Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Data: 30.03.2020
Unitatea şcolară: Scoala Gimnazială Specială „Maria Montessori” Bacău
Clasa: a VI – a C- Deficiențe Asociate
Aria curriculara: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII
Disciplina: CUNOȘTINȚE DESPRE MEDIU
Unitatea de învățare: Lumea vie
Subiectul lecţiei: Păsări domestice - Găina
Tipul lecţiei: Mixtă

OBIECTIVE CADRU
1. Dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a realităţii din mediul
înconjurător;
2. Cunoaşterea şi înţelegerea transformărilor care au loc în mediul înconjurător.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ
1.3 Identificarea unor caracteristici specifice lumii vii;
2.2 Cunoaşterea şi înţelegerea transformărilor care au loc în mediul apropiat.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Obiective cognitive
OC1 Să denumească părțile corpului unei găini;
OC2 Să denumească câteva organe interne;
OC3 Să denumească culoarea dorită
OC4 Să denumească boabele prezentate;
OC5 Să denumească foloasele de la găină;

Obiective Afective
OA1 Să manifeste interes în participarea la ora de curs;
OA2 Să accepte prezența celorlalți colegi

Obiective psihomotrice
OP1 Să identifice tactil cel puțin o parte a corpului unei găini;
OP2 Să identifice tactil cel puțin o zonă în care se află organele interne prezentate;
OP3 Să identifice tactil conținutul a cel puțin unui bol cu boabele prezentate;
OP4 Să coloreze în contur cel puțin o parte a corpului puișorului prezentat pe șablon.

RESURSE
Metodologice
Strategia educational terapeutica: însușire de noi cunoștințe
Metode, procedee și tehnici de lucru: explicația, problemarizarea, demonstrația,
conversația, exercițiul
Material didactic: găină, un coș cu paie, un bol cu semințe de floarea soarelui, un bol cu
boabe de grâu, un bol cu boabe de porumb, un bol cu boabe de fasole, 4 fișe braille, 6
șabloane cu contur în forma de puișor, 6 coli de desen, creioane colorate, jucarii: 2 găini, un
cocoș, 10 puișori, 10 ouă, un puișor care iese din ou.

Temporale: 45 min.
Spaţiale : sala de clasă
Umane: propunătorul şi 6 elevi

Bibliografice:
Curriculum naţional, Programe şcolare, Bucureşti,1998
Gheorghe Dumitriu, Proiectarea şi modelarea activităţilor didactice, Bacău, 1997
Maria Elena Dulama. Modele, strategii si tehnici didactice, activizante, Ed. Clusium, Cluj-
Napoca2002

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală


FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale
Desfășurarea lecției

Etapele/ Conținut și sarcini de învățare Strategii didactice


secvențele de Ob.
Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
activitate/ Op. Activitatea profesorului Activitatea elevului
procedee învățământ organizare
timp
1. Moment *Profesorul pregătește materialele didactice Elevii așteaptă începerea
organizatoric necesare. lecției
1 min
2. Captarea OA1 -Ce credeți că v-am adus? Dacă doriți puteți Elevii vor răspunde : Conversația Găină Frontala, Aprecieri
atenției OA2 veni, pe rând să o mângâiați. -O găina. Exercițiul Individuală verbale
5 min Cei care vor dori vor veni să
mângâie găina.
3. Reactualizarea OA1 -Ce fel de pasăre este găina? Elevii vor răspunde la Conversația Frontală Aprecieri
cunoștințelor -Numiți și alte păsări domestice. întrebari primind ajutor Problemarizarea verbale
3 min -De ce este găina pasăre domestică? atunci când vor avea
nevoie.
4. Anunțarea OA1 -Astăzi, la Cunoștințe despre mediu vom Elevii vor asculta Conversatia Frontală
temei și a studia lecția Găina. precizările profesorului.
obiectivelor -Vom învăța părțile corpului unei găini, cum
1 min se hrănește, cu ce se hrănește,cum se înmulțește
și vom stabili împreună ce foloase avem de la
găină.
5. Dirijarea OC1 *Am în mâini o găină și un cocoș. Voi trece pe Fiecare elev va identifica Conversația Un coș cu paie, Frontală, Aprecieri
învățarii OC2 la fiecare dintre voi ca să-mi arătați care e găina și cocoșul. Demonstrația, un bol cu Individuală verbale
20 min OC4 cocoșul și care e găina. Explicația semințe de
OA1 -Acum am să vă rog să vă apropiați de mine ca Toți elevii se vor apropia de floarea soarelui,
OA2 să vă arăt părțile corpului unei găini. profesor și vor asculta un bol cu boabe
OP1 precizările acestuia. de grâu, un bol
OP2 *Profesorul arată fiecărui elev părțile corpului cu boabe de
OP3 găinii. Fiecare elev va identifica porumb
OP4 părțile corpului.
-În interiorul corpului găsim oase, mușchi, Toți vor asculta precizările un bol cu boabe
organe interne și altele. profesorului. de fasole,
-Toate oasele din corp formează scheletul Jucarii: 2 găini,
păsării,și avem : scheletul capului, scheletul un cocoș, 10
trunchiului și scheletele membrelor. Fiecare va identifica zona puișori, 10 ouă,
unde se află scheletul un puișor care
*Profesorul le va arăta fiecăruia cele prezentate. capului, al trunchiului și ale iese din ou.
membrelor.
-Scheletul păsării este acoperit de mușchi.
-Scheletul împreună cu mușchii sunt acoperite Elevii vor fi atenți la
de piele, care este acoperită cu pene, excepție precizările profesorului.
făcând capul și picioarele.

-Cum se hrănește găina?


*Profesorul le explică traseul bolului alimentar Fiecare elev va parcurge
de la început până la sfârșit și le arată fiecăruia tactil pe găină, împreună cu
etapă cu etapă cele explicate. profesorul, traseul bolului
alimentar.
-Cu ce se hrănește?
*Găina se hrănește cu: fire de iarbă, insecte, Vor asculta precizările date.
râme, semințe de floarea – soarelui, boabe de
porumb, de grâu, de fasole, etc.

*Am pe catedră patru boluri în care se află Vor identifica conținutul


câteva alimente cu care se hrănește găina. Vă celor patru boluri.
rog să vă apropiați și să-mi spuneți : Ce conțin
aceste boluri?
Vor asculta indicațiile cu
-Cum se înmulțește găina? privire la înmulțirea găinii.
*Găina se înmulțește prin ouă Se vor juca cu găina care
-Pot să vă arăt o găină de jucărie care face ouă. face ouă.
-O parte dintre ele le clocește exact așa cum e Vor fi atenți la indicații.
găina din coșul cu paie.

*Profesorul le arata găina de jucărie care Fiecare va explora găina


clocește ouă în coșul cu paie. care clocește.
-După ce le clocește timp de 3-4 săptămâni din Vor fi atenți la explicații.
ouă ies puișori.
*Pentru a înțelege mai bine profesorul le va Fiecare va explora puișorul
arăta un puișor care iese dintr-un ou de jucărie. care iese din ou.

6. Feed-back OC3 -Am să vă dau câte un șablon cu forma unui Elevii vor asculta indicațiile Explicația Creioane Individuală Aprecieri
11 min OA1 puișor de care este prinsă o coală de bloc de profesorului. Exercițiul colorate, 6 verbale
OA2 desen și am să vă rog să colorați în contur șabloane cu
OP2 puișorul respectând indicațiile mele. conturul unui
OP4 -Vă rog să explorați conturul puișorului. puișor, 6 coli de
bloc de desen
-Unde se află capul? Fiecare va identifica partea
*Profesorul va trece pe la fiecare elev să verifice corpului solicitată, va primi
identificarea corectă a capului. culoarea dorită și va colora
-Cu ce culoare doriți să colorați capul în contur
puișorului?
*Profesorul le va da fiecărui elev culoarea
dorită.
-Unde se află aripa puișorului?
*Profesorul trece pe la fiecare ca să-i verifice.
-Cu ce culoare doriți să colorați aripa?
*Profesorul le va oferi culoarea dorită.

*În mod analog se va proceda și pentru


identificarea și colorarea trunchiului,
picioarelor, ciocului și ochiului.
7. Evaluarea OA1 *Profesorul va face aprecieri cu privire la Elevii vor asculta Conversația Frontală Aprecieri
1 min OA2 implicarea elevilor din timpul activității. aprecierile profesorului. verbale
8. Retenția și OC5 -Ce foloase avem de la găină? Elevii vor încerca să Conversația Frontală Aprecieri
trenserul OA1 răspundă la întrebare. În verbale
3 min cazul în care vor întâmpina
dificultăți profesorul le va
oferi indicații suplimentare.

S-ar putea să vă placă și