Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 02.11.2020
Clasa I-A
Disciplina: Matematica
Subiectul: Consolidare,recapitularea numerelor naturale de la 0 la 10
Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de consolidare a cunoştinşelor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili să:
O1-să recunoască cifrele 0-10 în diferite situaţii de învăţare;
O2-să asocieze cifrele 0-10 cu numărul de elemente corespunzător al unei mulţimi;
O3- să completeze numărul de elemente al unei mulţimi pentru a corespunde cifrei
indicate;
O4-să numere crescător, descrescător în concentrul 0-7, intuind locul fiecărui număr în
şirul numeric;
O5-să descopere, folosind material intuitiv, modalităţi de descompunere a unui număr;
O6-să compare numere date din concentrul 0-10 .
STRATEGII DIDACTICE
Resurse procedurale:
Metode şi procedee : conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea, analiza;
Forme de organizare : frontal, individual,
Resurse materiale: Google meet, learning apps ,manual,caietcreioane colorate,
Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă.
RESURSE
ETAPELE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI organizato Evaluare
LECŢIEI materiale procedurale
rice
Se face introducerea în lectie prin intermediul unei poezii “ Hai să
numărăm, copii!” de Al. Bălănescu
In casa cu jucarii ,
Hai sa numaram , copii !
1 este un carlig ,
Cu nas ascutit de frig .
2 e parca un ratoi ,
De pe lacul din zavoi ,
3 e oare un cercel
Poezia “Hai
Sau codita de purcel ?

4 este un frumos expunerea
numărăm,
1Evocare Scaun cu spataru-n jos ;
copii!” de
conversaţia frontal
5 e secera intoarsa ,
Al.
6 , lacatul de-acasa ,
Bălănescu
7 , parca e o coasa ,
8 , o zala aratoasa ,
9 , lingura frumoasa ,
10 …altcum eu incerc ,
Pun carligul langa cerc !
Ne oprim , copii , aici ,
In casa lui Mos Arici …
Poartǎ o scurtǎ conversatie despre continutul poeziei, realizând astfel
legǎtura cu subiectul lectiei
Anuntǎ subiectul lectiei si obiectivele
expunerea, observare
învǎtǎrii : “Ne jucăm cu numărul 10”– ne vom aduce aminte tot ce stim planșa frontal
explicatia sistematică
despre numerele de la 0 la 10.
Exercitii orale : ,
A) exercitii de numărare: conversaţia, observare
- Numărati crescator de la 0 la 10; si descrescator de la 10 explicaţia, frontal aprecierea
la 0! verbală
B) exercitii de ordonare:
- Spune trei numere mai mici decât 6;
Realizarea - Spune patru numere mai mari decât 1;
sensului - Spune care sunt „vecinii” lui 5; lui 3.
C) exercitii de comparare (2,5; 6,6; 4,1)
D) ghicitori –probleme:
- Rândunica are pui:
Unul negru, doi gălbui.
Ia priviti putin la ei
Si răspundeti! Câti sunt? problematiza-
rea,
Fiecare echipă are pe masă un cosulet ce contine buburuze ce trebuie
colorate cu bulinele care lipsesc .

Se propune elevilor un joc :


Se colorează căsuța în care descoperiți cifra din descriere. Atunci
când o echipă realizează o linie sau o coloană, anunta.
Se va explica elevilor ce este o linie și ce este o coloană.

Se citește rar, cu intonația potrivită, urmatoarea serie de situații


problemă:
Colorează:

-vecinul cel mic al lui 6; (5)


-numărul cu o unitate mai mic decât 2; (1)
-numărul care se află după 3; (4) observare
-numărul care se află între 6 și 8, pe axa numerelor; (7) jocul didactic sistematică
-vecinul cel mic al lui 4. (3) ,
-intre cinci și șapte se află.....6.
material aprecierea
intuitiv verbală
https://learningapps.org/display?
v=pfu4kgfcn20 jocul didactic

Completarea individuală a exerciţiilor din caietul elevului.


Se explică în mod progresiv cerintele si
se urmăreste selectiv corectitudinea conversaţia,
observare
Reflecţie exercitiilor rezolvate. explicaţia, individual
sistematică
Se verifică frontal toate exercitiile

Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter motivant privind


frontal aprecierea
Extindere participarea elevilor la lecţie. conversaţia
individual verbală
Vor fi evidentiati elevii cei mai activi.

S-ar putea să vă placă și