Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data:09.06.2021
Instituția: Colegiul Național ,,George Coșbuc”,Nasaud
Clasa a -IV-a
Profesor coordonator: Toderic Ana-Maria
Profesor metodist: Cârcu Anca
Învățătoare: Crișan Delia
Propunatoare: Benta Silvia Paula
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică
Unitate tematică: Unități și instrumente de măsură
Subiectul lecției: Recapitulare
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice vizate:
4.1 Utilizarea unor instrumente și unități de măsură standardizate, în situații concrete, inclusiv pentru validarea
unor transformări.
4.2 Operarea cu unități de măsură standardizate, folosind transformări;
2.5 Efectuarea de înmulțiri de numere în concentrul 0- 1.000.000 când factorii au cel mult trei cifre și de împărțiri la
numere de o cifră sau doua cifre.
1
Obiective operaționale:
O1- să precizeze unitățile principale de măsură pentru lungime,volum,masa ,timp;
O2- sa completeze egalitatile pentrun a obtinte propozitii adevarate ;
O3-sa realizeze transformarile corespunzatoare cerintelor ;
O4-să efectueze operații matematice folosind principalele unități de măsură;
O5-sa rezolve corect rebusul primit ;

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația ,explicația ,exercițiul;
Mijloace didactice: creionul , fisa de lucru , tabla, caiet,liniar, creta,plansa cu rebusul;
Forme de organizare: frontal ,individual;
Strategii de evaluare
Forme de evaluare :formativă
Metode de evaluare: observarea curentă, aprecieri verbale
Instrumente de evaluare:
Locul desfășurării : sala de clasa
Durata:50 min

2
DEMERS DIDACTIC

Etapele Tim Ob Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Strategii de evaluare


p
Lecției Metode și Mijloace Forme de Forme de Metode de Instrument
evaluare e
procedee didactice organizare evaluare
1.Moment 1 Asigur condițiile optime pentru
organizatoric min buna desfășurare a orei.
Pregătirea materialului necesar
pentru oră.
2.Reactualizarea 5 Întreb elevii despre ce au discutat
cunostintelor min ora trecută.
,,Despre ce ați discutat ora trecută?”
O1 Formativă
R:Noi ora trecuta am discutat
Conversația
despre monede si bancnote .
Individual
’’Care este unitatea monetara din
tara noastra ?

3
R:Unitatea monetara din tara
noastra este leul .
Aprecieri
“In multe state din Europa unitatea verbale
Conversația
monetara este diferita ,care este
aceea?”
R:Unitatea monetara este euro. Individual
,,Care sunt unitățile de măsură mai
mari decât secunda?”
Conversatia
R: Unitățile de măsură mai mari
Formativa
decât secunda sunt :minutul, ora,
ziua, săptămâna, luna, anul,
deceniul .secolul și mileniul.
„Cate zile are saptamana, cate are
luna si cate are anul ?”
R:Saptamana are 7 zile ,luna are
28,29,30 sau 31 de zile iar anul are
365 sau 366 de zile .
„Care este unitatea de masura
pentru timp ?”
R:Unitatea de masura pentru timp Conversatia
este ora ,minutul si secunda .
„Care este unitatea de masura a Individual
masei?”
R:Unitatea principala de masura a
masei este kilogramul (kg).
„Care sunt multiplii si submultiplii
4
kilogramului ?
R:Multilpii kilogramului sunt: sunt
chintalul (q) si tona (t) iar
submultiplii kilogramului sunt:
hectogramul (hg),decagramul Conversatia
(dag),gramul (g),decigramul(dg),
centigramul (cg) si miligramul
(mg). Formativa
„Care este unitatea de masura
pentru capacitate ?
Individual
R:Unitatea de masura pentru
capacitate este litrul (l).
„Care sunt multiplii si submultiplii
litrului ?
R:Multiplii litrului sunt:decalitrul
(dal),hectolitrul (hl) si kilolitrul (kl)
iar submultiplii litrului sunt:
decilitrul(dl),centilitrul(cl) si
mililitrul (ml).
„Care este unitatea de masura a
lungimii ?”
R:Unitatea de masura a lungimii
este metrul (m).
„Care sunt multiplii si submultiplii
metrului ?”
R:Multiplii metrului sunt :
decametrul (dam),hectometrul (hm)
5
si kilometrul (km) iar submultiplii
metrului sunt : decimetrul
Formativa
(dm),centimetrul (cm) si milimetrul
(mm). Individual
Conversatia

3.Captarea 5 O5 Captarea atentiei se va realiza cu Conversația Plansa cu Frontal si Observarea


atentiei min ajutorul unui rebus din care copiii rebus individual sistematica
isi vor da seama ce vom face astazi
Aprecieri
la ora de matematica .[ANEXA 1]
verbale

4.Anunțarea 1 Anunț tema: ,,Astăzi vom face Conversația Frontal


temei min recapitulare din ultima unitate de
invatare care se numestte”Unitati de
masura „ iar pentru a realiza acest
lucru v-am preagatit o fisa de
lucru .”
5.Dirijarea 40 Scriu titlul pe tablă și data: Fisa de
învățării min lucru
O2 09.06.2021 Frontal
Tabla
O3 Recapitulare
Creta
O3 Vom incepe cu exercitiul 1 de pe Conversatia
fisa . Creion
EXERCITIUL 1.
Exercitiul
Stabileste corespondenta intre
Individual
instrumentele de masura si
6
unitatile de masura
Ceasul -secunda Aprecieri
verbale
Ruleta -decimetrul
Cantar -gramul
Cana gradata -mililitrul
Bancnota de 100 lei-leul

EXERCITIUL 2.
Completeaza egalitatile pentru a
obtine propozitii adevarate :
Explicatia
14 hm=14.000 dm
30 dam =300 m
12 q=120.000 dag
9 t=90 q
Individual
4 dam =4000 cm
130 l =1300 dl
4100 cg= 41 g
50000 cl=50 dal
1300g=13 hg
13 m 14 dm =1300 cm +140
cm =1440 cm

7
EXERCITIUL 3.
Pune semnele de comparatie
corespunzatoare :
Conversatia
Pentru a putea face acest exercitiu
va trebui sa efectuam transformarile
corespunzatoare .
2 cm <2000 cm
8 km=8 km
180 min > 120 min
20 ani <100 ani
1200 cg> 120 cg Individual
310 bani > 300 bani
EXERCITIUL 4. Exercitiul
La sfarsitul spectacolului ceasul
indica ora 10 30 .
Stiind ca spectacolul a durat 2 ore
si 15 minute ,afla la ce ora a
incept .
Vom afla la ce ora a inceput
spectacolul .
10 30 – 2 15 = 8 15
R: ora 8 15
EXERCITIUL 5.

8
Marius are 3 bancnote de 10 lei ,5
bancnote de 1 leu si 4 monede de
cate 50 de bani .El cumpara 2
savarine ,o ciocolata si o
inghetata. Cati lei i-au ramas ?
Savarina -4 lei 50 bani
Explicatia Aprecieri
Ciocolata -9 lei 40 de bani verbale
Individual
inghetata -2 lei 10 bani
Aflam cati bani are Marius .
3x10 +5x1 +2= 37 (lei)
Aflam cat costa doua savarine .
4 lei 50 bani x 2 = 9 lei
Aflam cat costa toate produsele la
un loc .
9 lei +9 lei 40 bani +2 lei 10 bani =
18 lei 40 bani + 2 lei 10 bani =20 lei
50 bani
Aflam cati bani i-au mai ramas lui
Marius .
37 lei -20 lei 50 bani =16 lei 50 bani
R: 16 lei 50 bani

9
AMELIORARE
EXERCITIUL 1 .
Uneste ce se potriveste .
Minutul -timpul
Leul -valoarea Exercitiul
bunurilor
Individual Aprecieri
Metrul -lungimea verbale
Kilogramul -masa
Litrul -capacitate
EXERCITIUL 2 .
Transforma :
3 t=3000 kg
6 kg=6000 g
4 hl=400 l
3 dag =30 g
4 l =40 dl
80 m =8000 cm
2 ore =120 min
3 l=300 cl

10
2 g=2000 mg
EXERCITIUL 3.
Marcel cumpara 2 kg de rosii ,cu 4
hg mai mult castraveti si 5000 g
vinete .
Cate kg de legume cumpara
Marcel? Individual
Vom transforma 4 hg si 5000 g in Explicatia
kg .
4 hg =0,4 kg
5000 g =5 kg
Aflam cate kg de castraveti a
cumparat Marcel .
2 + 0,4 = 2,4 (kg)
Aflam cate kg de legume a
cumparat .
2 +2,4 + 5 =4,4 + 5 =9,5 (kg)
R: 9 ,5 kg
In cazul in care ne mai ramane tipm
vom face si ultimele 2 exercitii de la
DEZVOLTARE iar daca nu ne
ramane timp ,cele doua exercitii le
vor ramane ca tema .
Conversatia Frontal

11
6.Încheierea 1 Felicit elevii pentru activitate și ne Conversatia Frontal Aprecieri
activității min pregătim pentru următoarea oră. verbale

[ANEXA 1 ]

12
13

S-ar putea să vă placă și