Sunteți pe pagina 1din 4

Numele studentului : Banica Ana-Maria-Elena

Universitatea Transilvania din Brașov


Facultatea de Psihologie și științele educației
Specializarea: Pedagogia invatamantului primar si prescolar
Anul: I
Grupa: I
Educatie timpurie

Proiect de activitate
Titlu: DIFERENTE IN MANCARE

Tema anuala de studiu: Cand/cum si de ce se intampla?


Tema saptamanii: Am grija sa fiu sanatos!
Tema activitatii: Alimentatie sanatoasa.
Categorii de activitati de invatare: activitati de cunoastere
Forma de realizare: joc didactic
Tipul de activitate: consolidare de cunostinte si deprinderi
Scopul activitatii: consolidarea deprinderii de a face diferenta intre mai multe obiecte, prin cunoasterea si analizarea
corecta a acestora de pe plansa ( prin analizarea texturii, culorilor, modul lor de folosire).
Obiective operationale: Anteprescolarul va fi capabil sa faca diferenta intre lucruri care se mananca si cele care nu se
mananca pe baza fisei de lucru, comportamentul considerandu-se atins daca poate face diferenta intre alune si castane.
Anteprescolarul va fi capabil sa faca diferenta intre mai multe lucruri care se mananca si care nu se mananca asezate pe
masa pe baza filmuletului prezentat de educatoare, comportamentul considerandu-se atins daca face diferenta dintre trei
perechi de fructe ce se mananca cu coaja si fructe ce se mananca fara coaja.
Anteprescolarul va fi capabil sa faca diferenta intre lucruri care se mananca si cele care nu se mananca pe baza fisei de
lucru, comportamentul considerandu-se atins daca face diferenta pe doua coloane cu stickere sub forma de legume si de
mancare speciala pentru pasari si pisici.
Anteprescolarul va fi capabil sa explice diferenta intre lucruri care se mananca si cele care nu se mananca pe baza fisei
primite, comportamentul considerandu-se atins daca explica diferenta consumul porumbului nefiert si porumbului fiert.
Sarcina didactica: recunoasterea si denumirea obiectului primit, explicarea de catre fiecare copil pentru obiectul ales
daca se poate manca, si daca nu, de ce, anteprescolarii putand sa confirme sau contrazica alegerile.
Regulile jocului: Sub îndrumarea educatoarei, copiii vor fi invitați să extragă dintr-un sacuț un sticker pe care vor fi
reprezentate diverse obiecte, fie consumabile, fie nu. Ulterior, ei vor trebui să caracterizeze în câteva cuvinte imaginea
selectată și să plaseze stickerul pe masă, împiedicându-l să fie extras de altcineva.
Elemente de joc: surpriza, ghicirea obiectului, descrierea obiectului, aprecieri verbale, aplauze.
Strategii didactice
Metode si procedee didactice: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea,
Mijloace didactice: sacul fermecat, cu stickere mici, frumos colorat pentru copiii care partcipa. Exemple de stickere:
banane, nuci, castane, bete, ananas, conuri de brad, iarba, struguri, alune, ghinde, seminte de floarea soarelui, porumb.
Forme de organizare a activitatii: formal, individual
Durata: 12 minute

Evenimentul Continutul stiintific Metode si Mijloace Forma de Evaluare


didactic procedee didactice organizare
Moment Se asigura conditiile necesare
organizato- pentru desfasurarea activitatii: Conversatia
ric -aerisirea salii - Frontal
-asigurarea materialelor necesare
pentru activitate
-pregatirea materialelor didactice Oral
-asigurarea unui mediu vesel pentru
desfasurarea activitatii
Captarea atentiei se va realiza
printr-un cantecel care are la baza Conversatia Oral
sanatatea, cantecul numindu-se “Cresc
t. Captarea sanatos”. Dupa terminarea cantecului o Cantecelul
atentiei batranica va intra in clasa cu o punguta
ce contine porumb fiert, porumb nefiert, “Cresc sanatos”
rosii coapte si rosii necoapte,
intrebandu-i pe copii care cred ca se Musafirul:
poate manca, oferindu-le la sfarsit cate batranica
un ciorchine de strugure dupa Frontal
terminarea activitatilor.
Anuntarea Tema va fi anuntata in acea zi,
temei jocurile si activitatile pe care le vom Conversatia Imagini, Frontal
desfasura si le voi prezenta materialele fructele, bolul,
cu care vom lucra. Explicatia fise de lucru.
Oral
Desfasurare Introducerea in joc: se face prin
a activitatii cantecul de la inceput, iar apoi prin Oral
intermediul apariției musafirului Conversatia
Explicarea si demonstrarea jocului:
Pentru a facilita înțelegerea jocului de Explicatia
către copiii mici, vom folosi o abordare
care combină explicația detaliată a Demonstratia
regulilor și a obiectivelor educative ale
jocului cu demonstrația practică a
acestora. Vom începe prin explicarea
clară a regulilor și a sarcinilor, iar apoi
vom demonstra pas cu pas ceea ce Creioane,
trebuie făcut pentru a ne asigura că punga,fisa cu
înțelegerea este completă. cele 2 iamgini,
Fixarea regulilor jocului: se va porumbul
realiza de cadrul didactic.
Varianta 1
În cadrul activității pregătite pentru
grupul de preșcolari, aceștia vor fi
implicați într-un proces educativ
interactiv. Fiecare copil va primi o fișă
care prezintă un pui care se hrănește cu
boabe de porumb și un alt copil care
consumă porumb fiert alături de familia Fructele, bolul,
sa. Apoi, fiecare antepreșcolar va primi plansele pe care
două pungi: una sigilată conținând vor separa
boabe de porumb fiert, ușor de strivit cu fructele.
degetele, și alta cu boabe de porumb
nefiert, care rămân intacte.

Educatoarea va încuraja discuția în


grup, întrebând copiii de ce cred ei că
puiul mănâncă tot porumb dar copiii nu
pot manca acelasi fel de porumb. Copiii
vor fi încurajați să-și exprime opiniile,
iar educatoarea va oferi clarificări
pentru orice nelămuriri. Frontal

La finalul activității, trei copii selectați


aleatoriu vor fi invitați să prezinte
principalele motive pentru care puii și
copiii nu consumă același tip de
porumb.

Varianta 2

După ce vor viziona un scurt filmuleț


educativ, copiii vor primi un bol
conținând 6 fructe, dintre care 3 se
consumă cu coaja și 3 fără coajă. Într-o
activitate interactivă, aceștia vor fi
încurajați să vină în fața clasei și să
clasifice fiecare fruct în una din cele
Obtinerea Varianta 3
performan- Cu ajutorul unei activități practice și
tei distractive, educatoarea le va aduce Demonstratia
copiilor alune, atât în coajă cât și
desfăcute, împreună cu câteva castane.
Ea va încerca să spargă aceste fructe
folosind clești speciali, iar copiii vor Explicatia
observa rapid că aluna se sparge mult
mai ușor decât castana. După ce
reușește să deschidă și castana, se va
observa că în interior are o textură albă
și tare, care se desface cu
greu.Anteprescolarii vor fi legati la ochi
si vor incerca sa ghiceasca aluna si Clestele special,
castana dupa textura, apoi sa faca alune, castane,
diferenta intre continutul acestora. bol
Ulterior, acestia vor fi rugati sa explice
ce vietate poate manca fiecare fruct, si
sa isi argumenteze raspunsul.
Educatoarea va explica copiilor că
ambele fructe cresc în copaci, însă Frontal
există diferențe semnificative. Castana,
atunci când cade din copac, este
înconjurată de niște tepi pe coajă, un
semn că nu ar fi comestibilă și că
trebuie prelucrată înainte de consum. În
schimb, la alună este mult mai ușor să
ne dăm seama că este comestibilă, atât Oral
după culoare, cât și după forma pe care
o capătă după ce o desfacem.

Incheierea La finalul activității, se va face o


activitatii evaluare atât generală, cât și Conversatia
individuală, pentru a aprecia modul în Stickere,
care cei mici au lucrat și au îndeplinit jetoane Oral
sarcinile propuse. Ca recunoaștere a
efortului și implicării lor, fiecare copil Frontal Aprecieri
va primi o mică recompensă, cum ar fi verbale si
un sticker sau un jeton. mici
recompens
e

S-ar putea să vă placă și