Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECŢIE

Clasa a VI-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limbă română
Subiectul lecţiei: Toma Alimoş
Tipul lecţiei: lecţie de predare de cunoştinţe noi
Elevii prezenţi: Absenţi:

1. Obiectiv cadru: să recepteze şi să înţeleagă corect un text citit şi să emită ipoteze cu referire la
acesta
Obiective de referinţă:
O1 – să cunoască textul baladei polulare
O2 – să emită ipoteze cu referire la textul lecturat.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
- Să cunoască conţinutul tectului
-să ştie cărei specii literare aparţine şi care sunt caracteristicile acesteia
-să cunoască cuvintele noi
-să alcătuiască planul simplu şi dezvoltat de idei
-să caracterizeze antitetic personajele.
Afectiv-atitudinale:
– să participe activ la lecţie
– să manifeste interes şi sensibilitate
– să manifeste spirit critic şi autocritic
– să dea dovadă de inventivitate şi ingeniozitate
– să-şi dezvolte sentimenntele de dreptate socială şi demnitate umană.
Psiho-motrice:
– să păstreze poziţia corectă în bancă
– să coopereze cu colegii
– să-şi anunţe intenţia de a răspunde ridicând mâna

Metode şi procedee didactice: - lectura expresivă, Conversaţia, Explicaţia, alcătuirea planului de idei
Resurse materiale: lectura integrală, benzi desenate tip diafilm.
Forme de organizare: frontală şi individuală

Principii didactice:
- principiul respectării particularităţii de vârstă şi intelectuale
-principiul predării intuitive
-principiul însuşiririi active şi conştiente
-principiul sistematizării cunoştinţelor
-principiul concentricităţii materiei
Forme de evaluare: continuă şi finală
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Timp: 3 h
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ORA 1.
I. Organizarea clasei pentru lecţie
Absenţe, pregătirea clasei pentru lecţie

II. Verificarea lecţiei anterioare (Adjectivul)

III. Anunţarea subiectului şi a scopului lecţiei


Poporul este păstrătorul celor mai frumoase tradiţii şi creatorul comorilor noastre artistice. Printre
aceste comori artistice se numără şi lectura pe care noi o vom studia astăzi “Toma Alimoş” care se înscrie în
specia literară numită baladă.

IV. Cunoaşterea textului nou


Voi citi în mod artistic textul baladei Toma Alimoş, explicând totodată cuvintele mai puţin cunoscute.
1. Voi discuta apoi cu elevii asupra conţinutului poeziei:
- acţiunea: conflictul dintre cei doi haiduci – Toma Alimoş şi Manea
- eroul, Toma Alimoş este cinstit, drept, frumos
- calul său este tovarăş de haiducie, credincios
- eroul trăieşte în comuniune cu componentele naturii care-I sunt fraţi şi cu armele care-I sunt “surioare”
- motivul conflictului dintre Toma şi Manea este încălcarea teritoriului
- Toma Alimoş este viteaz, pacifist, calm şi drept
- Manea este viclean, mincinos şi laş
2. Lectura poeziei pe unităţi metodice:
- Explicarea unor expresii cu semnificaţii stilistice – exercițiile de la pag 117 să exersăm împreună.

V. Fixarea cunoştinţelor
- se stabilesc momentele principale ale acţiunii
- se subliniază ritmul rapid în care se petrece întâmplarea
- se arată care sunt faptele reale şi care sunt cele imaginate de scriitorul popular.

VI. Tema pentru acasă


- lectura poeziei
- Trecerea ideilor principale pe caietele de curat
Ora 2.
I. Organizarea clasei pentru lecţie
Absenţe, pregătirea clasei pentru lecţie

II. Verificarea lecţiei anterioare – Ideile principale din baladă.


III. Anunțarea conținutului noii lecții: Astăzi vom continua studierea textului Toma Alimoș
și vom descoperi două figure de stil, respectiv vom evidenția apartenența textului la gen
și specie.
IV. Definirea hiperbolei pornind de la exercițiul 2, p 118, apoi elevii vor identifica cele trei
hiperbole din text.
Definirea antitezei pornind de la ex de la pag 118 A/F
V. Apartenența textului a gen și specie.
Rezumarea textului în fincție de cele cinci momente ale subiectului.
Identificarea trăsaturilor baladei.
Argumentarea.
Temă: Prezentați într-o compunere de 10-15 rânduri celedouă personaje: Toma Alimoș și boierul Manea.

S-ar putea să vă placă și