Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
II.PROGRAM RECREATIV
JOCURI DE MIŞCARE
ACTIVITATE INTEGRATĂ:DLC-DOS
După momentul mesei,se propune copiilor să descopere surpriza adusă .Ei o vor
afla la centrul bibliotecă.Pe baza machetei şi a elementelor din ea,print-o scurtă
discuţie, se va capta atenţia pentru activitatea de lectură,astfel voi motiva copii să
dorească să asculte povestea ,,Legenda mărţişorului” şi pentrucă la jocurile de
dimineaţă sau jucat cu mărţişoare fabricate acum vor confecţiona chiar
ei ,,mărţişoare minunate”ce vor avea o utilitate propusă de ei.
La sfârşitul zilei, pentru întreaga activitate desfăşurată ,copii vor primi felicitări şi
recompense-mărţişorul-simbol al primăverii aşteptate.
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
Acest obicei de a dărui mărţişoare este unul din străbuni iar azi o să află de ce
se oferă mărţişoare ,când se oferă şi ce fel de mărţişoare putem oferii celor pe
care îi îndrăgim participând la activităţile zilei de azi.
PROIECT DIDACTIC
SUBIECTUL:,,MĂRŢIŞOARE ,MĂRŢIŞOARE”
ŞTIINŢE:,,MULŢIMI DE MĂRŢIŞOARE”
TIPUL ACTIVITĂŢII:consolidare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
JOC DE ROL:cognitive:
-să folosească în vorbire cuvinte de politeţe precum,,vă rog ,poftim ,mulţumesc ,cu
plăcere”
Afective:-să relaţioneze cu cei din jur , exprimându-şi gândurile şi ideile atât verbal
cât şi comportamental,
-să realizeze corespondenţa de 1-1 între elemente pt. a arăta că o grupă are mai
multe sau mai puţine elemente decât alta (nivel I)
-să numere şi să formeze mulţimi de elemente după cifra dată (in limitele 1-8)pt.
nivel II
Afective:-să manifeste interes şi perseverenţă pt . activitate,
Material bibliografic:
DENUMIREA ACTIVITĂŢII:
SCOPUL—DLC-cognitiv
-să manifeste interes şi perseverenţă cât şi spirit cooperant cu cei din jur,
METODE ŞI PROCEDEE:
Lectura educatoarei,explicaţia,
conersaţia,observaţia ,acvariul,demonstraţia,munca în pereche, munca
individuală,cvintetul,analiza, autoanaliza.
SCENARIU DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
TIPUL ACTIVITĂŢI:consolidare
5.desfăşurarea
activităţii Copii vor fi aşezaţi în semicerc pe scăunele şi
se explică regulile primului joc : Explicaţia
1.-uncopil va ascunde mărţişorul inimioara Orală
fără ca cel care îl va căuta să-l vadă.Copilul
care-l va căuta va trebui să stea cu spatele
la grup ,acoperindu-şi ochii cu palmele.după
ce mărţişorul va fi ascuns, cel de al II-lea
copil îl va căuta fiind încurajat şi ajutat de
grup prin exprimarea cuvintelor ,,cald-
atunci când acesta se apropie de mărţişor şi
rece atunci când se îndepărtează de
el.Copilul care găseşte mărţişorul va relua
jocul .Jocul se încheie odată cu participarea
tuturor copiilor.
Orală
6.efectuarea Se execută jocul de probă şi se urmăreşte Demonstraţia
jocului deprobă dacă copii au înţeles regulile
1
7. executarea La semnalul dat de educatoare copii vor
jocului 1 desfăşura jocul Exerciţiul
-se va urmării dacă copii respectă regulile şi Practica
procedează corect.