Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC INTERDISCIPLINARDISCIPLINAR

DATA: 29.03 2019


CLASA P,II,III,IV:
ȘCOALA Scoala Gimnaziala Nr.1 Strâmtura,Structura Slatioara
ÎNVĂȚĂTOR Pop Cristina
ARIA CURRICULARĂ MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚELE NATURII
DISCIPLINA ȘTIINȚE
TEMA: Concurs ,, Comoara piraților’’
TIPUL ACTIVITĂŢII: Evaluare
FORMA DE REALIZARE: Activitate interdisciplinară
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Scopul concursului este de a valorifica şi dezvolta talentele, preocupările extraşcolare şi competenţele copiilor
în domenii cat mai variate şi interesante prin intermediul activităţilor non-formale, care să se plieze pe nevoile lor.
DISCIPLINE INTEGRATE
 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMANA
 MATEMATICĂ
 GEOGRAFIE
COMPETENȚE SPECIFICE
 CLR
- 3.1 Citirea unor mesaje scrise,întâlnite în mediul cunoscut
-3.2 Identificarea mesajului unui text
-4.1 Scrierea unor mesaje ,în diverse situații de comunicare
 MEM
-1.6 Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice în rezolvarea problemelor
-3.1 Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații
 GEOGRAFIE
- 2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al orizontului local, al regiunii, țării
și continentului
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a)Cognitive
O1-Să recunoască titlul și autorul textelor date;
O2-Să rezolve problemele respectând etapele de rezolvare;
O3-Să răspundă corect la ghicitori
O4- Să compună poezii folosind cuvintele date și să respecte regulile de ortografie și punctuație:
b)Afective
O5-Să manifeste interes pentru lecție
O6-Să -și dezvolte spiritul de competiție,dar și de colaborare

1
c) c)Psiho-motorii:
O7-să folosească corect instrumentele de lucru;
O8-să păstreze ordine la mese.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode și procedee: Conversația, expunerea , explicația, problematizarea, ciorchinele, scheletul de recenzie,cvintetul,cadranele ,munca în
echipă, jocul didactic
Resurse si materiale : macheta,,tabel punctaje,post it, fise de lucru , trei cutii diferite,banuți de ciocolată,baloane,diplome,premii,etc
Temporale: 50 minute
Spațiale: Sala de clasă;
Forme de organizare: Frontal, îndividual, în echipă;
Forme și tehnici de evaluare: Observare sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri,premii.

2
Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Resurse Evaluare
Ob
instruirii şi Organizator
Op Activitatea învăţatoarei Activitatea elevilor Procedurale Materiale
dozarea ice
 Stabileşte ordinea şi disciplina în sala Fișe
1.Moment de clasă; - se pregătesc pentru conversaţia Instrumente de frontal
organizatoric  Pregăteşte materialele necesare în desfăşurarea lecţiei; scris
2’ desfăşurarea activităţii; Post-it

2.Captarea  Captarea atenţiei se realizează prin


atenţiei revenirea la macheta prezentata in prima
conversația
3’ ora .
Am ajuns la ultima probă înainte de a gasi -sunt atenți și găsesc
Macheta frontal
comoara ascunsă de pirați.Acum vom face soluția corectă
un concurs pe echipe pentru a reuși să
explicația
parcurgem ultima etapă a călătoriei
noastre.
3.Anunţarea  Concursul Comoara piraților - ascultă şi reţin numele
subiectului şi a concursului conversaţia Frontal
obiectivelor  Anunţă obiectivele lecţiei într-o - reţin obiectivele lecţiei
operaţionale manieră accesibilă elevilor
3’
4.Dirijarea Le voi explica elevilor regulile concursului
activității nostru. Conversația macheta
35’ Vom forma trei echipe,clasa pregătitoare -ascultă cu atenție Explicația
cu clasa a doua,clasa a treia a doua Frontal
echipă și clasa a patra va fi echipa cu
numărul 3.Fiecare echipă își va alege un Observarea
căpitan, care va avea un rol important pe Conversația sistematică
parcursul concursului.Pe tablă avem Explicația
notate cele trei echipe la care vom adauga Frontal
numele capitanului.Vom parcurge 7 probe
din mai multe domenii.Veți lucra în
echipe ,dar și individual.Pentru fiecare Tabelul de pe
raspuns corect veți primi unul,doua ,sau 3 tabla
puncte,dupa caz.Echipa care va aduna cele
O5 mai multe puncte,va ajunge la prima Aprecierea
O6 comoară.A doua echipă va dezvălui verbală
3
secretul celei de-a doua comori,iar echipa
de pe poziția a treia va gasi o a treia
comoara.Asadar,toată lumea va descoperi
cate o comoara . Observarea
sistematică
Proba 1 LIMBA ROMANA
Fiecare echipa va trage câte un plic în care
se afla câte un fragment dintr-un text -rezolva cerintele de pe
O1 literar.Pe baza acestuia vor trebui sa fise Cadranele Fise de lucru
completeze patru cadrane cu cerințe Aprecierea
diferite.Vor primi câte un punct pentru verbală
fiecare cadran completat Scheletul de
corect.Fragmentele vor fi din textele recenzie Individual
PUIUL,de Ioan Alexandru Bratescu Post-it
Voinești,VIZITĂ,de I.L.Caragiale și D-L Cvintetul
GOE .(Anexa 1)
Proba 2 MATEMATICA
Fiecare echipă va avea de rezolvat o Problematizare In echipa
O2 problema respectand etapele de -rezolva problemele Fise de lucru
rezolvare.Pentru rezolvarea corectă vor Exercitiul
primi trei puncte.(Anexa 2)
Proba 3 CULTURĂ GENERALĂ
Vor răspunde la trei întrebări din diferite
domenii,iar pentru fiecare răspuns corect -raspund corect la
vor primi câte un punct. intrebari
Proba 4 PROBA PRACTICĂ
Fiecare echipă își va alege doi membrii
care vor participa la această probă.Vor -participa activ
trebui sa umfle câte un balon ,după care să
îl spargă făra sa atinga balonul.Echipa care Baloane
reuseste cel mai repede sa faca acest lucru Jocul didactic
va primi 3 puncte,urnatoarea 2 puncte,iar
ultima echipa 1 punct.
Proba 5 LOGICA
Capitanul fiecarei echipe va alege câte un Fise
plic în care este o intrebare de -colaboreaza pentru a
logica.Raspunsul corect va fi punctat cu 1 afla raspunsul corect
punct.(Anexa 4)
4
Proba 6 GHICITORI Fise
O3 Se va desfasura la fel ca si proba Observarea
anterioara.(Anexa 4) Raspund corect la sistematică
Proba 7 COMPUNERE ghicitori
La această probă vor alege plicuri în care
O4 se află trei cuvinte diferite pentru fiecare Explicatia Plicuri
echipă.Echipele vor trebui să compună o Compun poezia tinând
poezie în care să introduca acele trei cont de cerințe Conversatia
cuvinte.Poezia va trebui sa aiba minim 2 fise
strofe.In functie de realizarea poeziilor si
de respectarea ortografiei si punctuatiei
O7 precum si a rimei,se vor puncta cu cate 3
O8 puncte,2 puncte sau 1 punct.(Anexa 4)

5.Obtinerea  Se calculeaza punctele fiecarei echipe. -Sunt atenti la calcularea Tabel punctaje
performanțelor  Se stabileste locul unde ajunge fiecare punctajului Explicația Aprecierea
5’ echipa ,respectiv comoara pe care a -Cauta comorile aflate in Diplome verbală
gasit-o fiecare. sala de clasa
 Se impart toate ”comorile ”tuturor -Impart colegilor ceea ce Dulciuri
participantilor au descoperit

6.Încheierea  Face aprecieri frontale cu privire la - ascultă aprecierile aprecierea


lecţiei modul de participare al elevilor la lecţie; făcute verbală
2’

5
ANEXA 1 PROBA 1 LIMBA ROMÂNĂ

1.TITLUL ȘI AUTORUL TEXTULUI 2.CVINTET

3.SCHELETUL DE RECENZIE 4.DESEN

6
ANEXA 2 PROBA 2 MATEMATICĂ
ECHIPA 1
Într-un acvariu sunt 24 de pești roșii și de 6 ori mai puțini pești
galbeni.
Câți pești sunt în total?

ECHIPA 2
La o gradinita de copii sunt 5 cutii cu cate 55 de piese de puzzle
și 5 cutii cu câte 45 de piese de puzzle.
Câte piese de puzzle sunt in toate cele 10 cutii?

ECHIPA 3
Mă gândesc la un număr.Îl adun cu 10,iar din rezultatul obținut
scad 20.Înmulțesc noul rezultat cu 5 și obțin 30.
La ce număr m-am gândit?

7
ANEXA 3 PROBA 3 CULTURĂ GENERALĂ

ECHIPA 1 ECHIPA 2 ECHIPA 3

1. Scrieți două țări cu capitalele lor 1.Scrieți două țări cu capitalele lor 1.Scrieți două țari cu capitalele lor

2.Scrieți lunile anotimpului primăvara 2.Scrieți lunile anotimpului vara 2.Scrieți lunile anotimpului toamna

3.Care este cea mai înaltă formă de relief 3.Pe ce continent se află țara noastra? 3.De unde izvorăște fluviul Dunărea?
si cu ce culoare este aceasta reprezentata
pe harta?

8
ANEXA 4

PROBA 4 LOGICĂ
Tatăl Mariei are cinci Un tren electric merge cu 80 km pe Într-un acvariu sunt 10 pești.5 mor și 5 se
fete:Ana ,Irina ,Nina și Alina.Cum o ora.Vântul bate cu 10 km pe oră.În ce îneacă.Câți mai ramân?
cheamă pe a cincea? direcție o ia fumul?

Proba 6 GHICITORI
1. E o grădina mândră ,semănată 2.Pare a fi un șoricel 3.Mică,dar voinică
Cu poezii,glume ,povești Însă are aripioare În spate ridică
Dar nu se lasă ușor vizitată Zboară noaptea-n chip și fel Sacul cu povară
Decât când știi,copile,să citești. Purtând numele de floare. Să-l ducă la moară.

Proba 7 COMPUNERE

1 2. 3.
FLUTURAȘ VERDE ALBINĂ

CER SOARE CÂMPIE

MULTICOLOR FLORICELE COPACI

S-ar putea să vă placă și