Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE CURENTĂ

DATA: 25.04.2023

UNITATEA ȘCOLARĂ/GRĂDINIȚA: Grădinița cu program prelungit „Curcubeul Copilăriei”, Craiova

GRUPA DE APLICAȚIE: mare ,,Ursuleții”

PROF. INV. PRESCOLAR: Roșca Oana/ Ciocșan Alexandra

PROFESOR METODIST: Pîrvu Simona

PROFESOR COORDONATOR: Voinescu Vasile

PROPUNĂTOR: Bălăceanu Ania-Corina

CLASA: a XII-a B

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Mijloacele de transport

TEMA ACTIVITĂȚII: “Răspunde repede și bine”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Limbă și comunicare

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe

FORMA DE REALIZARE: joc didactic


SCOPUL ACTIVITĂȚII:

- Dezvoltarea capaității de exprimare orală corectă


- Îmbogățirea vocabularului prin folosirea unor cuvinte și expresii noi

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a)Cognitive-

O1-Să recunoască mijloacele de transport după imagini;

O2- Să răspundă clar și corect folosind propoziții;

O3- Să descrie importanța mijloacelor de transport in viața omului;

04- Să alcătuiască propoziții cu cuvintele date;

O5- Să despartă în silabe cuvintele date.

b)Afectiv-atitudinale:

OA1. Să participe activ pe întreaga durata a activității, răspunzând la întrebări;

OA2. Să manifeste interes pe toată durata activității

c)Psiho-motorii:

OPM1. Să păstreze o poziție corectă în scaune;

OMP2. Să se deplaseze în funcție de cerințele cadrului didactic.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode si procedee didactice: jocul didactic, conversaţia, explicaţia, problematizarea, observaţia, exerciţiul
 Forme de organizare: frontal, individual, grupal.
 Resurse materiale: tabla magnetică, fișa de lucru, jetoane, recompese.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă

RESURSE TEMPORALE: 25 min

Bibliografie:

- „Curriculum pentru educaţia timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, București, 2019;


- Maican Cristina, Pachef Ramona, „Didactica predării in invatamantul prescolar si primar”, Ed. Politehnica Press, București,
2012;
- Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, ”Activități matematice în gradiniță ”, Ed. Polirom, 1997
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Obiective Continutul informativ STRATEGIA DIDACTICĂ: Evaluare


activității operationale

Activitatea propunatorului Activitatea copiilor Metode şi Resurse Forme de


procedee materiale organizare
didactice

Moment Se organizează sala de grupă Copiii așteaptă nerăbdători Conversati Frontală Continuă
organizat astfel încât copiii sa se observe începerea activității. a
oric -
reciproc și să aibă vizibilitate spre
centrul clasei. Materialele formativă
didactice vor fi pregătite,conform
sarcinilor ce vor fi realizate.

Conversați
Captarea Se va realiza prin prezentarea unei a Ghicitori Frontală
Copiii ascultă scrisoarea cu
atenției scrisori,prin care copiii sunt rugați
atenție.
să ajute o persoana să transporte
o mașină spre service și o scurtă
convorbire despre faptul că la
grădiniță în cadrul activităților
învățăm în mod special să vorbim
frumos și corect.

Voi prezenta copiilor un jeton cu


un mijloc de transport, le voi
solicita să-mi spună cu ce sunet
Reactuali începe cuvântul reprezentat de
zarea imaginea respectivă, să despartă
cunoștinț cuvântul în silabe, să formeze o
elor propoziție cu el, să găsească și
alte cuvinte ce încep cu sunetul
dat.

Se va realiza printr-un limbaj


accesibil copiiilor, enumerându-se
și obiectivele activității:
Anuntare
a temei “La această activitate de educarea
limbajului,vom juca un joc în care
o sa ajutăm pe persoana care ne-
a trimis scrisoarea să ajungă cu
mașina la service, prin care vom
arăta că știm să vorbim corect.
Veți despărți propozițiile în
cuvinte, cuvintele în silabe, veti
recunoaște sunetele, veți asocia
sunetul cu litera
corespunzătoare.”

Se va explica sarcina și regulile


jocului. Copiii vor avea mai multe
obstacole de trecut, în drumul
mijlocului de transport spre
service. După trecerea tuturor
obstacolelor se va obține un
tablou cu toate mijloacele de Individuală,
transport. grupală

Copiii se arată entuziasmați și Jetoane


Copiii vor fi împarțiți în două ascultă cu atenție.
echipe. Se va defășura jocul de
probă. Copiii vor formula
propoziții, le vor despărți în
Dirijarea
cuvinte, iar cuvintele în silabe
învățării
Problemati
Varianta1:
Preșcolarii asculta cu interes zarea
1. DESCRIE JETONUL regulile și desfășoara jocul
conform acestora.
O să le afișez pe rând fiecărui copil
cu câte un jeton cu un mijloc de
transport, urmând să-mi spună
cum se numește și unde circulă
acesta.

Ex: “Ce mijloc de transport este


acesta? (avion) Jetoane
Jocul
Unde circulă avionul? ( pe cer)” didactic

2. ALCĂTUIEȘTE PROPOZIȚII Explicația

Copiii o să alcătuiască propoziții


cu câte un mijloc de transport
indicat, urmând ca pentru fiecare
răspuns corect să primească câte
un punct

Ex: „Alcătuiește o propoziție cu


cuvântul bicicletă. ( La tară am Frontală,
fost cu bicicleta.)”
grupală
3. DESPARTE ÎN SILABE

Copiii vor desparți în silabe câte


un mijloc de transport indicat de
mine pe tablă

Ex: ‘ Desparte în silabe cuvântul


vapor. (va-por)’4

4. Identifică mijlocul de
transport
O să rog câte un copil din fiecare
echipă, să iasă în fața clasei și să
Preșcolarii participa cu mare
aleagă un mijloc de transport
interes.
descris de către mine.

Ex: Ce mijloc de transport este


condus de către pilot și a cărei
denumire începe cu sunetul E?
( Elicopter).

Obținerea performanței se va
Fișa de lucru
realiza printr-o fișă de evaluare.

Copiii se bucura de
Obținere
Se fac aprecieri individuale și recompensa primită.
a
performa colective, după care vor primi
nței recompense. Recompense

Încheiere
a
activității

S-ar putea să vă placă și