Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Modulul: Consiliere și orientare


Tema: Conflictul și diminuarea lui.
Clasa: a IX-a „D”
Data:
Locul: IP LT „Traian”, mun. Chișinău
Profesor: Batrîn Rodica
SCOPUL LECŢIEI
Conştientizarea de către elevi a naturii, specificităţii şi eficienţei relaţiilor interpersonale din interiorul colectivului, cu efecte
pozitive asupra consolidării acestuia.
Competențe specifice:
- Inițierea elevilor în managementul situațiilor cu potențial conflictual;
- Dezvoltarea abilităților de prevenire și rezolvare a conflictelor.

Obiective cadru:
dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contexte variate.
Obiective de referinţă:
să analizeze influenţa stereotipurilor şi a prejudecăţilor asupra comunicării interpersonale.
Obiective operaţionale:
O1 - să definească şi să înțeleagă termenii : conflict, tipuri de conflicte, generatori de conflicte și dinamica conflictelor;
O2 – să identifice situaţiile conflictuale şi posibilele modalităţi de rezolvare;
O3 - să reflecteze asupra atitudinilor şi comportamentelor care se manifestă în diferite tipuri de conflict;
O4 - să identifice cauzele conflictelor şi să aplice cel mai potrivit stil de abordare pentru evitarea acestor conflicte;
O5 – să-şi dezvolte abilităţi de prevenire a conflictelor;
Strategii didactice:
d) metode şi procedee:
exemplul, conversaţia, problematizarea.
b) forme de organizare: - a conținuturilor: interogarea
- a activității: frontală, individuală, în grupuri;
c) mijloace de învăţare: fişe, creioane, planşe.
d) forme de evaluare:
observaţia sistematică, analiza răspunsurilor şi produselor.
Demersul didactic
Secvențele Obie- Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor Timp Metode, procedee, Mijloace de
lecției ctive forme de lucru instruire
Evocarea I. Organizarea clasei.
1. Activitate pentru spargerea gheții. Elevii din gr. I – II completează 3 Anexa nr. 1 - 2
Pe tablă sunt acroșați doi copaci. Pe fiecare Copacul fricii. (Mi-e frică de ...) Asaltul de idei.
frunză va trebui să scrieți un răspuns. (Frunzele Elevii din gr. III – IV – Copacul Activitate
se lipesc pe crengile copacilor). curajului. (Am curaj când ...) individuală
V-ați înviorat puțin?
Ce v-a făcut să vă schimbați dispoziția?

Realizarea 2. Intuiți subiectul orei. Vocalele rătăcite. Conflictul și diminuarea lui. 1 Descoperirea. Anexa nr. 3
sensului C_nfl_ct_l ș_ d_m_n_ _r_ _ l_ _ Vocalele rătăcite
Astăzi vom vorbi despre Conflict și metodele
de soluționare a conflictelor.

Motto: „Pacea nu este absența conflictului.


Mai curând haideți să ne rezolvăm conflictele
cu integritate și să ne respectăm reciproc pe
toată durata lor”
Martha Hansen MeManus

O1 3. Lucrul pentru cooperare. Fiecare echipă primește o fișă cu 7 Lucrul în echipă Fișe cu informație -
Gr.I – Definiți conflictul și generatorii de informația respectivă (diferită Anexa nr. 4, poster,
conflict. pentru fiecare echipă). O studiază Clusteringul cariocă
Gr. II – Numiți tipurile de conflict. împreună, selectează esențialul și 5 Argumentarea
Gr. III – Ce este tipic pentru conflict? alcătuiesc clusteringul.
Gr. IV – Numiți stilurile de rezolvare a
conflictului.
Cuvântul dirigintelui: Mesajul
Conflictul este o parte firească a vieții de zi cu
zi, inerentă în relațiile interumane. Conflictul
poate fi tratat pe căi pozitive sau negative.
Abordat într-o gândire pozitivă, conflictul
poate avea rezultate creative, poate fi o forță
pozitivă pentru dezvoltarea personală și
schimbarea socială. Abordat printr-o gândire
negativă, conflictul poate avea rezultate
distructive atât din punct de vedere emoțional,
spiritual cât și fizic.
Capacitățile de management al conflictului pot
fi învățate. Prin practică putem îmbunătăți
comunicarea, negocierea, facilitarea, medierea
conflictelor.

O2 4. Studiul de caz: Elevii analizează studiul de caz, 5 Studiul de caz Anexa nr. 5
Se împarte clasa în 4 grupe a câte 6 elevi; identifică tipul de conflict întâlnit
O3 fiecare grupă primește o fișă de lucru și și expun modalitatea de prevenire
materialele necesare rezolvării sarcinii. sau stingere a conflictului.
Pornind de la situațiile propuse, definiți
conflictul precum și tipurile de conflict.
Cerinţe: fiecare grupă să
O4 Fişa nr. 1: Ioana şi Andreea sunt colege de identifice conflictul descris.
clasă. Ioana are 6 fraţi mai mici, mama sa este - Care sunt cauzele conflictului?
- Ce modalităţi de rezolvare a 5 Anexa nr. 6
bolnavă, iar tata lucrează cu salariul minim pe
economie. Ea vine la şcoală îmbrăcată curat, conflictului găsiţi?
dar nu la modă. Andreea este singură la Dirigintele le va prezenta
părinţi, tata este primar şi în fiecare zi se următoarele:
îmbracă altfel şi de fiecare dată cu haine la * MODALITĂŢI DE
modă. Într-o pauză îi spune Ioanei că dacă ar PREVENIRE ŞI APLANARE A
CONFLICTELOR (poster afișat)
fi şi ea dintr-o familie mai bogată ar invita-o la
- Fiţi politicoşi, zâmbiţi des, fiţi
ziua ei care se va desfăşura la un restaurant şi atenţi cu ceilalţi!
că trebuie să se îmbrace la „modă”. Acestea s- - Renunţaţi la ameninţări!
au certat. - Aveţi încredere în ceilalţi, în
bunele lor intenţii!
Fişa nr. 2: În clasa a VIII-a printre elevi există - Ascultaţi-vă interlocutorii!
- Cereţi-vă scuze!
şi patru copii de etnie rromă. Cei mai mulţi
- Gândiţi-vă că şi voi aţi putea
colegi nu vor să îi primească în grupul lor greşi!
pentru că nu vor să aibă a face cu aceştia - Formulaţi-vă observaţiile fără a
spunând că: „sunt răi, murdari, fură” şi din jigni, referindu-vă la
această cauză se iscă certuri şi bătăi între comportament şi nu la persoană!
elevii rromi şi cei români. - Încercaţi să vă stăpâniţi nervii!
- Acceptaţi că şi ceilalţi pot avea
dreptate!
Fişa nr. 3: În clasă sunt cei mai mulţi elevi - Fiţi atenţi nu doar la cuvinte, ci
ortodocşi şi câţiva de altă religie (penticostali). şi la mesajele nonverbale.
În preajma sărbătorilor pascale copiii ortodocşi au
organizat un recital de cântece şi poezie, * Strategii de abordare
iar apoi un picnic şi nu i-au invitat şi pe colegii constructivă a conflictului:
penticostali deoarece rudele le-au spus să se - utilizarea mesajelor la persoana I
ferească de aceştia că sunt „rătăciţi” şi s-a pentru a descrie problema;
iscat o ceartă poreclindu-se între ei „pocăiţi” - reflectarea sentimentelor pentru
şi altele... a înţelege şi a clarifica ceea ce
Fișa nr. 4: Alexandru este elev în clasa a IX-a simte cealaltă persoană;
la o școală din mediul rural. De când a început - generarea a cât mai multor
anul școlar, ținta atacurilor sale este unul soluţii posibile.
dintre colegii săi de clasă, Victor. Alexandru
Rezolvarea conflictului să o
nu ratează nici o ocazie ca să-l jignească pe
Victor: Ce faci, bă, Păsărilă, încă nu ți-ai luat prezinte sub forma culorilor
zborul? Maică-ta și taică-tu sunt demult în semaforului (pe o planşă).
țările calde! Tu ce-aștepți? Nu vezi că vine la roşu – te opreşti, nu reacţionezi
iarna? Sau ai rămas să-mi păzești găinile? impulsiv;
la galben – analizezi problema şi
încerci să găseşti cea mai bună
soluţie;
la verde – acţionezi, pui în
aplicare alternativa găsită.

Fiecare grupă desemnează un


raport care va prezenta produsul
final al grupei, apoi îl va afișa pe
perete.
Cum trebuie să ne comportăm cu cei din
jur indiferent de religie, etnie, pătură
socială? De ce? 2 Asaltul de idei.
Activitate frontală
Concluzie:
În viaţă trebuie să nu plecăm de la
prejudecăţi, idei generale care sunt ca o
etichetă pentru anumite persoane, ci să
gândim că toţi suntem la fel şi că acelaşi Mesajul oral
lucru ni se poate întâmpla şi nouă.

O4 5. Joc didactic: Pot sa te ajut? 7 Conversaţia Anexa nr.7


(Sunt invitați, pe rând, cinci elevi, care extrag Dezbaterea
O5 câte un cartonaș. Citesc textul și propun soluții Jocul didactic
de rezolvare a problemei. Răspunsurile pot fi Activitate frontală
completate și de către alți elevi din clasă.)

Fişa 1. Descrierea problemei

Părinţii sunt despărţiţi, el locuieşte cu mama


pe care nu o ascultă de fel, ci doar pe „tovarăşii
lui”. La şcoală situaţia nu este bună, s-a
înregistrat un regres şcolar evident, iar la
purtare a fost sancţionat cu notă mică. Acum
are probleme cu poliţia pentru un scandal
provocat într-un club.
Se poate rezolva problema lui? Ce stil de
rezolvare a conflictului vei utiliza?

Fişa 2. Descrierea problemei

Are o familie frumoasă, cu părinţi care îl


iubesc şi care îi oferă tot ce îşi doreşte. Cu toate
astea el face parte din „gaşca de la bloc” şi mai
nou a fost dat în urmărire de poliţie pentru furt.
Oare de ce s-a ajuns în această situaţie?
Ce stil de rezolvare a conflictului vei utiliza?

Fişa 3. Descrierea problemei

La începutul anului şcolar era considerat un


elev model prin rezultatele obţinute la
concursuri şi olimpiade, dar şi la purtare.
După plecarea părinţilor în străinătate, el a
rămas cu bunicii pe care nu îi mai ascultă.
Acum are “gaşca“ lui şi se consideră şef al
acesteia, iar la şcoală îşi manifestă violenţa
verbală şi fizică în mod evident. Este implicat
în numeroase acţiuni negative ce au determinat
apariţia delincvenţei juvenile. Situaţia şcolară
actuală este într-un regres şcolar evident.
De ce s-a ajuns la această situaţie? Ce stil de
rezolvare a conflictului vei utiliza?

Fişa 4. Descrierea problemei

Elevul X are părinţii mai severi, care nu îi


permit să-şi dezvolte prea mult relaţiile de
prietenie în afara şcolii. La şcoală însă vorbeşte
urât cu colegii, devine violent fizic şi are uneori
o atitudine total nepotrivită statutului de elev
civilizat.
Oare de ce se manifestă astfel?
Ce stil de rezolvare a conflictului vei utiliza?

Fişa 5. Descrierea problemei


La şcoală este considerat un elev
“problemă” datorită comportamentului său
violent fizic, psihic şi verbal şi a situaţiei
şcolare negative. Acasă părinţii susţin că este
un copil tare cuminte, nu are prieteni apropiaţi
cu care să-şi petreacă timpul liber şi execută
toate sarcinile date de ei.
De ce se comportă elevul X diferit acasă faţă de
şcoală?
Ce stil de rezolvare a conflictului vei utiliza?

O5 6. Activitatea Elevii își desenează conturul 3 Activitate Anexa nr.8


„Promovarea atitudinii nonviolente” : Aceste mâinii și scriu mesaje antiviolență individuală Poster (pentru
mâini nu lovesc, aceste mâini ... care încep cu: „Aceste mâini nu mesaje antiviolență)
lovesc, aceste mâini ...” (sprijină,
ajută, mângâie etc.)
Reflecția O2 7. Timp pentru meditație. Elevii meditează asupra 3
Gândește-te la un aspect al veții clasei tale. Ce conflictelor ce apar în clasă, Imaginația ghidată.
conflict apare? Care sunt cauzele conflictului? deducând cauzele acestuia. Meditarea
Fiecare grup primește câte trei
8. Lucrul în cooperare. Anexa nr. 9
O5 Notează pe o petală a florii o regulă pentru petale ale unei flori, pe care elevii
clasa ta în scopul diminuării conflictului. scriu câte o regulă în scopul
diminuării conflictului. Fiecare
grup își acroșează petalele,
formând o floare. În cercul din
mijloc a florii se scrie Regulile de
aur ale clasei tolerante.

Sarcina finală este ca elevii să 3


alcătuiască Regulile de aur ale Jocul didactic Foi (porumbelul
clasei tolerante. alb, decupat)
9. Jocul „Transmite mesajul” cu ajutorul unui
porumbel. Elevii scriu pe o foaie decupată
(porumbelul alb- simbolul păcii )
un mesaj unui prieten/coleg pe
care l-a ofensat. În mesaj își
exprimă părerea de rău pentru
ceea ce s-a întâmplat, cerându-și
iertare și împăcare. Toți elevii fac
Rețineți!!! schimb de foi și citesc mesajul.
Ferește-ți limba de rău și buzele de cuvinte Anexa nr. 10
înșelătoare. Depărtează-te de rău și fă binele;
caută pacea și aleargă după ea!

10. Tema pentru acasă: 1


Realizaţi desene, postere sau colaje prin care
să exprimaţi modalităţi de soluţionare pozitivă
a conflictelor la care luaţi parte în următoarea
săptămână.

Vă mulțumesc pentru atenție și vă doresc Mesajul


tuturor să trăiți numai în înțelegere și să
depășiți orice situație conflictuală!

S-ar putea să vă placă și