Sunteți pe pagina 1din 5

Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Tg.

Neamţ

Proiect de activitate terapeutică

Data: 22.11.2022
Propunător: Nemțanu Lăcrămioara-Ioana
Grupa: VI4
Tulburarea: Dislexie-Disgrafie
Aria curriculară: Terapii specifice şi de compensare
Disciplina: Terapii şi programe de intervenţie
Unitatea de învăţare: Comunicare scrisă
Tema activităţii: Integrarea în enunțuri a cuvintelor sau expresiilor noi, întâlnite într-un text.
Tipul activităţii: Corectiv-terapeutică
Competenţe specifice: 1.3 Redarea cu cuvinte proprii a semnificației unor texte scrise simple.
Scop general: Exersarea alcătuirii corecte de propoziții, folosind cuvinte date.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 –Să citească un text la prima vedere;
O2-Să identifice cuvinte-expresii necunoscute din textul dat;
O3-Să formuleze oral propoziții utilizând cuvinte-expresii explicate de profesor;
O4-Să scrie corect propoziții, folosind cuvinte date;
b) psihomotorii:
O5-Să construiască turnul din cuburi folosind paharele din carton;
O6-Să sublinieze cuvintele necunoscute din text;

c) afective:
O7 -Să arate o atitudine pozitivă față de activitățile propuse;
O8-Să participe activ la lecție;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversația , explicația, exercițiul, observația
Mijloace didactice: : Fișe de lucru, creion, radieră, cartonașe colorate, pahare de carton, cuburi
Forme de organizare: Frontală, individuală
MANAGEMENTUL RESURSELOR ŞI A TIMPULUI:
Resurse umane: un elev
Resurse temporale: 45 de minute
Resurse spaţiale: cabinetul logopedic
Bibliografie:
1. Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, vol. I;
2. Stănică, C., Vrăjmaş, E. (1994), Terapia tulburărilor de limbaj, editată de S.S.H., Bucureşti;
3. Păunescu C-tin. (sub red.) (1984), Tulburări de limbaj la copil, Ed. Medicală, Bucureşti;
4. Mititiuc, I. (1996), Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburări de limbaj, Ed. Ankarom, Iaşi.
Etapele Ob. Unităţi de Activitatea Activitatea Metode şi Mijloace Evaluare
activităţii op. conţinut profesorului elevului procedee didactice
I. Asigură condiţii Îşi ocupă locurile şi Conversaţia
Organizarea optime pentru se pregătesc pentru
activităţii desfăşurarea orei. activitate.
II.
Desfăşurarea O5 Exerciţii pentru Explică modul de Ascultă cu atenție Demonstrația Două pahare Observaţie
activităţii: O7 stimularea desfăşurare a jocului și răspunde Conversația din carton, directă
1. Joc: O8 motricităţii „Turnul buclucaş” solicitării Explicația Cuburi
„Turnul mâinii Exerciţiul
buclucaș” dominante

2. Joc: O7 Realizează citirea Ascultă cu atenție Demonstrația Fişa nr. 1 Observaţie


„Ascultă o O8 model a textului și răspunde (Anexa1) directă
poveste!” “Cățelușul șchiop” solicitării
(Anexa1)
3. Joc: O1 Exerciţii de Solicită elevului să Răspunde Demonstrația Fişa nr. 1 Aprecieri
„Citeşte O2 citire a textului citească textul pe solicitării Exercițiul (Anexa1) verbale
corect!” O6 pe fragmente și fragmente şi să Explicația Creion
O7 sublinierea sublinieze cuvintele Cartonaşe
O8 cuvintelor necunoscute colorate
necunoscute Explică semnificația
cuvintelor necunoscute
de elev
Noteză cuvintele
necunoscute pe
cartonaşe colorate
4. Joc: „Să O3 Exerciţii de Solicită elevului să Răspunde Explicaţia Cartonaşe Aprecieri
formăm O8 formulare de extragă câte un solicitării Conversaţia colorate pe verbale
propoziţii!” propoziții cartonaş şi să Exercițiul care sunt
folosind cuvinte formuleze oral scrise
date propoziții folosind cuvintele
cuvântul de pe cartonaş explicate
5. Joc: „Să O4 Exerciţii de Cere elevului să aleagă Răspunde Conversaţia Cartonașe Aprecieri
scriem O7 scriere corectă a două cartonașe şi să solicitării Exercițiul colorate verbale
frumos!” O8 propozițiilor formuleze în scris câte Explicația Pix
folosind cuvinte o propoziţie utilizând Caiet de
date cuvântul de pe cartonaş lucru
Apreciază
corectitudinea
propozițiilor scrise și
intervine dacă este
cazul.
III. Face aprecieri asupra Se autoevaluează. Conversaţia Feedback
Evaluarea modului în care elevul
activităţii as participat la oră.
elevului
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și