Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29.11.2017
UNITATEA DE APLICAȚIE: Liceul Teoretic „Lucian Blaga”
CLASA: a-I-a B
ÎNVAȚATOR: Carțiș Anca
PROPUNĂTOR: Hărăguș (Chiș) Simona-Silvia
OBIECTUL: Limbă și comunicare în limba română.
SUBIECTUL: Sunetul și litera „P”
TIPUL LECȚIEI: Lecția de comunicare de noi cuoștințe
DURATA: 100 min.
OBIECTIVE CADRU:
 1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
 3.Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în context de comunicare cunoscute
 4.Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
 1.3.Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate
 1.4.Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în context de comunicare cunoscute
 2.1.Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare
 2.3.Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite context de comunicare
 3.1.Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
 4.1.Scrierea literelor de mână
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) COGNITIVE:
 OO.1.Să asocieze sunetul cu litera de tipar corespunzătoare, în acest caz „P”
 OO.2.Să recunoască litera/sunetul în diverse surse
 OO.3.Să formeze cuvinte/propoziții care conțin litera „P”
 OO.4.Să citească în ritm propriu, corect și conștient cuvinte și propoziții
 OO.5.Să scrie corect litera „P” de mână cu ajutorul liniaturii din caiet
 OO.6.Să scrie corect cuvinte și propoziții în care apare litera „P” de mână
 OO.7.Să explice corect noțiunile de aliniat, linie de dialog și titlul.
 OO.8.Să identifice elementele componente ale literei „P” de tipar și de mână
 OO.9 Să rezolve corect exerciții de transformare a cuvintelor din plural în singular
b) MOTRICE:
 OM.1.Să mențină o poziție corectă în timpul scrisului
 OM.2.Să lucreze corect și îngrijit
c) AFECTIVE:
 OA.1.Să manifeste inițiativă și o atitudine degajată în comunicarea orală
 OA.2.Să manifeste interes pentru redactarea corectă și îngrijită a propozițiilor și a analizei
acestora la oră
 OA.3.Să se mobilizeze în vederea rezolvării sarcinilor propuse
STARTEGII DIDACTICE:
a) METODE ȘI PROCEDEE:
 Jocul didactic, observația, conversația, exercițiul, explicația, demonstrația
b) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
 Planșă cu litera „P” de tipar și de mână
 Poveste format PPT
 Ilustrații
 Caiet de lucru
 Manual
 Video proiector
c) FORME DE ORGANIZARE:
 Frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE:
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare, clasa I și
clasa II, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Laurian, S. (2014). S.S.I. Metodica predării limbii și literaturii române. Universitatea din Oradea
 Popa, C. (2014). S.S.I. Teoria și metodologia instruirii. Universitatea din Oradea
 Todea, A., Tăut, A.V., Achim, A., Lăpușan, E. (2017). Caiet pentru clasă a-I-a Comunicare în
Limba Română, Editura Sinapsis

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE O.O. Activități de învățare Metode și Mijloace de Forme de


LECȚIEI procedee înv. organizare
1. Moment Se asigură condițiile necesare Conversația Frontal
organizatoric desfășurării activității.
Se pregătește materialul didactic
necesar bunei desfășurări a
activității de comunicare în limba
română
2. Pregătirea OA.1 Se va spune o poveste în format Conversația Prezentare Frontal
psihologică PPT: PPT
„ Legenda literei P”.
Cu mult timp în urmă, pe
când puricele se potcovea cu 99
oca de fier, într-o ţară numită
Persia trăia un împărat bogat,
vestit în toate împărăţiile. Avea
trei fete: Ilona, Carina şi
Petruţa.
Ilona desena foarte frumos,
Carina cânta ca o
privighetoare, iar Petruţa era o
foarte bună balerină. Când
împăratul organiza ospeţe la
palat, fetele sale îi încântau pe
oaspeţi cu ceea ce Dumnezeu le
dăduse lor. Li s-a dus astfel
vestea pretutindeni.
Într-o seară, la o petrecere dată
în cinstea unui oaspete, venit de
peste 9 mări şi 9 ţări, podoabele
sale, cele trei fete, au apărut în
faţa tuturor încălţate în papuci
din piele de şarpe, cu perle
cusute pe margine. S-au aşezat
la masă alături de tatăl lor, iar
invitaţii nu se mai săturau
privindu-le. Erau frumoase ca
nişte zâne. Ilona le-a arătat
castelul pictat de ea, Carina le-
a cântat câteva cântece
fermecătoare, iar Petruţa a
dansat de parcă nu atingea
pământul cu picioarele.
Musafirul, întrebat fiind ce
parteneră din cele trei doreşte
să aibă în acea seară, a încercat
să facă pe pământ un semn: o
linie verticală şi o buclă în
partea dreaptă de sus. Totuşi,
mesenii nu au înţeles. Atunci a
ieşit în faţă, a stat într-un
picior, iar pe celălalt l-a îndoit,
sprijinindu-l cu talpa pe
celălalt asemeni unei balerine.
Atunci au înţeles. O alesese pe
Petruţa.
De atunci, când au mai vrut să
scrie cuvântul “Petruţa” , au
folosit mereu acea literă.
:Şi aşa s-a născut litera P....
3.Anunțarea Elevii vor fi anunțați că în Conversația Frontal
subiectului și a aceaste două ore, vor învăța
obiectivelor sunetul și literele „P” de tipar și
„P” de mână, vor citi cuvinte noi
și propoziții, vor forma propoziții
cu cuvintele nou învățate, vor
completa corespunzător
cadranele fișei de lucru, pentru
dezvoltarea competențelor de
citit-scris.
4.Transmiterea/în OO.1 Prima oră: Conversația, Planșă Frontal și
sușirea noilor OO.2 Metoda fonetică, analitico- demonstrația, model, individual
cunoștințe OO.3 sintetică. ( cu ajutorul prezentării observația și Manual,
OO.4 PPT) exercițiul Video
OO.7 Se va discuta pe baza poveștii proiector,
OA.1 „Legenda literei P”. Caiet special
OA.3 - Mai știți cum le chema pe cele 3
fete ale împăratului?
- Ce le plăcea să facă?
- Ce îi plăcea Ilonei?
- Dar Carinei?
- Și Petruței?
- Cum dansează Petruța.
Propoziția analizată:
Petruța dansează frumos.
- Căte cuvinte are propoziția.
- Care sunt acestea.
- Să desparțim în silabe cuvintele
din propoziție.
Pe-tru-ța dan-sea-ză fru-mos.
- Cu ce sunet începe cuvîntul
Petruța.
- Să dăm exemple de nume care
încep cu sunetul P.
- Să formulăm propoziții cu
exemplele date.
Se va studia litera de tipar de pe
planșa model.
Din ce elemente este formată
litera:
- dintr-o linie verticală și o buclă
în dreapta sus.
A doua oră: Conversația, Planșă Frontal și
OO.5 Se intuiește pe planșa cu model demonstrația, model individual
OO.6 litera P de mână. exercițiul și Caiet de
OO.8 Joc didactic: observația lucru
OO.9 „Eu spun una tu spui multe”.
OM.1 Se vor da cuvinte care încep cu
OM.2 sunetul p la singular pe care
OA.2 elevii le vor transforma la plural:
- pisică, panteră, pară, potecă,
pescăruș, perete, polonic, poster,
perucă, parașută, pelican, păun.
Se stabilesc elementele
componente a literei: un bastonaș
mare cu întorsătura stânga jos și
o buclă mare în dreapta sus.
Se scrie litera model cu
explicarea fiecărei mișcări a
mâinii: se execută mai întâi
bastonașul, se stabilește punctul
de pornire al buclei (la o pătrime
sub linia punctată și la mijlocul
distanței dintre liniile oblice ale
caietului), și se execută bucla.
Se scrie din nou o literă model.
Se folosește videoproiectorul
pentru un nou model de scriere
Se realizează exerciții de scriere
a literei în aer, pe bancă, pe podul
palmei
Se realizează exerciții de
dezmorțire a mușchilor mâinii și
de revigorare a elevilor.
Se scrie litera de 2 ori în caietele
de lucru, după care elevii vor fi
verificați.
5. Fixarea OO.3 Prima oră: Exercițiul, Caiete de Individual
cunoștințelor OO.4 Se va încercui litera P în explicația și lucru și frontal
cuvintele date din exercițiu. observația
Elevii vor citi coloanele de
cuvinte în șoaptă
Elevii vor citi în lanț coloanele de
cuvinte
Elevii vor citi textul din manual,
în gând.
Se vor pune întrebări pe baza
textului:
- Care este titlul textului?
- Câte alineate are textul?
- De ce se folosește linia de
dialog?
Citirea model de către înățătoare
și întrebări pe baza textului:
- Care sunt personajele din text?
- Ce își cumpără Paul?
- Ce culoare are penarul?
- Ce se află pe capacul penarului?
Se va citi textul de către elevii cu
voce tare: în lanț și selectiv.
OO.5 A doua oră:
OO.6 Elevii continuă să scrie pe
OO.9 caietele de lucru două rânduri de
OM.1 litera P mare de mână după care
OM.2 copiază cuvintele scrise pe
OA.2 spațiile date:
OA.3 - Paul, Paula, Puiu, Popa, Pepina.
Se rezolvă un exercițiu de
transformare a pluralului unor
cuvinte în singular și scrierea lor
pe spațiile date.
Se alcătuiesc propoziții cu
ajutorul cuvintelor: piersică, oier
și piuie, apoi se scriu în caietele
de lucru pe spațiile date.
Se citește un text și apoi se
transcrie propoziția în care se
spune cine este pe malul lacului:
„Pe lac.”
Paul e pe malul unui lac. Cu el
e Puiu. Paul are un crap. Puiu
are un lin. Crapul e mare.
Linul e mai mic.
6.Evaluare/ Se vor aprecia toți elevii pentru Conversația Frontal
aprecieri-criterii activitatea desfășurată și se
încurajează să se implice mai
mult cei timizi.
Se vor face aprecieri asupra
comportamentului elevilor
7.Tema pentru Se va precizeaza tema pentru Conversația Frontal
acasă. Indicații acasă și se vor da indicații pentru și explicația
pentru studiul rezolvarea exercițiilor în mod
individual individual.
8. Încheierea Elevii vor fi rugați să își strângă Conversația Frontal
lecției lucrurile de pe măsuțe și să iasă
în recreație.

S-ar putea să vă placă și