Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 21.12.2021
Propunător: Bâru Andreea
Prof. înv. primar: Domunco Ștefania
Unitatea de învățământ: Şcoala Generală Nr.1 Suceava
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație civică
Tema lecției: Trăiri în preajma Crăciunului
Tipul lecției: consolidare
Scopul lecției: Consolidarea unei atitudini pozitive, a unor comportamente bazate pe grijă,
respect, compasiune, iubire, ajutor față de cei din jur.

Competenţe specifice:
1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni;
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni;
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană;
2.3. Deosebirea comportamentelor prosociale de cele antisociale;
3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru;

Obiective operaționale:
O1 - să exemplifice comportamente morale pozitive;
O2: să extragă idei din poezia „Despre bunătate”-de Licuța Pântia;
O3 - să decodeze mesajul transmis prin intermediul poveștii;
O4 - să asocieze valențele morale ale poveștii cu situații întâlnite în propria experiență;
O5 - să deosebească comportamentele prosociale de cele antisociale;
O6 - să își exprime o opinie cu privire la moralitatea comportamentelor menționate;
O7 - să se implice individual și activ în rezolvarea sarcinilor.

Strategii didactice:
1.Metode și procedee: conversația, lectura, observația, explicația, exercițiul,
problematizarea, brainstorming;
2.Mijloace de învățământ: laptop, videoproiector, poezia „Despre bunătate”-de Licuța Pântia,
tablă, filmuleț cu povestea „Crăciun fericit, Matei!” de Brigitte Weninger, bilețele cu fapte
bune făcute/ ce urmează a fi făcute de către elevi;
3.Moduri de organizare: frontal, individual.

Resurse:
- temporale: 50 minute
- spațiale: sala de clasă, online

Bibliografie:
Programa școlară pentru disciplina EDUCAȚIE CIVICĂ; clasele a III-a și a IV-a, MEN, 2014;
Link poveste: https://www.youtube.com/watch?v=C1IHnzcUVBw .
Strategii didactice
Desfășurarea lecției
Metode și Mijloace de Moduri de
Etapele activității Conținut științific procedee Evaluare
învățământ organizare

1.Moment Se pregătesc încăperea și materialele necesare activității, se îndeplinesc


toate condițiile unei bune desfășurări a orei.
organizatoric
2.Captarea atenției Învățătoarea va citi următoarele versuri. În urma audierii poeziei, elevii Conversația Poezia „Despre Frontal Capacitatea de a
vor extrage idei, făcându-se referire la perioada anterioară Crăciunului în Lectura bunătate”-de Licuța recepta un mesaj ș
care se desfășoară activitatea, se vor solicita elevilor câteva răspunsuri Pântia a răspunde la întreb
despre cum ar trebui să fie oamenii în această perioadă.
Despre bunătate
de Licuța Pântia
Dacă faci o faptă bună,
N-aștepta răsplata-n loc.
Tot ce întreprinzi în viață,
Bune, rele, ți se-ntorc.

Bunătatea nu se vinde,
Nici se pune pe cântar,
E-un izvor pornit din suflet,
Ce curgând se schimbă-n dar.

Nu-l lăsa uitat să sece,


Fă-i cărare-n al tău drum;
Rău, oricine poate face,
Binele, doar omul bun!

Astfel se descoperă tema activității.


3. Enunțarea temei Se vor anunța tema și obiectivele lecției, în termeni accesibili elevilor. Se Conversația Tabla Frontal
și a obiectivelor va scrie pe tablă titlul lecției „ Trăiri în preajma Crăciunului”.
4.Consolidarea și Elevii vor audia povestea „Crăciun fericit, Matei!” de Brigitte Weninger . Observația Laptop, Capacitatea de a
fixarea În urma audierii, se vor discuta valențele morale pe care povestea le are, se Conversația videoproiector, Frontal recepta un mesa
cunoștințelor vor face asocieri între evenimentele din poveste și caracteristicile oamenilor filmuleț cu povestea audiat și de a extra
anterioare. din preajma Crăciunului, se vor analiza efectele acțiunii din poveste, atât „Crăciun fericit, valențele morale
cele pozitive cât și cele negative. Matei!” de Brigitte
Weninger
5. Obținerea Elevilor li se va propune ca fiecare să noteze pe un bilețel: Brainstorming Bilețele cu fapte bune Individual Capacitatea de
performanței 1. Ultima faptă bună pe care ai făcut-o. făcute/ ce urmează a fi exemplifica
2. O faptă bună pe care îți propui să o faci până în Ajunul Crăciunului. făcute de către elevi comportamente mo
și de a le explic
Aceste bilețele vor fi anonime, prilej pentru care se va puncta faptul că Conversația Frontal implicațiile acesto
faptele bune sunt făcute doar în folosul celui neajutorat și pentru mulțumirea Explicația
proprie, nu pentru afirmare. Toate bilețele vor fi adunate într-un bol, apoi Exercițiul
învățătoarea va extrage câte un bilet, îl va citi, iar împreună cu elevii va Problematizarea
aprecia valențele etice ale comportamentelor, le va încuraja (dacă este
cazul). Astfel se va realiza o colecție de fapte bune. Elevii vor fi încurajați să
pună în aplicare cât mai multe dintre ideile colegilor, în măsura posibilității.
6.Asigurarea Se vor concluziona cele discutate pe parcursul lecției. Se va face o sinteză Conversația Frontal Aprecieri verba
retenției și a a importanței comportamentelor pozitive atât în preajma Crăciunului, cât și
transferului pe tot parcursul anului.
Se vor face aprecieri colective.

S-ar putea să vă placă și