Sunteți pe pagina 1din 11

MINISTERUL EDUCAŢIEI AL REPUBLICII MOLDOVA

Direcţia Generală Educație Orhei


I.P. Grigore Vieru Orhei
Catedra ştiinţelor exacte

Proiect de lungă
durată la
informatică
Clasa a VII-a

„APROBAT”_______ ______ „COORDONAT”__________


, director al gimnaziului director-adjunct
________________________ 2020 – 2021 _______________________ 2021 - 2022

PROIECT DIDACTIC DE LUNGĂ DURATĂ


la Informatică pentru clasa a VII-a
Anul de studii 2021 – 2022
Profesor: Macaru Vadim

Repartizarea orelor pe unităţi de învăţare:


1 Informația în viața noastră. Echipamente digitale 13
2 Sisteme de operare. Aplicații frecvent utilizate 9
3 Cum să ne comportăm în spațiul virtual 4
4 Prezentări electronice 5
5 Comunicarea în spații virtuale 3
6 Evaluări sumative+ inițiale 4
Total 35
Proiectul este elaborat conform Curriculumului Național 2019

Manualul de bază : Anatol Grimalschi Informatica, manual clasa a 7-a,Chişinău 2007

Discutat şi aprobat la şedinţa catedrei


COMPETENŢE SPECIFICE LA INFORMATICĂ:
Învățământul gimnazial urmărește formarea următoarelor competențe specifice la Informatică:

1. Utilizarea instrumentelor cu acțiune digitală în scopul eficientizării proceselor de învățare, manifestând abordări
inovatoare și spirit practic.

2. Interacțiunea cu membrii comunităților virtuale în scopuri de învățare, manifestând interes pentru învățarea
activă, cercetare și colaborare, respectând etica mediilor virtuale.

3. Promovarea în mediile digitale a elaborărilor și realizărilor personale și ale colectivului în care activează, dovedind
ingeniozitate, spirit de echipă și convingere.

4. Prelucrarea digitală a informațiilor text, numerice, grafice, audio și video, manifestând interes pentru învățare
activă, comunicare și colaborare.

5. Perceperea științifică a rolului și impactului fenomenelor informatice din societatea contemporană, manifestând
gândire critică și pozitivă în conexarea diferitor domenii de studiu, activitate și valori umane.

6. Aplicarea intuitivă a metodelor de algoritmizare pentru soluționarea problemelor legate de prelucrarea digitală a
informației, demonstrând creativitate și perseverență.

7. Elaborarea de mijloace cu acțiune digitală prin implementarea algoritmilor în medii vizuale interactive,
demonstrând respect și grijă față de participanți, responsabilitate pentru succesul comun.
Nr. Unități de conținuturi Unități de competențe Data Sugestii pentru exerciţii de învăţare, consolidare şi
ore dezvoltare a capacităţilor elevului
CS

Unitatea de învăţare I
Informația în viața noastră. Echipamente digitale. 13 ore
Cunoaşterea proceselor, principiilor şi metodelor de codificare şi decodificare a informaţiei în scopul realizării comunicării
interumane şi uman – sistem informatic.
CS1 Exerciții de:
1 Ergonomia și securitatea CS2  identificare a tipului de purtători de informație din
personală CS3  Descrierea formelor de
lista propusă;
reprezentare, stocare,  descriere a purtătorilor de informație după modelul
codificare și transmitere propus;
Informația. Purtători de
informație:  codificare și decodificare a informației textuale;
1 a informației.  estimare a cantității de informație în texte, imagini,
- reprezentarea informației;
secvențe sonore și video;
- purtătorii de informație;
 identificarea unității de măsură a cantității de
- purtătorul static; informație și a multiplilor ei din lista propusă;
- purtătorul dinamic.  Estimarea cantității de  transformare a numerelor naturale din sistemele de
numerație binar și octal în sistemul zecimal;
informație ce se conține
1 Evaluare inițială  enumerare și descriere a metodelor de transmitere,
în mesajele text, stocare și prelucrare a informației.
grafice, audio și video.
Sisteme de numerație:
1 - sistem pozițional și sistem
nepozițional de numerație;
- sistem binar, ternar, octal,
hexazecimal.
Unitățile de măsură a
1 cantității de informație:
- cifră binară, bit;
- octet;
- unități multiple octetului.
 Codificarea și
Codificarea și decodificarea
informației: decodificarea Studii de caz:
1 - cod;  Sisteme de numerație cu baze diferite de baza 10,
numerelor naturale, a
- codul ASCII; utilizate în istoria civilizației umane.
informației textuale. Regulile de formare a numerelor romane.
- mărime continuă;
- conversiune analog-
numerică;

Structura și funcționarea CS1  Identificarea și descrierea Exerciții de:


calculatorului. CS2 destinației părților  identificare și explicare a destinației componentelor
CS3 componente ale de bază ale calculatorului și a fluxurilor de date
1 Destinația componentelor de
calculatorului. între ele;
bază ale calculatoarelor
personale:  explicare a principiului de comandă prin program;
- procesorul;  Clasificarea  descriere a rolului calculatoarelor în diferite
calculatoarelor. domenii ale științei și vieții sociale;
- memoria internă;
 indicare a funcțiilor calculatoarelor în diferite
- dispozitivele de intrare;
 Utilizarea termenilor domenii;
1 Clasificarea calculatoarelor. specifici informaticii în  identificare a afirmațiilor de securitate din lista
Criteriile de clasificare: enunțuri și comunicări. propusă;
- performanță;  identificare a dispozitivelor conform modelelor
- cost. propuse;
Rețele de calculatoare:  Utilizarea componentelor  reprezentare intuitivă (prin desen) a structurii
sistemului de operare rețelelor locale și globale;
1 - structură de comunicație;
destinate lucrului în rețea.  localizare a calculatoarelor conectate la rețea;
- linii de transmisie a
 transmitere a datelor prin rețea;
informației;
 Utilizarea echipamentelor  explicare a destinației și principiilor de funcționare
- capacitate de transmisie; digitale multimedia în a echipamentelor digitale multimedia;
Echipamente digitale activitățile convenționale și  explicare a destinației și principiilor de funcționare
multimedia: în scopuri de instruire. a echipamentelor digitale de comunicații;
1
- dispozitive audio;
- camere de luat vederi;
- camere video;  Utilizarea mijloacelor
- proiectoare multimedia; digitale de comunicații în
activitățile
- table interactive.
Mijloace digitale de  convenționale și în scopuri
1 comunicații: de instruire.
- telefoane inteligente;
- televizoare inteligente.  Cunoașterea și respectarea
1 regulilor ergonomice în
Ergonomia și securitatea procesul de lucru cu
personală în mediile digitale echipamentele digitale

1 Evaluare Sumativă Nr.1 .

Unitatea de învăţare II
Sisteme de operare. Aplicații frecvent utilizate 10 ore
Cunoaşterea şi utilizarea sistemului de operare al calculatorului personal
Funcțiile sistemului de operare: CS1  Extragerea de informații Exerciții de:
1 - sistem de calcul; CS2 din internet în baza unor  explicare a modului de gestionare a resurselor
CS3 criterii simple de căutare. sistemului de calcul;
- sistem de operare;
 scriere corectă a denumirilor de fișiere și
Fișiere și directoare:  Comunicarea prin poșta directoare;
- fișier; electronică, rețelele de
1 - director; socializare și de mesagerie
- structură multinivel. instantă

Interfețe grafice: CS1  de reprezentare intuitivă (prin desen) și de utilizare


1 - controale grafice; CS2  Înțelegerea și evaluarea a structurii multinivel a fișierelor și directoarelor
CS3 critică a veridicității  identificare a funcțiilor sistemului de operare din
- meniuri;
informațiilor din spațiul lista propusă
- ferestre de aplicații;
virtual.
CS1  Cunoașterea și respectarea
Gestiunea dispozitivelor de Studii de caz:
CS2 regulilor de etică a spațiului
stocare a datelor:  Evoluția sistemelor de operare.
CS3 virtual.
`1 - gestiunea datelor; Diversitatea sistemelor de operare.
- proprietățile discului; Exerciții de:
- operații cu discuri;  formare și consolidare a deprinderilor de lucru cu
- proprietățile directoarelor și interfețele grafice;
fișierelor;  explicare a semnificației pictogramelor propuse;
- operații cu directoare și
fișiere.

Aplicații destinate prelucrărilor CS1  aranjare a pictogramelor conform modelului


1 elementare a informațiilor: CS2 propus;
- editarea textelor în clar (plain CS3  modificare a proprietăților pictogramelor utilizând
text); tehnicile de lucru cu șoricelul;
- editarea imaginilor de tip Produse:
raster.  pictograme aranjate conform modelului propus;
1 Aplicații de redare a fișierelor  Comunicarea prin poșta  aplicații lansate în execuție;
multimedia: electronică, rețelele de ferestre configurate conform modelului propus.
- vederi; socializare și de mesagerie  utilizare a rețelelor de socializare;
- secvențe sonore; instantă
Studii de caz:
- secvențe video.  Serviciile oferite de rețeaua Internet.
Aplicații destinate accesării  Rețeaua Internet: prieten sau inamic.
serviciilor Internet:  Cunoașterea și Produse:
1 - WWW; respectarea în  fișiere cu texte în clar;
- căutarea informațiilor; activitatea cotidiană a
 fișiere cu imagini de tip raster;
normelor de drept
informatic.  fișiere multimedia redate;
Rețele de socializare și rețele de  pagini Web vizualizate;
1 mesagerie instantă:
- destinația;
- principiile de funcționare;
- acoperirea teritorială.
1 Evaluare Sumativă Nr.2

Unitatea de învăţare III


Cum să ne comportăm în spațiul virtual 4 ore
1 Veridicitatea și credibilitatea CS1 Exerciții de:
informațiilor din spațiul virtual: CS2  evaluare a veridicității și credibilității
CS3  Înțelegerea și evaluarea
- proveniența informațiilor din spațiul informațiilor din spațiul virtual;
virtual; CS7 critică a veridicității  clasificare a surselor de informații din Internet
- surse oficiale și surse neoficiale de informațiilor din spațiul în oficiale și neoficiale, veridice și mai puțin
informații în spațiul virtual; veridice;
virtual.  explicare a termenilor dreptul de autor, marcă,
- mecanisme de validare a
informațiilor din spațiul virtual*;  Cunoașterea și respectarea licență;
 de evaluare a gradului de respectare a regulilor
Etica spațiului virtual: regulilor de etică a spațiului
1 de etică în mesajele propuse;
- particularitățile scrisorilor
virtual.  identificare a semnelor ce indică protecția prin
electronice și a mesajelor instante;
dreptul de autor;
- regulile de etică în spațiul virtual.  Cunoașterea și respectarea  evitare a eventualelor încălcări a dreptului de
regulilor de protecție a autor.
Drept informatic: sistemelor informatice. Studii de caz:
1 - dreptul de autor;  Respectarea dreptului de autor în unitatea
 Cunoașterea și respectarea școlară în care învață elevul.
- marcă;
- licență; în activitatea cotidiană a  Protejarea dreptului de autor în cazul
materialelor informatice cu care operează
- infracțiune informatică. normelor de drept
elevul.
Securitatea informatică: informatic.
- pericolele informatice;
1 - mijloacele de protecție a sistemelor
informatice;
regulile de protecției a datelor

Unitatea de învăţare IV
Prezentări electronice 5 ore
Aplicații de prezentări electronice. CS1  Derularea prezentărilor. Exerciții de:
CS2  definire a prezentărilor;
1 Prezentări electronice: CS3
- prezentare;  Utilizarea formelor de  identificare a tipului prezentărilor propuse;
CS7 afișare a prezentărilor în  enumerare a formatelor unei foi de prezentare;
- structura prezentării;
funcție de etapa elaborării  identificare a elementelor din fereastra
- fereastră de aplicație; sau tipul de prezentare. aplicației;
- diapozitiv;
- format implicit*.
1 Inserarea și editarea casetelor de text.  Identificarea și utilizarea  deschidere a prezentărilor existente;
modelelor de diapozitive.  deschidere concomitentă a mai multor
Formatarea textului:
prezentări;
- font;
 salvare de prezentări;
- dimensiune;
 închidere a prezentărilor;
- stil de afișare;
 afișare a prezentărilor la ecran;
- aliniere;
 explicare a noțiunii de diapozitiv;
- culoare; inserare și ștergere a diapozitivelor
- marcaje de listă;  Utilizarea efectelor de
- intervalul între linii. animație.
Selectarea, copierea, mutarea și ștergerea
fragmentelor de text.
Formatarea casetelor de text.
1 Inserarea și editarea imaginilor.  Utilizarea mijloacelor de  reordonare a diapozitivelor;
- dintr-o locație externă; comunicare în spații  alegere a designului prestabilit de diapozitiv;
- din biblioteca aplicației de prezentări; virtuale. alegere a designului prestabilit de prezentare.
- din colecția de primitive grafice;
- din dispozitivele fotodigitale și
scannere*.
1 Derularea prezentărilor.  Utilizarea instrumentelor Produse:
încorporate de desenare
Utilizarea efectelor de animație:  prezentări elaborate;
.
- efecte de apariție; prezentări derulate.
 Elaborarea prezentărilor ce
- efecte de deplasare; conțin texte și imagini
- efecte de redimensionare; grafice.
- efecte de dispariție.
1 Evaluare Sumativă Nr.3

Unitatea de învăţare V
Comunicarea în spații virtuale 3ore
Componentele comunicării virtuale. Studii de caz:
Poșta electronică:  Utilizarea mijloacelor de  Evoluția serviciului de poștă electronică.
1 comunicare în spații
- structura mesajului de poștă  Istoria rețelei sociale Facebook.
virtuale. Produse:
electronică;
- mesaje simple; Cont personal creat de:
- atașamente.  poștă electronică;
mesagerie text / vocală.
1 Exerciții de:
Aplicații de mesagerie:  deschidere și închidere a sesiunii de lucru în
- mesaje text; contul personal de poștă electronică / mesagerie
- mesaje vocale;  creare a mesajelor de poștă electronică
- mesaje video.  atașare și trimitere a fișierelor cu mesajele poștei
1 electronice;
Sesiuni de comunicare:
 identificare și explicare a riscurilor utilizării
- individuale; incorecte a contului personal de poștă electronică
- de grup. / mesagerie.

S-ar putea să vă placă și