Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.12.2021

UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita nr 4.

STUDENTA: Feraru Claudia Andreea

GRUPA: mijlocie

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Ce și cum vreau să fiu”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „ Sunt un copil politicos”

TEMA ACTIVITĂŢII : „ Iedul cu trei capre”

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Om şi societate.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie pentru societate

MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei

TIPUL ACTIVITĂŢII: transmitere de cunoștințe

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII : Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

COMPORTAMENTE : Exersează cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și


receptării lui.

SCOPUL ACTIVITĂȚII : Formarea capacității de a audia cu atenție o poveste, de a demonstra


intelegerea conținutului acesteia.

OBIECTIVE:

O1. -să asculte cu atenție povestea pentru a surprinde principalele evenimente,

O2. -să exprime în enunțuri ideile principale din poveste,

O3. -să rețină personajele și întâmplările în care sunt implicate acestea,

O4. -să extragă mesajul poveștii.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE : povestirea educatoarei , conversația, explicația.

MATERIALE DIDACTICE : imagini (scene din poveste), silueta personajului din poveste, panoul.

FORME ȘI METODE DE EVALUARE : observarea comportamentului copiilor, aprecieri pozitive asupra


răspunsurilor corecte, evaluare orală.

FORME DE REALIZARE : frontal, individual.

DURATA: 30 – 35 minute.

BIBLIOGRAFIE :
• Curriculum pentru educatie timpurie 2019
• Suport pentru explicarea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru
educaţie timpurie, 2019
• Repere fundamentale în învăţarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani.

SCENARIUL DIDACTIC

Momentul organizatoric: Se creează condiţiile necesare desfasurarii activitatii in bune condiţii:


( aerisirea salii de grupa; aranjarea scaunelelor în semicerc, a panoului in fața grupei). Copiii sunt
introduși în spațiul unde se va desfășura activitatea, ocupând scaunelele așezate în semicerc.

Captarea atenției se realizează prin aducerea de către educatoare a siluetei Iedului din poveste.

Anunțarea temei și a obiectivelor le voi realiza astfel: „ Astǎzi, copiii vă voi spune o poveste despre un
ied care locuia împreună cu trei capre și care a trecut prin mai multe întâmplări până să-și dea seama
că modul său de a se comporta nu era unul bun. Haideti deci, să vedem despre ce e vorba în această
poveste. Povestea noastră se numeşte: "Iedul cu trei capre" și a fost scrisă de Octav Pancu Iasi”

Dirijarea învățării se realizează prin expunerea poveștii de educare astfel: Voi povesti pe fragmente
textul concomitent cu afişarea unor planșe /imagini sugestive ale poveștii. Le explic copiilor cuvintele
noi pe care ei nu le înţeleg fără a întrerupe firul povestirii.

Obținerea performanței : copiii povestesc cu ajutorul educatoarei conținutul poveștii, astfel vor
exprima în enunțuri ideile principale ale poveștii. Educatoarea le adresează copiilor întrebări
referitoare la conținutul poveștii precum :

-Câți iezi sunt în poveste?

-Câte capre sunt în poveste?

-Cine îl îmbraca pe ied?

-Cine îl hrănea pe ied?

-Cine îl adormea pe ied?

-Cine i-a furat hainele iedului?

-Cine i-a mâncat mancarea Iedului?

-Cine l-a speriat pe ied și a vrut să îl mănânce?

După ce copiii au răspuns la întrebări vor desprinde mesajul poveștii.

Retenția se realizează prin reamintirea titlului si ideilor principale ale poveștii.

Evaluarea se realizează prin aprecieri individuale și colective.

S-ar putea să vă placă și