Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 28 octombrie 2013


Clasa: I
Propunătoare:
Învăţătoare: Toda Ioana
Dişciplina: Comunicare in limba română
Subiectul : Sunetul şi litera u mic de tipar
Tipul lecţiei: predare-învăţare

Scopul lecţiei:

 Familiarizarea cu sunetul u în cuvinte;


 Însuşirea scrierii corecte a literei u mic de mână.

Competenţe vizate:

CV1- să recunoască în cuvinte date litera u mic de tipar


CV2- să scrie corect litera „u”
CV3- să alcătuiască cuvinte care conţin sunetul u în diferite poziţii”
CV4- să asocieze sunetul cu litera

Metode şi procedee:

M1 conversaţia,
M2 explicaţia,
M3 exerciţiul,
M4 observatia

Forme de organizare: frontală, individuală

Mijloace didactice:

-m1 manualul
-m2 ghicitori
-m3caietele de scriere

Durata: 50 minute
Desfăşurarea activităţii

Nr. Momentele CV Activitatea propunatoarei Activitatea Metode Mijlo Evaluare


crt lectiei elevului (M) ace
. (m)
1. Momentul Pentru buna desfăşurare a Stau în
organizatori lecţiei voi asigura ordinea şi băncuţe şi
c dişciplina. sunt atenţi la
mine.
2. Captarea Voi citi elevilor câteva Copiii vor fi
atentiei CV1 ghicitori al căror răspuns foarte atenţi
începe cu sunetul „u”. pentru a sti
Exemple: răspunsul la
Eu pe orişicine întâmpin când ghicitori. Aprecier
vine, ea
Când pleacă afară, eu îl petrec M1 m2 răspunsu
iară. M2 rilor
(Uşa) elevilor
Vremea când este frumoasă
Şade-n cui, închisă-n casă.

Numai ploaia dacă vine


O desfac şi-o iau cu mine.

(Umbrela)

3. Anunţarea Astăzi copii vom face sunetul


temei şi a şi litera „u”. Veţi învăţa să
obiectivelor pronunţaţi correct şi sa scrieti
sunetul şi litera „u”.
4. Dirijarea Voi discuta împreună cu m1
învăţării eleviii imaginile din manual pe
baza întrebărilor: Elevi vor
-Pe cine vedeţi in imaginea răspunde la
de sus? (iepuraş,urs) întrebari. M1
-Unde sunt personajele din
imagine? (pădure) M2
-Ce are iepuraşul in mânuţa?
(cadou)
-Ce fructe sunt in imagine?
(mure)
Vom analiza cuvintele din
manual pentru a sesiza Copiii
CV1 scrierea sunetului u in cadrul analizeaz
cuvintelor. ă
Voi prezenta litera „u” mic cuvintele
de mână. Se analizează Elevi vor fi
elementele grafice din care atenţi la mine
este compusă. pentru a
Litera "u" mic de mana este invăţa
formata dintr-o "codita" si correct.
doua bastonase mici cu
intorsatura in jos si spre
dreapta. M4
Se scrie la tablă model litera
„u” , mai întâi întreagă, apoi
descompusă în elementele M3
grafice componente şi iarăşi
întreagă. m3
Se scrie în aer, cu stiloul
închis, în palmă şi pe bancă.
Se fac exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii
(stoarcem rufele, cântăm la
pian, ploaia).
Scrierea literei „u” mic de
mână.
Se reaminteşte poziţia M2
corectă în timpul scrierii.
Se reactualizează
cunoştinţele referitoare la Evaluare
încadrarea corectă în pagină: scrisă
titlul, alineatul, spaţiul dintre
litere.
Elevii scriu trei litere. Se M3
CV2 verifică modul de scriere, cei -scriu
care au scris corect continuă, litera”u”
ceilalţi sunt ajutaţi. în caiete;
Elevii vor scrie trei rânduri cu
litera „u” mic de mână.
Propunătoarea va verifica
permanent modul cum scriu
elevii.

5. Obţinerea CV3 Voi cere elevilor să privească M1 m1


performanţ atenţi ilustraţia din manual şi Elevi imi vor M3
elor să descopere toate cuvintele spune
care conţin sunetul u şi să-l cuvintele care M2
localizeze. să contina
litera „u”.
6. Asigurarea CV4 Se cere să se enumere cel Elevi vor da
feed- back- puţin 5 cuvinte care cuprind exemple de
ului sunetul u în fiecare caz de cuvinte.
poziţionare.

7. Incheierea Voi face aprecieri generale M2


lectiei asupra comportamentului
elevilor în lecţie, voi evidenţia
elevii care au fost activi pe tot
parcursul lecţiei.

S-ar putea să vă placă și