Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: .02.2020
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 8, Dorohoi
Grupa Mare „Buburuzele”
Prof înv.preşc:Alexandra Tudosă
Tema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?”
Subtema: „Păsările din curtea bunicilor”
Tema zilei: „În ogradă la bunici
Cântă păsările mici!”
Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi buburuze,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.
Împărtășirea cu ceilalți: Cer copiilor să povestească ce au făcut în ziua precedentă și ce lucruri noi au învățat.
Noutatea zilei: Sătămâna aceasta vom merge în vizită la bunici și vom învăța păsările care se află în curtea lor.

Tranziții: Trenulețul păsărilor domestice.

1
Activităti liber alese
ALA 1 :
Sectorul I: Artă
Subiectul activității: ‚‚Hrană pentru păsări’’
Mijloc de realizare: modelaj
Obiective operaționale: - să modeleze cu ajutorul plastilinei, hrană pentru păsări;
-să lucreze îngrijit, ţinând cont de indicaţiile date;
Material didactic: planşete, plastilină;
Metode și procedee: explicaţia, exerciţiul;
Desfășurarea activității: Copiii modelează cu ajutorul plastilinei, hrană pentru păsări.
Evaluarea activității: Realizarea creativă a hranei pentru păsări.

Sectorul II: Joc de rol


Subiectul activității: „Hrănim păsările din curte”
Mijloc de realizare: joc de rol
Obiective operaționale: - să imite acțiunile desfășurate de către fermier;
- să folosească formule de politețe specifice mediului dat (la fermă);
Material didactic: porumb, grâu, păsări de pluș
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
Desfășurarea activității: Copiii vor interpreta rolul
Evaluarea activității: Interpretarea rolului de fermier.
Sectorul III:Construcţii
Subiectul activităţii:,,Cuibar pentru ouă’’
Mijloc de realizare:construcţii
Obiective operaţionale:-să aşeze paie în coş,pentru ca păsările să facă ouă în acestea.

Tranziții:,, Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Spre scăunele noi pornim.’’

2
Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Știință


Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Subiectul activității: „Păsări de curte”
Mijloc de realizare: lectură după imagini
Obiective operaționale:
O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale păsărilor de curte pe baza planșei observate;
O2 – să recunoască adăpostul păsărilor de curte;
O3 – să enumere pe baza imaginilor, hrana păsărilor de curte;
O4 – să recunoască foloasele păsărilor de curte;
O5 – să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse;
Mijloace de învățământ: planșe cu păsări de curte
Metode și procedee: observația, explicația, exercițiul, conversația.
Bibliografie:
 MEN, „Curriculum pentru educaţie timpurie”, 2019.

3
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
Introducerea în activitate se va realiza cu ajutorul unei cutii în care se -observația -cutia cu
află imagini despre păsări de curte. surprize

-exerciții de Anunțarea temei și a obiectivelor -conversația


receptare a „Astăzi vom face o vizită bunicilor de la țară și vom învăța păsările din
mesajului curtea lor.”

-exerciții de Intuirea materialului


observare „Ce am primit în cutie?” („...imagini despre păsările de curte.”) -observația -imagini
spontană despre
păsările de
curte

O1 – să -exerciții de Desfășurarea activității: -conversația -imagini cu -descrierea


descrie câteva descriere a IMAGINEA 1: Să descoperim împreună păsările de curte -observația animale corectă a
caracteristici animalelor „Ce observați în imagine?” animalelor
generale ale domestice „Ce animale recunoașteți în această imagine?” („...câine, pisică, vacă, domestice
păsărilor de porc, oi, capre, cai)
curte pe baza
planșei
observate;

O2 – să -exerciții de IMAGINEA 2: Adăpostul păsărilor de curte -conversația -imagini cu -recunoașterea


recunoască recunoaștere a „Unde locuiesc păsările din imagine?” („...coteț.”) -observația adăpostul adăposturilor
adăpostul adăposturilor păsărilor de pentru păsările
păsărilor de animalelor curte de curte
curte; domestice

Sinteza parțială
„Deci, din imaginile prezentate am reținut că toate păsările locuiesc în
cotețe.”

4
O3 – să -exerciții de IMAGINEA 3: Ce mănâncă păsările de curte? -conversația -imagini cu -enumerarea
enumere pe enumerare a „Ce mănâncă păsările de curte?” („porumb, grâu, iarbă”) -observația hrana hranei păsărilor
baza hranei pentru păsărilor de de curte
imaginilor, păsările de curte
hrana curte
păsărilor de
curte;

O4 – să -exerciții de IMAGINEA 4: La ce ne ajută păsările de curte? -conversația -imagini cu -recunoașterea


recunoască recunoaștere a „Ce consumăm de la păsările de curte?” („...ouăle și carnea”) -observația foloasele foloaselor
foloasele foloaselor păsărilor de păsărilor de
păsărilor de păsărilor de curte curte
curte; curte

O5 – să -exerciții de Sinteză finală -exercițiul -corectitudinea


răspundă dialog Invit un copil să enumere toate păsările de curte despre care am învățat răspunsurilor
corect, în provocat noi astăzi. copiilor
propoziţii
simple la
întrebările
puse;

În încheierea activității fac ultimele aprecieri asupra comportamentului


copiilor pe durata activității.

5
ALA 2: Audiție muzicală
Subiectul activității: „Gospodarul din Ardeal”
Mijloc de realizare: audiţia
Mijloace de învățământ: casetofon, CD
Metode și procedee: audiţia, conversaţia
Obiective operaționale: -să audieze cu atenţie cântecele pentru copii;
-să răspundă corect la întrebările adresate de educatoare privind conţinutul lor;
Desfășurarea activității: Copiii audiază cântecul „Gospodarul din Ardeal”, iar apoi răspund la întrebările educatoarei privind conţinutul lor și imită glasul
păsărilor de curte.
Încheierea activităţii: Fac aprecieri generale asupra modului de participare şi comportare al copiilor la activitate.

S-ar putea să vă placă și