Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
0 - Terapie Ocupationala Inspectie
0 - Terapie Ocupationala Inspectie
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:19.02.2013
CLASA: a V-a A
Profesor –educator: Ţigănaşu Angelica
ARIA CURRICULARĂ: Terapia educaţională complexă şi integrată
MODULUL: Terapie ocupaţională
SUBIECTUL: Animale - Tehnica TANGRAM
TIPUL ACTIVITᾸŢII: de formare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE GENERALE:
2. Aplicarea unor tehnici de lucru, folosind diverse materiale şi instrumente;
3.Realizarea şi aprecierea unor produse utile;
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.1 Manipularea instrumentelor specifice prelucrării materialelor ;
2.2 Utilizarea materialelor de lucru în activitatea practică;
2.3 Exersarea tehnicilor de lucru utilizate în activităţile de terapie ocupaţională;
3.2 Realizarea de produse, utilizând tehnicile învăţate;
3.3 Analizarea, descrierea şi aprecierea produsului finit.
b)afective:
OA1 –să- şi dezvolte gustului estetic şi interesul pentru a lucra în colectiv.
c)psiho-motrice :
OM1- să realizeze corect operaţiile de lucru, respectând ordinea efectuării lor;
OM2- să lucreze curat şi ordonat, păstrând disciplina în timpul lucrului.
BIBLIOGRAFIE:
Stan, Lucian (coord.), Abilităţi practice - ghid metodologic clasele I – IV,
Bucureşti, Editura Aramis, 2002;
Terapie ocupaţională - Programă şcolară - Aprobat prin ordin al ministrului -
Nr. 5234/ 01.09.2008 - Bucureşti, 2008;
Muşu,I. şi Taflan, A. – „Terapie educaţională complexă şi integrată” ; Bucureşti:
Editura Pro-Humanitate, 1997.
SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţele
Strategii didactice Mijloace
activităţii Ob.
Activitatea educatorului Activitatea elevilor de
op.
Metode Mijloace evaluare
Asigur condiţiile necesare unei bune
Elevii primesc materialele
1. Moment desfăşurări a activităţii:
necesare pentru realizarea
Organizatoric -pregătesc materialul didactic necesar;
lucrărilor.
Citesc ghicitori despre animale.
2. Captarea Solicit elevii să răspundă. Ascultă cu atenţie. Răspund. probă orală
atenţiei Iniţiez o discuţie legată de modalitatea prin care Propun modalităţi de redare explicaţia ghicitoare aprecierea
OC1
se poate reda imaginea unui animal (pictură, fire a imaginii unui animal. verbală
textile, hârtie creponată – tăiere, mototolire,
hârtie glacee – tăiere, lipire.).
Voi desemna doi elevi care vor alege câteva Elevii propuşi vor alege câte
5. Analiza OC5 lucrări ce consideră ei a fi cele mai corect o lucrare, după care o vor explicaţia Planşele probă
lucrărilor realizate. La final, toate lucrările vor fi analiza după criteriile de elevilor, practică
Anexa 1
Povestea tangramului
A fost odată un mare împărat care avea un fiu. Şi era tare supărat că fiului
său nu-i plăcea nicio jucărie. Mulţi meşteri învăţaţi au venit la palat pentru a-i făuri
jucării, care mai de care mai minunată, dar copilul se plictisea foarte repede de
fiecare dintre ele.
În vremurile acelea de demult, pe un tărâm îndepărtat trăia un mare mag. Era
cel mai buni dintre magi. Avea viclenia unei vulpi, înţelepciunea unui vultur şi
memoria unui elefant. Auzise şi el de copilul care nu râdea. Într-o zi a părăsit căsuţa
sa umilă şi a plecat spre palat. Avea de făcut un drum lung şi greu.
Şi a mers magul până a ajuns la un deşert mare. Fiind un mag înţelept, ştia că
nu poate traversa singur deşertul. A făcut rost de o cămilă şi l-a traversat.
După o vreme ajunse la o apă mare. Ştia că nu o poate traversa decât cu o
barcă. Şi-a făcut rost de una şi a ajuns în siguranţă la mal.
După o vreme a ajuns la palat. El a spus împăratului că are pentru fiul său o
jucărie şi a scos din geantă un pătrat de hârtie. La început , împăratul a fost foarte
mirat, nu înţelegea cum te poţi distra cu un pătrat de hârtie. Magul a tăiat repede
pătratul în mai multe bucăţele. Acum avea 7 forme, nu doar una: două triunghiuri
mari, unul mijlociu, două triunghiuri mici, un paralelogram şi un pătrat. Apoi a
început să-i spună povestea călătoriei sale, arătându-i toate acestea cu ajutorul
tanurilor. Copilul a fost impresionat şi a început să se joace.
De atunci copilul este foarte preocupat ca să aranjeze piesele. În câteva zile
împăratul a declarat jucăria simbolul palatului.
Şi aşa s-a născut tangramul.
TANGRAM
TANGRAM este un joc chinezesc cunoscut de mai bine de 2000 de ani. Cele 7
figuri geometrice, numite tanuri, trebuie aşezate toate, una lângă alta, fără
suprapuneri. Se obţin nenumărate figuri (geometrice şi artistice).
Ce e un tangram?
Cum se joaca?
Tangram seamana cu jocul de puzzle. Doar ca, daca la puzzle piesele pot fi
aranjate intr-un singur fel, la tangram tocmai diversitatea imaginilor ce pot fi obtinute
face jocul interesant.
Regulile sunt urmatoarele: trebuie sa folosesti toate cele 7 piese pentru a crea o
imagine, avånd grija ca piesele sa se atingă fără a se suprapune.
SPOR LA TREABĂ!!!
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
10