Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

MOTTO : “ A intelege natura inseamna a intelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea naturii atat de
amenintata astazi, inseamna a contribui la fericirea omenirii. ”
Academician Eugen Pora
SCOALA DE ARTE SI MESERII “D.POPA”, MOGOSESTI
LOCAL B
DATA: 4.04.2007
INVATATOR: TANASA MIHAELA
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte
DISCIPLINA: (OPTIONAL) “Curiozitati in lumea naturii”
UNITATEA DE INVATARE:
SUBIECTUL LECTIEI: “ POVESTEA PĂMÂNTULUI“
OBIECTIVE CADRU: dezvoltarea capacitatilor de observare,explorare,intelegere a realitatii din mediul inconjurator;
cunoasterea, intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termini specifici pentru a descrie fenomenele observate in mediul
inconjurator, formarea unei atitudini positive fata de mediul inconjurator,prin stimularea interesuluifata de pastrarea unui
mediu echilibrat si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a acestuia .
SCOPUL LECTIEI:formarea unei atitudini active si protective fata de mediu; dezvoltarea unor conduite ecologice ;
cunoasterea si aplicarea unor norme si reguli de comportare ecologica simple.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.3. sa enumere caracteristici specifice ale unor vietuitoare din mediul apropiat;
1.4. sa observe si sa denumeasca fenomene din mediul inconjurator;
2.1. sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare , fenomene din mediul inconjurator;
2.3. sa utilizeze simboluri si informatii referitoare la fenomene observate in mediul inconjurator;
3.1. sa identifice cai prin care poate contribui la mentinerea unei vieti sanatoase a plantelor si animalelor;
3.2. sa participe la actiuni de ingrijire si protejare a vietuitoarelor.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O.1. sa participe activ la desfasurarea jocului “Micii ecologisti”;
O.2. sa respecte regulile jocului si sa rezolve sarcinile ce revin fiecarei echipe in parte;
O.3. sa-si exprime atitudinea de protectie a mediului prin condamnarea verbala a faptelor gresite ce reies din imaginile
utilizate in timpul jocului;
O.4. sa recunoasca regulile de comportare ecologica ce se potrivesc cu imaginile utilizate;
O.5. sa cunoasca raspunsul la ghicitori;
O.6. sa raspunda correct la intrebari in cadrul jocului “Palariile ganditoare”;
O.7. sa completeze versurile pentru a rima;
O.8. sa enumere drepturile pamantului;
TIPUL LECTIEI: consolidare a cunostintelor
STRATEGIA DIDACTICA: deductiva
METODE, TEHNICI SI PROCEDEE: expunerea,explicatia, exercitiul,conversatia, observarea, munca independenta
si in echipa, munca cu manualul, problematizarea, gandirea critica.
RESURSE:
 umane: 15elevi (9 baieti si 6 fete)
 materiale: planse cu imagini din natura; palete ilustrate cu reguli de comportare ecologica; plansa cu rebusul; plicul
cu scrisoarea Pamantului, jetoane cu copacei;instrumente de scris; creioane colorate;diplome pentru locul I, II, III.
 timp: 50 min.
EVALUARE: formativa: frontala, observarea sistematica si reciproca, evaluarea muncii in echipa.
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a III-a, 2004-2005;
 M.Meraru, V.Oprisoreanu- “Scrisoarea Pamantului catre copii”, Ed.Emia 2004;
 A.Vidu, L.M.Predeteanu- “Prietenii naturii”, Ed.Erc Press, 2004;
 M.Pistol, M.Din-“Ecologie”, Ed,Erc Press, 2004;
 “ Provocari ludice – ghid metodic ”, Ed. Spiru Haret, 2001;
 “Metodica predarii cunostintelor despre natura la clasele I-IV”, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988;
 Revista “National Geografic Junior”;
 *** www.didactic.ro
 *** www.edu.ro
 *** www.intuitext.ro .
 *** www.cnc.ise.ro
OB. CONTINUT INFORMATIONAL
EVENIMENTE OP. EMITEREA SARCINILOR SI A RESURSE
DIDACTICE INFORMATIILOR EVALUARE

1.Moment Organizarea clasei pentru lecţie


organizatoric Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie (manuale, culegeri, caiete,
creioane, stilouri, creioane colorate etc. Observarea
sistematica
2. Captarea Fiecare dintre voi a primit o scrisoare pe adresa scolii.Sunteti curiosi sa
atenţiei vedeti cine v-a scris?Elevii vor primi in plic Povestea Pamantului. Expunerea

“ Nu demult, pe Pământ, oamenii se bucurau de ape limpezi cu peşti


argintii, de grădini înfloritoare, de păsari şi copii sănătoşi. Erau fericiţi
oamenii de pe pământ.
Dar iată că zmeul Vânt- Negru, un zmeu invidios pe fericirea
oamenilor, s-a hotărât sa le strice bucuria. El a acoperit cerul cu nori
negri, a ferecat apele curate. Astfel, plantele s-au uscat, iar animalele fără
hrana şi apă au pierit fulgerător. Oamenii au căzut într-un somn adânc.
Atunci a apărut Voinicul –Voinicilor pe un cal înaripat, alb ca
spuma laptelui. El a suflat o adiere curată deasupra oamenilor. Oamenii
O.1. s-au trezit şi au pornit alături de Voinicul- Voinicilor la IZVORUL
APELOR CURATE. Au dat drumul apelor si apele au spălat pământul
cel murdar. Pământul a trimis aburi albi care au curăţat cerul ca o
oglindă, soarele a apărut şi a strălucit.
Florile au apărut şi parfumul lor a trezit copiii. Jocul copiilor a
trezit păsărelele care au început să ciripească.
O2 Bucuroşi, oamenii şi-au propus să aiba grijă ca Pamântul să nu
mai fie în pericol. Voi vreţi să-l ajutaţi, copii ? « 
Pentru a intelege textul vom juca jocul “PALARIILE GANDITOARE”
Voi distribui palariile cu intrebarile adecvate:
Palaria alba( gandirea obiectiva): Care sunt personajele?Ce a facut
Zmeul Vant Negru?Dar Voinicul Voinicilor? Jocul didactic
Palaria rosie (gandirea afectiva):De ce erau fericiti oamenii pe timpuri?
Care este personajul preferat ? De ce?
Palaria neagra (gandirea negativa): Cu ce fapte prezentate in poveste nu
esti de acord? Cum era Zmeul Vant Negru?
O.4. Palaria galbena (gandirea pozitiva):De ce a aparut Voinicul Voinicilor?
Cum era el? Cine l-a ajutat?
Palaria verde ( gandirea creativa): Ce-ati face daca ati fi in locul
Voinicului Voinicilor?Ce si-au propus oamenii sa faca in continuare?
Palaria albastra (extragerea concluziei):Ce poveste am citit?Voi cum il
puteti ajuta pe Pamant?

3.Anunţarea Astazi vom repeta la ora de cunoasterea mediului notiunile referitoare la


temei şi a protejarea naturii, a animalelor si ne vom reaminti cum sa avem grija de
obiectivelor tot ce ne inconjoara.
O.1 Stiti ca in fiecare an pe 22 aprilie se sarbatoreste “Ziua Pamantului”?
Aceasta zi ne face sa ne gandim ca fiecare dintre noi trebuie sa devina un Conversatia
prieten al Pamantului , un prieten al naturii.
V-ati gandit cum sa sarbatorim si in acelasi timp cum sa-l ajutam pe
Pamant sa nu mai fie atat de suparat ?

4.Desfasurarea M-am gandit sa organizam un concurs, intitulat “Micii ecologisti”, intre


activitatii echipe.
Stabilirea celor trei echipe: ECHIPA ISTETILOR Concurs pe
ECHIPA CURIOSILOR echipe
ECHIPA HARNICILOR
Fiecare echipa va avea de rezolvat cate o sarcina, pentru rezolvarea
corecta a acesteia veti primi cate fata vesela sau trista .Sarcina se rezolva Explicatia
in echipa.La sfarsit se va realiza un clasament in functie de cate fete
vesele aduna fiecare echipa. Evaluarea
I.Ghicitori : muncii in
O.5  E negru, la toti le da mancare si ei il calca in picioare. echipa, pe
 Are aer, hrana, apa Jocul didactic tot
Grauncioare de pamant parcursul
Cand pasesti il simti sub talpa orei
Plantele-s al sau pamant. Evaluare
 Seara la culcare, zicem c-a apus frontala
Dimineata apare, zicem ca rasare
Rotund ca o paine ma inveseleste
Galben ca lamaia el ma incalzeste.

II.Completeaza versurile:
 Pomii inalti si ………
Sunt frumosi si-ti fac placere Exercitiul
Deci nu le rupe crengile
Pentru ca le provoci ………

 Omului cu staruinta
Toate ii sunt cu ……….
Natura el o vegheaza
Si-ntr-una o …………….
O6.  ……..padurea, ea ne da viata
Aparati padurea, ca ea ne invata
Salvati padurea, fiecare………
Caci fiecare copac este chiar un om
III.SCRIE :
 Trei activitati ale omului care duc la poluarea aerului Exercitiul Evaluarea
 Trei lucruri pe care le-ai face tu pentru ca aerul sa fie mai curat muncii in
 Cum crezi ca va arata pamantul peste 10 ani? echipa

IV.Fise de lucru “Semaforul” Fise de lucru


Coloreaza -un cerculet rosu langa imaginile care descriu poluarea
mediului
-un cerculet verde langa imaginile care descriu protejarea
mediului

V.Fisa de lucru
O6 Indica, prin sageti, ce trebuie sa facem pentru a trai intr-un mediu Exercitiul
inconjurator sanatos.
aruncarea gunoaielor in apa
aprinderea focului in padure

Ocrotirea curatirea apelor

mediului tipete si zgomote puternice


Evaluarea
muncii in
aruncarea hartiilor pe strada echipa

Poluarea pastrarea linistii si ordinii in orice loc

mediului ruperea crengilor din copaci

Fisa de lucru
2. Cum pretuieste omul natura? Incercuieste raspunsurile corecte: Evaluarea
muncii in
O7. a. curata malurile apelor, aruncand gunoaiele in apa echipa
b. spala masinile in apele raurilor
c. ocroteste plantele si animalele rare
d. ia ca “amintiri”din excursii flori rare
e. participa la plantare de pomi si amenajare a spatiilor verzi
f. admira, fara a distruge frumusetile naturale
Exercitiul
VI.Scrie trei drepturi ale pamantului.

O8. Dreptul la viata


Dreptul la curatiri periodice
Dreptul la soare, caldura, aer nepoluat
Dreptul de a oferi adapost tuturor vietatilor
Dreptul la sanatate
Dreptul la respect si ocrotire din partea oamenilor
Dreptul la cele patru anotimpuri
Dreptul de a fi protejat de bombe nucleare. Conversatia

VII.Spune o strofa dintr-o poezie ecologica:


Natura noi o protejam Sa scapam de poluare
Curata sa o pastram E dorinta noastra mare
Fiindca sanatatea mea Aer, apa si verdeata
Depinde numai de ea Pentru noi inseamna viata

Desi suntem mititei Reziduri am adunat


EVALUARE Suntem mari ecologei Si le-am valorificat.
FORMATIVA conversatia
Se face numaratoarea fetelor vesele acumulate de fiecare echipa.Se
afiseaza punctajul, se anunta echipa castigatoare. Se fac aprecieri verbale
asupra modului de lucru , asupra comportamentului.
Pentru ca ati dovedit ca sunteti prietenii naturii, prietenul vostru pamantul
va decoreaza cu “ steluta micului ecologist”

S-ar putea să vă placă și