Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„SPIRIDUȘII MOȘULUI!”

GRĂDINIȚA CU P. P. „MĂMĂRUȚA”
Educatoare: Todea Alexandra-Madalina
GRUPA MARE „Fructelor”

18.12.2018

1
Nivel: II
Grupa: mare „Fructelor”
Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema proiectului: Obiceiuri si traditii de iarna
Tema săptămânală: In asteptarea lui Mos Craciun
Tema activității: „Spiridușii moșului!”
Forma de realizare: acivitate integrată (ALA1 + DȘ2 + DEC2 + ALA2

ARTA CONSTRUCTI
I
„Coronita
magica” „Covor
pentru brad”

JOC DE
BIBLIOTEC
ROL
A
„Bomboane
„Srisoarea
gustoase”
pentru Mos
Craciun”

SPIRIDUSI
I
MOSULUI

DOMENIUL
STIINTA DOMENIUL
ESTETIC-
“Ajuta-l pe CREATIV-“Bradut
Mosu”-joc ul”-predare joc
didactic cu text si cant
“Dalbe flori”-
repetare

ALA2
-“In cautarea
globurilor”
- “Cu sacul in
spinare”
Tipul activității: mixtă (verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi)
Scopurile activității:

2
 Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice înțelegerea și numirea relatiilor spatiale relative,
plasarea obiectelor intr-un spatiu dat ori plasezarea corecta a propriei persoane in raport cu un reper
dat)

 Consolidarea deprinderii de a interpreta un cântec, în colectiv , în grupuri mici și individual

Obiectivele operaționale:
 Să recunoasca pozitii spatiale ale obiectelor asezate de spiridus (jucarii-pe dulap, sub masa, in fata
scaunelului, in spatele colegului X, in stanga/dreapta mesei), numindu-le
 Să sorteze corect globurile, stelutele, nuieluse, oameni de zapada, dupa marime, forma si culoare,
specificand unde sunt mai multe/putine
 Sa formeze perechi intre oamenii de zapada si stelutele mari (albe), utilizând material concret
 Să plaseze corect, în poziția spațială indicată, globurile in brad, respectand indicatiile
educatoarei/colegului
 Să corecteze pozitii spatiale ale ornamentelor de brad in cazul asezarii intentionat gresit de catre
educatoare
 Sa interpreteze corect cantecul “Dalbe flori”, cu ajutor și în lipsa acestuia
 Să respecte poziția corectă în timpul intepretării, în vederea unei respirații corecte și a emiterii
corepunzătoare a sunetelor
 Să interpreteze expresiv jocul cu text și cânt „Brăduțul”, asociind mișcări corespunzătoare versurilor
 Să redea cât mai corect linia ritmico-melodică a jocului cu text și cânt , cu ajutor și în absența lui;
 Să adopte un comportament adecvat rolului de bucătar, în activitatea de preparare a bomboanelor,
colaborând cu colegii de grupă

 Să construiască un covor din piese lego sub forma de fulgi de nea colorati , colaborând cu colegii
 Să decupeze după contur stelute, clopotei, globuri și să lipească ornamentele decupate pe coronita de
Craciun, după modelul educatoarei
 Să traseze simboluri pe conturul dat pentru a realizara scrisorea adresată lui Mos Craciun.

Strategii didactice:
1. Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, problematizarea, exercițiul, repetiția,
jocul, piramida, turul galeriei, mâna oarbă
2. Materiale didactice: sac, scrisoare,creioane colorate, carioca, coifuri, brad, salam de biscuiti si
cocos, hartie de mini briose, tava, lego, decorațiuni pentru bradul de Crăciun, jucării, cutii, jetoane cu
imagini pentru piramidă, calendarul naturii, clopotel, coronite din polistiren, hartie creponata, lipici,
foarfeca, , fata de masa alba, globuri de diferite marimi si culori, stelute, oameni de zapada, nuieluse,
clopotel, cizmulite
3. Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe.

3
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învăţământul precolar”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti,
2009
 Duţu, Vasilica; Şerban, Georgeta; Călin, Marcela; Popa, Valeria; Soare, Daniela; Pletea, Georgeta;
Drăghici, Maria; Constantin, Niculina, 2011, Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie –
o provocare, Ed. Diana, Piteşti;
 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș- coordonatori- Piramida cunoașterii, Ed. Diamant, Pitești
2014

4
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Organizarea spațiului
Se vor așeza scăunelele în semicerc, măsuțele fiind grupate câte două, pe fiecare sector fiind
pregătite materiale.
Întâlnirea de dimineață va deputa cu salutul care va începe de la mine către primul copil din
semicerc, după care fiecare copil se întoarce la colegul/ a de lângă el/ ea şi îl/ o salută spunându- i numele,
de exemplu: „ Bună dimineaţa, Maria!”, iar la sfârșit voi saluta întreg colectivul: „Bună dimineața grupa
Fructelor”. Urmează realizarea prezenței, prin așezarea fotografiilor copiilor prezenți pe panou și
actualizarea calendarului.
Apoi se vor ridica în fața scăunelelor și se va derula momentul de înviorare:
,, Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic,
Merg în pas alergător,
Apoi sar într- un picior,
Mă opresc, respir ușor,
Întind brațele să zbor,
Toată lumea e a mea,
Când m- așez jos la podea!
Ăsta- i doar un început,
Ia priviți cât am crescut!”
Împărtășirea cu ceilalți: Copiii vor fi invitați să spună cum se simt așteptând Crăciunul. Fiecare
copil își va exprima sentimentele referitoare la momentul sosirii lui Moș Crăciun.

Captarea atenției coincide cu noutatea zilei, care debutează prin aparitia unui sac surpriza in
care se afla o scrisoare dar și a unui brad. Educatoarea le va citi copiilor cine este expeditorul scrisorii și a
bradului, acesta fiind chiar Moș Crăciun. Educatoarea îi va întreba pe copii dacă doresc să fie spiridușii
moșului, moșul având foarte mare nevoie de ajutorul lor pentru pregătirea cadourilor de Crăciun, dar și
pentru a împodobi și înveseli brăduțul care este foarte trist deoarece a fost dus din pădure și nu mai are acum
nici un prieten.
Astfel, fiecare copil va primi câte un coif de spiriduș de diferite culori: portocaliu, galben, albastru si
turcoaz trimise chiar de moș, copiii având posibilitatea alegerii coifului în funcție de ceea ce extrag din
cosuletul cu surprize, acolo fiind cate o bucata de hartie de culoarea coifurilor.

Anunțarea temei și a obiectivelor


Educatoarea le va spune copiilor, că azi în calitate de spiriduși ai moșului îl vor ajuta pe acesta la
pregătirile pentru Crăciun și le va prezenta acestora cele patru centre de interes unde vor lucra pentru a-l
ajuta pe Moș Crăciun , reușind astfel și să înveselească brăduțul. Copiii vor avea ca și sarcini să realizeze
covorul pe care este asezat brăduțul, să decupeze diferite imagini cu globuri, clopotei si stelute cu acestea
vor decora coronita de Craciun, să pregateasca bomboane pentru toti colegii de grupa pe care ulterior le vor
împărți acestora si nu in ultimul rand, sa scrie scrisoarea lui Mos Craciun. Apoi, educatoarea îi va anunța că

5
vor juca jocul Ajută-l pe Moșu! și vor învăța jocul cu text și cânt Brăduțul, pentru a înveseli bradul și pe
Mos Craciun.
Tranziție: Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim ne răsucim
Și spre centre noi pornim.

Prezentarea noului conținut și dirijarea învățării:

ACTIVITĂȚI LIBER- ALESE

Copiii care au coifuri portocalii se vor îndrepta spre centrul cu aceeași culoare, iar pentru următoarele
centre se va proceda la fel.
JOC DE ROL – „Bomboane gustoase”
– Sarcina de lucru: să prepare din salam de biscuiți bomboane pentru colegi, conform
instrucțiunilor primite
CONSTRUCȚII – „Covor pentru brad”
– Sarcina de lucru: să construiască/ ansambleze un covor din piese in forma de fulgi
colorati, astfel încât să se potrivească mărimii bradului primit
ARTĂ – „Coronita magica”
– Sarcina de lucru: să decupeze imaginile date si să le lipească pe coronițăa de Crăciun,
urmând explicațiile educatoarei
BIBLIOTECA – „Srisoarea pentru Mos Craciun”
– Sarcina de lucru: să completeze spațiile lipsă din scrisoare, conform indicațiilor
educatoarei (să îl deseneze liber pe Mos Craciun, cadoul dorit, dar și pe el însuși, sa
traseze linii verticale aferente propriei vârste, sa traseze pe liniile punctate ornamente
pentru a împodobi rama scrisorii ).

La terminarea sarcinilor primite la fiecare centru de interes, se va realiza evaluarea acestora, fiecare
grup de copii având posibilitatea să își prezinte munca în fața colegilor și să primească aprecieri din partea
acestora, dar și din partea educatoarei.
Apoi copiii vor fi invitați să meargă la baie, dupa care se aseaza la mese pentru a servi un fruct ale
cărui vitamine îi vor ajuta să continue munca.
Tranziție: Unu, doi, unu, doi
Spridusi in pasi vioi,
Randul mare il formam
Inspre baie ne-ndreptam,
Pe maini sa ne spalam
Fructul iute sa-l mancam.
Dupa ce au mancat fructul merg sa formeze semicercul recitand urmatoarele versuri:
Tranziție: Sus acum ne ridicam,
Scaunelul il luam
Si in semicerc plecam.

6
JOCUL AJUTĂ-L PE MOȘU! (DOMENIUL ȘTIINȚĂ- MATEMATICĂ)

Apare spiridusul care se joaca cu copiii, adresandu-le cateva intrebari referitoare la pozitiile spatiale
invatate anterior.
„Următoarea sarcină încredințată de Moș Crăciun se referă la sortarea globurilor, a stelutelor care
sunt asezate in cutii intr-un mod dezordonat și la împodobirea bradului. Moșul ne-a lăsat scris ce anume
trebuie să fie în fiecare cutie și ne promite că dacă îl vom ajuta, ne va răsplăti și el la momentul cuvenit.
(introducerea în joc).
Educatoarea solicită copiii să numească și să descrie materialele pregătite de Moș. (prezentarea
materialului didactic)
Apoi le va spune copiilor, că pentru a-și îndeplini cu succes sarcina Moșului, se vor juca jocul
Ajută-l pe Moșu! Copiii numiti trebuie sa sorteze globuri și steluțe de diferite marimi, forme si culori, apoi
îl vor ajuta pe Moș și la împodobirea bradului, așezând globurile după specificațiile date. (anunțarea temei
și a obiectivelor)
Scopurile jocului: de a consolida sortarea corecta dupa marime, forma si culoare a ornamentelor; de
a consolida asezarea obiectelor in pozitiile spatiale indicate;
Elementele de joc: globuri mari si mici de diferite culori, stelute albe din polistiren si stelute din stuf,
globuri rotunde si alungite , oameni de zapada, nuieluse, cizmulite pentru sarcinile de lucru, cosulete pentru
ornamente, alauze.
Explicarea regulilor jocului și demonstrarea acestuia:
 Copiii vor veni pe rând în față pentru a executa sarcina
 Dacă un copil nu reușește să rezolve singur sarcina primită, poate chema un alt coleg în ajutor
 Fiecare copil- spiriduș va executa cel putin o sarcina;
 Executarea cu succes a sarcinii, va fi recompensată prin aplauze.

Desfășurarea jocului:
Educatoarea va citi prima sarcina din Scrisoarea Moșului:
Sortaţi globurile în funcţie de mărimea și culoarea lor, așezați-le în cutia corespunzătoare culorii și
mărimii acestora, iar apoi amplasați-le pe brad în poziția spațială indicate de către educatoare.
Se va explica de către educatoare modul în care trebuie să se procedeze și se va executa jocul de probă.
Apoi copiii vor veni pe rând pentru a rezolva sarcinile: copiii vor veni câte doi și vor sorta globurile în
funcție de criteriul dat de către educatoare, le vor aseza in cutia corespunzătoare, iar apoi vor compara
mulțimile de globuri sortate specificând care dintre copii are mai multe și care mai puține globuri în cutie.
Copiii vor fi recompensați cu aplauze de către colegii lor și vor nominalize alți doi colegi care vor veni lângă
brad și vor așeza globurile sortate în poziția spațială indicate de către educatoare :
a)Te rog să așezi globul mic roșu pe partea dreaptă a bradului pe creanga cea mai de sus
b)Te rog să așezi globul mare roșu în partea stângă a bradului pe creanga cea mai de jos
c)Te rog să așezi globul mare auriu în partea dreaptă a bradului, sub globul mic roșu
d)Te rog să așezi globul mic auriu în partea stângă a bradului, lângă globul mare roșu etc.

7
În continuare, educatoarea citește cea de-a doua sarcină:
Sortaţi ornamentele de brad în funcţie de forma lor, așezați-le în cutia corespunzătoare acestora (fiecare
cutie va avea simbolul ornamentului de brad), iar apoi amplasați-le pe brad în poziția spațială indicata de
către educatoare.
Se va explica de către educatoare modul în care trebuie să se procedeze și se va executa jocul de probă.
Apoi copiii vor veni pe rând pentru a rezolva sarcinile: copiii vor veni câte doi și vor sorta ornamentele de
brad în funcție de criteriul dat de către educatoare, le vor aseza in cutia corespunzătoare, iar apoi vor
compara mulțimile de globuri sortate specificând care dintre copii are mai multe și care mai puține
ornamente de brad în cutie. Copiii vor fi recompensați cu aplauze de către colegii lor și vor nominalize alți
doi colegi care vor veni lângă brad și vor așeza ornamentele sortate în poziția spațială indicate de către
educatoare :
a)Te rog să așezi steluța pe partea dreaptă a bradului pe creanga cea mai de sus, lângă globul mare
argintiu
b)Te rog să așezi steluța pe partea stângă a bradului lângă globul mic argintiu etc.
După ce copilul va așeza toate steluțele din cutie, educatoarea va solicita următorul copil să așeze toți
oamenii de zăpadă în pereche cu steluțele și să indice poziția spațială respectivă. Copilul va avea libertatea
de a așeza la dreapta sau la stânga obiectului respective, educatoarea specificân doar poziția spațială lângă
steluțe.

Pentru complicarea jocului se citește a treia sarcină:


”Dragi copii, am pregătit aici o sarcina speciala, voi fi bucuros daca o sa reusiti sa o indepliniti. Muta
ornamentul dupa cum doresti și ghicește ce s-a schimbat!”
Se va explica de către educatoare modul în care trebuie să se procedeze și se va executa jocul de probă.
Apoi copiii vor veni pe rând pentru a rezolva sarcinile.
a)Copiii vor fi cu ochii inchisi, un copil va schimba pozitia unui ornament de pe brad, iar la sunetul unui
clopotel acestia vor deschide ochii si vor indica pozitia spatiala a ornamentului asezat. Jocul se va repeta
de mai multe ori.
b)Inchid ochii, un alt copil isi va alege o coronita de la centrul arta, o va așeza pe/ lângă/ sub brad (în
poziția spațială dorită), copiii vor deschide ochii si vor ghici ce a aparut nou, indicând pozitia spațială în
care este asezata coronita.
În final doi copii vor fi solicitați pentru a aduce unul tava cu prăjituri de la centrul Artă, celălalt scrisorile
pentru Moș Crăciun de la centrul Bibliotecă. Primul copil va avea sarcina de a așeza tava pe semineu, iar cel
de-al doilea va avea sarcina de a așeza scrisorile în sacul Moșului de sub masa pe care este așezat bradul,
pentru a putea fi duse de spiriduș moșului.
Copiii vor fi felicitați pentru modul minunat în care au împodobit bradul și sunt invitați să învețe împreună
un cântec despre brăduț, cântec care îi va aduce și mai multă bucurie acestuia.

JOC CU TEXT ȘI CÂNT BRĂDUȚUL (DOMENIUL ESTETIC- CREATIV: EDUCAȚIE


MUZICALĂ)
8
Educatoarea citește în continuare, următoarea sarcină încredințată de Moș Crăciun și anume
învățarea cântecului Brăduțul (ANEXA 1). Copiii sunt solicitați să își exprime acordul în ceea ce priveșste
învățarea cântecului amintit în scopul de a înveseli bradul.
Repetarea colindei „Dalbe flori”
Educatoarea îi întreabă pe copii ce fel de cântece se cântă în jurul bradului și dacă ei cunosc un astfel
de cântec. După răspunsul copiilor, vor interpreta împreună colinda Dalbe flori (ANEXA 2).
Pentru a fi cât mai bine pregătiți pentru interpretare, copiii sunt solicitați înainte să umfle baloane, să
își încălzească de 2 ori mânuțele (exerciții de respirație). Copiii vor imita sunetul unui clopoțel „BIM-BAM”,
vor imita gerul de afară „vine gerul VÂJJJJJJJ” și vor interpreta câteva acorduri musicale cuprinse în linia
melodică a jocului cu text și cant care urmează a fi învățat ”LA, LA, LA, LA, LA…” (exerciții de acordaj și
omogenizare a vocii).

Printr-o scurtă convorbire, se va realiza familiarizarea copiilor cu textul. Educatoarea îi va ruga pe


copii să descrie bradul, scoţând în evidenţă caracteristicile acestuia prezentate în jocul cu text şi cânt.
Executarea model a jocului în fața copiilor . Educatoarea îi va întreba dacă le-a plăcut cântecul și le va
spune că deja a observat faptul că bradul și-a mișcat puțin crengile când a auzit cântecul. Apoi va recita
versurile, explicându-le semnificația și executând în același timp și mișcările corespunzătoare acestora. Îi
invită să îl cânte împreună cu ea și le spune că pentru a-l învăța mai repede, va mai cânta încă o dată
cântecul, acompaniată de un clopoțel. Educatoarea va interpreta model pentru a doua oară cântecul. Copiii
sunt atenționați să observe bradul. Se interpretează pentru a treia cântecul, însoțit de mișcările
corespunzătoare.
Înterpretarea jocului cu text și cânt de către copii
La început se va învăța prima strofă, însoțită de mișcări, apoi se va trece la învățarea integrală a
jocului (prima si a doua strofă, urmată de învațarea celei de-a treia strofe împreună cu celelalte două
anterioare ei). Apoi copiii vor interpreta în totalitate jocul muzical. Interpretarea va fi realizată atât cu toată
grupa, cât și pe grupuri mai mici (vor fi invitaţi doi copii pentru a intona jocul cu text şi cânt, chemând apoi
încă unul pentru a-i ajuta), ceilalți copii fiind atenți la interpretarea colegilor lor.

Asigurarea retenției și a transferului


9
Pentru a consolida și fixa cântecul Brăduț” va fi interpretat cu toată grupa. Toți copiii se vor ridica
în picioare se vor prinde de mânuțe și vor forma un cerc în jurul bradului.
La sfârșitul activității, copiii vor observa bucuria brăduțului, deoarece aceștia au învățat cântecul lui
preferat și l-au împodobit cu podoabe alese. Copiii primesc aprecieri pozitive.
Pentru a verifica dacă s-au realizat toate cerințele Moșului, vor fi adresate întrebări:
1. „Ce anume am construit pentru bradul primit?”
2. „Ce am decorat la ARTĂ?”
3. „Ce am pregatit la JOC DE ROL?”
4. „Ce am scris mosului?”
5. „Cine ne-a trimis scrisoarea și bradul?”
6. „Ce am gait la usa?
7. „De cine am avut grijă azi?”
8. „Cum se numeau ornamentele pe care le-am sortat și le-am așezat pe brad?”
9. „Ce alte ornamente am așezat pe brad?”
10. ”Cum ne simțim noi după ce am terminat toate sarcinile?”

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI RECREATIVE

În final copiii vor fi invitați să se bucure de atmosfera Crăciunului, realizând jocurile de mișcare:

1. „În căutarea globurilor”


Copiii își vor acoperi ochii cu mânuțele în timp ce educatoarea va ascunde globuri prin grupă. După
ce a terminat de plasat globurile, va ruga copiii să își ia mânuțele de la ochi și le va arăta o săgeată, care va
indica direcția înspre care trebuie să se îndrepte pentru a găsi globuri ascunse prin sala de grupă. Cel care

10
găsește cel mai repede globurile va primi câte o bulină roșie trimise de Moș Crăciun. Jocul se va derula de
mai multe ori.

2. „Cu sacul în spinare”


Copiii sunt aṣezaṭi pe două coloane, în faṭa fiecărei coloane sunt aṣezate diverse obstacole. La
comanda educatoarei, copiii aleargă printre obstacole cu sacul în spinare, ating păpuṣa aflată la capătul
traseului ṣi se întorc pe aceleṣi drum, predȃnd sacul copilului următor. Jocul se termină în momentul în care
au participat toţi copiii la joc.

Evaluare
În încheierea activității spiridușii de la centrul JOC DE ROL vor împărții bomboane pentru colegi .
De asemenea, educatoarea va oferi aprecieri verbale individuale și colective copiilor, apreciindu-le munca
depusă pe parcursul zilei de azi.
Educatoarea va adresa aprecieri pozitive referitoare la modul în care s-au achitat de sarcinile
incredințate de către Moș Crăciun, scoțând în evidență modul în care au lucrat atât individual, cât și ca și
echipă.

Încheierea activității
Brăduțul și spiridușul le vor mulțumi copiilor, pentru tot efortul depus și le vor promite că îi vor
transmite Moșului cât de harnici și buni sunt, iar Moșul îi va răsplati.

Prin tranzația Unu, doi, unu, doi


Spiridusi in pasi vioi
Inspre baie ne-ndreptam
Pe maini ca sa ne spalam
Si apoi ca sa mancam.
Se trece la următorul moment al zilei.

ANEXA 1
11
Bradutul
(creatie proprie)

Batem sus din palme


Din picioare jos,
Spiridusii roata, roate, roata,
Se-nvartesc frumos.

Renii trag de sanioara


Spiridusii merg pe jos,
Bradutul este mare
Globuletul mic, lucios.

Daca bradul nostru rade


Ha, ha, ha si hi,hi, hi,
Mos Craciun o sa apara
Cu un sac de jucarii.

ANEXA 2

Dalbe flori
Refren: Dalbe flori, lerui, ler,
Veste mare din cer
A adus pe pământ
S-a născut pruncul sfânt
Seara aceasta e
Din toate serile
Ninse de sărbători
Cea mai frumoasă zi
Până în zori de zi
Plină de colindători
Refren: Dalbe flori, lerui, ler,
Veste mare din cer
A adus pe pământ
S-a născut pruncul sfânt

12

S-ar putea să vă placă și