Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate didactic

Propuntor: Carmen Butnaru

Data: 3 aprilie 2009


coala Alexandru cel Bun, Bacu
Clasa: a II-a Step by step
Aria curricular:Arte
Obiectul: Educaie plastic
Unitatea de invatare: Spaiul plastic
Subiectul: Reproducere dup tabloul Anemone de tefan Luchian
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi

MOTIVAIA
Obiective generale:

dezvoltarea vocabularului plastic, imaginatiei si creativitatii, a gandirii si atentiei


dezvoltarea senzaiilor, percepiilor sentimentelor estetice si atitudinilor artistice, a
gustului pentru frumos;
Pe parcusul i la i la sfritul atelierului elevii vor fi capabili s:

s compun un spaiu plastic n noua tehnica;


s organizeze echilibrat elementele din spatiul plastic;
s mnuiasca cu uurinta instumentele de lucru;
s menin poziia corect n timpul lucrului;
vor ncerca s ptrund n lumea artelor plastice.

Condiii prealabile:
s cunoasc terminologia specific operaiei de adunare i scdere;
s respecte opiniile celorlali pentru buna desfurare a activitilor;
RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI:
a) Resurse informaionale:
A. Dasclu Educatia plastic n ciclul primar, Editura Polirom, Iasi,
b) Resurse materiale:
foi flipchart
markere
bloc desen, acuarele, pensoane
prezentare Power-Point
video proiector

c) Resurse umane: 23 elevi


d) Metode i procedee
tehnica Socrate
explicaia
conversaia
observaia
exerciiul
munca independent
A) Lectia propriu- zis:
1 .Evocare
Interviu de grup: rezolvarea unui rebus unde copiii vor descoperii pe verticala AB
cuvntul ANEMONE.
Brainstorming: Ce credei c sunt anemonele?
Organizatorul verbal
Anunt elevii ca in ton cu varietatea de culori si multimea florilor primaverii, vom realiza o
reproducere dup tabloul Anemone de tefan Luchian.
2. Realizarea sensului:
Prezentare Power-Point: Elevii vor afla cteva informaii despre pictorul tefan Luchian
cteva picturi realizare de acesta.
Dirijez observarea florilor si a vazei (naturale): stralucirea culorilor, formele folosind
tehnica Socrates.

Ce vedei n imaginea prezentat?

Ce culori vedei?

Ce forme vedei?

n ce parte se afl cea mai nalt floare?

Ce culoare predomin cel mai mult?

Pe ce credei c este aezat vaza cu flori?

Ce se mai afl pe mas?

Ce floare predomin cel mai mult la flori?

Ce culoare predomin cel mai puin?

Ce credei c vrea s ne transmit pictorul prin acest tablou?

Recomand sa schiteze usor elementele apoi acoperirea cu culoare a intregului spatiu.


Sugerez urmarirea urmatoarelor etape de lucru:
- desenarea formelor mari;
- redarea unor amanunte;
- acoperirea paginii cu culoare.
3. Reflexia:
Turul galeriei
Realizm o mic expoziie. La semnalul dat , copiii observ, examineaz discut lucrrile
expuse.
Dup lecie:
Extensie Tema pentru acasa: de finalizat lucrrile .

S-ar putea să vă placă și