Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

Disciplina : Limba și literatura română


Clasa : I
Aria curriculară : Limbă și comunicare
Unitatea de învățare: Perioada alfabetară
Subiectul lecției : Sunetul [î] şi litera de tipar î/Î. Cuvinte noi din text.
Tipul lecției : Lecție – cadru ERRE
Competențe – cheie: Competențe de comunicare în limba română; Competențe de a învăța să înveți.
Competențe specifice : Producerea mesajului oral, demonstrând abordare eficientă în diferite contexte de comunicare.
Unități de competențe Obiective opereaționale Produsul Criterii de succes
lecției
1.4 Destingerea cuvintelor dintr- 1.Să pronunțe corect sunetul [î] folosind imaginile din Lectura 1. Identific obiectele, acţiunile din
o propoziție , a silabelor într-un manual și cuvintele propuse la temă imaginilor imagine.
cuvânt, a sunetelor într-o silabă. 2. Să despartă două cuvinte în silabe aplicând algoritmul 2. Formulez propoziţii.
2.3 Identificarea dialogului în 3. Să citească fluent cuvinte din 1-3 silabe, aplicând 3. Respect ordinea ideilor.
comunicare. autoevaluarea citirii 4. Intitulez imaginea.
4.2 Folosirea normelor 4. Să întrețină în mod civilizat o convorbire inițială ,
elementare de ortografie și demonstrând regulile de comunicare Scrisul 1.Iau poziția corpului, mâinii, caietului.
punctuație 5. Să respecte configurația literei [î] scrisă după model, 2.Respect forma și mărimea literelor.
păstrând distanța între litere . 3.Respect spațiul și înclinația uniform.
4. Urmăresc aranjarea în pagină.
5.Scriu cu acuratețe.

Tehnologii și strategii didactice :

1) Metode,tehnici: activitate de socializare, conversația, povestirea, lectura expresivă, exercițiul lexical, explicația,descrierea
2) Mijloace instrucționale:Voki, Wordwale, tablă, Frunze decupate, fișe de lucru , caiet de lucru.
3) Forme organizaționale:frontal , individual, în perechi , în grup
Scenariul didactic
Strategii didactice
Etapele lecției Modalități de
Ob. Elemente de conținut Forme de
Timp Metode și
organiza-
Mijloace de evaluare
procedee învățământ
re
1.Evocare Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii; Soare Observarea
 Am venit astăzi cu dispoziția... decupat sistematică
10 min. O4  Competențele lecției Conversația Frontal Motricoane
 Activitatea ,, Nucul tomnatic,, Frunze Aprecierea
Exersarea decupate
 Recunoașterea literelor studiate verbală
 Selectarea vocalelor, consoanelor Argumen- Litere
Autoevaluare
 Evaluarea temei pentru acasă tarea Individual decupate
O3  Citirea textului În perechi Manual Evaluare
 Evaluarea reciprocă a citirii reciprocă

2. Realizarea Descoperirea subiectului( Vizionarea filmulețului cu Conversația Frontal Material


sensului Scufița Roșie),, Sunetul și litera Î) video Observarea
7 min (http://www.voki.com/site/vokishare? sistematică
chsm=e6943e62ff1661cb9f57c0bb6bf7a531&mId=3626
392&canShare=
Învățarea
1) prin
descoperire Individual Aprecierea
verbală
Descrierea Imagini

Argumen-
 Prezentar tare
ea imaginii- impresii personale
 Analiza sonoră
O1

 Produsul lecției- Lecturarea imaginii /Scrisul


O4 ( reamintirea criteriilor)
 Obiectivele lecției
 Pasul spre progresul personal
3.Reflecții Activitate de moderator Lectura Individual Caiet de
25 min O1  Citirea imaginilor din manual: imaginii lucru
împărat /împărăteasă - cuvinte sinonime
O2  Împărțirea cuvintelor în silabe
 Analiza sonoră a cuvintelor
Vizionarea
Activitate Wordwall : ,, Litera Î,,
Expunerea
https://wordwall.net/ro/resource/6128016/litera-%c3%ae Careu de
cuvinte
 formarea cuvintelor În grup
 alcătuirea enunțurilor ( ? . !) mare Autoevaluare
Explicația

Algoritmiti Observarea
zarea Manual Sistematică
Exersarea

Citire
O3 Autoevaluare
ghidată Individual
O1 Lucrul cu textul Fișe de lucru
O4  Citirea textului,, Întrecerea,, - model, în gând, pe
roluri
 Formularea întrebărilor pentru profesor
 Vocabular: MINTE
Numai cu toate literele unite e lumină în minte.
Nicu e mare , el nu mai minte.
Analiza grafică a enunțului ,, Nicu nu minte,, -pe fișe Autoevaluare de
individuale la modelul de pe
tablă cu
Frontal Caiet
înscriere
Scriere Individual

O5
 Prezentarea literei ( î) mic de mână la tablă, cu
element de legătură , fără element de legătură.
 Scriere virtuală în aer, cu nasul
 Reamintirea criteriilor de scriere
 Scrierea literei în caiet

4. Extindere Exercițiul oral -truinghiurile secrete Joc În grup Autoevaluare


4 min Scrierea literei studiate – 2 rânduri didactic
Citirea textului,, Întrecerea,, Argument
Ex . 2 la pagina 52 are

Activitatea ,, Cuvinte rătăcite,,


https://wordwall.net/ro/resource/6128348/enun
%c8%9buri-r%c4%83t%c4%83cite

S-ar putea să vă placă și