Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Fizica
Clasa: a VII-a
Unitatea de învățare: Echilibrul mecanic al corpurilor
Titlul lecției: Echilibrul de translație și echilibrul de rotație
Tipul lecției – Transmitere de noi cunoștințe (predare-învățare)
Scopul lecției
 plan cognitive - dezvoltarea capacității de cunoaștere/înțelegere și achiziționare a informației
 plan afectiv - dezvoltarea capacității de receptare
 Educativ - dezvoltarea capacității de comunicare
Competențe generale
 Recunoașterea și definirea conceptelor specifice fizicii
 Explicarea fenomenelor fizice într-un limbaj specific fizicii
Competențe specifice
1. Identificarea condițiilor în care corpurile efectuează o translație, respectiv o rotație
2. Identificarea condițiilor în care un corp este în echilibru de translație, respectiv de rotație
3. Rezolvarea unor probleme simple prin aplicarea în diferite situații a condițiilor de echilibru de translație/rotație
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției toți elevii trebuie să fie capabili:
O 1. să explice, oral și în scris, într-un limbaj științific adecvat condițiile în care corpurile efectuează o translație/rotație
O 2. să definească, într-un limbaj științific adecvat condițiile în care un corp este în echilibru de translație/rotație
O 3. să explice, oral și în scris, într-un limbaj științific adecvat și prin formula condițiile în care un corp este în echilibru de translație/rotație
O 4. să rezolve probleme simple în care apar situații a condițiilor de echilibru de translație/rotație
Strategii didactice
 Metode didactice - conversație, explicație, algoritmizare, problematizare
 Organizarea activitatii - activitate frontal, pe grupe, individuală
 Evaluarea performanțelor – oral, scris
Resurse didactice
 Timp disponibil : 50 minute
 Spatiu : sala de clasa
 Materiale și mijloace didactice - tabla, creta, fișe de lucru, calculator, videoproiector

Bibliografie:
Manual clasa aVII-a
Mihaela Garabet şi Ion Neacşu: „Lecţii experimentale în laboratorul de fizică”, Editura Niculescu

1
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Etapele lecției Comp Activitatea profesorului Activitatea elevului Mijloace și Evaluare


metode
1.Moment Verifica prezenta elevilor și a materialelor Se pregătesc pentru lectie.
organizatoric necesare desfășurării orei.
2.Pregatirea Atrage atenția elevilor asupra situatților Ascultă și sunt atenți. expunere
elevilor pentru problemă a căror rezolvare va fi posibilă după
receptarea noilor parcurgerea noii lecții.
cunostinte
3.Precizarea Face cunoscut elevilor planul lecției. Prezintă Asculta și devin conștienți de expunere
titlului si a obiectivele urmărite. obiectivele urmărite.
obiectivelor
4.Actualizarea 1 Cere elevilor sa reprezinte cateva forte. Raspund Conversație
cunostintelor Scriu la tabla.
anterioare
5.Comunicarea/ 2 Scrie pe tabla titlul lecției, situațiile în care Noteză în caiete. Explicație Oral
însușirea noilor 3 apare echilibrul de translație/rotație, noțiunea de Completează fișele de lucru. Răspund Conversație Scris
cunoștințe 4 corp solid, condițiile de echilibru de Scriu la tablă Algoritmiza
5 translație/rotație. re
Împarte fișele de lucru (Anexa 1, Anexa 2). problematiz
Solicită rezolvarea sarcinilor de lucru. are
Explică, corectează, completează.
6.Fixarea și Solicită elevii să compare cele două situații. Răspund Conversație Oral
sistematizarea Rezolvarea a două probleme din manual. explicație
noilor cunoștințe
7.Asigurarea Informeaza clasa cu nivelul atins in asimilarea
conexiunii cunostintelor
inverse
8.Evaluarea Notează, face aprecieri. Se autoapreciază. Conversatie Scris
performanței Oral
9.Asigurarea Anunta tema pentru acasă. Își notează în caiet tema pt.acasă.
transferului

2
ANEXA1 Fișă de lucru - Verificarea condiției de echilibru de translație

Scopul lucrării : să verifice condiția de echilibru de translație


Materiale: două dinamometre, un corp din lemn
Noțiuni teoretice
Un punct asupra căruia acţionează mai multe forţe îşi va păstra starea de echilibru dacă rezultanta acestora este nulă:
R = F1+ F2 +F3 = 0 R = - F3 = F1 +F2 = 0 (1)
Sau în proiecții într-un sistem de coordonate cartezian x0y:
R x = F1x + F2x + F3x = 0 (2)
R y = F1y + F2y + F3y = 0 (3)
R2 = R x2 + R y2 (4)

În această lucrare se vor verifica condițiile (2) și (3) pentru cazul a trei forțe concurente orientate conform figurii.
Mod de lucru
1. Suspendarea unui corp din lemn de două dinamometre
2. Reprezentați forțele știind că 1cm=1N, iar F1 = 3N, F2 =2N și F3 = 5N
3. Proiectați în sistemul xoy fiecare dintre forțele F1, F2 și F3 și înscrieți valorile în tabel: F1x, F2x , F3x și F1y, F2xy, F3y.
4. Verificați justețea condițiilor (2) și (3).
5. Formulați concluzile de rigoare.

Tabelul de valori
F1x, N F2x, N F3x, N Rx, N

F1y, N F2y, N F3y, N Ry, N

3
Exemple de calcul:
R y = F1x + F2x + F3x =
R y = F1y + F2y + F3y =
F2x = F2 cos α α = 300 F1x = - F1 cos α α = 600
F2y = F2 sin α F1y = F1 sin α

Concluzii

4
ANEXA 2 Studiul echilibrului de rotaţie

Tema lucrării
1. Calculul momentelor forțelor faţă de un punct
2. Verificarea experimentală a condițiilor de echilibru de rotație.

I. Teoria lucrării:
Efectul de rotație este măsurat de mărimea fizică numită momentul forței faţă de un punct (pol),
definită prin:

M = b x F
unde: b este brațul forței faţă de polul considerat,
Unitatea de măsură a momentului forței în SI este:
[M]si= 1 Nm.
Solidul rigid (platanul) se află in echilibru de r otație dacă este în repaus sau în mişcare de
rotaţie uniformă şi acest lucru se întâmplă dacă m omentul rezultant al forțelor aplicate lui este nul.

II. Materiale necesare:


· dispozitiv pentru studiul mişcării circulare din trusa de fizică;
· tije şi discuri crestate;
· bolțuri;
· menghină de masă;
· fire de aţă.

III. Modul de lucru:


1. Fixaţi dispozitivul pentru studiul mişcării circulare la marginea mesei cu ajutorul menghinei şi
blocaţi-I cu piedica din partea dreaptă.
2. Suspendați trei tije cu discuri crestate prin intermediul unor fire de ață de trei boţuri fixate î n
găurile platanului.
3. Deblocați platanul şi veţi constata că el se ro teşte până ajunge într-o poziţie de echilibru stabil
fig. 2).
4. Măsuraţi valorile forţelor (înmulţiţi masa lor cu acceleraţia gravitaţională) şi braţele lor (utilizaţi rigla
dispozitivului şi priviţi perpendicular pe firele de aţă in dreptul riglei). Valorile braţelor forţelor aflate in stânga
zeroului riglei se consideră negative.
5. Calculaţi valorile momentelor forţelor faţă de central platanului, apoi efectuaţi suma lor algebrică (pentru a
afla momentul rezultant).

5
IV. Tabel de date experimentale şi de prelucrare a acestora:

Nr. F1 F2 F3 d1 d2 d3 M1 M2 M3 Mrez
det. (N) (N) (N) (m) (m) (m) (N·m) (N·m) (N·m) (N·m)
1.

2.

3.

V. Concluzie şi aplicaţii:
· În limitele erorilor experimentale, suma momentelor forţelor care rotesc platanul în sens orar este egală cu suma momentelor care îl rotesc
antiorar, sau valoarea momentului rezultant al forţelor care acționează asupra platanului este nulă.
· Identificaţi principalele surse de erori şi propuneţi soluţii pentru micşorarea lor.
· Efectuați 3 determinări şi calculaţi eroarea relativă şi eroarea absolută. Pentru eroarea absolută a momentului unei forţe utilizați relația:
ΔM = δF·di + δd·Fi
unde δ F ≈ 0, deoarece discurile crestate sunt etalonate de producător, iar δd = 0,002 m. Deci:
ΔM = δd·Fi

VI. Calculul erorii relative :

Nr. Mrez Mmediu ε εmediu


det. (N·m) (N·m) (N·m) (N·m)

1.
2.
3.

S-ar putea să vă placă și