Sunteți pe pagina 1din 6

Ecaterina ZBURLIUC,

educator, grad didactic II,


IET „Spiriduș”, mun. Bălți

APA- IZVORUL VIEȚII


Proiect de activitate integrată
Grupa: pregătitoare (6-7 ani)
Tema globală: Eu și lumea înconjurătoare
Subtema proiectului: Sursele vieții pe pământ
Tema zilei: Apa- izvorul vieții
Durata: 30 minute
Forma de organizare: activitate integrată
Forma de realizare: frontal, individual, în grup
Domeniile de activitate:
 Limbaj și comunicare
 Științe și tehnologii.
Competențe specifice la dimensiunea Educație pentru limbaj și comunicare:
1. Receptarea și înțelegerea mesajului oral în diverse situații de comunicare, manifestând
atenție și atitudine pozitivă;
Competențe specifice la dimensiunea Educație pentru mediu:
1. Recunoașterea și descrierea componentelor, fenomenelor, proceselor, relațiilor din mediul
înconjurător, demonstrând corectitudine în folosirea terminologiei specifice.

Unități de competență:
1.1 Perceperea semnificaţiei unor sunete din cuvinte, a cuvintelor, enunţurilor cu sonoritate
asemănătoare;
1.5 Explicarea relațiilor dintre plante, animale și mediile lor de viață.
Obiective operaţionale:
Cognitiv-verbale:
 Să identifice importanța apei în natură;
 Să argumenteze alegerea făcută în cadrul jocului didactic „Găsește intrusul” ;
 Să alcătuiască enunțuri după schema propusă;
 Să genereze soluții la diverse întrebări, situații, probleme;
Socio-afective:
 Să-și exprime propriile opinii, sentimente și atitudini;
 Să respecte regulile și sarcinile date;
 Să-și exprime opinia față de propria lucrare și față de lucrările celorlalți.
Psiho-motor:
 Să realizeze lucrări plastice inspirate din povești, valorificând deprinderile de lucru însușite.
 Să aplice imaginile consecutiv;
 Să înscrie literele în grilă;
 Să utilizeze o gamă variată de materiale pentru realizarea lucrării.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, moment de surpriză, joc didactic, jurnalul grafic, sudoku,
vizionare, joc verbal, explicaţia.
 Materiale didactice: imagini ce reprezintă insecte, animale, plante, figuri geometrice, sticlă,
nisip, scoici, mesaj, scrisoare, urne pentru deșeuri, carioci, televizor, film educativ.
Referințe bibliografice:

1. Curriculum pentru educaţie timpurie. / coord. Guțu, V.; Vrânceanu, M. autori: Pavlenco,
M.; Mocanu, L.; Clichici, V.; Duminică, S.; Dascal, A.; Straistari- Lungu, C.; (et. al.).
Aprobat la data 01.11.2018, MECC, Chişinău, Lyceum, 2019;
2. Standarde de învăţare şi dezvoltare a copilului de la naştere până la 7 ani. /coord.
Guțu, V.; Vrânceanu, M. autori: Pavlenco , M.; (et. al.). Aprobat de către Consiliul
Național pentru Curriculum, 25.10.2019, MECC, Chişinău, Lyceum, 2019;
3. w. w. w. didactic.ro
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategia didactică
Eveni- Conținutul instructiv-educativ Metode și Resurse Forme
mentele procedee materiale de org. Evaluare
instruc-
ționale
Se asigură condiții optime pentru o bună
desfăşurare a activităţii
Salutul:
Bună dimineața soare! / Frățiori și surioare.
Bună dimineața, cer! / Ești senin ca un mister. Operativita-
Bună dimineața, grâne! /Mulțumesc pentru o tea
pâine. Salutul organizării
Te salut, izvoraș lin! /Cu un zumzet drag și fin.
Moment surpriză: sunetul mării, descoperirea
sticlei în care se află o picătură tristă cu un
mesaj către copii: Salut copii! Eram o picătură
Evocare veselă, împreună cu prietenele mele mă
distram pe nourașii pufoși și deodată o furtună Picătura
puternică ne-a împrăștiat prin toată lumea. Tot Moment din hârtie
așa călătorind am ajuns aici la voi. Îmi place surpriză Scrisoare Frontal
foarte mult să fiu de ajutor însă ajungând într-
o lume necunoscută nuștiu cu ce aș putea fi de Observarea
folos. curiozității
Educatorul propune copiilor să demonstreze Frontal copiilor
picăturii că este sursa vieții pe pământ. Conversație

Copiilor li se propune să realizeze sarcinile Inițiativa


ascunse sub semnele de întrebare, în Problemati- copiilor de a
dependență de consecutivitatea culorilor zare ajuta
curcubeului. Imagine
Realiza- Culoarea roșie (insectele): ce
rea Pentru a identifica cine are nevoie de apă copiii reprezintă
sensului vor forma din figurile geometrice o buburuză. figuri
J/d: „Continuă șirul”- copii vor observa geometri- Frontal
consecutivitatea buburuzelor cu un număr ce,
diferit de buline și vor complecta șirul buburuze
corespunzător. cu număr
Culoarea portocalie (păsările): Joc didactic diferit de
Copii vor descoperi prin imagini cu contur buline pe Observarea
urmtoarea vietate care are nevoie de apă. spate comporta-
J/d: „Alcătuiește propoziții după schemă.” mentului
_____. verbal și
____ _____ ? nonverbal
_____ ______!
Culoarea galbenă (Florile):
Copii vor restabili schema „ dezvoltarea Explicația Schema de
plantelor” – j/d. „ce mai întâi, ce mai apoi” dezvoltare
J/v: „Numește printr-un singur cuvânt.” a plantelor
Culoarea verde (Copacii):
J/d: „Sudoku” Sudoku
J/v:„ Găsește intrusul” În grup
Joc verbal Imagini Observarea
pronunțării
Copiii vor fi întrebați despre importanța apei corecte a
pentru plante. Analizare sunetelor
Pauză dinamică: propuse
N-are miros, nici culoare,
E în râu, ocean şi mare,
În fântâni, lac şi izvoare,
Şi e veşnic curgătoare. Frontal

Fără ea nimic nu creşte,


Mugurul nu înfloreşte,
Pauză
Şi pământul, să vezi, crapă,
dinamică
Dacă lipsă e de APĂ!
În grup Observarea
Culoarea albastru (animalele):
coordonării
Descoperirea prin ghicitoare :
mişcărilor
Nu e vulpe, da-i roşcată,/ În pădure ziua toată
Dezlegarea
Ronţăie doar miez de nuci,/ Con de brad şi-
ghicitorii
alune dulci. (veverița)
J/d: „Repartizează ciupercile în coșulețe”-
compunerea și descompunerea numărului 4.
Culoarea indigo (vietăți și plante acvatice):
Decodifica- Frontal
Decodificarea cuvântului LAC.
re Curiozitatea
Copiii vor asambla puzzle pentru a identifica
Puzzle copiilor,
vietățile acvatice: broască, pește, nufăr.
promptitu-
Exemplificarea cuvintelor care conțin un număr
dinea
anumit de silabe.
răspunsuri-
Culoarea violet (oamenii):
Jurnalul lor
Jurnalul Grafic- importanța apei în viața
grafic Imagini
omului.
-Da copii, apa este foarte importantă nu doar
pentru om ci și pentru tot ce ne înconjoară,
Indivi-
Acum cu siguranță picătura noastră se va simți Urne de dual
împlinită că își cunoaște rostul pe pământ. Exercițiu diverse
Exercițiu practic „Sortează deșeurile.” practic culori
Conversație: „Cum v-ați simțit când ați lăsat Aprecierea
izvorașul curat?” Conversa- răspunsuri-
-Dragi copii, cum fiecare dintre noi își ție Frontal lor copiilor
sărbătorește ziua de naștere așa și apa își
sărbătorește ziua de naștere pe 22 martie. Să
știți că cel mai bun cadou pentru ea ar fi să
menținem curate lacurile, răurile, izvoarele…
Tranziție:
Noi suntem copii deștepți,
Veseli și descurcăreți!
Către centre ne-ndreptăm
Reflec- Multe vrem noi să aflăm!
Guașă,
ție Arta:
ștampile În grup
Savanții vor efectua o lucrare colectivă:
din mic
- „Acvariul cu peștișori.” Aplicație
legume/
Tehnici: trasare, aplicație, ștampilare.
fructe,
Pregătirea degețelelor de lucru:
lipici,
Mâinile nu stau pe loc / Ci se pregătesc de joc
hârtie
Degetele-mi sunt petale / Se dechid ca la o Corectitudi-
colorată,
floare nea
creioane
Ploaia cade ne-ncetat, / Degetele le-am mișcat. îndeplinirii
colorate,
Spre stânga și spre dreapta mea / Le mișcăm sarcinilor.
pensule,
noi uite-așa.
apă.
Alfabetizare/Biblioteca:
Pompierii vor descoperi ustensilele cu care Decodifica-
Fișe, Indivi-
lucrează: re
creioane dual
-Fișe „Decodifică cuvintele.”
colorate
Joc manipulativ de masă:
Aprecieri
Salvamarii vor identifica colacii care le aparțin. Rezolvare
În verbale
-Fișe: „ Numere pare- impare”
Set perechi
Apă și nisip:
„Pescarii”
Marinarii vor pescui cu undița peștișori, cu Exercițiu
ajutorul magnetului. practic
Extende În a doua jumătate a zilei copiii vor viziona un Vizionare Televizor În grup Aprecieri
re filmuleț: „Circuitul apei în natură” verbale

S-ar putea să vă placă și