Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iași

Profesor: Tcaciuc Andreea

Data: 30.05.2022

Clasa: a V-a B

Obiectul: Matematică

Unitatea de învățare: Fractii zecimale

Titlul lecției: Fractii periodice

Tipul lecției: predare

Durata lecției: 50 min

Competențe generale:
1. Identificarea unor date, mărimi şi relaţii matematice în contextul în care acestea apar.
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse
informaționale.
3. Utilizarea conceptelor şi a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice.
4. Exprimarea în limbaj specific matematicii a informațiilor, concluziilor și diversiunilor de rezolvare
pentru o situație dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date.
6. Modelarea matematică a unei situații date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii.

Competențe specifice:

1. Identificarea fracțiilor ordinare sau zecimale în contexte variate


2. Efectuarea de calcule cu fracții folosind proprietăți ale operațiilor aritmetice
3. Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operațiilor cu fracții ordinare sau zecimale
4. Utilizarea limbajului specific fracțiilor/procentelor în situații date
5. Analizarea unor situaţii date în care intervin fracții pentru a estima sau pentru a verifica validitatea
unor calcule
6. Reprezentarea matematică, folosind fracțiile, a unei situații date, în context intra și interdisciplinar
(geografie, fizică, economie etc.)

Competențe derivate:

a) Cognitive:
- Să identifice fracțiile zecimale periodice
- Să utilizeze regula de împărțire a două numere naturale pentru a obține fracții zecimale periodice
- Să denumească tipurile de fracții zecimale periodice

b) Psiho-motorii:

- Să caute, să găsească și să aplice cel mai eficient mod de raționament în rezolvarea


problemelor;

c) Afective:
- Să fie atenți și să participe activ la ore;
- Să-și dezvolte interesul pentru studiul matematicii prin aplicarea cunostințelor în contexte variate;

Strategii didactice:

• Metode și procedee:
• conversația,
• explicația,
• învățarea prin descoperire,
• exercițiul,
• problematizarea,
• rebusul;

• Mijloace didactice:
• table,
• cretă albă si colorată,
• fișe de lucru,
• caiete,
• culegeri,

• Resurse:
• umane: clasă neomogenă de elevi;
• temporale: 50 minute.
• oficiale: programa şcolară; planificarea

• Forme de organizare:
• frontal, individual.

• Forme de evaluare:
• observația,
• aprecieri verbale;
• apreciere frontală
• apreciere individuală

BIBLIOGRAFIE:

1. Manual de matematică clasa a V a – Marius Perianu, Cătălin Stănică , Ștefan Smărăndoiu, Editura
ART,2017
2. Culegere de matematică pentru clasa a V-a, Mate 2000+consolidare–Maria Zaharia, Dan
Zaharia, Sorin Peligrad Editura Paralela 45, 2018

3. www.didactic.ro

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPA CONŢINUTUL METODE FORME DE
ORGANIZARE
Moment Asigur o atmosferă de lucru adecvată Conversaţia frontal
organizatoric pentru buna defășurare a lecției.
(1 min) Verific prezența elevilor și notez absențele.
Captarea atenției (3 Propun elevilor următoarea fişă de lucru Conversaţia frontal
min) (anexa 2), „La cumpărături” – explic pe individual
scurt că atunci când mergem la
cumpărături, înainte de a ne decide trebuie
să verificăm cum este mai avantajos –
uneori se vând produse la set şi ca să
comparăm seturi cu număr diferit de
produse trebuie să efectuăm împărţiri
pentru a afla preţul pe produs sau se vând
produse ambalate în cantităţi diferite şi
atunci facem calculul pe litru sau kilogram.
Consolidarea Anunț titlul lecției: Fracții periodice Conversaţia Frontal
cunoştinţelor Anunț obiectivele lecției
(10 min) Elevii rezolvă, pe grupe două din cele șase Exerciţiul Pe grupe
situaţii de pe fişa de lucru (ofertele pentru
(trecerea la predarea ulei şi iaurt), după 5 minute se confruntă şi Exerciţiul În perechi
noilor cunoştinţe) se discută rezultatele (grupele care au lucrat
corect primesc cate o bomboană)
Se trece, acum, în perechi, la rezolvarea
situaţiei 5 de pe fişa de lucru (oferta pentru Învăţarea
săpun). Deoarece oferta 2 presupune prin
efectuarea împărţirii 8:3 elevii vor observa descoperire
că obţin o altfel de fracţie zecimală.
Se notează în caiete titlul:
„Fracţii periodice”
După efectuare şi comunicarea rezultatelor,
concluzionăm că:
8 Exerciţiul
=2 ,(6)
- 8:3=2,6666.... altfel spus, 3
Pentru situaţia șase de pe fişa de lucru se Frontal
efectueză 14:11=1,272727... =1,(27) şi
7:6=1,16666....=1,1(6)
Aceste fracţii zecimale obţinute mai sus se
numesc fracţii zecimale infinite periodice.
(se notează în caiete conţinutul teoretic al
lecţiei) Conversaţia
Predarea noilor Definiția 1: O fracție zecimală în care după
cunoştinţe virgulă există o cifră sau un grup de cifre
(20 min) care se repetă la nesfârșit se numește
fracție zecimală periodică.
Definiția 2: Cifra sau grupul de cifre care se
repetă după virgulă se numește perioadă.
Clasificarea fracțiilor zecimale periodice:
1.Fracții zecimale periodice simple:
Definiția3: Fracțiile zecimale periodice
care conțin perioada imediat după virgula
se numesc fracții zecimale periodice
simple.
Exemplul 1: Scriem: 2,(6) ; 1, (27)
Citim : doi virgulă perioadă șase; unu
virulă perioadă douăzeci și șapte
(partea subliniată se numește
parte periodică)
2.Fracții zecimale periodice mixte:
Definiția 4: Fracțiile zecimale periodice
care după virgulă au un număr finit de cifre
(numit partea neperiodică) urmat de
perioadă, se numesc fracții zecimale
periodice mixte.
Exemplul 2: Scriem: 1,1(6)
Citim: unu virgulă unu perioadă șase
(partea cuprinsă între virgulă şi perioadă se
numeşte parte neperiodică)
Alte exemple :
0,125125125.....=0,(125);
34,1233333....=34,12(3
);

9,7686868.....=9,7(68).

Fixarea Folosind fişa de lucru (anexa1), elevii Exerciţiul Individual


cunoştinţelor efectuează individual transformări de fracţii
(15 min) ordinare în fracţii zecimale periodice;
profesorul supraveghează şi confruntă
rezultatele corectând eventualele erori.
Tema pentru acasă Exercițiile ramase nerezolvate în Conversaţia Frontal
(1 min) clasă de pe fișa de lucru
Anexa 1

Fișă de lucru

1. Efectuaţi:
a) 23:2 d) 67:5 g) 78:16 j) 999:18
b) 45:4 e) 45:18 h) 111:2 k) 190:25
c) 54:12 f) 123:8 i) 1067:4 l) 131:20
2. Efectuaţi:
a) 23,5:2 d) 1,44:12 g) 0,0544:32 j) 0,9999:11
b) 0,12:4 e) 1,8:15 h) 567,8:8 k) 11,07:123
c) 0,006:5 f) 31,68:96 i) 152,1:39 l) 105,5:211
3. Efectuaţi:
a) 17:3 d) 11:6 g) 31:18 j) 1044:999
b) 121:3 e) 77:6 h) 101:90 k) 1001:900
c) 68:3 f) 785:11 i) 7:99 l) 23:12
4. Subliniați cu o linie fracţiile zecimale infinite periodice simple şi cu două linii pe cele mixte
din şirul de mai jos:
3,(7) ; 4,(56) ; 0,00(82) ; 123,(6) ; 45,7(12) ; 1492,7(12) ; 0,98(2) ; 231,1(765) ; 5,(145).
5. Scrieţi potrivit convenţiei:
a) 4,1111... d) 1,9080808... g) 2,3454545...
b) 12,3444... e) 17,888... h) 1,111545454...
c) 0,232323... f) 6,783333... i) 768,3333...
6. Transformaţi în fracţie zecimală, după model.
45 693 91 83
=45 :2=22 ,5 ; =693 :24=28 , 875 ; =91 :3=30 ,(3); =83 :12=6 , 91(6 )
Model: 2 24 3 12
79 457 53 286
a) 3 c) 2 e) 11 g) 20
322 671 121 49
b) 8 d) 6 f) 22 h) 50
7
7. Dați exemple de numere naturale n astfel încât fracția odinară să se transforme în:
n+8
a) Fracție zecimală finită
b) Fracție zecimală periodică simplă
c) Fracție zecimală periodică mixtă
7+n
8. Fie fracția . Determinați cel mai mic număr natural n pentru care fracția se transformă în:
60
a) Fracție zecimală finită
b) Fracție zecimală periodică simplă
c) Fracție zecimală periodică mixtă
11
9. Se consideră numărul a=
6
a) Scrieți numărul a sub formă de fracție zecimală finită
b) Determinați a 3-a zecimala a lui a
c) Determinați a 2012 – a zecimală a lui a
245
10. Se consideră fracția ordinară . Scrieți fracția sub formă de fracție zecimală și aflați:
198
a) A 2016-a zecimală
b) Suma primelor 100 de zecimale
10 n+2
11. Pentru numărul natural n , se consideră fracția ordinară
10 n+3
a) Scrieți fracția sub formă zecimală pentru n=0 si pentru n=3.
b) Arătați că, pentru orice n număr natural, fracția zecimală obtinută este periodică simplă.
Anexa 2

Activitate practică – FIŞĂ DE LUCRU


„LA CUMPĂRĂTURI”

Ne aflăm într-un mare magazin şi avem mai multe oferte. Multe produse se vând la set sau
ambalate în cantităţi diferite. Deoarece vrem să cumpărăm cele mai ieftine produse avem nevoie
de mici calcule.
Exemplu:
Creioane: oferta 1: set de 4 buc. cu 3 lei; oferta 2: set de 10 bucăţi cu 9 lei.
Analizăm oferta 1: 3 lei: 4=0,75 lei pentru 1 buc.
Analizăm oferta 2: 9 lei: 10=0,90 lei pentru 1 buc.
Răspuns: aleg oferta 1, pentru că 0,750,90.

Procedaţi asemănător pentru cazurile de mai jos!

ULEI IAURT
Oferta 1: 4 litri la 26 lei
Oferta 2: 5 litri la 27 lei Oferta 1: 8 cutii la 10,4 lei
Alegem oferta ......... Oferta 2: 6 cutii la 9 lei
Alegem oferta .........

NAPOLITANE ZAHĂR
Oferta 1: 5 pachete la 9 lei Oferta 1: 2 kg la 7 lei
Oferta 2: 6 pachete la 8,4 lei Oferta 2: 3 kg la 9 lei
Alegem oferta ......... Alegem oferta .........

SĂPUN CAIETE
Oferta 1: 4 buc. la 10 lei Oferta 1: 11 buc. la 14 lei
Oferta 2: 3 buc. la 8 lei Oferta 2: 6 buc. la 7 lei
Alegem oferta ......... Alegem oferta .........

S-ar putea să vă placă și