Sunteți pe pagina 1din 13

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ”Alexei Mateevic” din Chișinău

Proiect didactic

Practica de instruire : Probe activitatea de joc

Organizarea și desfășurarea proceselor de regim

Prima jumătate a zilei

Elaborat: Boboc Cristina


Profesor-metodician:Nina Danii
Educator-mentor:Sanduleac Ionela
Nota:

Chișinău, 2023
Tema :Organizarea și desfășurarea proceselor de regim. Prima jumătate a zilei

Obiective operaționale :

1. cognitive :

O1. 1 – să folosească formule de salut„Bună dimineața”, „ la revedere”;

O1.2 – să repete textul poeziilor;

O1.3 – să recunoască obiectele de igienă personală;

O1.4 – să răspundă corect la întrebările adresate;

2. afectiv-atitudinale :

O2.1 – să mențină activ interesul către activități;

O2.2 – să reacționeze adecvat la indicațiile/observațiile educatorului;

O2.3 – să manifeste mulțumire pentru serviciile oferite folosind cuvintele „mulțumesc” și „te rog”;

O2.4 – să participe la activitățile de menaj (adunatul jucăriilor, spălatul mânuțelor, aranjarea hăinuțelor).

3. psiho-motore :

O3.1 – să acționeze independent în procesul de îmbrăcare, încălțare, spălare etc ;

O3.2 – să îndeplinească/imită corect acțiunile în cadrul jocurilor/exercițiilor fizice ;

O3.3 – să respecte cele mai elementare reguli de autodeservire.


Strategii didactice :

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul, surpriza, exercițiul, mesaj artistic.

Forme de organizare: individuală, în grupuri mici și comune.

Materiale didactie: jucăria-surpriză-ursulețul, laptop, foi cu imaginiea ursului conturată, coșuleț cu cîteva frunze, mingi mici, jucăria-păpușă.

Procesele de regim :

1. Primirea copiilor
2. Gimastica de dimineață
3. Întîlnirea de dimineață : mesajul, calendarul, prezența, jocuri de socializare.
4. Pregătirea pentru dejun. Dejunul.
5. Pregătirea pentru plimbare. Plimbarea.
6. Întoarcerea de la plimbare. Pregătirea pentru Prânz.
7. Pregătirea pentru somn. Somnul de zi.

Bibliografia :

1. Curriculum pentru educație timpurie, Chișinău, 2019.


2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere pînă la 7 ani, Chișinău, 2019.
3. S.Duminică, A.Dascal. „Cum să proiectăm activitățile în baza noului Curriculum pentru educație timpurie”
Ghid metodologic pentru cadrele didactice. Chișinău, 2019.
4. G.Voiculescu. Pedagogia preșcolară. București: Editura Didactică și pedagogică, 2001.
5. M.Vrînceanu. s.a.1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate/ghid pentru educatori. Chișinău: Centrul educațional „Pro didactica”,
2010.
6. S.Duminică. Activități de dezvoltare personală în instituțiile de educație timpurie. Chișinău, 2019.
7. www.didactica PRO.
Procesele de Ob. Descrierea activităților Strategii didactice Evaluare
regim oper Activitatea educatorului Activitatea Metode/ Forme de Materiale
ațio copiilor procedee organizare didactice
nale
Moment Creez condiții benefice organizarea și desfășurarea Toate
organizatoric proceselor de regim: materialele
necesare
- aerisirea sălii de grupă pentru
- lichidarea factorilor principali de pericol desfășurarea
pentru viața și sănătatea copiilor proceselor
- repartizarea materialelor pe centre de de regim
activitate

Primirea Primirea copiilor se reașizează pe timp rece în sala Individual


copiilor din vestiarul grupei, pe timp cald pe trenul de
joacă. Mă salut cu copii și părinții cu multă
amabilitate.
Conversația Observarea
comportamentul
ui și aprecierea
Conversez cu părinții despre: reacțiilor.
- starea de sănătate a copilului Copii participă la
- venirea la timp la grădință discuții, răspund
- dispoziția de dimineață a copilului la întrebări.
O1.1
O1.4 Voi întâlni copii de dimineață spunându-le
fiecăruia câte un compliment („mă bucur că azi ești Jucărie- Obsvervarea
mai vesel ca ieri, Lucian...Ce rochie frumoasă ai Surpriza Comune surpriză- comportamentul
astăzi Francesca! Bravo Ștefan!Azi ai salutat foarte păpușă ui copiilor
frumos colegii!...etc.)
Folosirea
Dacă copii plâng, le sustrag atenția cu o jucărie adecvată a
nouă-păpușă, confecționată manual. formelor de salut
2. Jocuri O1.1 Propun copiilor materiale didactice (materiale de Copii îndeplinesc Creioane
individuale O1.2 construcții, poze, creioane pentru colorat). acțiunile jocului. Individual Poze
Participă activ și Jocul
cu interes. Demonstrația
Explicația

3. Însărcinări O2.2 Încurajează și ajut copiii să adune jucăriile și să facă Îndeplinesc Comun Aprecieri asupra
elementare O3.1 ordine la locul de activitare. însărcinările. implicației în
de muncă activitate
Implic și copii timizi în activitate, încurajându-l,
lăudându-l. Aprecieri asupra
execuției jocului

Aprecieri asupra
executării
însărcinări

Gimnastica O3.2 Aranjez copii în cerc și voi spune copiilor că ursulică


de dorește să danseze cu noi.
dimineață Realizez cu copii un complex de exerciții
După cântecul
„Ursulețul s-a trezit, bună dimineața.”
Joc-înscenare:„Ursul în pădure”.
Scopul: formarea la copii a deprinderilor de ținută Formează Comun Jucăria-urs Aprecierea
corectă; dezvoltarea și coordonarea mișcărilor; rândișorul și Coșuleț coordonării
dezvoltarea sisibilității tactile, vizuale și auditive. îndeplinesc Mingi mici mișcărilor și
Desfășurarea: acțiunile cerute pentru îndeplinirii
Educatorul: de educator. fiecare acțiunilor
- dragi copii, ursulețul s-a trezit și dorește să Adună mingile în
meargă în pădure să culeagă mure. Haideți să-l coșuleț.
ajutăm.

- Am ajuns, copilași. Haideți să adunăm în acest


coșuleț murele pentru ursulică. Aprecierea
Copiii adună mingile micue care sunt aruncate pe abilităților de
jos și să le pună în coșuleț. comportament
- Bravo, copii, sunteți foarte harnici. Ursulețul vă civilizat
spune „mulțumesc” pentru pomușoare. Haideți să
mergem înapoi la grădiniță, în rândișor unul după
altul.
Copii fac cercul și merg în rândișor unul după altul, Îndeplinesc Aprecierea
2-3 cercuri sub fon musical. acțiunile cerute. asupra
Repetăm acest joc-înscenare de 2-3 ori. Copiii vor capacității de
arunca mingile din coș prin sală, apoi le vor aduna integrare în viața
în coș. socială
Repetăm mișcările poeziei: a grupului

„Bate vântul frunzele”


Ridică mâinile sus și
Bate vântul frunzele, le rotesc
Învârtesc moriștile, Flutură mânuțele
Rândunica așa zboară, lateral, ridică
mâinile și le trage în
Iar eu trag zmeul de sfoară.
jos.
Mama la plăcinte coace
Și bunica lână toarce Întind mânile
Tata trage la rândea înainte, înapoi. Fac
Iar eu bat din palme-așa. mișcări din degete. Aprecieri asupra
Moșul taie lemnele Mâna dreaptă o Comun manifestării
Eu adun surcelele întind înainte, apoi încrederii în sine
O fetiță dă la pui înapoi. Bat din și a gradului de
Iar eu în copac mă sui. palme. Ridică independență în
mâinile în sus, apoi acțiuni
ledă înapoi. Se
apleacă și se ridică,
punând „ceva” în
brațe.
Fac mișcări din
degețele ale
ambelor mâini.
Întind mânuțele și Aprecieri asupra
dau din piciorușe deprinderilor de
imitând urcatul în respectare a
copac. ordinii
Încurajez copii să facem ordine pe teren
(în grupă), adunăm jucăriile.

O2.4

Pregătirea O3.1 Organizez copiii pentru igiena personală. Își spală mânuțele Explicația Individual Aprecierea
pentru Explic, amintesc , ajut cum trebuie corect să-ți și merg să deprinderilor
dejun. O3.3 spele mânuțele: să treacă pe rând la lavuar, să-și servească dejunul cultural-igienice
Dejunul. O1.3 suflece mânuțele, să-și spele mânuțele cu săpun,
fără să-și ude hăinuțele, să-și folosească prosopul Demonstrația Aprecieri asupra
personal. modului cum își
O2 Observ corectitudinea spălării mânuțelor și ajut în recunosc/
îndeplinirea acțiunilor, înviorându-l cu un cântecel: folosesc
obiectele de
igienă personală
„Mânuțele mele”

Spălăm urechiușile,
Apoi piciorușele,
Uite ce mânuțe Mesaj
Bune și drăguțe. artistic
Iar atunci când obosim Aprecierea
Noi cu toți ne odihnim. deprinderilor de
Uite ce mânuțe autodeservire
Bune și drăguțe.

În timpul dejunului ajut copiii, să folosească corect


O2.3 și independent veselă, să utilezeze șervețelul de
O2.4 masă, să mulțumescă de masă. Atrag atenția la
ținuta corectă a copiilor și-i supraveghez mereu.

Pregătirea O1.2 Aranjez copiii în cerc și le captez atenția. Din timp Trece un copil și
pentru este pregătit un coșuleț cu frunze, care este descoperă coșul.
Plimbare O1.4 acoperit. Conversația Coșuleț cu Aprecierea
Încurajez copiii la conversație: Răspund la Comun frunze puține implicării în
- Copiii, hai să vedem ce are ursulețul în coșuleț? întrebările Surpriza Jucăria-urs activitate
- Cine vine să descopere? adresate
- Cum credeți, de unde a adunat ursulică frunzele?
- Mergem afară să adunăm frunzulițe galbene,
verzi, roșii și aurii și să umplem coșul ursulețului?
Lucrul cu vocabularul.(aurii) Cântă și imită
Haideți să mergem cu toții în vestiar să ne acțiunile
îmbrăcăm pentru plimbare. demonstrate.

Ajut copiii să se îmbrace respectând Mesaj artistic Aprecierea


consecutivitatea îmbrăcării, încheerea nasturiol, pozitivă a
legarea șireturilor, aranjarea hăinuțelor etc. deprinderilor de
În timpul îmbrăcării dezvolt/valorific abilitățile îmbrăcare și
senzoriale ale copiilor prin audierea pesei muzicale: Se îmbracă dezbrăcare
„Sunt copil drăgălaș”, prin îmbrățișări și adresând independent consecutivă
următoarele întrebări : și/sau ajutat de
- (numele copilului) care este dulăpoirul educator/ajutor Aprecierea
tău? de educator. răspunsurilor
- ...cum este căciulița ta moale sau tare? Aprecierea
- ...ce culoare au papuceii tăi? Răspund la manifestării
- care este piciorușul tău drept/stâng? întrebări. relațiilor sociale
- ...cum este scurta ta groasă sau subțire? între copii
etc. Demonstrația
Aranjez copiii în rândișor și ieșim afară. Am grijă ca
copiii să se deplasez fără incidente. Explicația
Haideți să cântăm atunci cu toții un cântecel:
„Mergem cu toții la plimbare,
Unu, doi, unu, doi,
Să vedem cum e afară, Conversația Individual Laptop, boxe.
Unu, doi, unu, doi, Se deplasează pe
Dacă este cald și bine, teren.
Unu, doi, unu, doi,
Neapărat ieșim și mâine,
Unu, doi, unu, doi.”
1. Observări O1.4 Ajunși pe teren încurajezi copii la observări, Copii răspund la Observarea Comun Jucăria- Aprecierea
conversații pe baza celor observate în natură. Le întrebări și ursuleț capacității de a
atrag atenția asupra timpului, fenomenelor naturii observănd Conversația În grupuri face observări în
(cald, frig, soare, nori), căderea frunzelor, culoarea fenomenele din mici natură.
lor: jur.
- copii, cine știe de ce am ieșit noi afară? Aprecierea
- dar de unde vom lua frunzulițele? răspunsurilor
-dar de unde s-au luat frunzulițele jos?
- de ce au căzut frunzele din copac? Aprecierea
- ce culori au frunzele? gradului de
- ce anotimp este acum? implicare în
- toamna afară cum este frig sau cald? Este frig și activitate
deaceea frunzulițele au căzut.
O1.4 - dacă toamna este frig noi cum ne îmbrăcăm?
- haideți, să învățăm o poezie despre toamnă:
Mesajul Aprecierea
„Frunza galbenă-ofilită Repetă textul Artistic capacității de a
Se desprinde de pe ram! poeziei după repeta textul
Ploaia rece și grăbită educator. poeziei
2.Jocuri Bate: pic, pic, pic la geam.”
dinamice
Repet de câteva ori cu copiii poezia pentru a o
memora.

O2.1 Propun copiilor să ne jucăm cu ursulețul jocul


„mingea jucăușă”.
- Copii, ursulețul nostru a înghețat puțin, haideți să
O2.2 ne jucăm cu el și se va încălzi. Îl ajutăm să se
încălzească?

JOCUL: MINGEA JUCĂUȘĂ

Scopul: -formarea deprimderilor motrice exersate: Jocul


aruncarea cu ambele mâini de jos ; Explicația
- coordonarea mișcărilor; Demonstrația
- dezvoltarea spiritului de atenție.
Materiale: mingi pentru toți copiii, jucării – Participă la joc În grupuri Mingi jucării- Aprecierea
ursuleți. doar o jumătate mici ursuleț capacității de
Formatie de lucru: cerc. de grupă, ceilalți integrare în viața
Regula de joc: aruncarea mngii cu ambele mâini. repetă poezia/se socială
Desfășurarea jocului: joacă individualcu
Mișcările care trebuie efectuate sunt sugerate de ajutorul de
O3.1 versurile: educator. Aprecierea
Sus, sus, sus, zboară mingea sus. respectării
Ursulețul de-l țintești, pe noi toți ne-nveselești. condițiilor de
SUS! desfășurare a
La comanda SUS!, mingea este aruncată de toți jocului
copiii aflați în cerc, în mijlocul căruia se află câțiva Jocul
O2.2 ursuleți. După recuperarea mingilor, jocul
continuă. După fiecare aruncare reușită, copiii care
nimeresc jucăria sunt apreciați, lăudați, Aprecierea
recompensați. capacității de
organizare a
3. Activități jocului
Recreative O2.1 Propun copiilor să se joace în jocurile preferate,
individual, în nisipieră sau cu jucăriile. Am grijă în Se joacă Individual
timpul jocurilor de comportamentul copiilor, individual Lădița cu Aprecierea
disciplină. jucării vocabularului și
Încurajezi copii ca în timpul jocurilor să facă pronunției
descoperiri, extind acțiunile copiilor, îmbogățesc corecte a
vocabularul, etc. sunetelor
4. Însărcinări
de muncă Observarea Coșuleț
Îcurajezi copii să adune frunzulițe în coșul lui Mor Conversația Comun Ursuleț
pentru a-l umple. Recitind poezia: Mesajul artistic

„Hai, copii, hai, copii Învață, repetă


Ajutați-mă, vă rog textul poeziei.
Dați-mă frunze galbene
Să le pun în bârlog.”

Propun copiilor să facem ordine pe teren și să


adunăm jucăriile în lădiță.
Întoarcerea O2.4 Îndeplinesc Mesajul artistic Comun Aprecierea
de la -Copii, coșulețul deja s-a umplut u frunze, Mor vă însărcinările deprinderilor de
plimbare. mulțumește că l-ați ajutat, cred că e timpul să Conversația ajutor reciproc,
mergem să-l ducem în grupă. de relații pozitive
Pregătirea
pentru prânz Ne întoarcem în grupă supraveghind copiii și
protejându-i de obstacole/pericole.
Împreună cu copii recităm poezia: Aprecierea
capacității de
„Unu, doi, unu, doi îndeplinire a
Câte unul mergem noi, însărcinărilor
Unu, doi, unu, doi,
Haidem înapoi.”

Ajunși în vestiarul grupei unde cântă o melodie Conversația


O2.3 liniștită am grijă ca fiecare copil să fie cât mai Se dezbracă Comun
O2.4 independent în dezbrăcatul hainelor. Se atrage recăectând Laptop
atenția la consecutivitatea dezbrăcării. (de jos în consecutivitatea.
sus).
Conservez cu copii despre culorile hăinuțelor

Aprecierea
Se joacă în Individual gradului de
O2.1 Propune copiilor jocuri individuale până la jocuri/cu jucăriile independență în
O2.2 pregătirea pentru prânz. preferate. acțiuni

Pregătesc copii pentru prânz invitându-l la baie, Se spală pe


rostind o poezie: mânuțe

„Apa rece”
Mesajul artistic
„Cu săpun mă spăl
Și cu apă rece...
Căci dacă mă spăl
Sunt vioi cât zace.”
O2.3 Aprecierea
O2.2 Am grijă ca copiii să-și facă necesitățile fiziologice, deprinderilor
3.3 să se spele corect pe mâini, fără să se ude. cultural-igienice

Ajut copii să ia loc la măsuțe pentru a servi Servesc prânzul Individul Aprecierea
prânzul.. urându-le poftă mare! Supraveghez și ajut capacității de
la necesitate. autoservire

Pregătirea
pentru Pregătesc copii de somn : Se dezbracă și se Conversația Cartea cu
somn. - amintesc copiilor să meargă la baie îmbracă în ijama povești Aprecierea
Somnul. - ajut copii să se dezbrace și să se îmbrace în Mesajul artistic modului de a se
pijama pregăti de somn:
- ajut copii să-și recunoască pătuțurile Consecutivitatea
îmbrăcării,
dezbrăcării,
recunoașterea
Citesc copiilor povestea „Ursul păcălit de vulpe” de pătuțului
I.Creangă

S-ar putea să vă placă și