiment vor fi aranjate șevaletele și măsuțele cu paletele de culori,
pensulele, trafaleții și tăvițele cu acuarelă. Copiii intrǎ în sala de grupă, se aşază pe scaune în formă de semicerc pentru derularea
jocului didactic.
Introducerea în activitate se realizează prin prezentarea lalelelor. Reactualizarea cunoștințelor se realizează prin adresarea
câtorva întrebaări despre anotimp.
În continuare, voi anunţa în termeni accesibili tema activităţii: „Astăzi împreună vom desfăşura o activitate numită „Lalele
colorate”, (2-3 preşcolari repetă titlul activităţii) vom sorta flori de diferite culori și lungimi, apoi vom picta un câmp cu lalele
colorate.
Explicarea şi demonstrarea jocului şi a regulilor acestuia: Preşcolarii vor fi asezați pe scaunele, sub formă de semicerc
preșcolarul ales vine în faţă şi rezolvă sarcina propusă. Fiecare copil are dreptul la două încercări.
Jocul de probă: preșcolarul ales va forma grupa lalelelor de culoare galbenă.
Jocul propriu-zis: în continuare preșcolarii numiți prin numărătoare vor forma grupe de flori de aceeași culoare.
Varianta 2: copilul numit formează grupa lalelelor cu codiță scurtă de o anumită culoare; apoi cu codiță lungă; se constată că
a rămas o lalela cu codiță de lungime mijlocie.(Copiii se familiarizează cu termenul de lungime mijlocie)
Varianta 3: preșcolarul ales va număra lalelele prin încercuire, apoi va atașa cifra corespunzătoare numărului.
Complicarea jocului: la aceasta variantă a jocului voi așeza cifra, iar copilul ales va realiza o grupă de lalele de o anumită
culoare cu tot atâtea lalele cât îi arată cifra.
Ofer aprecieri verbale colective și individuale.
Trecerea la activitatea de pictură se realizează prin intonarea cântecului „Martie bine-ai venit”
Se realizează intuirea materialelelor, anunțarea temei „Câmpul cu lalele”, explic modul de folosire a trafaletului și a pensulei,
apoi realizez exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii. Supraveghez copiii pentru realizarea sarcinii propuse și ofer ajutorul lui
B.A., V.R., I. N., M. D..
Adresez aprecieri verbale individuale şi globale asupra modului cum s-a desfăşurat activitatea şi asupra modului de realizare a
sarcinilor și ofer copiilor recompense.
didactice Meto
Forme
oper tem de
activităţii
. p
Metode Mijloace Forme de
și didactic organizare
procedee e