Sunteți pe pagina 1din 10

Ministerul Educaţiei Министерство Просвещения

al Republicii Moldova Республики Молдова

Direcţia Învăţămînt Donduşeni Управление Образования Дондушень

Gimnaziul „Constantin Negruzzi” Гимназии им. «Constantin Negruzzi»

s. Tîrnova, rn. Donduşeni с. Тырново, Дондюшанскии раион

Tel: (0251) 55 454 Тел: (0251) 55 454

APROB: COORDONAT:

„____”_______/20___ „____”______/20____

__________Pricop Ala ___________ Adajeniuc Olesea


(director adjunct pentru educaţie) (director adjunct pentru instruire)

Proiect didactic
pentru ora de generic a anului şcolar 2015 – 2016
Tema:
„Şcoala – remediu cultural, spiritual, educaţional”
Clasa: a V-a

Serdeşniuc Cristian, prof. diriginte

Anul şcolar 2015 – 2016


1
Proiect didactic:

 Instituţia de învăţămînt: Gimnaziul „Constantin Negruzzi”, s. Tîrnova;


 Director adjunct pentru educaţie: Pricop Ala;
 Director adjunct pentru instruire: Adajeniuc Olesea;
 Profesor- diriginte: Serdeşniuc Cristian;
 Clasa: a V-a;
 Disciplina: Dirigenţie;
 Tema: „Şcoala – remediu cultural, spiritual, educaţional”;
 Timp: 45 de minute;

Scopuri ale lecţiei:

Înţelegerea şi conştientizarea rolului şcolii în procesul dezvoltării personalităţii umane;

Formarea unei atitudini pozitive faţă de esenţa procesului educaţional;

Abordarea tematicii şcolii ca factor optim pentru integrarea de succes a elevului în


societate;

Obiective operaţionale:

O1 – Să comunice despre şcoala în care învaţă ca factor important ce contribuie la


dezvoltarea personalităţii sale;

O2 – Să argumenteze în viziunea sa rolul frecventării şcolii, oportunităţile şi facilităţile;

O3 – Să explice contribuţia, impactul şi riscurile fiecărui factor ce favorizează educaţia;

O4 – Să raporteze un micro- discurs imaginar la tematica: Dacă aş fi un profesor/


director şcolar/ ministru al Educaţiei...;

O5 – Să discute despre problema şcolii de astăzi, despre motivaţia elevului de a învăţa,


despre nevoia de a învăţa sistematic;

O6 – Să interpreteze un cîntec despre tematica şcolară;

O7 – Să-şi exprime liber părerile personale;

O8 – Să manifeste un comportament etichetat;

2
Strategii didactice:

I. Metode şi procedee didactice:

Comunicarea în acţiune, discuţia ghidată, jocul didactic „Vrăbiuţa veselă”, careu de


cuvinte, asaltul de idei, exemplul, cadranele, textele calchiate, argumentarea, lectura,
lectura imaginii, cîntec(intepretare), prezentare power point, joc didactic „jocul
cifrelor”, interviul imaginar;

II. Suport didactic(mijloace didactice):

Fişe de lucru, computerul, proiectorul, rechizite şcolare, planşe, jucării, pînza,


microfon, textul cîntecului „Doar la şcoală”, plicuri colorate, fişe cu tabele pentru
lucrul individual, fişe cu tema pentru acasă, frunze colorate, hârtie A 1 cu desenul
necesar(pomul cu ramuri);

III. Forme de lucru(de evaluare):


- Individual;
- În perechi;
- În grup;
- Frontal;

IV. Dozarea timpului:


- O lecţie – 45 de minute;

Data: 1.09.2015

Momentele Repertoriului dirigintelui Activitatea elevilor Strategii


lecţiei didactice
3
A sosit toamna frumoasă, Elevii se salută cu Comunicare
Evocare Frunzele au ruginit, dirigintele clasei; euristică
Cu ghiozdanele în spate
Azi la şcoală am venit.
Ah, ce dulce melodie! Prezentare
Zumzet, flori şi îmbulziri, power point
Dulcea mea copilărie Elevii ascultă
Toată plină de-amintiri. poezia;
Sună –n pripă clopoţelul Recital
Grămădindu-ne –ntr-o parte,
Să depundem străduinţă clopoţel
Pentru a-nvăţa din carte! Elevii se aşează în
bancă, aşezându-şi
- Elevi, bună ziua şi bine aţi rechizitele necesare.
venit la şcoală! Demonstrare
- Elevi, ce emoţii v-a lăsat Un tablou de
această poezie? Ce v-aţi toamnă. Copiii vin Audiţie
imaginat în timp ce v-am la şcoală. Astăzi este
recitat-o? 1 septembrie. Copiii
aduc buchete de Exemplu
flori pentru
profesori. Timpul de Povestire
afară s-a schimbat,
deoarece a venit Discuţii
anotimpul toamna. ghidate
- Într-adevăr, toate ideile
voastre sunt pe bune
adevărate. A venit toamna iar Jucăria
cu ea a început şcoala. Simţim dinamică
un şir de schimbări, iar una (se pune pentru
din aceste schimbări este audienţă un tril de
plecarea păsărilor în ţările păsărele. Profesorul Jocul didactic
calde. – diriginte aduce o vrăbiuţa veselă
- În continuare vă propun un joc vrăbiuţă(jucărie)
„Vrăbiuţa veselă”. care în curînd va
pleca şi ea în ţările Expunerea
calde. Elevii vor opiniilor
trebui să spună
câteva cuvinte Individual
memorabile despre
faptul cum şi-au
petrecut vacanţa de
vară sau chiar să
caracterizeze
4
vacanţa petrecută)

- Elevi, în continuare v-aş ruga


să priviţi spre tablă spre acest Este un copac Frontal
copac. Ce idei vă apar? dezgolit, rămas fără Copacul pe A1
de frunze. Odată cu
sosirea toamnei totul Frunze
în jur se schimbă. decupate
(colorate)
(la computer se va pune o melodie
care să creeze o atmosferă Exemplu
tomnatică: vânt, strigăt de corbi,
ploaie, etc.) Demonstrare
Frunze aurii, fructe
- Pentru a ajuta copăcelul să nu şi legume gustoase, Observare
fie atât de trist şi singuratic, îi covor de frunze,
vom dărui cîte o frunzuliţă începutul anului
multicoloră pe care vor scrie şcolar, flori
numele nostru. Totodată vom frumoase, căldurile Descoperire
scrie ce ne place cel mai mult mari scad, plecatul
toamna. Aceste frunzuliţe le la ciuperci, etc. Audiţie
vom alipi de fiecare rămurică.
Situaţie -
problemă
Realizarea - Şi pentru că ne-am înviorat
sensului puţin, vă invit acum să Educaţie Descoperire
descoperim cuvîntul ascuns.
u a E c d ţ e i Careu
Comunicare
Discutăm cu elevii despre euristică
înţelegerea conceptului
educaţie(în limita Discuţii
particularităţilor de vârstă)
Familie Şcoală
Cadranele
Discutăm despre
Educaţie factorii ce contribuie
la educaţia
Presa, Comunitate copilului/ elevului. Explicare
TV, Elevii îşi expun
radio, părerile despre
internet influenţa/aportul/
avantajele, dar şi
 Subiectul lecţiei de astăzi este: riscurile posibile.
5
„Şcoala – remediu cultural,
spiritual, educaţional” Elevii argumentează Expunerea
Argumentaţi!!! ideile. opiniei

Şcoala ne ajută să
devenim oameni cu Prezentare
„Şcoala ne învaţă a trăi în cuoştinţe în viaţă. power point
viaţă” La şcoală învăţăm
(cum argumentăm acest lucruri bune. La
lucru?) şcoală ne
împrietenim, ne
învăţăm cum să ne
comportăm, etc.

Argumentare
Lucru în grup: Elevii vor avea
I. Şcoala – remediu sarcina de a propune
cultural; soluţii, idei şi Demonstrare
II. Şcoala – remediu argumente conform
spiritual; sarcinilor de pe
III. Şcoala – remediu bileţelele din Lucru în grup
educaţional; plicurile colorate.

Grupul I – plicul roşu


Numiţi disciplinele şcolare la care Educaţia plastică –
elevul îşi cunoaşte şi îşi dezvoltă desenul;
talentul. Prin ce metode la şcoală se Educaţia
promovează arta şi cultura? tehnologică –
cusutul, croşetatul, Careuri
Discipline Metode tricotatul, brodatul,
şcolare culinăria, lucrul în Plicul roşu
lemn şi lut, etc.;
Educaţia muzicală – Fişe cu sarcini
cîntul, instrumentul
muzical; Prezentare
Educaţia fizică – power
înotul, jocurile point(slide
sportive, atletismu, respectiv)
etc.;
Metode: concerte,
excursii, galerii,
expoziţii,
concursuri, lecţii.

6
Grupul II – plicul galben. Lucru în grup
Reguli:
Scrieţi câteva reguli de comportare Elevii să fie
la şcoală, la ore, la pauză, pe terenul ascultători; elevii să
de joacă. Cum aţi descrie o nu vorbească urît;
atmosferă ideală în şcoala voastră? elevii să se respecte Plicul roşu
Care sunt principiile şi valorile care între ei şi să respecte
se educă la şcoală dar şi profesorii; elevii să Fişe cu sarcini
acasă(inclusiv în societate)? fie punctuali,
responsabili; Prezentare
power
3 reguli Atmosfera Valori şi Atmosfera ideală ar point(slide
principal ideală principii consta într-o respectiv)
e într-o prietenie,
şcoală ... recunoştinţă, stimă Lectura
reciprocă, imaginilor
încurajare, etc.

Principii şi valori:
adevărul, bunătatea, Careu
prietenia, dragostea,
stima, milostenia,
înţelegerea,
ascultarea, credinţa,
ospitalierea,
generozitatea,
smerenia.
Grupul III – plicul verde.

Alcătuiţi acrostihul cuvântului E – educatori; Acrostih


EDUCAŢIE d- disciplină,
dascăli;
u – univers al Plicul roşu
E
cunoştinţelor;
D c – cultură, Fişe cu sarcini
U comunicare,
C comportament; Prezentare
A a - abilităţi, power
Ţ aptitudini; point(slide
ţ – ţinută etichetată; respectiv)
I i – interes, iubire, Lectura
E individ format, imaginilor
indicaţii, instruire;
e – emoţii, evaluare;

7
- Următoarea activitate ţine de Dacă aş fi un
părerea voastră personală. profesor, aş învăţa Argumentare
elevii despre multe
Lucru în perechi cu colegul de lucruri interesante,
bancă. noi, utile. Totodată
aş fi mai sever/
Imaginaţi-vă! Intraţi în rolul necesar. cuminte; i-aş
îndemna pe elevi să
respecte normele de Lucru în
1 Dacă aş fi un profesor, aş... conduită, să perechi
îndeplinească
2 Dacă aş fi un director de temele de pentru Fişe
şcoală, aş... acasă, etc.
3 Dacă aş fi un primar/ Dacă aş fi un Prezentare
ministru al Educaţiei/
preşedinte, aş... director de şcoală, power point
aş schimba multe în Lectura
Răspund vreo câţiva elevi la şcoală, aş crea imaginilor
microfon, citind rezoluţia propusă. condiţii pentru
profesori şi pentru Discuţii în
elevi, etc. comun

Dacă aş fi un
ministru al Microfon
Educaţiei, aş
simplifica programa
şcolară, aş schimba Computer
unele discipline
şcolare înlocuindu-
le cu altele, aş
propune noi idei,
etc. (elevii pot să-şi
aleagă una din
variantele propuse)

- Iar acum vă îndemn să priviţi


spre tablă la nişte texte.
Observaţi că enunţurile nu
sunt complete. Va trebui să vă Planşe
expuneţi părerea.

Elevii completează
a. Pentru mine şcoala natală împreună(frontal) Observare
8
este o _________________; enunţurile.
b. La şcoală venim ca să Exerciţiu
_______________________;
c. Şcoala ajută elevului să Remarcă: Pot fi
_______________________; propuse la moment
d. Profesorii din şcoală sunt şi alte enunţuri
_______________________; neterminate sau fără Textele
e. Colegii de clasă sunt foarte de început. calchiate
_______________________;
f. În şcoala mea mă simt
_______________________; Lectura

- Iar acum vă propun să


interpretăm un cîntec la tema
lecţiei noastre de astăzi.
Se pune negativul Interpretare
„Doar la şcoală” cîntecului Doar la
şcoală. Negativul
Dragii noştri profesori, cîntecului
Astăzi am venit cu flori Doar la şcoală
Doar la şcoală, doar la şcoală, doar
la şcoală Fişa cu textul
Am venit să ne-nchinăm cîntecului
Cu drag să vă-mbrăţişăm
Doar la şcoală, doar la şcoală, doar
la şcoală ( bis )
Pentru tot vă mulţumim Mp3
Ca părinţii vă iubim
Doar la şcoală, doar la şcoală, doar
la şcoală
Astăzi vă felicităm
Şi din suflet ne-nchinăm Elevii cîntă.
Doar la şcoală , doar la şcoală ,
doar la şcoală ( bis )
Carte voi ne învăţaţi
Oameni voi ne educaţi
Doar la şcoală doar la şcoală, doar
la şcoală
Despre patrie vorbiţi
Şi cu dragoste veniţi
Doar la şcoală , doar la şcoală ,
doar la şcoală ( bis )
Pentru tot vă mulţumim
Ca părinţii vă iubim

9
Doar la şcoală , doar la şcoală , doar
la şcoală
Astăzi vă felicităm
Şi din suflet ne-nchinăm
Doar la şcoală , doar la şcoală ,
doar la şcoală ( bis )
Elevii respectă Cifre decupate
- Jocul „Jocul cifrelor” regulile jocului.
Jocul cifrelor
1 dă mîna cu 2;
2 îl cuprinde pe 3; Discuţii
3 plânge;
4 îi spune ceva la ureche lui 5;
5 doarme şi sforăie;
6 e bun dansator;
7 sare pe un picior către 8;
8 e soldat şi ţine pasul sus;
9 face aşezări;
10 rîde în hohot;

(putem să inventăm pentru toţi


elevii)
Reflecţii - Elevi, în urma discuţiilor Computer
noastre de la lecţia de astăzi, a Discuţii de
sarcinilor realizate cu voi, am Remarcă: totalizare
constatat că şcoala exercită un Se enunţă
rol major în educaţia tinerii obiectivele lecţiei şi Întrebări de
generaţii. se evaluează scara sinteză
- Astăzi la lecţie noi am reuşitei.
învăţat....
- În concluzie putem spune că... Elevii deduc o
- Facem evaluarea lecţiei. concluzie.
Temă pentru De realizat fişa Prima zi de şcoală Fişa de lucru
acasă sau Ziua cunoştinţelor Explicare
(se anexează)

10

S-ar putea să vă placă și