Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Prof. coordonator: Lect. univ. dr. Florica Diaconescu


Prof. metodist: Lect. univ. dr. Florica Diaconescu
Prof. înv. primar: Daniela Motrescu
Propunător: Cristina Elena Rusu

21 noiembrie 2023
PIPP, anul III
DATA: 21 noiembrie 2023

UNITATEA DE ÎNĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 1 - Suceava

PROPUNĂTOR: Rusu Cristina Elena

CLASA: I B

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Toţi cei mici, la bunici

TEMA LECŢIEI: Litera R, scrierea propoziţiilor

TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare

SCOPUL LECŢIEI:
Formarea capacităţilor de citire corectă şi conştientă cât şi a priceperii şi a deprinderii de a
scrie litera ”R” mare de mână;

COMPETENŢE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate


2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de
mână
4.1. Scrierea literelor de mână

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. să pronunţe corect sunetul “R”;
O2. să identifice litera “R” în diverse cuvinte;
O3. să despartă corect cuvintele în silabe;
O4. să scrie corect litera “R” utilizând semnele grafice potrivite;
O5. să asocieze litera de tipar cu cea de mână;
O6. să scrie corect după dictare;
O7. să formuleze enunţuri utilizând cuvinte date;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, muncă


individuală, joc didactic, metoda fonetică analitico-sintetică, demonstraţia;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: caietele copiilor, fişe de lucru, tablă, bileţele,


videoproiector, laptop, auxiliare;

MODURI DE ORGANIZARE: frontal, individual.

RESURSE:

MATERIALE: tablă, caietele copiilor, manual, videoproiector, fişe de lucru, bileţele,


auxiliare.
UMANE: 25 de elevi
TIMP: 50 de minute

BIBLIOGRAFIE:

https://programe.ise.ro/Portals/1/Curriculum/Pl_cadru-actuale/Primar/1_OMEN_3.371
_12.03.2%20013%20%20privind%20aprobarea%20planurilor-cadru%20inv_primar
%20si%20a%20Metodologiei%20privind%20aplicarea%20planurilor-cadru%20de%2
0invatamant.pdf

https://programe.ise.ro/Portals/1/2013_CP_I_II/01_CLR_CP_II_OMEN.pdf

https://www.academia.edu/25553054/Mariana_NOREL_METODICA_PRED%C4%82
RII_LIMBII_%C5%9EI_LITERATURII_ROM%C3%82NE_%C3%8EN_%C3%8E
NV%C4%82%C5%A2%C4%82M%C3%82NTUL_PRIMAR_BRA%C5%9EOV_201
0
Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv- STRAT EGII DID ACTICE Evaluare
lecţiei op. educativ
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1.Moment Se vor crea condiţiile necesare pentru conversaţia caiete, manuale, frontal
organizatoric buna desfăşurare a lecţiei: pregătirea auxiliare
materialului didactic, îndrumarea elevilor
în activitatea de pregătire.

2.Verificarea O1 Verificarea cunoştinţelor anterioare se va conversaţia videoproiector frontal Capacitatea


temei pentru O2 realiza proiectând poezia literei R,r (anexa tablă copiilor de a
acasă/ O3 1), pe care copiii o vor citi, vor identifica răspunde
Verificarea cuvintele necunoscute (dacă sunt), mai corect la
cunoştinţelor apoi vor identifica cuvintele care conţin întrebările
anterioare litera R şi r, prin subliniere la tablă, după date,
care vor despărţi cuvintele subliniate, în referitoare la
silabe şi vor spune numărul de silabe, dar lecţia
şi numărul silabei în care identifica anterioară.
sunetul R/r.

3.Captarea Se va realiza cu ajutorul unui joc didactic, jocul bileţele frontal Capacitatea
atenţiei care vizează reactualizarea literei “R”, didactic tablă copiilor de a
O1 învăţate la ora de citire. Jocul intitulat conversaţia îndeplini
O2 “Plicul fermecat” presupune ca fiecare sarcina
copil să extragă dintr-un plic câte un propusă.
bileţel, pe care va trebui să-l citească cu
voce tare, iar apoi să-l clasifice într-una
din categoriile:
1.nume de fete (Raluca, Rodica,
Ruxandra, Ramona, Roxana, Rini, Riana,
Rina)
2.nume de băieţi (Radu, Rareş, Remus
Robert, Romeo, Rafael, Raul, Răzvan,
Rică)
3.oraşe (Reşiţa, Roman, Rovinari, Râşnov,
Rădăuţi, Rupea, Rucăr, Reghin)
Pentru complicarea jocului, copiii vor fi
întrebaţi dacă mai cunosc alte nume de
persoane, ţări care să înceapă cu litera R.
La finalul acestui joc, elevii vor explica
scrierea cuvintelor cu “R”. (Scriem
cuvinte cu literă mare, atunci când suntem
la început de propoziţie, sau atunci când
avem nume de persoane, oraşe,
ţări-indiferent de locul cuvântului în
propoziţie.)

4.Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele lecţiei: conversaţia frontal Capacitatea


temei şi a Î: -Dragi elevi, astăzi la ora de copiilor de a
obiectivelor Comunicare în Limba Română vom învăţa recepta un
să scriem litera “R” mare de mână, vom mesaj oral.
formula propoziţii cu anumite cuvinte date
şi vom exersa scrierea literei “R” mare de
mână.

5.Dirijarea Dirijarea învăţării va debuta cu observaţia, laptop frontal Capacitatea


învăţării deschiderea auxiliarului la pagina 35 conversaţia videoproiector elevilor de a
(anexa 2), care va fi proiectată şi la tablă. demonstraţi auxiliar asculta şi
Se intuieşte litera “R” mare de mână, a tablă urma
O4 stabilind elementele componente (bastonaş explicaţia indicaţiile
cu întorsătură jos spre stânga, o buclă şi o exerciţiul date.
zală). munca
Se va scrie model la tablă, demonstrând şi individuală
explicând pe reţeaua grafică elementele
componente. Capacitatea
Elevii vor scrie litera în aer şi pe bancă cu copiilor de a
degetul arătător, după care cu stiloul aplica
închis, pe bancă. Se vor face exerciţii de practic
încălzire a muşchilor mâinii după informaţiile
versurile: predate.
“1.Bate palmele uşor,
Bate palmele de zor!
Unu, doi, trei!
Unu, doi, trei!

2.Eu strâng pumnii şi-i desfac


Degetelor fac pe plac.
Unu-doi, unu-doi,
Toţi suntem acum vioi!
frontal
3.La pian acum cântăm,
Linişte, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!

4.Plouă uşor. Să auzim!


Cu vârful degetelor banca lovim.
Plouă mai tare. Ploaia tot vine,
Lovim cu degetele bine.
Cad pietricele pe trotuare,
Să ciocănim şi noi mai tare.
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: Bum-bum! Bum-bum!
Vreme frumoasă s-a făcut,
Un curcubeu a apărut.
Noi braţele uşor rotim
Şi norii îi gonim.”
Se reaminteşte poziţia corectă la scris şi
aşezarea în pagină.
Câţiva elevi vor scrie litera la tablă.
În auxiliare elevii vor lucra 2 rânduri de
litere, în ritm propriu, pe care le voi
verifica şi voi face observaţii şi aprecieri, individual
apoi vor copia, transcrie cuvinte model din
caietul special.

6.Obţinerea Copiii vor scrie după dictare, în caiete: explicaţia, caiete individual Capacitatea
performanţei -8 litere mari şi mici de mână învăţate conversaţia elevilor de
-6 cuvinte formate din litere învăţate exerciţiul a-şi însuşi
O5
-o propoziţie cunoştinţele
O6 Înainte de a începe dictarea vom aminti dobândite
regulile de scriere: anterior,
-în colţul din dreapta sus, vom scrie data, prin scrierea
pe următorul rând la mijloc vom scrie corectă şi
litera “R” mare de mână, vom începe conştientă a
primul rând cu alineat, iar între fieare literelor,
literă, silabă şi cuvint se va lăsa câte un silabelor,
spaţiu. cuvintelor.
( litere: R, r, E, i, N, u, M, a;
cuvinte: Rini, Ene, mere, Nina, are,
minune;
propoziţie: Mara e mama mea.)
7.Asigurarea O7 Voi propune un exerciţiu de formare a conversaţia bileţele frontal Capacitatea
retenţiei şi a două enunţuri, folosind cuvinte date. explicaţia tablă copiilor de a
O5
transferului Voi prinde cu ajutorul unor magneţi, pe exerciţiul aplica
tablă, bileţele cu cuvinte pe care ei le vor practic
citi, iar apoi vor aranja cuvintele astfel informaţiile
încât să obţină 2 enunţuri. predate, şi de
Enunţurile care vor fi dezordonate vor fi: a forma
“Riana are mere mari.” enunţuri
“Rini e un nume.” folosind
După ce vor ordona cuvintele pentru a cuvinte date.
obţine cele 2 enunţuri, le vor transcrie în
caiete.

8.Încheierea Se vor adresa 2-3 întrebări referitoare la conversaţia fişe de lucru frontal Capacitatea
activităţii lecţia de astăzi, la felul în care s-au simţit copiilor de a
pe parcursul orei, sau ce le-a plăcut mai raspunde la
mult din activitate. întrebările
Se va da temă pentru acasă, să exerseze adresate.
scrierea literei “R” mare de mână (anexa
3), plus exerciţiul 1 şi 2 de la pagina 35,
din auxiliar. (anexa 2)
Se vor oferi aprecieri verbale pozitive şi
eventuale recomandări/sugestii.

anexa 1
anexa 2
anexa 3

S-ar putea să vă placă și