Sunteți pe pagina 1din 34

Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr.

99

TEMA ANUALA : “ Cand, cum si de ce se intampla ? “

TEMA PROIECTULUI : “ Iarna, anotimpul bucuriei “

SUBTEMA : “ Jocurile copiilor iarna “

GRUPA : Mica 2 “ Veveritele “

Inspector de specialitate pentru invatamant prescolar :

Director :

Profesor invatamant prescolar :


Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

A.L.A. I

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mica 2 “ Veveritele “

CADRUL DIDACTIC : Popa Claudia

TEMA ANUALA DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla ?


PROIECT TEMATIC : Iarna, anotimpul bucuriei
SUBTEMA : Jocurile copiilor iarna
DOMENIUL DE ACTIVITATE : A.L.A. I ( Jocuri si activitati liber alese ) ;

TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare de priceperi si deprinderi ;

FORMA DE REALIZARE :pe centre de interes , pe grupuri mici pastrand distantarea fizica ;

ARTA : “ Omul de zapada “ – modelaj ;

JOC DE MASA : “ Omul de zapada “ – puzzle ;

CONSTRUCTII : “ Casa omului de zapada “ – cuburi din spuma ;

FORME DE ORGANIZARE : pe grupuri mici la masute, pastrandu-se distanta ( 1 m ) , material individual in cutiute ;
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
SCOP :Consolidarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor prin activitatile de joc la alegerea copiilor ;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII :

C2 – Finalizarea sarcinilor si a actiunilor ( persistenta in activitati ) ;

COMPORTAMENTE VIZATE :

C 2.1Realizeaza sarcinile de lucru cu consecventa ;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 – să modeleze un om de zapada ;
O2 – să imbine piesele de puzzle intregind imaginea „ Omul de zapada „ ;
O3 – să îmbine cuburile asamblând „ Casa omului de zapada „ ;
METODE SI PROCEDEE : converația, explicația, exercițiul.

MATERIAL DIDACTIC :imagini cu jocurile copiilor iarna, puzzle-uri si imagini model, cuburi mari spuma .

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
– “ Piramida cunoasterii : repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar “ , cood. Adina Glava, Lolica Tataru, Olga
Chis ; referent stiintific : prof.univ.dr. Vasile Chis – Pitesti, Diamant, 2014.
– “ Curriculum pentru educatia timpurie “ 2019.
“ Curriculum pentru invatamantul prescolar “ E.D.P.H., Bucuresti, 2008
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

STRATEGIA DIDACTICĂ
MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII EVALUARE
ACTIVITĂȚII

METODE MIJLOACE FORME DE


ORGANIZARE
1. MOMENTUL Se va asigura condițiile optime pentru Conversația
ORGANIZATORIC realizarea activității: aerisirea sălii de
grupă, aşezarea mobilierului pentru
activitate cu distantare fizica de 1 m,
pregatirea centrelor de interes avand
fiecare copil materialele pregatite in cutii
individuale, intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă pastrand distantarea fizica .
2. CAPTAREA Copiii vor descoperi, îndrumați de Conversația Frontal
ATENȚIEI educatoare centrele deschise și își vor
alege locul unde se vor juca, după ce
împreună cu cadrul didactic vor intui
materialele existente la toate centrele.
3. ANUNȚAREA Copiii vor avea pregatite materialele in Frontal
TEMEI ȘI A cutii individuale . Educatoarea va prezenta Conversația
OBIECTIVELOR tema si obiectivul fiecarui centru deschis :
PE ÎNȚELESUL Arta - “ Omul de zapada “ – modelaj Individual
COPIILOR - să modeleze un om de zapada din
plastilina .
Joc de masa – “ Omul de zapada “ –
puzzle Exercitiul Frontal
- să imbine piesele de puzzle reintregind
imaginea.

Constructii – “ Casa omului de zapada “


– cuburi mari din spuma ;
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
- să fixeze materialul pus la dispozitie,
astfel incat sa redea „ Casa omului de
zapada „ ;
4. DIRIJAREA Fiecare grupă de copii, va realiza sarcinile
ACTIVITĂȚII cerute la fiecare centru . Conversația Frontal
Se va pastra distantarea fizica ( 1 m ) intre
copiii si intre centrele de interes, fiecare Aprecieri
copil avand materiale individuale Explicatia verbale
pregatite.
Educatoarea le va ura spor la lucru si
va supraveghea modul de lucru al Exercițiul
copiilor, va interveni acolo unde este
cazul pentru indeplinirea obiectivelor
propuse.
6. ÎNCHEIEREA Lucrarile copiilor vor completa centrul Aprecieri
ACTIVITĂȚII tematic, se vor face aprecieri atat Conversația Frontal verbale
individuale cat si colective.
Se vor face aprecieri generale despre
modul de lucru și comportamentele
copiilor în timpul activitățiilor.
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

CENTRUL ARTĂ : OMUL DE ZĂPADĂ – MODELAJ

CENTRUL JOC DE MASĂ : OMUL DE ZĂPADĂ – PUZZLE


Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

CENTRUL CONSTRUCȚII : CASA OMULUI DE ZĂPADĂ


Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

A.D.E.

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA:mica 2 “ Veveritele “

CADRUL DIDACTIC : Popa Claudia

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : Cand, cum si de ce se intampla?

PROIECT TEMATIC : Iarna, anotimpul bucuriei

SUBTEMA : Jocurile copiilor iarna

DOMENIUL EXPERIENȚIAL :D.S. ( Domeniul stiinte )

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate matematica ;

TEMA ACTIVITĂȚII : Unde am asezat omul de zapada ? – pozitii spatiale ;


Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic ;

TIPUL DE ACTIVITATE : verificarea cunostintelor insusite anterior ;

FORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual ;

SCOP : Verificarea cunostintelor despre pozitii spatiale si orientarea spatiala ;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :

E1 – Relatii, operatii si deductii logice in mediul apropiat ;

COMPORTAMENTE VIZATE:

E1.2. – Compara experiente, actiuni, evenimente, fenomene/relatii din mediul apropiat ;

SARCINA DIDACTICA:

- recunoașterea poziției pe care il ocupa obiectele in spatiu;

REGULILE JOCULUI:

-să asculte indicatiile educatoarei ;


-să aștepte rândul pentru a putea fi numit;
-să participe cu interes la joc aplaudand raspunsurile corecte.

ELEMENTE DE JOC:

- elementele surpriza ;
-bagheta ;
-aplauze.

METODE SI PROCEDEE : explicația , demonstrația, exercițiul , conversația, jocul.

MATERIAL DIDACTIC : Oameni de zapada , saniute din lemn , baghetă, carte magica, jetoane .
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
DURATA : 15 minute.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
– “ Piramida cunoasterii : repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar “ , cood. Adina Glava, Lolica Tataru, Olga
Chis ; referent stiintific : prof.univ.dr. Vasile Chis – Pitesti, Diamant, 2014.
– “ Curriculum pentru educatia timpurie “ 2019.
– “ Curriculum pentru invatamantul prescolar “ E.D.P.H., Bucuresti, 2008.
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE

MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII


ACTIVITĂȚII
METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE

1. MOMENTUL Se vor asigura condițiile optime


ORGANIZATORIC pentru realizarea activității: aerisirea
sălii de grupă, aşezarea mobilierului Conversația Frontal
pentru activitate pastrand distantarea
fizica, aranjarea materialului
demonstrativ la îndemâna
educatoarei si pentru copiii in
cosulete individuale , intrarea
ordonată a copiilor în sala de grupă
pastrand distantarea fizica.
2. CAPTAREA Se va realiza prin întâmpinarea
ATENȚIEI noului personaj magic – Omul de Omul de zapada
zapada. Carte Frontal
Acesta le va spune copiilor ca are Baghetă
nevoie de ajutorul lor sa denumeasca Conversația Oameni de
corect pozitia spatiala pe care o zapada
ocupa in spatiu fata de un obiect. Saniute
Acesta le va darui un sac în care vor
găsi o baghetă, o carte magica prin
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
care vom afla cuvintele pentru
activare :
( Cuvintele de le vei rosti / Magia o
vei porni / Pozitii spatiale ne vom
aminti / Solutia o vom gasi ! )
3. „ - Copii, oare unde este așezată Conversatia Individual
REACTUALIZAREA caciula/ pălăria omul de zapada?
CUNOSTINTELOR - Mătura omului de zapada, unde o
putem aseza ?
4. ANUNȚAREA „ - Astăzi , il vom ajuta pe noul Conversația
TEMEI ȘI A nostru prieten, Omul de zapada să
OBIECTIVELOR PE denumeasca corect pozitia spatiala pe Explicatia
ÎNȚELESUL care o ocupa in spatiu fata de un
COPIILOR obiect. Voi il veti ajuta jucand jocul “
Unde am asezat omul de zapada ? “
5. DIRIJAREA Explicarea și demonstrarea
ACTIVITĂȚII regulilor de joc : Frontal
Se vor explica sarcinile si regulile
jocului pe intelesul copiilor. Conversația Bagheta
Copiii vor raspunde pe rand atunci
cand sunt solicitati , vor participa cu
interes la joc si vor aplauda Individual
raspunsurile corecte.
Jocul de probă : Aprecieri
Educatoarea va alege un jeton , va Demonstrația verbale
denumi pozitia omului de zapada fata
de sanie cu ajutorul colectivului și va
așeza la masuta omul de zapada si
sania in pozitia indicata de jeton.
Desfasurarea propriu – zisa a Frontal
jocului
-copilul atins cu bagheta va veni la
masa educatoarei;
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
-la semnalul educatoarei, acesta va Exercițiul Jetoane
închide ochii și va alege un jeton ; Saniuta
-la semnalul educatoarei, copilul va Om de zapada
deschide ochii si va verbaliza pozitia
omului de zapada fata de sanie ( pe,
sub, langa, sus, jos ) ilustrata pe
jeton ;
-copilul va aseza la tabla omul de
zapada in pozitia corecta fata de
sanie, exact ca pe jeton, iar ceilalti
vor rezolva la masuta.
Varianta 1
Se va face sub forma de joc :
“ - Dragi copii, se pare ca vantul
puternic a trecut p-aici si a stricat
omul de zapada ! Va trebui sa il
asezam corect impreuna ! „
Educatoare va alege cate un copil sa
aseze corect cate un element al
omului de zapada, in fata tuturor,
precizand pozitia spatiala ocupata, iar
ceilalti copiii vor aseza la masutele
lor avand material individual.
( bulgari,caciula, matura ).
„ - Bulgarele mare este asezat pe
podea.
- Bulgarele mic este sus, iar bulgarele
mare este jos .
- Palaria/caciula omului de zapada
este asezata pe cap ( bulgarele mic ).
Matura este asezata langa omul de
zapada . „
Copiii vor construi impreuna, omul
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
de zapada din grupa.
6. EVALUAREA Copiii vor fi aplaudati pentru modul Explicatia Frontal
ACTIVITATII de comportare din timpul jocului si
cum au rezolvat sarcinile de lucru.
7. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri generale despre
ACTIVITĂȚII modul de lucru și comportamentele Conversația Frontal
copiilor în timpul activitățiilor.

ANEXE :

CARTEA MAGICĂ

JETOANELE CU POZIȚII SPAȚIALE


Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

OMUL DE ZĂPADĂ – VARIANTA I


Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

A.D.E.

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA : Mica 2 “ Veveritele “

CADRUL DIDACTIC : Popa Claudia

TEMA ANUALA DE STUDIU : Cand, cum si de ce se intampla?

PROIECT TEMATIC : Iarna, anotimpul bucuriei

SUBTEMA : Jocurile copiilor iarna

DOMENIUL EXPERIENTIAL : D.O.S. ( Domeniul om si societate );

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate practica ;

TEMA ACTIVITATII : Omul de zapada

MIJLOC DE REALIZARE : lipire ;

TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare de priceperi si deprinderi ;


Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
FORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual;

SCOP : Îmbogățirea cunoștințelor despre materialele și caracteristicile lor , precum și despre tehnici de lucru necesare prelucrării
acestora în scopul realizării unor produse simple ;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII :

C2 – Finalizarea sarcinilor si a actiunilor ( persistenta in activitati );

C3 – Activare si manifestare de potențial creativ;

COMPORTAMENTE VIZATE :

C 2.1. – Realizeaza sarcinile de lucru cu consecventa ;

C 3.2. – Demonstreaza creativitate prin activitati practice ;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 – să recunoasca materialul didactic prezentat ;

O2 – să lipească corespunzator omul de zapada din elementele componente ;

O3 – să lucreze curat la locul de desfășurare al activității

METODE SI PROCEDEE : explicația, demonstrația, observatia, exercițiul.

MATERIAL DIDACTIC : sablonul omului de zapada, lipici, hartie suport, boxe, muzica pentru copii.

DURATA :15 minute;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
– “ Piramida cunoasterii : repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar “ , cood. Adina Glava, Lolica Tataru, Olga
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
Chis ; referent stiintific : prof.univ.dr. Vasile Chis – Pitesti, Diamant, 2014.
– “ Curriculum pentru educatia timpurie “ 2019.
– “ Curriculum pentru invatamantul prescolar “ E.D.P.H., Bucuresti, 2008.

STRATEGIA DIDACTICĂ
MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII EVALUARE
ACTIVITĂȚII

METODE MIJLOACE FORME DE


ORGANIZARE
1. MOMENTUL Se vor asigura condițiile optime pentru Conversația
ORGANIZATORIC realizarea activității: aerisirea sălii de
grupă, aşezarea mobilierului pentru
activitate respectand distantarea fizica,
aranjarea materialului demonstrativ la
îndemâna educatoarei si pentru copiii
asezat in cosulete individuale, intrarea
ordonată a copiilor în sala de grupă
pastrand distantarea fizica , controlul
ținutei și a poziției copiilor pe scaune.
2. CAPTAREA Le voi capta atenția copiilor prin Conversația Om de Frontal
ATENȚIEI prezentarea unui om de zapada. zapada
Se vor adresa intrebari :
„ -Din ce este format un om de zapada ?
- Din cati bulgari este format un om de Observația
zapada ?
- Cu ce il putem imbraca ? „
3. ANUNȚAREA Intuirea materialelor
TEMEI ȘI A Se vor intui materialele cu ajutorul cărora Conversația
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
OBIECTIVELOR se va realiza lucrarea “ Omul de zapada
PE ÎNȚELESUL ” : hartie suport, lipici, sablonul omului de
COPIILOR zapada.
Se va anunța tema activității : “ Omul de
zapada ” , ce va fi realizat prin tehnica de
lucru lipire.

4. DIRIJAREA Reamintim modul de lucru Lipici


ACTIVITĂȚII Se vor reaminti etapele ce trebuie urmate Conversația Sablonul Frontal
în realizarea lucrării si se va prezinta omului de
lucrarea model . zapada
Lipirea omului de zapada pe hartia suport
– se va aplica lipici pe spatele omului de Observația
zapada, din mijloc spre margini, lipirea se Lucrarea Individual Aprecieri
va face prin presare din interior spre model a verbale
exterior pentru scoaterea bulelor de aer . educatoarei
Copiii vor trebui să lipească părțile
componenete ale omului de zăpadă, Demonstrați
respectând modelul educatoarei. a
Prezentarea criteriilor de evaluare
Se vor prezenta criteriile de evaluare a
lucrărilor : să lucreze curat, corect si sa Frontal
foloseasca materialul pus la dispozitie.
( acuratețe, corectitudine, finalitate ).
Exerciții de încalzire a mușchilor mici
ai mâinii
Înainte de începerea lucrului se vor
executa câteva exerciții de încălzire a
mușchilor mainii :
,, Ploaia cade ne-ncetat Exercițiul
Varful degetelor bat,
Iar apoi le rasfiram Boxe
Si la pian noi cantam . Colinde de
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
Mana lebada o fac iarna pentru
Care da mereu din cap copii
Lebedele-n jur privesc
Mainile eu le rostesc. „
Executarea lucrării de către copii
Educatoarea le va ura spor la lucru si va
supraveghea modul de lucru al copiilor,
iar pe fundal se vor auzi cantece de iarna
pentru copii.
Fiecare copil va realiza lipirea omului de
zapada pe hartia suport si lipirea
accesoriilor omului de zapada ( caciula,
fular ).
5. EVALUAREA Copiii isi vor expune lucrarile la centrul Observația Individual
LUCRĂRILOR tematic.
Se vor face aprecieri asupra modului de Conversația
lucru, daca s-au respectat criteriile de
evaluare prezentate anterior.
6. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri generale despre Aprecieri
ACTIVITĂȚII modul de lucru și comportamentele Conversația Frontal verbale
copiilor în timpul activitățiilor.
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

ANEXE :

LUCRAREA MODEL A EDUCATOAREI - ETAPELE DE LUCRU


Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

A.D.E

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mica 2 “ Veveritele “

CADRUL DIDACTIC : Popa Claudia

TEMA ANUALA DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla ?


PROIECT TEMATIC : Iarna, anotimpul bucuriei
SUBTEMA : Jocurile copiilor iarna
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
DOMENIUL EXPERIENTIAL : D.E.C. ( Domeniul estetic si creativ ) ;

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educatie muzicala ;

TEMA ACTIVITATII : Omul de zapada

MIJLOC DE REALIZARE :A) cantec

B) joc muzical

TIPUL DE ACTIVITATE : MIXTĂ: A) predare cântec;

B) repetare joc musical ,,Mergi cum cânt”

FORME DE ORGANIZARE : frontal , individual ;


SCOP : Formarea capacității de receptare a lumii sonore și a muzicii ;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII :

C3 – Activare și manifestare a potențialului creativ;

COMPORTAMENTE VIZATE :

C 3.3 Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 – să intoneze cantece pentru copii;


O2 – să-şi însuşească corect forma ritmică;
O3 – să-şi însuşească versurile şi melodia cântecului, interpretându-l nuanţat şi expresiv.
METODE SI PROCEDEE : converația, explicația, demonstrația , exercițiul.
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
MATERIAL DIDACTIC : planse cu omul de zapada, tablou cu ilustrarea cantecului “ Omul de zapada “, recompense.

DURATA : 15 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
– “ Piramida cunoasterii : repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar “ , cood. Adina Glava, Lolica Tataru, Olga
Chis ; referent stiintific : prof.univ.dr. Vasile Chis – Pitesti, Diamant, 2014.
– “ Curriculum pentru educatia timpurie “ 2019.
– “ Curriculum pentru invatamantul prescolar “ E.D.P.H., Bucuresti, 2008.
– „ Metodica educatiei muzicale in gradinita de copii „ 1971.

STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE

MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII


ACTIVITĂȚII
METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE

1. MOMENTUL Se va asigura condițiile optime pentru Conversația


ORGANIZATORIC realizarea activității: aerisirea sălii de
grupă, aşezarea mobilierului pentru
activitate respectand distantarea fizica ,
aranjarea materialului demonstrativ la
îndemâna educatoarei, intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă pastrand
distantarea fizica , controlul ținutei și a
poziției copiilor pe scaune.
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
Copiii vor fi asezati in semicerc pastrand
distantarea fizica, unul fata de celalalt.
2. CAPTAREA Se va cerceta cadoul surpriza adus Observarea Surpriza
ATENȚIEI dimineata de Omul de zapada.
Cadoul va cuprinde o ilustratie a Conversația Scrisoarea
cantecului “ Omul de zapada “ si o
scrisoare de la Zana Iarna. Ilustratia

3. ANUNȚAREA Scrisoarea de la Zana Iarna va explica Conversația Scrisoarea


TEMEI SI A sarcina copiilor : „ - Copiii vor învăța
OBIECTIVELOR PE cantecul “ Omul de zapada “, pentru Ilustratia
ÎNȚELESUL a-l face fericit pe noul nostru prieten, Explicația cantecului “
COPIILOR omul de zapada și apoi se vor juca jocul Omuletul de
muzical ,,Mergi cum cant” zapada “
Se va prezenta plansa ce reprezinta
imagini sugestive din text astfel incat sa
fie inteleasa de copii.
4.DESFĂȘURAREA A) Predare cântec Explicația Frontal
ACTIVITĂȚII Pregătirea corzilor vocale se realizează
prin exerciţii:

a)Exerciţii prevocale/pregătiroare:
(respiraţie şi dicţie)

*exerciţii de respiraţie: Demonstrația


“ Ne imaginam ca tinemin mana un fulg
de nea .
Tragem aer in piept ( inspiram ) pana
numar la patru, apoi suflam fulgul
( expiram ) pana numar la patru ” Frontal

*de dicţie:
„Ma-me-mi-mo-mu”
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
„Da-de-di-do-du” „Ba-be-bi-bo-bu”
„Sa-se-si-so-su” Exercițiul

Exerciţii imitative construite pe diferite


valori de note: optimi şi pătrimi.

„Mormăitul ursului” ( mor, mor, mor )


„Ciripitul păsărelelor”( cip, cirip, cirip )
„Cântecul tobei” ( bom, bom, bom )
„Cântecul clopoţelului” ( cling, cling,
cling )

Se vor demonstra exerciţiile, se vor


executa concomitent cu copiii urmărind
corectitudinea executării.

b)Exerciţii vocale propriu-zise: (de emisie


şi intonaţie)
Demonstrația
*de emisie :
“ Ce frumos este fulgul de nea “
“ Puf de nea zboara nu mai sta “

*de intonatie :
“ Cineva de aseara sta in ograda mea “

Se vor demonstra exerciţiile, se vr executa


concomitent cu copiii urmărind Frontal
corectitudinea executării de intonaţie.
Se va intona un scurt fragment melodic
din cântecul „ Omul de zapada ”
– pe silaba „la”. Explicația
Se va demonstra şi apoi se va executa
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
concomitent cu copiii de 2-3 ori, urmărind
corectitudinea executării.

c) Anunţarea denumirii cantecului şi


familiarizarea copiilor cu conţinutul
acestuia :
“Astăzi vreau să îl bucurăm pe prietenul
nostru, omul de zăpadă și să învățăm un
cântec cu un om de zapada . Voi va trebui
sa fiti atenti si sa retineti corect versurile Exercițiul
cantecului. “

d) Explicarea cantecului
Pentru o mai bună înțelegere a textului,
educatoarea le va explica conținutul
textului, povestindu-le pe baza
tabloului,suficient de mare, ce redă
întregul conținut. Educatoarea va povesti
conținutul cântecului, folosind cu
fidelitate cuvintele și chiar versuri întregi ,
explicându-le cuvintele noi.

e) Intonarea integrală a cântecului de


către educatoare “ Omul de zapada “ . De
asemenea, se va preciza copiilor ca vor Demonstratia
incepe sa cante doar la semnal.

f)) Executarea cantecului împreună cu


copiii :(de 2-3 ori, este recomandat)
Prima strofa a cantecului :
Se vor canta primele doua versuri din
cantec, se va repeta o data, apoi se va
canta urmatoarele doua versuri , dupa care
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
se va relua prima strofa.
Se va canta a doua strofa procedand la
fel.
Se va relua prima si a doua strofa.
Se va canta a treia strofa procedand la fel.
Se va relua cantecul in intregime.
Se va urmari : inceperea la semnal,
interpretarea corecta si nuantata.

g). Obținerea performanței


Exersarea cantecului „ Omul de zapada” Exercițiul Frontal Interpretarea
pe grupe de copii – fete, băieţi. structurii
muzicale .
B )Joc muzical
Educatoarea le reamintește regulile
jocului muzical. Jocul ales va antrena Explicația Frontal
copiii la mișcare, fiind foarte îndrăgit de
aceștia. Copiii vor avea sarcina de a
respecta în mers ritmul melodiei.
Educatoarea va cânta cântecul ,,Omul de
zăpadă” pe tempouri diferite ( lent / rapid)
și împreună cu copiii apreciază cum a fost
cântată melodia și cum ar trebui să se
reflecte acest lucru în mers (când se cântă
rar se merge în pas lent, când se cântă
repede vor merge în pas rapid ).
6. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri in legatura cu modul Conversația Recompense Aprecieri
ACTIVITĂȚII de participare la activitate si vor primi ca verbale
stimulent un jeton reprezentand un om de
zapada .
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

ANEXE :

Omul de zăpadă
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
Cineva de aseară stă în ograda mea

Îmbrăcat într-un palton de nea

Ninge tare și îmi vine să-l adăpostesc la mine

În nămeți și ger să nu mai stea

Însă mama mă convinge

Că e fericit când ninge

Și îi țin de urât fulgii de nea

Iar la foc haina-i drăguță

S-ar preface într-o băltuță

Căci intrusul din ograda mea

Nu-i decât un omuleț de nea.


Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99

SCRISOAREA
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
ILUSTRAȚIE CÂNTEC

CUVINTE NECUNOSCUTE

NEA = ZĂPADĂ
Gradinita nr.168, Sector 5 Bucuresti , Sos. Viilor nr. 99
OGRADA = GOSPODĂRIE, CURTE .

INTRUS = O PERSOANĂ NECUNOSCUTĂ

S-ar putea să vă placă și