Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 29.12.2024
Unitatea de învățământ: Colegiul Mihai Viteazul, Ineu
Grupa: Mare „Albinuțe”
Profesor învățământ preșcolar: Puf Oana
Tema anuală: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ ?”
Temă independentă: „La mulți ani, România mea!”
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversație euristică, explicație, observație, demonstrație, exercițiu, expunere, exercițiu fizic, joc
didactic, joc de atenție
Materiale didactice: imagini cu tradiții românești, fișa de lucru(tricolorul), creioane colorate, obstacole(scaune), stegulețe,
față zâmbitoare, imagini, cifre magnetice, cerculețe colorate, ecusoane.
Formă de realizare: Activitate integrată: ADP+ALA1+ADE(DPM+DȘ)+ALA2
Scopul activității:
- Formarea unor atitudini pozitive fată de sine, fată de ceilalți(abilități de relaționare), fată de patrie, expresivitate
culturală.
- Dezvoltarea deprinderilor de lucru pentru realizarea unor desene, picturi și stimularea expresivității și creativității.
Forme de organizare: frontal ,pe grupe ,individual
Resurse: - umane: copii, educatoarea
- temporale: 4 ore(o zi)
Locul de desfășurare: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
-M.E.N-„Curriculum pentru educație timpurie”, București ,2019
- Ilica, Anton; Cozma, Geanina; Preda, Viorica; Soriţeu, Emilia; Kelemen, Gabriela - Didactica Învățământului Preșcolar,
Editura Universității „Aurel Vlaicu”, Arad, 2005;

ADP: Activități de dezvoltare personală


1. Rutine: Deprinderi specifice primirii copiilor, deprinderi specifice servirii mesei, deprinderi specifice de igienă personală,
deprinderi specifice de plecare a copiilor.
2. Întâlnirea de dimineață:

✔ Salutul: ,,Bună dimineața ,dragi furnicuțe \Noi ne așezăm \Și frumos ne salutăm!’’. Se face prezența.

✔ Calendarul naturii: „Calendarul nostru e foarte supărat,/Ca nimeni azi nu l-a completat/Cu norișori sau vreme
bună/Oare cine știe să îmi spună?”.
✔ Noutatea zile: „Tricolorul”

✔ Tranziții:
ALA 1: Activități liber alese

● Bibliotecă: „Tradiții românești” - citire după imagini

● Artă: „Tricolorul” - hașurare

ADE: Activități pe domenii experiențiale

⮚ DPM(Domeniul Psiho-Motric) – „Printre stegulețe” – cursă prin obstacole

⮚ DȘ(Domeniul Științe) – „Românaș și româncuță” – joc didactic

ALA 2: Activități liber alese

▪ Joc de atenție – „Culoarea dispărută”

Dimensiuni ale dezvoltării:


B1.Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
C1.Curiozitate,interes și inițiativă în învățare
C3.Activare și manifestare a potențialului creativ
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
D1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
Comportamente vizate:
A3.2.Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale.
C1.1.Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
C2.1.Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
C3.2.Demonstrează creativitate prin activități practice, în conversații și povestiri creativ

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață.


Salutul
La semnalul doamnei care bate din palme, toți copiii se vor așeza în cercul magic. ,,Bună dimineața ,dragi furnicuțe \Noi ne
așezăm \Și frumos ne salutăm!’’. Se va face prezența cu ajutorul unor ecusoane(anexa 1), pe care le voi împărți.
Calendarul naturii
Apoi se trece la calendarul naturii. Se vor purta câteva discuții referitoare la zi, vreme și anotimpul în care suntem. Le voi
adresa întrebări precum: În ce anotimp suntem? Cum era vremea când am venit la grădiniță?(Cum este vremea afară?)Ce
se întâmplă în acest anotimp? Cum trebuie să ne îmbrăcăm ?În ce zi suntem azi ?Ce credeți că vom sărbătorii azi?.
Noutatea zilei: „Dragi furnicuțe, eu sunt româncuța Laura, însă astăzi nu am venit singura ,ci am adus pe cineva foarte
special. El îmi este un prieten foarte drag și se bucură nespus să vă cunoască . El este tricolorul României”.
Mesajul zilei: ,, Am venit la voi pentru că sunt foarte bună prietenă cu tricolorul, iar acum va voi spune câteva lucruri
despre el. Tricolorul este drapelul țării noastre. El este format din 3 culori: albastru, galben și roșu. Prima culoare (de lângă
lance - li se explică ce înseamnă) a tricolorului este albastru, a doua este galben, iar a treia este roșu, iar culorile se citesc de
la stânga spre dreapta. Tricolorul are forma unui dreptunghi”.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1)
Tranziție: Joc cu cânt și text: „Repejor ne ridicăm/În pași de soldați/Spre centre ne îndreptăm/Este timpul ca noi să
lucrăm și lucruri noi să aflăm”. Voi împărți copii la cele 2 centre de interes. Apoi le voi explica ce au de făcut iar ei vor
începe să lucreze.
Centrul de interes - BIBLIOTECĂ:

● Denumirea activității: ,,Tradiții românești”

● Mijloc de realizare: citire după imagini

● Obiective operaționale:

- să descrie cel puțin 2 imaginii din centrul de interes

● Metode și procedee: conversația, explicația, observația.

● Mijloace de învățământ: imagini cu tradiții românești

● Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe


● Desfășurarea activității: Copii vor privi imaginile puse la dispoziție și vor discuta între ei despre ceea ce au observat
în imagini. Eu voi trece pe la fiecare și îi voi întreba ce au observat.
● Evaluare: aprecieri verbale, observare sistematică

Centrul de interes – ARTĂ:

● Denumirea activității: ,,Tricolorul”

● Mijloc de realizare: hașurare

● Obiective operaționale:
-să identifice corect cele 3 culori ale tricolorului
-să hașureze cele 3 culori în ordinea corectă
-să hașureze tricolorul, respectând conturul
● Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul

● Mijloace de învățământ: fișa de lucru(tricolorul), creioane colorate

● Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

● Desfășurarea activității: Le voi împărți fișele de lucru, iar apoi le voi explica ce au de făcut. Apoi le voi cere să
identifice culorile necesare hașurării tricolorului. După ce au identificat îi voi lăsa să realizeze activitatea, în acest
timp voi merge pe la ei pentru a observa cum se descurcă, iar dacă va fi nevoie le voi explica ce nu au înțeles.
● Evaluare: aprecieri verbale, aplauze, observare sistematică
Tranziția: : Joc cu text și cânt: „Am muncit cu drag și spor/Toate sunt la locul lor/Rândul repede să-l formăm /Către
baie să ne îndreptăm/Pe mânuțe să ne spălăm/Este timpul să mâncăm.”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE(ADE)


Tranziție:
„Bat din palme clap-clap-clap,
Din picioare trap-trap-trap,
Ne învârtim ,ne răsucim,
Și la treabă noi pornim”
1. Domeniul psiho - motric(DPM):
● Subiectul activității: „Printre stegulețe”

● Mijloc de realizare: cursă prin obstacole

● Obiective operaționale:

- să-și coordoneze mișcările în raport cu comanda primită: exerciții pentru cap și gât, brațe, trunchi, picioare;
- să răspundă prompt la comanda dată;
- să se deplaseze printre obstacole fără a le dărâma

● Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiu fizic, expunere, observația, demonstrația


● Material didactic: obstacole(scaune), stegulețe

● Forme de organizare: individual, pe grupe(albastră și roșie)

● Evaluare: aprecieri verbale, aplauze, penalizări

● Desfășurarea activității:

▪ Introducerea în activitate: Adunarea în linie pe un rând. Alinierea! Mâna stângă pe șold, capul spre stânga, vă
deplasați cu pași mărunți pentru a vă plasa în linie dreaptă. Poziția drepți! „Bună ziua!” Clar, sacadat, tare, de către
toți copiii. Pe loc repaus! Copiii sunt întrebați ce au învățat la activitățile de educație fizică . Anunț copiii că vor avea
o cursă cu obstacole, în care vor avea de ocolit obstacolele. Pregătirea organismului pentru efort:
„Când spun și arăt imagini cu :
- Culoarea roșu: sărim în înălțime cu brațele ridicate deasupra capului.
-Culoarea galben: ne ghemuim.
-Culoarea albastru: scuturăm mâinile și picioarele.”.
▪ Influențarea selectivă a aparatului locomotor: Drepți! La stan-ga!, La dreap-ta! Cu stângul înainte marș! 1-2-3-4;
Spatele drept !Privirea înainte! Ocolește bine sala! Inspiră pe nas și expiră pe gură !Atenție! Mers pe vârfuri cu
brațele sus! Palmele fată în fată! Spatele drept! Atenție! Mers pe călcâie cu mâinile la spate! Atenție! Mersul ghemuit
cu mâinile pe genunchi! Spatele drept! Privirea înainte! Mers normal! Cu relaxarea picioarelor (scutură picioarele).
Atenție! Alergare normală! Alergare cu pendularea gambei la spate! Atinge șezuta cu călcâiele! Mișcă brațele pe
lângă corp! Mers normal! Atenție! Pe loc stai...1,2!Cu stângul înainte, pleacă! Atenție! Alergare cu pas adăugat
lateral, cu privirea spre interiorul cercului! Atenție! Alergare ușoară! Mișcă brațele pe lângă corp! Privirea înainte!
Atenție! Mers cu respirație! Inspirăm pe nas! Expirăm pe gură! Mers normal cu formarea cercului, prin deplasare
laterală stânga-dreapta ,cu pași mărunți. Mers normal cu formarea cercului ,prin deplasare laterală stânga-dreapta ,cu
pași mărunți. Spatele drept! Umerii relaxați! Spatele drept! Brațele bine întinse înainte! Spatele drept! Brațele drept
îndoite la nivelul pieptului ! Spatele drept! “Îndoiți trunchiul la stânga și la dreapta privind în partea în care ne
întoarcem! Genunchii întinși! Brațele sus! Îndoiți trunchiul! Genunchii întinși! Atingeți solul cu mâinile! Ridicați
piciorul întins! Bateți palmele sub genunchi! Spatele drept. Spatele drept! Săriți ca mingea, cât mai sus! Depărtați
picioarele! Apropiați picioarele! Inspiră adânc! Expiră! Inspirăm pe nas, expirăm pe gură!.
▪ Realizarea cursei cu obstacole: Copiii sunt împărțiți în 2 echipe: echipa albastră și echipa roșie. Explic preșcolarilor
regulile jocului: să se deplaseze printre scaune fără a le atinge, vor pleca la semnalul educatoarei, vor executa traseul
în liniște, se penalizează dacă copilul fură startul. Vor executa traseul de proba, iar apoi vor realiza cursa sub forma de
concurs. Explic preșcolarilor regulile jocului. Vor executa jocul de proba, iar apoi jocul propriu-zis, pentru
dezvoltarea rezistenței.
▪ Revenirea organismului spre normal: Atenție! Mers normal! Mișcă brațele pe lângă corp! Atenție! Mers cu relaxarea
brațelor și picioarelor! Scutură mâinile și picioarele!
▪ Încheierea activității: „Pe loc repaus!”. Apreciez global activitatea, evidențiez copiii care au răspuns la comenzile
primite și care au executat corect exercițiile propuse.
Tranziție: „Cu drag și spor noi azi am concurat și ne-am distrat, dar acum e timpul ca noi altceva să ne jucăm, și pe
soldatul Andrei să-l ajutăm”.
2.Domeniul Științe(DȘ):

● Subiectul activității: „Românaș și româncuță”

● Mijloc de realizare: joc didactic

● Obiective operaționale:
- să numere de la 1-10, recunoscând grupele cu 1-10 obiecte și cifrele corespunzătoare;
- să raporteze corect cifra la cantitate și invers;
- să identifice poziția unui obiect într-un șir utilizând numeralul ordinal.
● Metode și procedee: conversația, expunerea, explicația, exercițiul, joc didactic

● Material didactic: față zâmbitoare, imagini, cifre magnetice,

● Forme de organizare: frontal, individual

● Evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor, aprecieri verbale, aplauze

● Desfășurarea activității:

✔ Sarcina didactică:
-Raportarea unui număr la cantitate și invers;
-Număratul în limitele 1-10;
-Ordonarea unui șir crescător și descrescător în limitele 1-10;
-Precizarea vecinilor unui număr dat;
-Identificarea greșelilor din șirurile date
✔ Regulile jocului:
1.Să asculte cu atenție sarcinile formulate;
2.Sarcinile primite se vor rezolva pe rând, de câte un copil numit, respectând integral cerințele formulate;
3.Să aplaude răspunsurile corecte.

- Introducerea în activitate: pregătirea și asigurarea cadrului adecvat necesar unei bune desfășurării a activității .
Captarea atenției: le spun copiilor că astăzi vom avea un musafir pe soldatul Andrei.
Intuirea materialului: Se intuiește materialul didactic de către preșcolar.
Anunțarea temei: Educatoarea îi anunță pe copii că jocul se numește ,,Stegulețe pentru paradă”.
Explicarea și demonstrarea jocului: Se va trece la explicarea jocului didactic. Pe rând, copiii vor veni și vor rezolva
sarcinile jocului didactic. Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu câte o față zâmbitoare. Fiecare copil numit de
educatoare trebuie să numere și să asocieze cifra corespunzătoare numărului. De exemplu: afișez pe tabla magnetica
10 stegulețe, iar ei trebuie să așeze în dreptul lor cifra corespunzătoare. Și trebuie să ordoneze șirul crescător sau
descrescător în limitele 1-10, respectiv 10-1.
Pentru ca jocul să se desfășoare corect trebuie să respectați regulile lui, să așteptați semnalul meu de start și
terminarea jocului.
Joc de probă: Este chemat un copil pentru a vedea dacă au înțeles jocul. Le sunt adresate copiilor câteva întrebări,
alese în strânsă legătură cu conținutul jocului ce urmează a fi desfășurat pe întreg parcursul activității pentru a vedea
daca au înțeles. Se oferă explicații suplimentare referitoare la regulile jocului și la modul de organizare, dacă este
cazul. Se execută odată sau de două ori pentru a se asigura că preșcolarii au înțeles regulile jocului.
Desfășurarea jocului: La această probă copiii trebuie să numere și să asocieze cifra corespunzătoare numărului și
trebuie să ordoneze șirul crescător sau descrescător în limitele 1-10, respectiv 10-1.
Complicarea jocului: Toți copiii trebuie să închidă ochii și să-i deschidă la bătaia mea din palme. În timpul acesta eu
voi lua din șir anumite cifre. Numesc un copil să-mi spună al câtelea element lipsește și care sunt vecinii acestuia.
- Încheierea activității: in încheierea activității, voi face aprecieri generale asupra modului de implicare al copiilor la
activitate.

Tranziție: „Acum căci cu numerele ne-am jucat, lucruri noi am aflat și pe soldatul Andrei l-am ajutat, e timpul ca noi, un
joc nou să aflăm și să-l învățăm”.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2)

● Subiectul activității: „Culoarea dispărută”

● Mijloc de realizare: joc de atenție

● Obiective operaționale:
-să identifice corect culoarea dispărută din mulțime
-să respecte toate cerințele educatoarei
● Metode și procedee: observație, explicație, exercițiu

● Materiale didactice: cerculețe colorate

● Forme de organizare: frontal, individual

● Evaluare: aprecieri verbale, bomboane

● Desfășurarea activității:
Sarcina de joc: să sesizeze lipsa culorii din mulțime
Desfășurarea jocului: Le propun copiilor să se așeze în formă de semicerc. Apoi le arat materialele de care ne vom
folosi. Le explic ce trebuie să facă: vor închide ochii toți la semnalul meu, iar când îi vor deschide, au sarcina să
găsească culoarea dispărută. Pe jos le voi pune mai multe cerculețe de culori diferite. Voi numi selectiv un elev pentru
a spune care este culoarea dispărută. Vom repeta toate până vom rămâne cu trei culori(tricolorul).
La finalul activității vor fi recompensați cu bomboane. Se vor face aprecieri generale.
Se vor pregăti de plecare.

Anexe Fișa de lucru ecuson


cerculețe colorate
Imagini pentru centrul bibliotecă
VĂ MULȚUMESC!!!

S-ar putea să vă placă și