Sunteți pe pagina 1din 12

INSPECȚIE SPECIALĂ PENTRU

ACORDAREA GRADULUI DIDACTIC I

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

ÎNTÂLNIRE CU PRIMĂVARA
GRĂDINIȚA BUCURA/VÎNJU MARE
PROF.INV.PREȘCOLAR
NĂSTASIE IOANA

DATA:

GRUPA : Fluturasilor

NIVELUL : II

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?

TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE : « Întâlnire cu primăvara»

TIPUL ACTIVITĂŢII : Verificare şi consolidare

PROGRAMUL ZILEI :

1.Activităţi de Dezvoltare Personală (ADP)

Întâlnirea de dimineaţă: “Suntem veseli ca primăvara!”

2.Jocuri și activităţi didactice alese (ALA 1)


 Bibliotecă: Primăvara a sosit!- „citire” de imagini
~să “citească” imagini reprezentând anotimpul primăvara;
~să denumească câteva caracteristici ale acestui anotimp.
 Joc de masă:
~”Alege şi grupează!”- selectare de imagini cu cele 4 anotimpuri
~“Tablou de primăvară”- puzzle;
 Artă: Colorează ce îţi place!
~să recunoască imaginile specifice anotimpului primăvara;
~să coloreze imagini cu primavara.

3. Activităţi pe Domenii Experienţiale (ADE)

Activitate integrată –“Întâlnire cu primăvara”

(DŞ--joc didactic- Întâlnire cu primăvara +DEC-pictură: -Tablou de primăvară)

~Tranziţie: Vine,vine primăvara!- !”( cântec)

4. Jocuri și activități recreative (ALA 2)

“Înfloresc grădinile”- joc cu text şi cânt;

“Primăvara în versuri”- repetarea poeziilor învățate;

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

 Sistematizarea, consolidarea şi evaluarea cunoştintelor despre anotimpul primavara ;


Exersarea deprinderii de a compune un spaţiul plastic.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

- Să contempleze tabloul de primvara.

-Să identifice in imagini, aspecte şi caracteristici ale anotimpului primavara.

-Să răspunda la cât mai multe intrebari pe baza conţinutului imaginii folosind pronume

interogative :  ce ? ,  cine ? ,  unde ? , când ? , de ce ? .

- Să se organizeze în grupuri şi să relationeze intre ei.

- Să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate.


- Să formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical despre anotimpul primăvara.

- Să utilizeze spaţiul plastic, realizând o lucrare expresivă..

- Să păstreze ordinea şi disciplina pe tot parcursul activitătii.

- Să exprime sentimente de bucurie, satisfactie, multumire în legătura cu activitatea desfăsurată.

STRATEGII DIDACTICE :

Metode si procedeee : Conversaţia, explicaţia, descrierea, exercitiul, problematizarea, explozia


stelara, demonstraţia, observaţia, turul galeriei.

Mijloace de invatare : 1 stea mare, 5 stele mici, 1 tablou cu imagini specifice primaverii, fise de
lucru, macheta « Primavara », acuarele, pensule, coli colorate, mijloace audio, atlase, pliante.

DURATA : o zi.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

1. «Revista Învăţămantul Preşcolar 17/18 2014», Editura Reprograph ;


2. « Aplicaţiile noului curriculum pentru învatamantul preşcolar », Editura
Didactica Publishing House 2009 ;
3. « Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari »,
Editura Didactică şi Pedagogică Bucureşti 2008.
SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: “Suntem veseli ca primăvara!”

SALUTUL : În prima parte a zilei, in cadrul întalnirii de dimineaţa, copiii asezati in cerc vor
rosti salutul de dimineată sub forma unei poezii :

« Dimineata a sosit,

Toti copiii au venit,

În cerc să ne adunam

Cu totii sa ne salutam :

Buna dimineata, pici,

Mă bucur ca sunt aici,

A-nceput o noua zi,

Bună dimineata, copii!”

- Copii, astăzi eu sunt Soarele (voi purta un soare în piept), iar voi, dupa ecusoanele pe
care le purtaţi veti fi: buburuze , fluturaşi », albinuţe , ghiocei, iepurași.

Îi voi saluta pe fiecare, adresându-mă in funcţie de ecuson:


- Bună dimineaţa, fluturaşi!( buburuze, albinuţe).
- Bună dimineaţa, soare !
CALENDARUL NATURII : Se discută despre cum este vremea în această zi pentru a aşeza la
« Calendarul naturii » jetoanele corespunzătoare.

PREZENȚA:Se va completa jurnalul de prezență prin plasarea insemnelor(fluturași) individuale


pe panou.Vor fi nominalizați absenții.

NOUTATEA ZILEI:Prezentarea elementului surpriză-Zâna Primăvară.

ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI:Se va purta o discuție cu copiii în care aceștia vor preciza


dacă ei au întâlnit până la momentul respectiv semne de primăvară.

ACTIVITATE DE GRUP:“Iarnă,să te duci cu bine!”( Joc muzical)

MESAJUL ZILEI:”Primăvară dragă,bine ai venit!”

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE : Copiii descoperă centrele pregătite


şi sarcinile de lucru şi îşi aleg centrul preferat. La centrul « Biblioteca » vor « citi » imagini
despre anotimpul primăvara, la « Arta » vor colora imagini cu acest anotimp , iar la centrul « Joc
de masă» vor reconstitui un puzzle.

După ce sarcinile de la sectoare vor fi îndeplinite, copiii vor trece pe la toate centrele în
care au lucrat pentru a analiza şi aprecia rezultatele activitătii.

TRANZIŢIE : Înainte de a trece la desfăşurarea activitătilor pe domenii experientiale,


copiii vor interpreta cântecul : “Cântec de primăvară ”, executând mişcările sugerate de textul
cântecului.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE :

În continuare se va desfășura activitatea integrată “Întâlnire cu Primăvara ».


SCENARIU DIDACTIC
Evaluare -
Secvenţele Strategii
Conţinutul instructiv-educativ al activităţii instrumente şi
activitătii didactice
indicatori
1. Moment Crearea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii:
organizatoric
~pregătirea mobilierului şi a materialelor necesare;
~asigurarea unui climat educaţional favorabil, în
concordanţă cu tema zilei.
2. Captarea Va sosi in clasă elementul surpriză al activitătii : Conversaţia
atenţiei
Zâna Primăverii. Aceasta, le oferă copiilor un
tablou reprezentând imagini cu anotimpul
Atentia,
primăvara. Elementul
promptitudinea
,,Sunt primavara timpurie, surpriză-
răspunsurilor.
Cu rochiță alb verzuie Zâna
Observarea
Aduc zi de Mărțișor
Primăvara
Și Ziua Femeilor. comportamentul
ui copiilor.
Chem vântul prin rămurele
Cu parfum de viorele
Așez mugurii în pom
Și dorul de muncă-n om.

Buchete de toporași,
Mi le prind pe umerași 
Mă încing cu tămâioare
Am venit:Sunt Primăvară!"
3. Enunţarea Se anunţă tema activitătii în termeni accesibili:
scopului şi a Expunerea
Vom desfăşura o activitate care se
obiectivelor
numeşte : Întâlnire cu primăvara, folosind o
metodă interesantă, denumită « explozia stelară ».
Zâna Primăvara ne-a adus câteva imagini care
sugerează aspecte ce se petrec în frumosul său
anotimp. Cu ajutorul acestor imagini si a altor
materiale pe care le veţi descoperi mai târziu, vom
Arăta că noi am învățat multe lucruri despre acest
anotimp.Pentru aceasta ne vom împărti pe grupe,
vom lucra la măsute, apoi vom realiza o pictură
reprezentând un  tablou de primăvară .
5.Reactualizarea Se poartă o scurtă discutie despre anotimpul
cunoştinţelor
primăvara care urmărește evidențierea
următoarelor aspecte : Observaţia Proba orală:
Vremea devine mai placută, soarele încălzeşte mai recunoaşterea
tare, zăpada şi gheaţa se topesc încet. Vremea este unor aspecte ale
schimbătoare, se incălzeste treptat, devine mai anotimpului
frumoasă. Natura se trezeste la viata, pomii primăvara.
înmuguresc şi înfloresc, iarba incepe să crească.
Zâna Primăvara ne-a adus tabloul cu primăvara,
câteva imagini care sugereaza aspecte ce se petrec
6.Dirijarea în frumosul anotimp.
învăţării
 Intuirea materialului Observarea/
Surpriza : o stea mare, cinci stelute mici de culori analiza
materialului
diferite cu intrebarile « ce ? », « cine ? »,
« cand ? », « unde ? », « de ce ? » aţezate pe
covor.
 Explicarea regulilor jocului.
Explicatia
Se initaza formarea celor cinci grupuri specifice jocului –
metodei exploziei stelara. metoda.

Se organizează colectivul de preşcolari, sub forma


de semicerc,în mijloc este aşezată o steluta mare, Explicatia

iar peste ea se aşaza tabloul de primavară.


Celelalte 5 stelute mici se aşază în jurul steluţei
mari atenţionând copiii ca pe fiecare steluta este
scrisă o întrebare, cu culori diferite. Întrebările
folosite sunt: « ce ? », « cine ? », « unde ? »,
« cand ? », « de ce ? ». Astfel, copiii vor retine ca
intrebarea « ce ? » este scrisa pe steluța roșie,
« cine ? » pe steluța verde, « cand ? » pe cea Relationarea in
galbenă, « unde ? » pe cea albastră si « de ce ? » timpul formarii
pe steluța portocalie. Aleg 5 copii, care, la rândul grupurilor.
lor işi aleg fiecare o steluta cu o intrebare. Expunerea Câte un
Pe rând, educatoarea le citeste intrebarea de pe reprezentant al
steluta si le explica modul de lucru: fiecare copil fiecarui grup
ce şi-a ales câte o steluta isi alege alti 1/2 extrage tipul de
Descrierea
parteneri cu care formeaza o echipa. Trebuie sa întrebare.
găsească împreună mai multe raspunsuri
referitoare la imaginea prezentata, folosind
intrebarea de pe steluta aleasă.
 Executarea jocului de probă : un copil va urma Jocul de
probă
instructiunile educatoarei, executând jocul de
probă.

7.Obținerea  Desfăsurarea propriu-zisa a jocului : Explozia


performantei Toţi copiii observă tabloul de primavara, stelara
Exercitiul
raspunzand in grup, intrebarilor de pe fiecare Conversatia Relationarea și
steluta, timp de 5 minute. Problemati-
cooperarea în
zarea
Pentru a obtine cât mai multe răspunsuri la Invatarea rezolvarea
întrebarile descoperite, se stabileste ordinea prin
sarcinilor de
descoperire
adresării întrebarilor « ce ? », « cine ? », Lucrul in lucru.
« unde ? », « când ? », « de ce ? ». grup
Stelute cu
Pe rând, fiecare grup vine lânga imagine şi intrebari
răspunde intrebarilor, astfel stimulând activitatea
grupurilor. Tablou de primavara
Frontal
Calitatea
Pe grupuri
răspunsurilor

Conversatia
Dialogul
Sinteza
CE :
Cine?
1. Ce anotimp este prezentat in imagine ?
Ce?
2. Ce pasari calatoare sosesc din tarile calde ?
3. Ce se intampla in natura primavara ?
CINE : Chestionare
1. Cine culege flori ? orală
2. Cine incălzeşte Pământul ? Unde? Aprecieri verbale
3. Cine ingrijeşte livada ? privind
UNDE : activitatea
1. Unde au răsărit ghioceii ? grupurilor.
2. Unde şi-au facut rândunelele cuib ? Aprecierea
Cand?
3. Unde se plantează pomii ? raspunsurilor
CÂND : primite.
1. Când infloresc ghioceii ? Aprecierea
2. Când vin păsările din tările calde ? modului de
3. Când începe să se topeasca zapada? decizie asupra
De ce? DE CE : Conversaţia titlului.
1. De ce spunem că venit primăvara ?
2. De ce ne imbrăcam mai subtire ?
3. De ce poartă mască bunicul şi copilul când
umblă la stupul de albine ?
 Variantă de joc
8.Asigurarea
retenției și Le prezint nişte imagini specifice anotimpurilor
transferului Brainstor-
iarna şi primavara, cerându-le copiilor să facă ming
distincţia între acestea.
Copiii vor da un titlu tabloului .
Se va trece la realizarea lucrării cu tema Tablou
de primăvară – pictură.Se va purta o discuție cu
copiii :
- De ce este Primăvara numit anotimp al bucuriei ?
(trezeşte intreaga natura la viată, plantele, pădurile,
păsarile, animalele infrumuseţează viata prin
coloritul lor, cântecul lor, improspătează aerul).
Efectuarea unor exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii.
- Cu coatele sprijinite de masă, închidem şi
Conversatia
deschidem pumnii ;
- Cu coatele sprijinite, depărtăm şi apropiem Exercitiul
degetele;
- Ploaia- atingerea mesei cu vârful degetelor
imitând căderea stropilor de ploaie;
- “A ieşit soarele!”
Realizarea lucrării de către copii .
Pe parcursul lucrului, îi voi supraveghea pe copii
şi îi voi îndruma pe cei care cer ajutorul.
De asemenea, voi avea grijă ca în acest timp
copiii să utilizeze correct instrumentele de pictură
și voi asigura asigurându-le un fond sonor
adecvat.
8. Evaluarea După ce fiecare copil şi-a finalizat pictura, vor fi Turul
performanței galeriei
afişate şi apreciate prin metoda turul galeriei.
Se realizează evaluarea lucrărilor, evidenţiind
efortul colectiv şi individual. Fiecare copil Aprecieri verbale
participă la analizarea actiunilor desfăşurate , face privind calitatea
lucrărilor.
aprecieri desre activităţile proprii.Se apreciază
cooperarea şi interactiunea dintre membrii
aceleiaşi echipe.
Copiii vor fi recompensaţi pentru buna desfăşurare
a activităţii.
Ziua se încheie cu jocul cu text și cânt Înfloresc
grădinile.

S-ar putea să vă placă și