Sunteți pe pagina 1din 11

Grădinița de copii ,,GUGUȚĂ’’

Proiect de activitate integrată

VREM RÂURI, LACURI


ȘI IZVOARE CURATE

Elaborat: Vornicescu Angela

Verificat: Onica Valentina


Proiect de activitate integrată
Grupa: Mare (5-6 ani) ,,Albinuța’’

Tema globală: Eu și lumea înconjurătoare

Tema proiectului: Primăvara în natură

Tema zilei: Vrem râuri, lacuri și izvoare curate

Domeniile de activitate:

-Limbaj și comunicare

-Științe și tehnologii

Dimensiunile:

-Educație pentru limbaj și comunicare

-Educație pentru mediu

Unități de competență:

2.1. Determinarea și explicarea relațiilor/interacțiunilor care cauzează anumite efecte;

2.4. Realizarea experiențelor simple în scopul înțelegerii mediului înconjurător;

1.4. Recepționarea și recunoașterea după intonație a tipului de enunț transmis (o întrebare,

o bucurie, o rugăminte etc.);

1.5. Exprimarea interesului pentru receptarea și înțelegerea mesajelor verbale, a unor

îmbinări de cuvinte;

Obiective operaționale:

 Cognitive:
- să se manifeste atitudini de îngrijire a apelor (râurilor, izvoarelor);
- să explice efectele poluării apei asupra mediului;
- să identifice soluții de prevenire a poluării apei;
 Socioafective:
- să manifeste interes și dorință de implicare în desfășurarea activității;
- să demonstreze afecțiune față de plante și animale din mediul înconjurător;
 Psihomotorii:
- să mânuiască atent, eficient și cu îndemânare instrumentele și materialele de lucru;
- să realizeze mișcări împreună cu adultul în cadrul jocurilor de mișcare;

Forma de organizare: frontal, în grup, individual

Metode și procedee: conversația, demonstrația, experimental, observația, explozia stelară, jocul

didactic, descoperirea, imitarea, explicația, exercițiul, tehnica ,,Interviul’’.


Mijloace didactice: platou cu apă, foi A4,

Referințe bibliografice:

1. Curriculum pentru educația timpurie coord.: V. Guțu; aut. M. Pavlenco, L. Mocanu, V. Clichici,
Aprobat CNC, MECC, 01 noiembrie 2018, Chișinău: Lyceum, 2019;
2. Standarte de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani, coord.: V. Guțu, M.
Vrânceanu; aut. M. Pavlenco, aprobat CNC, MECC, 25 octombrie, 2018;
3. Vrânceanu M. 1001 idei pentru o educație timpurie de calitate. Ghid pentru educatori, Chișinău,
2010.

INVENTAR DE PROBLEME

Ce știm? Ce nu știm și vrem să aflăm?


- Apa este prietenul omului; - De ce apa e uneori murdară?
- Fără apă oamenii mor; - Cum se murdărește apa?
- Apa vine din nori; - Ce se întâmplă fără apă?
- Apa se duce în pământ; - Cum protejăm apa?
- Apa ajută plantele să crească; - Cine poluează apa? Cum?
- Animalele beau apă; - Cum economisim apa?

Demersul activității
Strategii didactice
Etapele Conținutul didactic Metode Mijloace Forme de
activității didactice de organizare Evaluare
învățământ
Moment Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări a
organiza- activității: Sala de
toric -aerisirea sălii de grupă; grupă
-aranjarea meselor și a scăunelelor;
-pregătirea materialului didactic;

Copiii se vor aranja în semicerc;


Întâlnirea de dimineață Frontal
Salutul:
Bună dimineața, soare! Salutul
Evocarea Frățiori și surioare!
Bună dimineața, cer!
Ești senin ca un mister. Copiii DPES
Bună dimineața, grâne! Ind.222
Mulțumim pentru o pâine! Ind.223
Te salut izvoraș lin!
Cu un zumzet drag și fin!

Rutina zilei:
- Copii, spuneți-mi vă rog câte anotimpuri are
anul? Conver-
- Și noi acum în ce anotimp ne aflăm? sație Planșe cu
- Dar care sunt semnele caracteristice ale anotimpuri
anotimpului primăvara?
- Foarte bine copii, însă acum vreau să-mi
spuneți câte luni are anotimpul primăvara? Brain-
Bravo copilași și noi acum în a câta lună a storming
anotimpului primăvara suntem?
- Dragii mei dar noi ce fel de comportament Dialog
trebuie să avem în natură primăvara?
- Dar numai primăvara trebuie să avem grijă de
natură, de plante și de animale?

Copilași pentru a afla despre ce vom discuta noi


astăzi, vă rog să fiți atenți la mine, să privim cu DLC
toții la tablă și să încercăm să dăm răspunsurile Ind.377
corecte pentru a determina despre ce vom Observare Frontal
discuta totuși. Poster ,,Me
Mesajul zilei: sajul zilei’’
Anexa 1
Momentul surpriză:
-Copilași știți voi, dimineață când am venit la
grădiniță la ușa grădiniței am găsit un coșuleț Coș
unde pe un bilețel era indicat ,,Pentru grupa Descoperire Sticlă cu
Albinuța’’. Eu l-am adus în grupă , însă vă propun mesaj
să descoperim împreună ce este în acest coșuleț.
(Copiii vor aproba îndemnul educatoarei) DLC
Pentru început din coșuleț educatoarea va Ind.398
scoate o sticlă cu un mesaj pe care îl va da citirii.
Frontal
Salut copii! Eram o picătură veselă, împreună Imagine cu
cu prietenele mele mă distram în mările și picătura
oceanele lumii, dar deodată o furtună Lectura tristă
puternică ne-a împrăștiat prin toată lumea. Tot scrisorii
așa călătorind am ajuns aici la voi. Îmi place
foarte mult să fiu de ajutor, însă, din păcate am
ajuns într-o lume cu foarte multe gunoaie,și
deșeuri, și simt că mă îmbolnăvesc, iar dacă
mă voi îmbolnăvi, nuștiu cum voi mai putea fi
de folos, nuștiu cum voi mai putea ajuta natura
și oamenii. Ajutați-mă vă rog pe mine și pe
prietenele mele care din păcate au nimerit și
ele ca și mine într-un mediu care nu este curat.
Noi la rândul nostru, picăturile de apă vă vom fi
de ajutor oricând!Fiți atenți, căci astăzi pe
parcursul activității veți afla cum puteți să ne
salvați. Vă doresc mult succes!

Educatorul propune copiilor să demonstreze Discuție Frontal


picăturii că este sursa vieții pe pământ și că apa
trebuie prețuită.
Pentru a verifica cunoștințele copiilor despre
apă educatorul va adresa următoarele întrebări:
- Cine are nevoie de apă? Tablă
- Ce formă, gust, culoare are apa? Explozie magnetică
- Unde întâlnim noi apa? stelară
- Când consumăm noi apă? DLC
- Cum putem noi proteja apa? Grup Ind.377
mare

Realizarea - Cât de bravo sunteți voi copilași, am observat Observare


Sensului că cunoașteți multe lucruri despre apă, eu cred
că picătura noastră e pe punctul de a se înveseli
însă mai avem de lucrat la aceasta!
- Iar acum vă propun să ne dezmorțim un pic și
să alungăm noi plictiseala. Ne ridicăm cu toții de
pe scăunele și repetăm următoarele cuvințele: Frontal
DC
Pauză dinamică: Joc Ind.685
Apă, apă, apușoară Ind.686
Spală bine fețișoara!
Să am ochi strălucitori, Poster sau
Și-obrăjori ca doi bujori! machetă ,,
Circuitul
Copiii se vor așeza pe scăunele după care Apei în
educatorul va continua discuția prezentând și natură’’
explicând ,,Circuitul Apei în Natură’’

Experiment
-Pentru a înțelege mai bine cum are loc circuitul Macheta ,, Frontal
apei în natură vă propun să realizăm câteva Munte cu
experimente: Observare gheață’’
Experimentul 1: ,,Cum se topește zăpada’’ Analiză DLC
Se aduce o tăviță cu gheață. Copiii sunt invitați Ind.428
să pună mâna – văd cum se topește, se
transformă în apă. Pe machetul unui munte, pe
vârf se pun câteva bucăți de cuburi de gheață și Un vas cu
se lasă să se topească. Copiii sunt întrebați ce Experiment apă Frontal
cred că se va întâmpla cu gheața, unde se va fierbinte cu
acumula apa, etc. Copiii vor observa pe parcurs capac
cum se prelinge apa printre pietre, pe albia Observare
râului.

Experiment 2: ,,Evaporarea apei’’ Exercițiu


-Iar acum, vom încerca să înțelegem cum apa din
râuri, din mări și oceane, din băltoace se ridică Vas cu apă
sus spre nourași! Experiment Vată
Într-un vas se toarnă apă foarte fierbinte și se Apă
acoperă cu o bucată de sticlă (nouraș). Copiii colorată Frontal
sunt întrebați ce cred că se va întâmpla mai Observare
departe.
După un timp se va observa că picăturile de apă DC
vor cădea în vas. Ind.557
Analiză Ind.684
Experiment 3: ,,Cum se formează ploița’’
-Iar acum a venit timpul să vedem cum picătura
de apă care s-a evaporat, se va întoarce înapoi la
noi, pe Pământ!
Într-un pahar de plastic transparent se face
câteva găuri și se așează vată, după care se
toarnă apă colorată cu guașă peste vată. Copiii Joc de
vor observa cum prin vată apa colorată trece și mișcare Umbrelă Grup
începe a cădea sub formă de ploaie. mare DFFS
Educatoarea le amintește copiilor că apa poate Ind.37
cădea din nori sub formă de picături de ploaie
sau fulgi de zăpadă.

Joc dinamic ,,Ploița și soarele’’


Copiii sunt invitați să se ridice în picioare și să se Tablă
miște prin sală, veseli. Educatoarea ține în mână Explicație Frontal
o umbrelă. La rostirea de către educator a
cuvintelor: ,,Vine ploița!’’ – toți copiii se ascund
sub umbrela deschisă a educatoarei. Jocul
continuă, educatoarea rostește ,,A venit
soarele!’’ – copiii ies veseli la joacă. Imagini

După finisarea jocului, copiii se vor așeza pe


scăunele după care educatorul va continua
discuția prezentând la tablă câteva imagini.
-Copilași noi trăim pe planeta Pământ, unde
suntem în jur de șapte miliarde de oameni,
împrăștiați în toată lumea, doar că suprafața pe
care noi locuim este doar o mică parte din Dialog Frontal
pământ, restul este acoperită de apă, iată dragii DLC
mei eu v-am pregătit un globuleț și ca să Comparație Planșe Ind.464
înțelegeți voi mai bine cât de multă apă avem Ind.467
noi pe planeta noastră trageți atenția la culoarea
albastră, fiindcă culoarea albastră reprezintă apa
iar culoarea verde reprezintă pământul pe care
noi oamenii locuim.
-Copii, cum credeți avem multă apă pe planeta
noastră sau puțină?
-Însă copilași din păcate cu apa care ne
înconjoară se întâmplă lucruri nu tocmai Analiză
plăcute, vă propun dragilor să privim cu toții Frontal
aceste două imagini și să îmi spuneți prin ce se
deosebesc ele? (Ce vedem în prima imagine și ce
vedem în a doua?)
-Așa este copilași în a doua imagine apa este
murdară.Dar picătura noastră cum credeți din
care imagine vine? Exact scumpilor ea vine dintr-
un mediu unde apele sunt cu gunoaie, cu multă
murdărie sau mai spunem noi cu deșeuri,apă
poluată.
-Copilași dar cine se face vinovat că apele sunt
cu gunoaie, cu multă murdărie,apele sunt
poluate-Așa este dragii mei, este adevărat,
foarte bravo sunteți și foarte isteți.

Reflecția -Iar acum copii vă propun să urcăm în bărcuță Sala de


un pic și să plutim pe apă: grupă
Tranziție:
Pleacă barca cu copii, Joc DPES
Spre centre, spre jucării Grup Ind.327
Și plutește, și plutește, Recitare Vas cu apă mare
Barca pe la centre trece! murdară
Însoțiți de educator copiii vor merge la centrele Mănuși
deschise unde intuiesc materialele expuse:
Explicație Fișe de
Știință: Experiment (Apă murdară) lucru Grup mic DC
Artă: Modelare (Fântâna) Plastilină Ind.603
Bibliotecă: Poster ,,Cine are nevoie de apă’’ Clei Ind.590
Evaluarea Evaluarea se va realiza prin tehnica ,,Turul Discuție
galeriei’’. DFFS
După ce copiii au trecut pe la fiecare centru Ind.79
educatorul va anunța ce au avut copiii de
pregătit acasă copiii împreună cu părinții pentru
tematica pusă în discuție la activitatea dată.

-Dragi copii, stimați oaspeți copilașii noștri Frontal DPES


împreună cu părinții au avut o mică însărcinare Ind.183
și anume de a merge la un râuleț, la un lac sau la Defilare Diferite
un iaz pentru a încerca să-l curețe de gunoaie și Costumații
de deșeuri, iar din ce au adunat să confecționeze realizate
niște hăinuțe. Acum vă propun și vă îndemn să din
vedem dacă le-a reușit? Să-I întâmpinăm cu materiale
ropote de aplauze. reciclabile
(Defilare de modă)
Extindere După defilarea modei prezentată de copii,
educatoarea va extrage din coșuleț o altă sticlă
cu un mesaj nou de la picătura de Apă!
Sticlă cu DFFS
Dragi copilași, în primul rând doresc să vă Lectura scrisoare Frontal Ind.183
felicit pentru faptul că sunteți foarte scrisorii
ascultători, foarte deștepți și pe parcursul
activității de astăzi a-ți dat dovadă de foarte
mult interes și sârguință. Astăzi voi a-ți reușit
să faceți un lucru foarte bun și foarte util
pentru omenire și anume a-ți reușit să
demonstrați că Apa este sursa vieții pe Pământ,
și că trebuie să prețuim și să protejăm Apa cu
sfințenie, de aceea eu și toate prietenele mele DLC
suntem foarte bucuroase și vesele, și vă îndemn Ind.400
ca și pe viitor să procedați așa cu mediul din
natură. Eu vă doresc multă baftă în continuare Conversație Microfon Individual
și mă duc și la alți copii!

Cu ajutorul unui microfon copiii vor fi


intervievați despre ce le-a plăcut la activitatea
petrecută.
Se vor face aprecieri verbale și copiii vor primi
diplome. Recitare
La final copiii vor recita poezii, vor cânta un Frontal
cântecel.
Apa este un izvor Calculator
Ce dă viață tuturor Boxe
De la mic și pân-la mare
Toate au nevoie mare. Interpretar
Deci să știe fiecare e
Fără apă viață nimic nu are!

Veniți ai apelor prieteni,


Veniți la ea cu suflet viu,
Veniți, de ea să-ngrijiți
Cât nu e prea târziu, veniți!
Anexa 1

MESAJUL ZILEI

SALUT, IUBITORI DE

ESTE SURSA VIEȚII.

O GĂSIM ÎN N _ _ _, ÎN F_ _ _ _,

ÎN R _ _ _ _, ÎN M _ _ _ SAU ÎN M_ _ _ _ _ _.

O ÎNTÂLNIM ÎN 3 STĂRI. GĂSEȘTE CORESPONDENȚA.

APA CIRCULĂ ÎN NATURĂ. CUM?

NOUTĂȚI:

S-ar putea să vă placă și