Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.11.2016

CLASA: a IX-a A

ARIA CURRICULARA: Consiliere si orientare

DISCIPLINA: Ora clasei

SUBIECTUL:Traficul rutier

PROFESOR: Ababii Andrei

TIPUL LECTIEI: Mixta

SCOPUL LECTIEI:

 Cunoasterea de catre elevi a indicatoarelor de circulatie si a semnificatiei


acestora;

 Cunoasterea regulilor de circulatie ce trebuie respectate in situatii variate;

 Intelegerea importantei deplasarii corecte pe drumurile publice a


participantilor la traficul rutier.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a. Cognitive:

 Sa inteleaga sensul unor notiuni rutiere si sa explice sensul notiunilor


respective in limbaj rutier si in limbaj propriu;

 Sa recunoasca semnele de circulatie;

 Sa stabileasca corespondente intre imagini ce reprezinta diferite


semne de circulatie si termeni potriviti;

 Sa identifice semnificatiile semnelor (indicatoarelor) intalnite frecvent


pe strada;

 Sa retina si sa reproduca reguli de circulatie pentru pietoni, biciclisti,


pasageri (calatori);

 Sa respecte regulile de circulatie in situatiile create;

 Sa motiveze luarea unor decizii prin referire la normele de circulatie


cunoscute;
 Sa stabileasca regulile ce trebuie respectate de catre pietoni, biciclisti,
pasageri;

 Sa argumenteze necesitatea respectarii unor reguli de circulatie in


situatii date;

 Sa realizeze compuneri care sa prezinte fapte si urmari.

b. Afective:

 Sa manifeste spirit de colaborare si intrajutorare in relatiile cu colegii;

 Sa manifeste interes pentru respectarea regulilor de circulatie in


diferite situatii;

 Sa inteleaga importanta deplasarii corecte pe drumurile publice a


participantilor la trafic;

METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia, jocul didactic, explicatia,


problematizarea, exercitiul, jocul de rol, studiul de caz, munca independenta,
munca pe echipe.

MIJLOACE DE INVATAMANT:

a. Material didactic:

- jetoane cu semne de circulatie;

- indicatoare rutiere;

- imagini cu diferite situatii din trafic;

- planse;

- ghicitori;

- texte educative;

- desene din care lipsesc indicatoare rutiere;

- fise de evaluare.

b. Material bibliografic:

- Marcela Penes – „Invatam sa circulam”, Ed. Ana, 2000;


- * – „Primii pasi in educatia rutiera – manual experimental pentru
clasele I-IV”, E.D.P., Bucuresti, 1976;

- N. Bataga – „Conducerea automobilului”, Ed. Sincron, 1991;

- * – „Teste propuse pentru concursul – Educatie rutiera, educatie


pentru viata”, Ed. Alla, Cluj-Napoca, 1999.

LOC DE DESFASURARE: Sala de clasa

DURATA: 45 minute

DESFASURAREA LECTIEI
Etapele Activitatea invatatorului Activitatea elevilor Tipuri de
lectiei activitati de
invatare
Moment Organizarea clasei pentru
organizatoric lectie.
Verificarea Se verifica calitativ si
temei cantitativ tema. (o compunere
in care sa indice respectarea a
trei reguli de circulatie)
Captarea Se face prin ghicitoarea: Elevii asculta
atentiei ghicitoarea prezentata si
„Intr-o zi, doi copilasi, gasesc raspunsul corect.

Fara minte si poznasi,

Se-apucara, iac-asa,

Sa se joace pe sosea.

Si in timp ce se jucau

Masinile tot treceau

Gata-gata sa-i loveasca,

Poate, chiar, sa ii raneasca.

Dar, iata, ca repejor

Sunt opriti din joaca lor.


Oare cine a putut

Jocul lor de l-a-ntrerupt?”


(agentul de circulatie)

Se lipeste pe tabla plansa cu


bustul unui agent de circulatie.
Anuntarea Se anunta tema lectiei Elevii participa la
temei si (lectie-joc „De-a circulatia”). afisarea obiectivelor ce
a obiectivelor Se enunta si se afiseaza pe vor fi urmarite pe
propuse tabla obiectivele propuse. parcursul orei.
Reorientarea Se poarta discutii despre
atentiei agentul de circulatie.
Dirijarea „Politistul” poarta in mana Elevii vor recunoaste Exercitiu-joc
lectiei trei jetoane in culorile
semnificatia
semaforului, cu sarcini scrise indicatoarelor prezentate Joc
pentru elevi. si vor arata caror
participanti la trafic se Exercitiu-joc
Sarcina 1: (jeton culoare adreseaza..
rosie) „Pe catedra aveti Exercitiu-joc
imaginile unor indicatoare. Elevii arata jetonul cu
Spuneti ce semnificatie are indicatorul rutier Studiu de caz
fiecare si cui i se adreseaza.” corespunzator.
Exercitiu-joc
 Joc – „Ce semnificatie Elevii vor aseza
au indicatoarele?” (invatatorul indicatoarele la tabla in Studiu de caz
arata cateva indicatoare rutiere) grupele stabilite.
Exercitiu de
 Joc – „Indicatorul Elevii stabilesc creatie
potrivit” (invatatorul prezinta numele fiecarei echipe in
semnificatiile unor indicatoare) functie de semnificatia Exercitiu-joc
indicatorului-martisor
Sarcina 2: (jeton culoare ales. Astfel, grupele se Exercitiu de
galbena) „E perioada vor numi: „Pietonii”, completare a
martisoarelor. M-am gandit si „Biciclistii”, „Soferii”, unui text lacunar
la voi. Acum cauta pe scaun si „Pasagerii”.
vei gasi patru martisoare, cate Joc de rol
unul pentru fiecare echipa. Elevii vor scoate din
Arata-le colegilor!” plic cartonul indicat si
vor rezolva pe echipe
Fiecare echipa isi alege un sarcina ceruta.
„martisor” (plansa
reprezentand indicatoare Elevii lucreaza in
rutiere: „Accesul interzis grup, lipind si decupand
biciclistilor”, „Accesul interzis indicatoarele cerute de
pietonilor”, „Drum pentru sarcina pentru fiecare
pietoni”, „Pista pentru echipa. Ei aseaza cele 16
biciclisti”). indicatoare in cele patru
categorii.
Sarcina 3: (jeton culoare
verde) „Ati vazut cate un plic Elevii deseneaza
sub fiecare martisor? Nu stiti indicatoarele
ce-i cu el? Cheama-ti cate un corespunzatoare
coleg din fiecare grupa. Ei vor raspunsurilor.
cauta in plicuri. Vor scoate
cartonul albastru si veti afla.” Fiecare echipa
specifica ce indicatoare
Pentru fiecare echipa exista se adreseaza lor.
cate doua sarcini scrise pe
carton albastru si portocaliu. Elevii stabilesc
regulile corecte ce
Carton albastru: „Doamna trebuie respectate de
invatatoare iti va da o plansa si pietoni si biciclisti din
indicatoare rutiere. Impreuna variantele scrise pe
cu coechipierii tai vei aseza plansa.
indicatoarele pe categorii. Nu
uitati sa decupati indicatoarele Elevii asculta
de obligare sau permisie.” povestirea, prezinta
(respectiv de atentionare, greselile facute de copil,
interzicere, informare). stabilesc regulile ce
trebuiau respectate.
Se face evaluarea activitatii
desfasurate, stabilindu-se grupa Elevii stabilesc in
castigatoare, in functie de grup ce indicator se
corectitudinea rezolvarii potriveste situatiei date
sarcinii si de timpul realizarii („Trecere pentru
acesteia. pietoni”, „Copii”,
„semafor”, „Atentie,
 Joc – „Deseneaza trecere pentru pietoni”,
indicatorul!”. Li se prezinta etc.), il vor decupa si lipi
elevilor doua ghicitori, ei in locul conturat pe
avand sarcina sa deseneze desen.
individual indicatorul despre
care se vorbeste in versuri. Elevii specifica ce
reguli de circulatie ar fi
a. „Pe strada, daca ati vazut, trebuit sa respecte
personajul prezentat in
Acest indicator-sa stiti, text.

Ca pe aici toti pietonii Elevii grupeaza


plansele in functie de
Pot trece sarcina ceruta.
linistiti”(trecere pentru
pietoni) Elevii completeaza
textul lacunar.
b. „Iar cand pe-acesta-l intalniti

Elevii vor recunoaste


Voi, pietonii, trebuie semnificatia miscarii
sa stiti, bratelor politistului.
A circula… e interzis.”
(accesul interzis pietonilor)

 Joc – „Care sunt


indicatoarele pentru mine?”

 Joc – „Biciclistii au
voie”, „Pietonii au voie”
(alegerea variantelor corecte);

 Joc – „Asculta si
gaseste greselile” (li se
prezinta textul „Unchiul meu”,
pag. 57);

Carton portocaliu: „Alege


un desen. Ia si un plic.
Impreuna cu echipa ta alegeti
indicatorul corespunzator,
decupati-l si lipiti-l la locul
potrivit. Motivati oral alegerea
facuta!” (fiecare echipa va
primi un desen ce reprezinta o
imagine din trafic.
Indicatoarele rutiere nu sunt
fixate. Sarcina elevilor este de
a alege din cinci indicatoare
date pe cel potrivit situatiei
prezentate.)

 Joc – „Ce sfat imi dai?”


(li se prezinta textul „Prima
mea cursa cu bicicleta”, pag.
96);

 Joc – „Asa, da – Asa,


nu” (li se prezinta planse cu
respectarea sau incalcarea unor
reguli de circulatie);

 Joc – „Ce cuvinte


lipsesc, ce cuvinte sunt
inplus?” (li se prezinta un text
lacunar);

 Joc de rol –
„Politistul”(un elev imbracat in
politist va prezenta prin semne
cateva reguli de circulatie –
comunicare nonverbala).
Asigurarea  Joc – „Cum ajungi la Elevii descriu drumul Joc de rol
conexiunii bunica?” (li se cere sa descrie parcurs in calitatea pe
inverse drumul pe care il fac pana la care si-o asuma,
bunica, prezentand cel putin prezentand si regulile de
trei reguli de circulatie circulatie respectate.
respectate ca pieton, biciclist
sau calator. Vor alege si
indicatoare pe care le pot
intalni).
Intensificarea  Fisa de lucru (anexa 1) Elevii lucreaza
retentiei si a chestionarul propus
transferului
Incheierea  Se discuta fisa, Elevii se
lectiei calificativul obtinut, autoevalueaza.
obiectivele atinse de fiecare
elev.

Se fac aprecieri asupra


desfasurarii lectiei.

S-ar putea să vă placă și