Sunteți pe pagina 1din 3

Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Tg.

Neamţ

Proiect de activitate

Data:
Disciplina:
Propunător:
Grupa:
Tulburarea: Dislexie - disgrafie
Tema activităţii: Exerciţii pentru diferenţierea grafemelor „m”-„n”
Tipul activităţii: Corectiv-terapeutică
Scop general: Diferenţierea grafemelor asemănătoare din punct de vedere optic „m” –„n”
Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:
O1 - să realizeze exerciţii de orientare spaţială
O2 - să identifice fructe (mere, nuci)
O3 - să analizeze fonetic cuvinte date
O4 - să realizeze conexiunea fonem-grafem
O5 - să diferenţieze grafo-lexic literele „m” –„n”

Metode şi procedee: observaţia, explicaţia, conversaţia, exerciţiul


Mijloace didactice: piese mari de puzzle, coşuleţe cu mere şi nuci, trăistuţe, imagini cu mere şi nuci decupate, literele „m” –„n”
decupate din carton ondulat, tăviţe cu nisip kinetic, diplome
BIBLIOGRAFIE:
 Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, vol. I;
 Stănică, C., Vrăjmaş, E. (1994), Terapia tulburărilor de limbaj, editată de S.S.H., Bucureşti;
 Mititiuc, I. (1996), Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburări de limbaj, Ed. Ankarom, Iaşi;
 Place, M. (2016), 100 de activităţi Montessori pentru învăţarea scrierii şi citirii, Ed. Gama, Iaşi;
 Gilles Cotte, D. (2017), Montessori la tine acasă: 80 de jocuri pedagogice uşor de realizat, Ed. Gama, Iaşi.

Etapele Obiectiv Unităţi de Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace Evaluare
activităţii e conţinut procedee didactice
operaţio
nale
I. Organizarea Asigură condiţii optime Îşi ocupă locurile şi se Conversaţia
activităţii pentru desfăşurarea pregătesc pentru activitate.
activităţii.
II. Desfăşurarea O1 Exerciţii de Distribuie piese mari de Răspund solicitării. Observaţia Piese mari Observaţie
activităţii: orientare puzzle şi solicită elevii să Conversaţia de puzzle sistematică
1. Joc: spaţială le asambleze conform tip covor
„Covoraşul indicaţiilor primite.
fermecat”
2. Joc: „Ghici, ce O2 Exerciţii de Antrenează elevii să Identifică fructele din pumnii Explicaţia Măr Chestionare
am aici?” O3 identificare a ghicească ce fructe profesorului, analizează fonetic Exerciţiul Nucă orală
fructelor (mere, ascunde în pumni, să le cuvintele: „măr” şi „nucă”, Conversaţia
nuci) denumească şi să precizând sunetul iniţial pentru
Exerciţii de analizeze fonetic fiecare.
analiză fonetică cuvintele ce le denumesc.

3. Joc: „La cules O4 Exerciţii pentru Explică regulile jocului. Identifică pe covoraşul din Explicaţia Imagini Aprecieri
de mere şi nuci!” O5 realizarea piese de puzzle imaginea Exerciţiul decupate verbale
conexiunii fructului ales la secvenţa Conversaţia Litere din
fonem-grafem anterioară. Indică litera ataşată carton
fiecărei imagini, precizează ondulat
câte „picioare” are şi urmăresc ataşate
cu degetul conturul acesteia. imaginilor
Extrag din coşuleţul aflat pe Coşuleţe cu
fiecare piesă de puzzle două mere şi nuci
nuci în cazul literei „n”, Trăistuţe
respectiv trei mere pentru litera
„m” şi adună fructele astfel
„culese” în trăistuţele de la gât.
4. Joc: „Litere în O4 Exerciţii de Solicită elevii să scrie cu Răspund solicitării Explicaţia Tăviţe cu Aprecieri
nisip” O5 scriere în nisip degetul în tăviţa cu nisip Exerciţiul nisip kinetic verbale
kinetic a kinetic litera „m”, Conversaţia Mere
literelor respectiv „n” şi apoi să Nuci
“m”-“n” aşeze merele culese peste
conturul literei „m” şi
nucile peste conturul
literei „n”.
III. Evaluarea Face aprecieri asupra Se autoevaluează. Conversaţia Diplome
activităţii elevilor modului în care elevii au
participat la oră şi le
oferă diplome.

S-ar putea să vă placă și