Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Activitate integrată
Grădiniţa “Trenuleţul veseliei”
Grupa : mică 2-3 ani
Propunător : GOIA OTILIA
Tema anuală: Cine sunt/suntem?
Domenii experenţiale implicate: ALA + ADE (Limbă şi comunicare+
Om şi societate)
Tema zilei ,,MARICICA, ÎN VIZITĂ LA GRĂDINIŢĂ”
Tipul de activitate: Dobândire de cunoştinţe
Forma de realizare: frontal, pe grupuri mici şi individual
Scopul activitaţii:
Dezvoltarea capacităţii de comunicare , de a transmite gânduri,
intenţii, de a utiliza corect obiectele de uz peronal;
Contribuţii la aprofundarea cunoştinţelor referitoare la obiectele de uz
personal ;
Contribuţii la dezvoltarea capacităţilor de a-şi îngriji corpul şi
vestimentaţia;

Obiectivele operaţionale ADE:


 Sa participe la activitatile de grup atât in calitate de vorbitor
cat si in calitate de auditor;
 Sa audieze cu atentie un text, sa retină ideile acestuia.
 Să transmită mesaje simple; sa reactioneze la acestea
 Să cunoască şi să respecte normele necesare integrării, precum şi
reguli de securitete personală.
 Să manifeste interes faţă de propria vestimentaţie.
 Sâ conştientizeze importanţa îngrijirii corpului.
 să mănifeste atitudini de cooperare.
 să participe cu plăcere şi interes la activităţiile propuse
 Să folosească formule de politeţe.

Obiective operaţionale ALA-


APĂ ŞI NISIP –JOC SPĂLĂTORESELE

1
 să folosească materilale puse la dispoziţie pentru a spăla rufe ( apă.
săpun).
 să colaboreze, să lucreze în echipă, pentru a realiza jocul propus.
 Să-şi stabilească rolurile.
JOC DE ROL - DE-A MĂMICILE
 să-şi împartă rolurile;
 să utilizeze deprinderile de a ingriji hainele ( călcat, impachetat,
aranjat)

Metode şi procedee:
-explicaţia,conversaţia,demonstratia,problematizarea,munca pe echipe, metode
activ participative ,turul galeriei.

Material didactic folosit: obiecte de uz personal ( periută, piaptăn,săpun,


oglindă,prosop), apă, coşuleţe, sfoară pentru întins rufele, măsuţă de călcat rufe, fier
de călcat, umeraşe, o păpuşică(MARICICA), jucării- ursuleţ, păpuşică etc.

Durata: o zi.

2
SCENARIUL ZILEI

La întâlnirea de dimineaţă, copiii salută obiectele de uz personal de la centrul


tematic evidenţind caracteristicile acestora. Exemplu.,, Bună dimineaţa ! dragă periuţă
tu mă ajuţi să am dinţii albi.”
În timp ce ei salută şi spun lucruri pozitive despre fiecare obiect se va face
prezenţa, pe urmă se trece la completarea calendarului naturii.
Anunţarea temei. Le voi spune copiiilor că azi o să avem o vizită. La noi în
grupă o să vină o fetiţă pe care noi nu o cunoaştem şi trebuie să-i arătăm ce învăţăm noi
la grădiniţă. Le voi spune că pe fetiţă o cheamă Maricica şi noi trebuie să ne pregătim
să o putem aştepta.
Tranziţie
Prin jocul ,, Dimineaţa noi ne spălăm, ne spălăm,” copiii mimează spălatul
măinilor, spălatul feţei, spălatul dinţişorilor,... apoi pleacă spre centre. În timp ce copiii
merg spre centre, descoperă două coşuleţe cu rufe. Unul este cu rufe murdare iar celălat
cu rufe sifonate şi nearanjate.
La propunerea mea copiii doresc să ajute aceste haine pentru a mai putea fi
folosite. Prin întrebarea oare cum le putem ajuta? Hotărâm împreună că trebuie spălate
şi aranjate

La centru APĂ ŞI NISIP copiii găsesc apă şi săpun. Le propun să ne jucăm


jocul ,, Spălătoresele”.După indicaţiile şi explicaţiile mele copiii spală rufele, Incercînd
să lucre în echipă. Pe urmă le întind pe sfoară să se usuce.
La centrul JOC DE ROL copiii găsesc măsuţă de călcat rufe, fier de călcat,
umeraşe. Le propun să ne jucăm jocul ,, De-a mămicile”. Astăzi la grădiniţă avem grijă
ca hainele să fie aranjate la fel cum face mama noastră acasa.După indicaţiile mele
copiii calcă rochiţa sifonată, impachetează bluziţa,pantalonii.
TRANZITIA . Trecerea la activităţile pe domenii experienţiale se va face prin
jocul ,,Bat din palme, clap, clap clap,.....Spre scăunele noi pornim”, joc prin care copiii
trebuie să se ajeze în semicerc.
După ce ne aşezăm în semicerc se aude ceva la uşă. Copiii sunt foarte atenţi iar eu
merg să văd cine este . Este chiar fetiţa pe care noi o aşteptam. Ea este murdară,
nepieptănată, neîngrijită .O salut şi o invit să intre în sala de grupă. Le spun copiilor că e
chiar fetiţa pe care noi o aşteptam, se numeşte ,, MARICICA”,şi doreşte să vină la
grădiniţă, iar eu doresc să le spun povestea ei .Doresc să le spun de ce ea este aşa
murdară.Pentru a reproduce povestea ,,Maricica „ de Luiza Vlădescu, o să folosesc
chiar pe Maricica şi obiectele de uz personal de la centru tematic.La şfârşitul poveştii
copiii din grupa mică doresc să o ajute pe Maricia, şi o invită să vadă ce au lucrat ei de
dimineaţă,urmănd să o spele şi să o aranjeze şi pe ea. După ce o spală pe mânuţe, pe
faţă, o piaptănă(DOS). o invită să-şi aleagă o rochiţă curată din cele pe care le-am
pregătit noi mai devreme. O îmbracă cu o rochiţă curată şi o invită la grădiniţă zicând:
Maricică, Maricică, nu mai esti o murdărică....
Eşti o fată curăţică cum suntem toţi din grupa mică.
La sfăşitul activităţii vom trece pe la centre să o învăţăm şi pe Maricica ce noi
am învăţat deja .

3
SFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluarea

Se creează condiţii optime pentru desfăşurarea


activitîţiilor:
1. Momentul organizatoric
- se aranjează mobilierul;
- se pregăteşte materialul didactic;

Întâlnirea de dimineaţă
- copiii salută, obiectele de uz personal
aflate la centrul tematic Exemplu: ,, Bună -observarea
2. Captarea atenţiei periuţă , tu mă ajuţi să am dinţişorii curaţi. --conversaţia; comportamentului
Fiecare va trebui să spună la ce folosim - explicaţia - aprecieri verbale
obiectele prezentate.

- Anunţarea temei. Le voi spune că aşteptăm să


vină la noi în vizită o fetiţă care se numeşte
3.Anunţarea temei şi a Maricica ., şi că trebuie să-i arătăm ce am
obiectivelor învăţat noi la grădiniţă.
-
.
4. Realizarea sensului
Tranziţie
Copiii vor merge spre centre cântând
cântecelul ,, NE SPĂLĂM,NE SPĂLĂM....” în
timp ce cântă, copiii mimează spălatul mâinilor, Conversaţia
spâlatul feţei, pieptănatul şi se îndreaptă spre
centre, în drumul spre centre descoperă două Problematizarea -aprecieri verbale
coşuleţe cu haine. Unul e cu haine murdare, iar
celălalt e cu haine şifonate, mototolite,
nengrijite.
Dirijarea învăţării

4
ALA
APĂ ŞI NISIP.
- la cest centru voi propune copiiilor jocul ,,
,,Spătoresele”şi le voi cere să spele hainele Explicaţia
murdare din coşuleţ.Voi explica regulile jocului Demonstraţia
şi voi face demonstraţia. După ce rufele au fost Munca în echipă
spălate trebuie întinse pe sfoară pentru a se
usca.
JOC DE ROL
-la acest centru voi propune copiiilor să ne Aprecieri şi indicaţii unde
jucăm jocul ,,De-a mămicile” şi le voi cere să este cazul
calce şi să împăture hainele şifonate din coş, la
fel cum fac şi mămicile acasă. Voi explica
regulile jocului şi voi face demonstraţia.

Tranziţie:
5.Dirijarea activităţii ADE
DOS
- vom cânta cântecelul ,, Bat din palme, clap,
clap, clap......... mergănd spre scăunele.
- După ce ne aşezăm pe scăunele bate cinva la
uşă. E musafirul mult aşteptat. Copiii o salută şi
o poftesc în sală. (captarea atenţiei) Maricica e
murdară şi neîngrijită iar eu doresc să le spun
povestea ei.
Pe parcursul poveştii foi folosi obiectele de
uz personal de la centrul tematic.
Turul galeriei
La sfărşitul poveşti copiii doresc să o ajute pe -aprecieri verbale
Maricica.
O invită să vadă ce au învăţat ei la grîădiniţă.
Maricica doreşte să fie şi ea curată iar copiii o
ajută. O spală cu apă şi săpun (de la centrul Munca pe echipă
deja deschis) o piaptănă. Conversaţia
6.Obţinerea performanţei După ce e curată o invită să-şi aleagă o rochiţă Aprecieri verbale

5
Turul galeriei
7.Evaluarea performanţei
din cele pe care leam aranjat mai devreme.

Indicaţii unde este cazul


La sfărştul activităţii copiii îi cântă ,, Maricică
Maricică, nu mai eşti o murdărică......, pe urmă o
cheamă să înveţe şi ea ce au învăţat şi ei.

LA SFĂRŞITUL ACTIVITĂŢII COPIII PRIMESC


RECOMPENSE .

6
7

S-ar putea să vă placă și