Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Institutia de invatamant: Colegiul Mihai Viteazul Ineu


Educatoare: Puf Oana

Data: 18.03.,2024

Grupa: MARE

Tema : Când, cum şi de ce se întâmplă?

Subtema: „Dor de primăvară”


Noutatea zilei: ” Insecte colorate”
Forma de realizare: Activitate integrată ALA+ADE(DLC,DPM+DOS)+jocuri si activitati
recreative.
Forme de organizare: Frontal, pe grupuri mici, individual
Tipul activităţii: Consolidare şi sistematizare de cunostinte
Durata: 1 zi
Scop:
DLC:Educarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic;
Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral şi activizarea vocabularului;
Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;

DOS: Consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;.


Stimularea imaginatiei creatoare, dezvoltarea sensibilitatii si a gustului pentru frumos.
DPM:  Participă la activități fizice variate adecvate nivelului de dezvoltare.
 Iși coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate specifice vârstei.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
1.Activităţi de dezvoltare personală:
-Intalnirea de diminieata:„Buna dimineata,albinutelor, fluturașilor, buburuzelor!”
-Rutine:„Singurel îmi fac ordine la locul de muncă–deprinderi de munca gospodareasca
„Singurel mă spăl pe mâini”–deprinderi de a se spăla pe mâini;
-Tranziţii: „Ca fluturii zburam..”
„1,2,1,2 mergem toți în pas vioi”,
„Bat din palme...”.
2. Activităţi liber alese:
-ALA 1 -Alfabetizare: „Insecte în imagini”
- Joc manipulativ :,, Insecte - puzzle ”
-Jocuri si activitati recreative: ,,Unde s-a așezat insecta” joc de atenție
3. Activităţi pe domenii experienţiale:
DPM: ,,Insectarul meu,, -lipire (Activitate practica)
DOS „Sari si aduna insecte ,, - (Săritura în lungime)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
I.Activităţi liber alese:
Alfabetizare: - să recunoască insectele din imagini;
- să prezinte însușiri ale insectei referitor la (culoare, marime, .....);
-să răspundă la întrebările adresate de către educatoare,rostind clar şi
corect cuvintele şi formulând propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical;
Joc manipulativ:- să analizeze materialele primite ;
- să asambleze piesele de puzzle pentru a obține imaginea;

II.Activităţi pe domenii experienţiale:


DPM+ DOS( activitate practica și psihomotrică):
-să respecte regulile jocului, apelând la acţiuni corespunzătoare;
- să realizeze săritura în lungime respectând indicațiile date;
-să lipească elemente pentru a realiza lucrarea;
-să lucreze curat şi ordonat;
-să analizeze în spirit critic lucrarea personală şi a celorlalţi copii;

III.Jocuri si acivitati recreative


-să descopere locul unde s-a așezat insecta;
-să participe cu interes la joc;

SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă„Buna dimineata , albinutelor, fluturașilor,


buburuzelor”. Educatoarea le propune sa se aseze in semicerc prin recitarea unor versuri :
„Dimineaţa a sosit,Toţi copiii au venit.În semicerc să ne-aşezăm Cu toţii să ne salutăm.
Salutul porneşte de la educatoare:
-Bună dimineaţa, albinutelor....fluturașilor..... Mă bucur că sunteţi aici!Azi este joi. Stiti
cumva in ce anotimp suntem?. Vă rog să priviţi pe fereastră şi să-mi spuneţi cum este vremea?
Se va completa calendarul naturii împreună cu copiii.
In timp ce se discuta deodata se aude un zumzait de albine din spatele unei flori prezenta in
coltul clasei . Noutatea zilei o voi prezenta sub formă de surpriză. Atenţia copiilor este
îndreptată spre o floare din coltul clasei, de unde se aude un bâzâit.
Astăzi copii avem musafiri Doamna albinută. Acesta doamna a venit să vadă cât suntem noi de
frumoşi, de cuminţi şi cât de multe lucruri ştim.Salutăm aşa cum ştim noi să salutăm un
musafir:
-Bună dimineaţa şi bine aţi venit la noi!
Albinuta saluta prin recitatrea unei mici poezioare:
Sunt Albinuţa Hărnicuţa!
Sunt albină călătoare
Şi zbor din floare în floare.
Dimineaţă m-am trezit,
Însă eu m-am rătăcit.
Si la voi am sosit.
Educatoarea propune copiilor să salute Albinuţa care le-a adus fiecarui copil cate un cadou : un
mic ecuson pe care il va pune in pieptul fiecarui copil.
In functie de ecuson are loc trecerea la activitatea urmatoare prin:
Tranziţie:
Ca fluturii zburăm
Şi spre centre ne-ndreptăm!
-Li se prezintă copiilor sectoarele de lucru şi li se explică ceea ce are de făcut fiecare grup.
-La centrul Alfabetizare, copii vor observa și vor descrie imaginile ;
-La centrul Joc manipulativ,prescolarii vor ansambla imaginea prezentată realizând un puzzle;
Copiii îşi aleg centrul de activitate unde o să lucreze in functie de ecusonul din piept.
Rutina:„Singurel îmi fac ordine la locul de muncă”–exersarea unor deprinderi de muncă
gospodărească.
Copiii se vor aseza la masute . Vom intui materialele primite .
Le voi prezenta modelul realizat de mine.Vom vorbi pe scurt despre ceea ce reprezinta si le voi
propune sa realizam impreuna lucrarea.Vom incalzi muschii fini ai mainii si vom realiza
lucrarile.Dupa terminarea activitatii ,vom face aprecieri asupra modului de realizare a
activitatii. Se realizeaza trecerea la activitatea urmatoare:
Tranziţie:„ Bat din palme
Clap-Clap-Clap
Din picioare
Trap-Trap-Trap
Ne invârtim , ne răsucim
Spre activități pornim”
La DPM vom exersa săritura în lungime , unde copiii vor sări sa adune insecte pentru a
trece la activitatea urmatoare.
La DOS vom realiza un insectar unde copii vor lipi diverse insecte adunate la activitatea
anterioara.
În cadrul ALA 2 Vom desfășura un joc de atenție ,,UNDE S-A AȘEZAT INSECTA,,. Copiii vor
fi atenți la explicații.
Incheierea zilei se realizeaza prin scurte aprecieri verbale cat si impartirea unor recompense.

Material biliografic::
Curriculum pentru învăţământul preşcolar,Didactica Publishing House, 2009
Breben, Silvia, Gongea,Elena,Ruiu,Georgeta,Fulga, Mihaela,Ghid metodic:
Metode interactive de grup, Editura Arves,Craiova,2002
Revista învăţământului preşcolar nr. 3-4/2013
Progrma activitatilor insstructiv-educative in gradinita de copii
Bojneag, Maria,Educaţie plastică –ghid metodic pentru învăţământul preşcolar,
Editura Tehno Art, 2007

www.didactic.ro
DEMERSUL DIDACTIC

EVENI- CONŢINUT ŞTINŢIFIC STRATEG EVALUA


MENT II RE
DIDAC- DIDACTICE
TIC
1. Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru Observarea
organizatori desfăşurarea optimă a activităţii: comportame
c aranjarea scăunelelor în semicerc; ntului
pregătirea materialelor necesare; copiilor;
intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă. Corectarea
ţinutei;
2. Captarea In cadrul Întâlnirii de dimineaţă se vor realiza conversatia Observarea
atenţiei urmatoarele secvente:Prezența, salutul,
completarea calendarului naturii. Noutatea zilei comportame
fiind Albinuţa Hărnicuţa, care apare dintr-o floare ntului
și vrea să participe împreună cu noi la activități. copiilor
3.Reactualiz Se va realiza prin cateva intrebari despre anotimpul conversatia Evaluarea
area primavara, despre insectele care apar in acest
raspunsurilor
cunostiintel anotimp.....
or Conversație pentru dezvoltarea abilităților de copiilor
comunicare și reactualizarea unor cunoștințe legate
de tema zilei ,,Insecte colorate,,

4.Anuntarea Dragi copii, pentru a o impresiona pe Albinuta explicatia


musafir vă propun să realizăm o mulțime de
temei si a
activități.
obiectivelor La activitatea: Alfabetizare : vom discuta pe baza
unor imagini despre insecte ;
La Joc manipulativ: vă propun să îmbinăm piesele
unui puzzle pentru a realiza o imagine cu insecte.
La Domeniul psiho -motric vom sari din floare in
floare pentru a aduna cat mai multe insecte
deoarece la Domeniul om societate vom realiza un
mic insectar si apoi ne vom juca un joc ,,Unde
s-au asezat insectele,,.
5.Dirijarea Explicarea şi desfășurarea activității: Explicatia Observarea
Activitatea se realizează pe două grupe de insecte
invatarii comportamen
stabilite în cadrul întâlnirii de dimineață. Trecerea
de la Intalnirea de dimineata la activitatile pe Conversatia tului copiilor
sectoare se realizează prin tranziție:
Tranziţie:
Ca fluturii zburăm
Şi spre centre ne-ndreptăm! Exercitiul Evaluarea
raspunsurilor
La activitatea de Alfabetizare : se vor imparti
copiilor o multime de planse si vom discuta pe copiilor
baza acestor planse despre insecte,In urma
intrebarilor adresate de educatoare fiecare copil își Expunerea
va spune propria opinie despre imaginile
vizualizate.
La Joc manipulativ: vor trebui să asambleze
piesele unui puzzle pentru a realiza o imagine cu
insecte. Voi explica şi demonstra modul de lucru:
Conversatia
Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine,
Evaluarea
insistând asupra tehnicii de lucru.
raspunsurilor
Demonstrez cum trebuie lucrat şi le voi atrage
atenţia copiilor că trebuie să facă o lucrare cât mai copiilor
corectă. Înainte de începerea activităților se va
realiza încălzirea mușchilor mici ai mâinii prin
diverse exercitii : Framantam mainile ,le scuturam,
morisca, cantam la pian... Se urmărește modul de
lucru al copiilor intervenind acolo unde este Exercitiul
nevoie. La finalul activitatilor se vor face aprecieri
asupra modului de participare la activitate. Incurajeaza si
Trecerea la următoarea activitate se va face prin: ajuta
„1,2,1,2 mergem toți în pas vioi”,
prescolarii
La Domeniul psiho -motric vom realiza activitatea:
,,Sari și adună insecte,, prin care învățăm săritura Expunerea
în lungime din floare in floare .Au loc exercitii
specifice activitatii sportive: Incalzirea Conversatia
corpului :,miscari ale capului rotiri uitandune dupa
fluturasi, pasarele....
Miscari ale bratelor ...,picioarelor Exercitiul
Apoi vor fi anuntati copiii ca au facut aceste
incalxiri pentru a putea sari sa adune cat mai multe
insecte deoarece la activitatea urmatoare vor trebui
sa realizeze un mic insectar.Se explica pasii unei
sarituri in lungime de pe loc.Copii executa pe rand
saritura de pe loc adunand totodata si insecte.
Fiecare copil aduna intr-un mic recipient o
multime de insecte.
Copiii aduna cat mai multe insecte deoarece la
Domeniul om societate vor realiza un mic insectar
prin lipirea insectelor adunate în cadrul activității
sportive.
La activitățile recreative ne vom juca un
joc ,,Unde s-au asezat insectele,,
Copiii vor fi solicitaţi să participe cu interes la
activitate.

6.Incheierea Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a Conversatia Apreceri


activităţii şi a comportamentului copiilor.
activitatii verbale
Se adresează copiilor întrebări legate de activitatea
desfăşurată și apoi vor fi recompensați. Recompense
Explicatia
INSECTARUL MEU

S-ar putea să vă placă și