Sunteți pe pagina 1din 19

Diriginte Florea Ana

IP Gimnaziul ,,Nicolae Holban”, s.Scorțeni.


Data: 01.09.2020
Clasa: IX-a

Tema :Comportamentul responsabil în spațiul școlii și în


comunitate.
În contextul pandemiei COVID-19.

Proiect didactic
Data: 01 septembrie 2020.
Instituția: Gimnaziul ,, Nicolae Holban
Cadru didactic: Florea Ana
Clasa: IX-a
Disciplina: Managementul clasei.
Subiectul lecției: Comportamentul responsabil în spațiul școlii și în comunitate.
Tipul lecției: Lecție mixtă.
Unități de competențe:
Adaptarea comportamentului la normele sanitaro-igienice de menținere a sănătății, demonstrând interes personal.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1- să explice regulile de protecție îmoptriva virusului Covid-19;
O2- să enumere normele sanitaro- igienice în condiții pandemice acasă, în școală și în locuri publice;
O3- să numească care sunt responsabilitățile elevului în școală și în societate;
O4- să argumenteze importanța respectări normelor sanitaro-igienice în condiții de pandemie.
Produsul lecției:
Elaborarea unui cod de reguli și respectarea lor.
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: Salutul, discuția ghidată, jocul didactic, conversația, explicația, asalt de idei, idei de buzunar.
b) Forme de organizare: frontal, independent.
c) Resurse: planșe, fișe ilustrate, TIC, PPT, tabla, creta, baloane.
Strategii de evaluare: observarea, aprecierea verbală.

Demersul didactic
Secvențele Timp Ob Activitatea învățător- elev Strategii didactice Evaluare
lecției . Metode și Forme de Resurse
procedee organizare
Evocare 5-7 Asigur un climat favorabil demersului didactic.
min. Salutul. Frontal. Fișe,
1. Salutul. imagini,
Un gând de bun venit în noul an școlar. planșe.
Fiecare elev își va descrie gîndul și emoțiile care le are la început de an
școlar.
Discuția
ghidată.
2. Lecturarea imaginii. Încurajări,
Ce vă sugerează imaginea? aprecieri
Vezi în anexe.(Anexa 1) verbale.
20
Realizarea min. 3.Tehnica 3-2-1
sensului • 3 Probleme cu care te-ai confruntat în perioada studiilor de la
distanță
• 2 Lucruri frumoase care te-au ajutat să treci peste acea perioadă
• 1 Un lucru responsabil pe care ți-l asumi în aceast an școlar

4. Discuție ghidată

Conversația

Frontal-
individual.

Discuții
ghidate.
Frontal Aprecieri
5. Ce știu despre Covid-19? verbale.
Discuții despre Covid 19 Brainstor-
ming

6. Să medităm…
Cum mă protejez:
Asalt de
O3 idei.

Brainstor- Frontal-
ming individual
Aprecieri
verbale.
Fișe
colorate
.

Joc didactic

Individual
Asalt de
idei.
Imagini.
Conversația
.
Aprecieri
verbale.
Planșe
Frontal

Aprecieri
verbale.

Asalt de
idei

O1 TIC

Imagini
Frontal- Aprecieri
Lectura individual verbale.
expresivă

5 O4
min. Enumerați normele sanitaro- igienice în condiții pandemice Conversația
Reflecția acasă, în școală și în locuri publice
O2
Dăruiește un cuvânt/gest
de încurajare
Extindere 3-5 colegului și trimite-l însoțit de cea mai frumoasă pantomimă, Aprecieri
min. pentru ca gândul tău bun să-l însoțească întreg anul școlar verbale.
Discuții
ghidate
.
Poezia -Curățel. ANEXE
este o
comoară.
Sănătatea
Curățenia este mama sănătății.
Într-un corp sănătos- o minte
sănătoasă.
Boala o simți, dar sănătatea - nu.

De astăzi am serviciu clar.


În clasa întâi eu sunt școlar!
CURĂȚENIE
SĂNĂTATE

IGIENĂ
SĂPUN BAIE
(Pieptenele)

S-ar putea să vă placă și