Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

DATA: 1.03.2022
UNITATEA DE APLICAŢIE: G.P.P. NR.56
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE: Mihalcea Ramona

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:Cu ce si cum exprimam cee ace simtim??


TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Martisoare,martisoare
TEMA ACTIVITĂȚII: 1 Martie calator iti aduce un martisor!

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese
MIJLOC DE REALIZARE:

 Joc de masă: Puzzle-Martisor


 Artă: Lipire-Martisor pentru mama
 Construcții:Stand pentru martisoare

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Finalizarea sarcinilor şi a acțiunilor (persistență ȋn activități);
 Activare şi manifestare a potențialului creativ;
 Relații, operații şi deducții logice ȋn mediul apropiat.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale şi practice, ȋn
conversații şi povestiri creative;
 Construieşte noi experiențe, pornind de la experiențe trecute.
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Consolidarea priceperilor şi deprinderilor practice, prin activitățile propuse, specifice
nivelului de dezvoltare motrică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să aranjeze corect piesele de puzzle pentru a obține imaginea completă;
O2- Să precizeze materialele aflate pe masă ,observȃndu-le;
O3- Să lipească elementele componente ale martisorului;
O4- Să realizeze standul pentru martisoare prin ȋmbinarea pieselor LEGO/ cuburi.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, observația, explicația, exersarea;
 Resurse materiale:, puzzle, fișa cu trifoiul, lipici, elemente decorative, piese LEGO,
cuburi, recompense.
FORME DE ORGANIZARE: pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru educația timpurie
- „Piramida cunoașterii” –Repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar ; Editura
Diamant, 2014.
DURATA ACTIVITĂȚII: 10-15 minute
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etapele Conținut Strategii didactice Evaluarea/


Crt activității științific Metode și Mijloace de Metode și
. procedee învățământ indicatori
1. Moment Se crează
organizatoric condițiile
necesare bunei Conversația

desfășurări a
activității: se
aerisește sala de
grupă, se
amenajează
spațiul de
desfășurare a
activității, se
pregătește
materialul
didactic.
2. Captarea și Apelul la
orientarea curiozitatea Conversația Observare
atenției intelectulă a sistemică
copiilor, Observația

orientarea și
Martisorul
concentrarea
activității psihice
cognitive se
realizează prin
elementul
surpriză-
Martisorul

3. Anunțarea Voi prezinta Conversația Observare


temei și a copiilor tema și directă
obiectivelor obiectivele Explicația
activității într-un
mod cât mai
simplu.
4. Reactualizarea Voi adresa Conversația Chestionarea
cunoștințelor copiilor câteva
întrebări despre 1
Martie
5. Prezentarea Copiii vor fi Observația Aprecieri
noului conținut ȋndrumați spre trei Explicația verbale
și dirijarea centre de interes. Exersarea
învățării Se vor prezenta
acestora temele
propuse și
sarcinile. De
asemenea, le voi
prezenta
materialele
didactice puse la
dispoziție pentru
fiecare centru.
Puzzle cu imagini Orientarea
La centrul: sugestive corectă a
Joc de masă: elementelor
Puzzle ,,Martisor de puzzle
ul” pentru a-l
Fiecare copil va realiza în
primi bucăți de scurt timp
puzzle pe care va
trebui să le
aranjeze corect
pentru a obține
imaginea
completă.

La centrul Artă:
„Martisor
pentru mama”,
Fiecare copil va
avea pregătită în
fața sa o imagine
cu un trifoi, pe
Imaginea cu Utilizarea
care va trebui să o
trifoiul; elemente corectă a
decoreze
decorative lipiciului şi
lipirea
materialului
ȋntr-un contur
dat;

Piese LEGO/
La centrul
cuburi
Construcții:
„Stand pentru
martisoare”,

Copiii vor
construi standul
pentru martisoare. Standul realizat
Asamblarea
Le voi reaminti din piese LEGO/ corectă a
copiilor cuburi. cuburilor
comportamentul pentru a reda
așteptat în cadrul cȃt mai clar
centrelor de lucru. standul pentru
Copiii vor alege la martisoare.
care centru doresc
să își desfășoare
activitatea.
Voi interveni şi îi
voi ghida pe cei
mici, acolo unde
va fi necesar.

6. Obținerea Se va realiza Observația Observare


performanței activitatea directă
propriu-zisă, de
către copii.

La centrul artă, Conversația

ȋnainte de
ȋnceperea
activității ne vom
ȋncălzi mȃnuțele:
„Pică ploaia pe
burlane:
Pic, pic, pic
Cad castane
dolofane:
Poc, poc, poc
Cȃrȃie ȋn pom o
cioară:
Cȃr, cȃr, cȃr!
Vai ce frig este
afară:
Brr, brr, brr!”
Le urez spor la
treabă!
7. Asigurarea Dragii mei, ce am Chestionarea
retenției și a lucrat noi azi la
transferului activitățile pe
centre de interes?
Conversația
-Am descoperit
imaginea din
puzzle;
-Am confectionat
un martisor pentru
mama;
-Am
construitstandul
pentru martisoare;
8. Evaluarea Voi face aprecieri Conversația Evaluare pe
individuale şi Explicația produs
colective tuturor Aprecieri
copiilor. verbale
9. Ȋncheierea La finalul Conversația Recompensă Evaluare
activității activității, îi rog sumativă
pe copii să
meargă la baie
pentru spălarea
mȃnuțelor şi
pregătirea lor
pentru următoarea
activitate. Le voi
oferi copiilor cate
un martisor , drept
recompensă.

S-ar putea să vă placă și