Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 25.11.2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială I.G.Duca Petroșani
CLASA: a II-a C
PROPUNĂTOR: prof. înv. primar Tudorascu Cristina
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
SUBIECTUL LECȚIEI: Prietenia
TIPUL LECŢIEI: comunicare/însușire de noi cunoștințe

COMPETENȚE CHEIE:

1.Comunicarea în limba maternă


- Identificarea de fapte, opinii, emoţii în mesaje orale sau scrise, în contexte familiare de comunicare
- Exprimarea unor gânduri, păreri, emoţii în cadrul unor mesaje simple în contexte familiare de comunicare
- Participarea la interacţiuni verbale în contexte familiare, pentru rezolvarea unor probleme de şcoală sau de viaţă

2. Competențe sociale și civice


- Manifestarea interesului pentru autocunoaştere
- Punerea în practică a unor norme elementare de conduită în contexte cotidiene

3.Competențe digitale
- Utilizarea în învățare a unor funcţii şi aplicaţii simple ale dispozitivelor digitale din mediul apropiat, cu sprijin din partea adulţilor
- Dezvoltarea unor conținuturi digitale simple în contextul unor activități de învățare
4 Competența de a învăța să înveți
- Utilizarea de tehnici, metode simple pentru a învăţa, activa cunoştinţe anterioare şi înregistra informaţii
- Concentrarea atenţiei, perseverarea în lucru la o sarcină până la finalizarea corespunzătoare şi verificarea propriei activităţi

COMPETENȚE GENERALE:
1. Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi
3. Utilizarea abilităților și atitudinilor specifice învățării în context școlar

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple;
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi;
3.2. Prezentarea condițiilor care fac învățarea ușoară sau dificilă;

COMPETENŢE SPECIFICE INTEGRATE:

Comunicare în limba română (CLR):


1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri simple, în contexte de comunicare;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să cunoască semnificația cuvântului prieten
- să identifice sentimentele cățelului;
- să-și exprime propriile sentimente, emoții;
- să își dezvolte abilități digitale
- să manifeste interes pentru lecţie;
STRATEGII DIDACTICE: mixte

a) Metode şi procedee: vizionarea, conversaţia, brainstorming, exerciţiul, jocul.

b) Mijloace didactice: -resurse materiale: înregistrare pe loom, laptop, platforma classroom, chestionare google forms,
telefoane.
-resurse umane: cadrul didactic, 25 elevi
-resurse temporale: 20-25 minute

c) Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi.

BIBLIOGRAFIE:
- „Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ” (2013). Aprobată prin ordin al ministrului-Nr.
3418/19.03.2013;
- „Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactica Publishing House, 2012
- resurse digitale Loom, Google forms, Chatter Pix Kid, You tube

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE Comp CONȚINUTUL LECȚIE EVALUARE
LECȚIEI . Metode și
Resurse Forme de
Specif procedee
materiale organizare
.
1. Captarea DP Creionul vorbitor! -elevul îşi spune nu-
atenţiei 2.3 mele însoţit de o însuşire care începe cu -conversaţia laptop -frontală - Observarea
3’ CLR iniţiala numelui său. comportament
2.1 ului copiilor

2.Anunţarea CLR Astăzi, la dezvoltare personală ne vom -conversaţia -frontală -capacitatea de


temei şi a 1.5 juca şi vom descoperi alte calităţi ale a recepta
obiectivelor DP noastre şi ale colegilor: obiectivele
2’ 2.2 • vom descoperi calităţile unui operaționale
prieten;
• vom enumera motive pentru care
vrei să ai prieteni;
• vom desprinde învăţăminte despre
prietenie din lecturile studiate;
ne vom juca.
4. Prezentarea Se va prezenta o poveste „Bucuria și -vizionare laptop -frontală -capacitatea de
noului DP Heron” pe classroom. a recepta noile
conținut 2.2 https://www.loom.com/share/ informații
4’ 2.3 09c369ff57554047b0867fba290085d9
3.2
CLR
1.5

5. Dirijarea Adresez copiilor întrebări prin -conversaţia -individuală -capacitatea de


învăţării intermediul unui chestionar google a identifica
10’ forms: sentimentele
https://docs.google.com/forms/d/e/ șoricelului
1FAIpQLScUyzWiYE0E6CjIY6WdXC
WXzQtrZ5UD6dVDxERzvRS-s7BdLg/ -capacitatea de
viewform a a-și exprima
propriile
Joc: ”Cine seamană cu mine?” sentimente,
Un copil va ieși în fața clasei/ desktopului emoții
și va ridica mâna dreaptă spunând ceva
despre el. Copilul care are aceeași
preferință va fi pereche lui. Jocul se
sfârșește când toți copiii au câte o -capacitatea de
pereche. a-și prezenta
prietenul

6.Obținerea DP - Ce credeți că este prietenia? -brainstorming -individuală -capacitatea de


performanței 1.1 - Cum dovediți voi că sunteți un bun a stabili
2’ 2.3 prieten? Dar prietenul vostru? comportament
CLR ul adecvat într-
2.3 o relație de
prietenie
7. Evaluarea Voi face aprecieri calitative si cantitative, -frontală
2’ frontale și individuale cu privire la
desfășurarea lecției.

8. Retenția și DP Tema pentru acasă va asigura retenția și -exercițiul telefonul -individuală -capacitatea de
transferul 2.3 transferul cunoștințelor și va consta într-o a crea un
5’ aplicație digitală pe care elevii o cunosc mesaj oral cu
Comp deja: ajutorul unei
etența Imaginile prieteniei! aplicații
digital Fiecare copil folosind aplicația Chater -capacitatea de
ă Pix Kid va alegeo imagine sugestivă a sfolosi
pentru prietenie, apoi va crea un scurt tehnologia
mesaj pozitiv pentru perechea sa de la pentru a lega o
jocul anterior, apoi îl va trimite acestuia. prietenie
Cel care va primi balonul va face același
lucru pentru colegul/ colega sa.
Filmulețele pot fi încărcate într-un padlet
pentru a putea fi mai ușor accesate de
colegi.
După vizionarea mesajului fiecare va
trimite un feed-back scris
colegului/colegei care i-a trimis filmulețul.

S-ar putea să vă placă și