Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.05.2021

CLASA: a II-a A

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Alexandru Vlahuță”, IAȘI

PROPUNĂTOR: Prof.înv.primar

DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Potenţialul expresiv al elementelor de limbaj plastic în comunicarea vizuală – compoziţii libere

TITLUL LECȚIEI: Peisaj din natură

TIPUL LECȚIEI: Consolidare de priceperi și deprinderi

TEHNICA: Pictură

Scop: -Organizarea echilibrată a suprafeței de lucru, folosind elemente de limbaj plastic (linia, punctul,culoarea)
-Stimularea imaginației creatoare, a sensibilității și a gustului estetic
Competenţe specifice

Arte vizuale şi abilităţi practice


2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor.
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct.

CLR:
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;

Muzică şi mişcare
3.1. Manifestarea unor reacţii, emoţii, sentimente sugerate de fragmente muzicale

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 să recunoască şi să clasifice culorile după mai multe criterii cunoscute (primare-secundare), (calde –reci);

O2 să picteze o lucrare utilizând elementele plastice şi tehnicile învăţate, respectând cromatica specifică temei;

O3 să compună spaţiul plastic valorificând potenţialul expresiv al elementelor de limbaj plastic, respectând tema şi păstrând
armonia suportului;

O4 să evalueze lucrările ţinând cont de finalizare, corectitudine, aspect estetic;

O5 să formuleze opinii referitoare la compoziţia plastică realizată;

O6 să dovedească îndemânare în mânuirea instrumentelor de lucru.

MIJLOACE DIDACTICE: imagini, calculator, videoproiector, obiecte model, acuarele, pensule, pahare, carioci.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: observaţia, explicaţia, exercițiul, expunerea, conversaţia, demonstraţia


FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:

-„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică şi explorarea mediului, Arte vizuale şi
abilităţi practice, aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013;

- L. Stan, I. Stan, E. Botezatu, Educaţia plastică – Ghid metodic- clasele I-IV, ed. Aramis, București, 2004

- M.Cristea, Ghid metodic de ed. plastică pentru clasele I-IV, București


SECVENȚELE ACTIVITĂȚII DIDACTICE

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

NR: MOMENTELE DESFĂȘURAREA LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE Modalități

LECȚIEI Metode și Mijloace de Forme de de evaluare


CRT procedee învățământ
organizare

.
1 Organizarea clasei Asigurarea unui climat favorabil bunei conversaţia Materialele frontal
desfășurări a activității.
pentru activitate necesare
Se pregătesc materiale necesare.
activității

2. Captarea atenţiei - Un elev va recita poezia „Lacul”, de Mihai explicaţia televizor frontal
exerciţiul
Eminescu, iar ceilalți elevi trebuie să-şi
laptop
imagineze ce culori pot reda pe planșele lor.
Evaluare
Pe videoproiector voi reda o imagine cu un lac.
orală
videoproiector
Elevii ascultă și mai apoi spun ce culori le-au
venit în minte .

3. Reactualizarea Se poartă o discuţie de verificare


a observaţia frontal
cunoştinţelor conversaţia
cunoştinţelor privind anotimpul ce va urma și
exerciţiul
despre vacanța de vară. Ce anotimp
tablă Aprecieri
urmează?/Ce transformări sunt vara în
verbale
natură?/ Ce fac oamenii vara?/ Care sunt
lunile anului?/
Se face legătura dintre lecția de la CLR cu un
exemplu de bilet în care am putea invita un
prieten să ne însoțească la un plimbare la lac.
Voi face legătura și cu ora de Dezvoltare
personală sugerând că unii dintre elevi își vor
putea alege o meserie în domeniul artelor, dacă
e ceea ce își doresc.

4. Anunțarea temei și Se scrie pe tablă titlul lecției – ,,Peisaj din explicația frontal
natură”
a obiectivelor
Prezint lucrarea model într-un clip video de pe
urmărite youtube.

5. Prezentarea Pictăm cu acuarele peisaj de vară. exercițiul Acuarele


etapelor de lucru
https://www.youtube.com/watch? Apa Individual

v=S3wN4mUraKQ&ab_channel=O
explicația Evaluare
Pensoane
practică
Pictăm fundalul
Culori de apă
Pictăm copacii
Pictăm barca și pontonul
conversația frontal
Retușăm ultimele detalii

6. Obținerea Voi da indicaţii de realizare a lucrării utilizând exercițiul individual Observația


corect și îngrijit.
performanței
- Se creează condiţiile optime creaţiei prin
conversație
audierea unor melodii lente, la volum mic.
Aprecieri
- În timpul lucrului voi explica, îndruma și
verbale
urmări bunul mers al activităţii şi la nevoie
intervin, pentru a face unele precizări.
7. Evaluarea La sfârşitul procesului de creaţie, lucrările sunt explicaţia frontal
prezentate colegilor şi apreciate de aceştia, dar
şi autoapreciate de autorul lor, ţinând cont de observaţia
criteriile de evaluare (respectarea temei
plastice, originalitate, etc.)
Observația
- Se va realiza o miniexpoziţie cu lucrările
elevilor. Voi solicita elevilor să analizeze analiza
lucrarea care a rezultat conform cerinţei: produselor Autoevalu-
Acoperirea spaţiului plastic în mod activităţii area
echilibrat

- Se vor aprecia lucrările cele mai reuşite care


vor fi recompensate .

S-ar putea să vă placă și