Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

,,VIERMII PARAZIŢI’’

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
NUME, PRENUME:
ŞCOALA, CLASA:
DATA:
ARIA CURRICULARĂ : Matematică-Științe
DISCIPLINA: Biologie animală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Diversitatea lumii animalelor: Nevertebrate
SUBIECTUL LECŢIEI: Viermii paraziţi
DURATA DE DESFĂŞURARE: 1 oră
TIPUL LECŢIEI: de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: Importanţa cunoaşterii viermilor paraziţi pentru sănătatea omului
COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei
COMPETENȚE SPECIFICE
I.1 Explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare
1.5 Stabilirea relaţiilor între tipurile de comportament şi procesul de adaptare a
organismului la mediu
4.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei
COMPETENŢE DERIVATE:
C1: încadrarea viermilor paraziţi în grupul sistematic: Regnul Animalia-
nevertebrate;
C2: clasificarea viermilor după forma corpului și modul de viață;
C3: evidenţierea adaptărilor la viaţa parazitară;
C4: explicarea ciclului de dezvoltare la viermii paraziţi;
C5: precizarea regulilor de igienă pentru prevenirea infestării cu paraziți.
RESURSE MATERIALE: planşe cu tenia, limbricul, vierme de galbează, manuale,
viermi în formol (tenia, limbric), planşe cu trichina, oxiurul, fişe de lucru, fişa de evaluare
RESURSE PROCEDURALE: observarea individual, explicaţia, conversaţia
TIPUL DE ORGANIZARE: frontal, individual
BIBLIOGRAFIE:
1. Androne C.; Brandusoiu M.- Biologie, manual pentru clasa a VI-a, EDP
Bucuresti, 2000;
2. Arinis I., Costache St., Mihail A.- Biologie, manual pentru clasa a VI-a, Editura
All, 2000;
3. Bogoescu C., Dabija Al., Stoicescu A., EDP Bucuresti, 1992;

II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele
Nr. Crt. Activitatea profesorului Activitatea elevilor
lectiei / timp
Moment Asigură disciplina clasei,
1. organizatoric verifică prezenţa şi Îşi pregătesc materialele utile lecției.
/ 3 min. pregătirea materialelor
Răspund:
Adresează întrebări:
1. Lumea vie se clasifică în 5 regnuri:
1. Cum se clasifică lumea
Procariota, Protista, Fungi, Plantae,
Reactualizarea vie?
Animalia
cunoştintelor 2. Ce am studiat anul
2. Regnul Protista. Am învăţat despre
2. învăţate anterior acesta?
protozoare. Acum studiem regnul
/ 5 min. Ce studiem acum?
Animalia (Spongieri, Celenterate)
3. Care sunt caracterele
3. Elevii precizează caracterele
generale ale acestor
generale ale spongierilor şi
animale?
celenteratelor
Enunţarea
Prezintă obiectivele lecţiei.
obiectivelor
3. Informează elevii despre Ascultă. Notează.
lecției
noua lectie
/ 2 min.
4. Dirijarea învăţării Împarte fişele de lucru si Observă preparatele.
/ 20 min. preparatele formolizate

Se cere elevilor să observe


Observă şi clasifică viermii în plaţi şi
viermii formolizaţi, precum şi
cilindrici pe baza formei corpului lor.
planşele.
“Cum este corpul acestora?”
Răspund: “Parazit înseamnă că
trăieşte pe seama altui organism, în
corpul unei gazde”
“Ce înseamnă parazit?”
Prezintă planşe cu viermele Ascultă. Notează.
de galbează. Evidenţiază caracterele de adaptare la
Explică alcătuirea acestuia. viaţa parazitară.
Solicită elevii să observe şi Observă.
să descopere ciclul de
dezvoltare folosind fişele de Explică dezvoltarea viermelui care are
lucru. 2 gazde.

Prezintă planşa cu tenia.


Explică alcătuirea teniei
(scolex, gât și segmente; Notează.
ultimele segmente au ouă și
se numesc proglote)
Solicită elevii să observe şi
să descopere ciclul de
Observă şi explică dezvoltarea teniei
dezvoltare la tenie, folosind
fişele de lucru.
Discută cu elevii alcătuirea
Observă limbricii formolizaţi.
la limbric şi adaptările la
Precizează caracterele de
viaţa parazitară.
superioritate ale viermilor cilindrici:
Explică ciclul de dezvoltare.
cele 2 orificii –bucal şi anal –separate,
Prezintă alţi viermi cilindrici:
sexe separate.
oxiurul şi trichina.
Explică: limbricul și oxiurul
au o singură gazdă, trichina
Precizează gazdele la trichină.
are trei gazde.
Asigurarea feed-
Solicită elevii să completeze
5 back-ului Rezolvă.
testul de evaluare
/ 8 min.
Caracterele adaptative comune ale
viermilor paraziţi: prezența cuticulei, a
“Precizați caracterele organele de fixare, absenţa organelor
generale ale viermilor de simţ, a aparatului respirator, aparat
paraziţi?” digestiv slab dezvoltat sau absent,
aparat reproducător bine dezvoltat și
Aprecierea producerea un număr mare de ouă.
rezultatelor și Ascultă, notează:
6 stabilirea Spălarea mâinilor înainte de masă și
concluziilor după folosirea toaletei.
/ 10 min. Spălarea fructelelor si legumelor
Se discută regulile care înainte de a fi consumate. 
trebuie respectate pentru a Prepararea corespunzătoare a cărnii
evita infestarea cu viermi Dacă un singur membru al familiei
paraziţi. este infectat, este recomandat ca
întreaga familie să fie tratată pentru a
elimina paraziții eficient. 
Completează tabelul de la
Tema pentru
pagina 45 (Biologie-manual
7. acasă Notează.
pentru clasa a VI-a Androne
/ 2 min.
C., Brânduşoiu M.)
III. SCHEMA LECŢIEI
VIERMII PARAZIŢI

- trăiesc în corpul unor gazde (om, animale)


- se clasifcă după forma corpului în:
- laţi (plaţi)
- viermele de gălbează
- tenia

- cilindrici
- limbricul
- oxiurul
- trichina

Virmele de gălbează
- caracterizare:
- teacă musculo-cutanee
- 2 ventuze
- forma și mărimea unei semințe de dovleac
- nu are aparat circulator şi excretor, organe de simţ
- ciclul de viată:

(2 gazde)
oaie (vierme adult) cercari închistaţi pe iarbă

ou

larve mici în apă larve cercari


(melcul limnea)

Tenia
- caracterizare
- corpul: panglică albă de 4-6 m
- număr mare de segmente, ultimele au ouă
- cap (scolex) cu ventuze şi carlige
- ciclul de viată:
larve cisticerci
(porc) (muşchii porcului )
ou

tenia adultă
(om)
Limbricul
- caracterizare
- corpul cilindric, ascuţit la capete
- are 2 orificii: bucal, anal
- sexe separate
- ciclul de viaţă:

Intestin (larve mici) plămâni, inimă


(larvele se
dezvoltă în plămâni unde
au oxigen)
ouă înghițite

faringe (larve reînghiţite)

intestine
(adulţi)

Oxiurul
- 1 gazdă: omul
Trichina
- 3 gazde: şobolan porc om
TEST DE EVALUARE FORMATIVĂ

1. Viermii paraziţi sunt:


a. viermi care trăiesc în sol
b. viermi care trăiesc în corpul unor gazde: om, animale
c. viermi care trăiesc cu substanţe organice luate din mediu

2. Viermi laţi sunt:


a. limbricul
b. oxiurul
c. tenia
d. viermele de galbează

3. Limbricul este:
a. un spongier
b. un vierme cilindric
c. un vierme inelat
d. un vierme plat

4. Viermele de galbează are:


a. o singură gazdă
b. doua gazde
c. trei gazde
d. nici o gazdă

5. Caracteristicile viermilor paraziţi sunt:


a. prezenţa organelor de fixare
b. organe de simţ bine dezvoltate
c. aparatul respirator şi circulator bine reprezentate
d. produc un numar mare de ouă

Barem de corectare:
1b
2 c, d
3b
4b
5 a, d

S-ar putea să vă placă și