Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECTIE

SCOALA :
CLASA :a II-a
DATA :
INSTITUTOR:
ARIA CURRICULARA:Matematica si Stiinte ale naturii
DISCIPLINA:Matematica
TITLUL LECTIEI:Numerele naturale de la 0 la 100(citire ,scriere,comparare,ordonare)
TIPUL LECTIEI: consolidarea si sistematizarea cunostintelor
DURATA:45 min
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.1. sa inteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor (din zeci si unitati),utilizand
obiecte pentru justificari ;
1.2. sa scrie, sa citeasca numerele naturale de la 0 la 1000; sa compare si sa
ordoneze numerele naturale mai mici dect 1000, utiliznd simbolurile: <, >, =
2.4. sa exploreze modalitati variate de compunere si descompunere a numerelor;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a)Obiective cognitive
O1.- sa numere crescator si descrescator in intervale date;
O2.- sa scrie corect cu cifre numerele scrise cu litere;
O3.- sa completeze numerele lipsa din sirurile de numere date;
O4.- sa compare numerele naturale in intervalul 0-100;
O5.- sa scrie vecinii numerelor date;
O6.- sa descompuna numerele formate din zeci si unitati;
O7.- sa compuna numerele formate din zeci si unitati;
O8. sa ordoneze crescator si descrescator numerele naturale de la 0 la 100;
b) Obiective psihomotorii
OPm.-sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul scrisului;
c) Obiective afective
OA.-sa manifeste spirit de colaborare in lucrul pe grupe
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:conversatie,explicatia,exercitiul,problematizarea, observatia,
joc didactic.
Materiale si mijloace:manual,caiete, fise, planse, imagini, jetoane, panou
recompense;

Forme de organizare: lucru frontal ,individual ,in echipa,


BIBLIOGRAFIE:
*** Curriculum National-Programa scolara pentru clasa a II- a, Bucuresti,2004.
Rodica Chiran- Matematica Manual pentru clasa a II a, Ed. Aramis, 2004.
I. Neacsu- Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, Ed. Didactica si
Pedagogica,Bucuresti,1988.
Angelica Gherman Culegere de exercitii si probleme de matematica pentru clasele
I-IV,Ed. Elis, Bucuresti, 2004.

Momentele
lectiei

Ob.

D.

1.Pregatirea
pentru activitate

2. Anuntarea
temei si a
obiectivelor

Elemente de continut

Metode si
procedee

Materialesi
mijloace

F.
o.

Evaluare

Se stabileste climatul propice desfasurarii activitatii.


conversatia
Elevii au pe banci manualul de matematica ,caietul,fise de lucru
individual.
Se stabileste climatul propice desfasurarii activitatii.
Astazi vom repeta numerele de la 0 la 100, le vom compara
si ordona.La sfarsitul orei va trebui sa demonstrati ca stiti sa
numarati crescator si descrescator numerele de le 0 la 100,stiti
sa comparati si sa ordonati numerele ,sa descompuneti
numerele formate din 2 cifre.
Se scrie data si titlul lectiei la tabla si in caiete.

conversatia
explicatia

Joc ,,Descopera imaginea !(anexa 1)


exercitiul
3
3. Captarea
atentiei
35
4.Sistematizarea
si consolidarea
cunostintelor

O1

Exercitii de numarare, oral:


- in ordine crescatoare
- numara din 1 in 1, de la 34 la 58 ;
- numara din 2 in 2, de la 40 la 60 ;
- numara din 5 in 5, de la 20 la 70 ;
numara din 10 in 10,de la 0 la
100 ;
- in ordine descrescatoare :
- numara din 1 in 1, de la 40 la 30.
- numara din 10 in 10, de la 50 la 0.

fise
planse
l.f.
conversatia
exercitiul

orala

Momentele
lectiei

Ob. D.

O2

O3

O4

O5

O6

Elemente de continut

Metode si
procedee
conversatia

Se imparte elevilor o fise de lucru( anexa 2).


Se propun elevilor diferite exercitii.
Se vor rezolva exercitiile de pe fise mai intai individual
apoi frontal la tabla.
1. Scrie cu cifre numerele :
exercitiu
cincizeci si treioptsprezecesaptezeci si patrupatru zeci si unutreizeci si sase2. Scrie numerele care lipsesc :
44,45,46, ____ , _____ , ____ ;
20,22,24, ____, _____, _____ ;
50, 55, 60, _____,70, _____ ;
70,60,50,_____,____, ______ ;
3.Compara numerele folosind semnele >, =, <
34
39
53
18
87
87
88
99
59
40
12
22
71
32
74
80
4. Scrie vecinii numerelor :
____ 43_____
____56_____
____13_____
____24_____
5. Descompune numerele in Z si U :
40
53
68

Materiale si
mijloace

F.o

Evaluare

fise
planse

scrisa

l.f
l.i.

Momentele
lectiei

Ob. D.

Elemente de continut

Metode si
procedee

Materiale F .
si
o.
mijloace

Evaluare

6. Compune numerele:
O7
60

30

20

Elevii sunt impartiti in patru grupe .Fiecare grupa va


primi o plansa cu un cos in care vor trebui sa aseze jetoane
reprezentand fructe de toamna in ordine crescatoare sau
descrescaroare ,in functie de numerele de pe fiecare
(anexa 3)
Copiii sunt intrebati:
-Ce inseamna sa ordonam numerele in ordine crescatoare?
Dar descrescatoare?
Un reprezentant al grupei va afisa la tabla fisa grupei si
se va aprecia modul de lucru.Se va repeta algoritmul de
ordonare a unui sir de numere.
Se acorda cate un punct grupei care a rezolvat corect
sarcina data.

O8

Fiecare elev va primi o fise de lucru individual


(anexa 4)
Copiii rezolva individual exercitiile de pe fise.
Se face corectarea si aprecierea fiselor frontal la tabla
5.Evaluarea
activitatii
6.Tema
pentru acasa

Se vor face aprecieri colective si individuale privind


modul de participare in timpul activitatii.
Copiii vor avea ca tema de completat o fise (anexa5)

l.e.
conversatia
explicatia
exercitiul

observare
sistematica

lucru in grup

corectarea
fiselor

fise
jetoane

lucrul
individual
exercitiul

l.i.
corectarea
fiselor

conversatia
explicatia
fise

Anexa 1
Captarea atentiei
Joc ,, Descopera imaginea!

Anexa 2
Fisa de lucru (frontal la tabla)
1.Scrie cu cifre numerele :
cincizeci i treioptsprezecesaptezeci i patrupatru zeci i unutreizeci i ase2.Scrie numerele care lipsesc :
44,45,46, ____ , _____ , ____ ;
20,22,24, ____, _____, _____ ;
50, 55, 60, _____,70, _____ ;
70,60,50,_____,____, ______ ;
3.Compar numerele folosind semnele >, =, <
34
87
59
71

39
87
40
32

53
88
12
74

18
99
22
80

4.Scrie vecinii numerelor :


____ 43_____
____56_____
____13_____
____24_____
5.Descompune numerele n zeci i uniti :
40

53

68

6.Compune numerele:

60

30

20

Anexa 3
Lucru pe grupe
Ordoneaza fructele in cos in ordine crescatoare /descrescatoare

Anexa 4.
Fisa de lucru individual

1. Ordoneaz cresctor numerele:


56, 13, 81, 22, 45, 99, 44

2. Ordoneaza descrescator numerele:


46, 10 , 79, 88, 25, 16, 32.

3. Compar numerele folosind semnele >, =, <


45
13
99
55

78
24
38
55

4. Numar cresctor de la 30 la 42;

Anexa 5.
FI DE LUCRU (TEM)
Numerele naturale de la 0-100
1.Scrie cu cifre numerele : doisprezece ___ ,o sut ____,
aizeci i trei ___,optsprezece ___,douzeci i unu ___ .
2.Gsete cheia ,apoi continu irul :
47 ,49 ,___ ,___ ,___ ,___ .
72 ,74 , ___ , ___ ,___ , ___ .
80 ,___ ,___ ,___ ,___ , 70 ,68 .
51 ,54 ,57 ,___ ,___ ,___ ,___ .
95 ,90 ,___ ,___ ,___ ,___ .
3.Compar numerele :
35
38 38
15

47

74

86

86

13

31

99

66

4.Scrie numerele de mai jos :


a)de la cel mai mic la cel mai mare :
84 ,7 ,93 ,70 ,44 ,29 ,92 ,49 ,56
....................................................................................................
b)de la cel mai mare la cel mai mic :
14 ,42 ,8 ,50 ,65 ,28 ,60 ,87 ,100
...................................................................................................
5.Adevrat (A) sau fals (F) ?
Cel mai mic numr scris cu dou cifre este 12 .
Cel mai mare numr scris cu dou cifre diferite este 97 .
Numrul format numai din zeci cel mai apropiat de 79 este 80 .
Cel mai mic numr scris cu dou cifre identice este 11 .

S-ar putea să vă placă și