Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21. 11. 2018


CLASA: a IV-a A
ŞCOALA GIMNAZIALĂ ֦MANOLACHE COSTACHE EPUREANU֞ BÂRLAD
PROPUNĂTOR: Marin Cristina-Alina
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
OBIECTUL: Matematică
SUBIECTUL: La Centenarul Marii Uniri...
Înmulţirea numerelor naturale în concentrul 0- 1 000 000
TIPUL LECTIEI: de sistematizare, consolidare şi fixare a cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor despre înmulţirea numerelor naturale cuprinse în concentrul
0 – 1 000 000, cu ocazia aniversării celui mai frumos eveniment istoric al românilor-
Marea Unire
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1- Să utilizeze terminologia specifică operaţiilor matematice învăţate;
O2- Să efectueze înmulţiri cu numere naturale cuprinse între 0-1 000 000;
O3- Să rezolve exerciţii cu ordinea efectuării operaţiilor şi paranteze [ ( ) ] ;
O4- Să rezolve probleme cu numere în concentrul 0-1 000 000 ;
O5- Să compună probleme după exerciţiu dat;
O6- Să descopere numărul necunoscut dintr-un exerciţiu cu panteze ( );
O7- Să dobândească valori morale ale poporului român la ceas de importanţă naţională a Centenarului Marii
Uniri.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
- METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: coversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, învăţarea prin
descoperire, problematizarea;
- MIJLOACE DIDACTICE: coli albe,markere, laptop, tablă magnetică, slide-uri PowerPoint (Centenarul Marii
Uniri ) videoproiector, fişă de lucru, jetoane cu numere şi litere (faţă-verso), negativ
pentru ֦Hora Unirii֞, boxe audio.
- FORME DE ORGANIZARE: individuală, frontală, în echipe
RESURSE UMANE: 27 elevi
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum Naţional -Programa şcolară pentru matematică, clasa a IV-a;
2. Manea Alexandra, Ioan Liliana,Teste pregătitoare pentru Evaluarea Naţională TIMSS Matematică clasa a IV-
a , Piteşti, Editura Delta Cart Educaţional, 2013;
3. Dinescu Manuela, EVALUAREA NAŢIONALĂ LA FINALUL CLASEI A IV-A 2019, ediţia a V-a, Piteşti,
Editura Paralela 45, 2018;
4. Tăut Anca Veronica, Ne pregătim pentru evaluare, caiet de aplicaţii, clasa 4, Cluj-Napoca, Editura Sinapsis,
2013;
5. Todea Anicuţa, Tăut Anca Veronica, Achim Adina, Lăpuşan Elena, Matematică, caiet de aplicaţii, clasa 4,
Cluj-Napoca, Editura Sinapsis, 2016;
6. Boarăş Viorica, Bonciu Ecaterina, Ctăculescu Niculina, Stoian Aida, Matematică, Caiet de lucru pentru clasa a
IV-a, Bucureşti, Editura Litera 2016;
7. Crăciun Boris, Istoria ilustrată a românilor de la origini până în prezent, Album şcolar, Iaşi, Editura Porţile
Orientului;
8. Boieru Delia, Nap Valentina, Istorie, caiet de aplicaţii, clasa 4, Cluj-Napoca, Editura Sinapsis, 2014;
9. Ploscariu Nicolae, Pavelescu Alina, Bartic Maricel, Istorie 4, Fişe de lucru, Bucureşti, Editura Art
Educaţional, 2018;
10.www.google.ro
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE/ OB. CONŢINUT INSTRUCTIV - STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE


SECVENŢELE OP. EDUCATIV METODE ŞI MIJLOACE FORME DE
LECŢIEI PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
DIDACTICE
1. Moment Mǎ asigur cǎ există condiţiile Conversaţia Caiet Frontală Orală
organizatoric necesare unei bune desfăşurări Explicaţia Fişă de Indiviuală
a lecţiei, prin pregătirea lucru
materialelor didactice. Aritmogrif

2. Verificarea O1 Conversaţia Frontală


Verific cunoştinţele de Aritmogrif
cunoştinţelor terminologie matematică cu Explicaţia
ajutorul unui aritmogrif pe Exerciţiul
care elevii îl rezolvă, obţinând Învăţarea prin
pe verticală cuvântul descoperire
֦CENTENAR֞.
Explicăm
3. Captarea cuvântul ,,CENTENAR֞, Power- Frontală
atenţiei Conversaţia
Explicaţia Point (slide-
Prezint la videoproiector
câteva slideuri cu Centenarul Învăţarea prin uri)
Marii Uniri, imagini cu hărţi descoperire
ale României din anul 1918 şi
2018.(Anexele nr.2,3,4,5,6)
4. Anunţarea Anunţ tema şi obiectivele Conversaţia Frontală
temei şi a lecţiei.
obiectivelor Scriem titlul lecţiei pe tablă, Individuală
iar elevii în caiete.
Prezint obiectivele lecţiei: Explicaţia
-să utilizeze terminologia
specifică operaţiilor
matematice învăţate;
-să efectueze înmulţiri cu
numere naturale cuprinse
între 0-1 000 000;
-să afle diferenţa, suma dintre
două produse;
-să rezolve exerciţii cu
ordinea efectuării operaţiilor
şi paranteze [ ( ) ] ;
-să rezolve probleme cu plan
de rezolvare, printr-un
exerciţiu, în două moduri;
-să alcătuiască probleme
după exerciţiu dat;
-să descopere numărul
necunoscut dintr-un exerciţiu
cu ordinea efectuării
operaţiilor şi panteze ( );
-să reţină importanţa
Centenarului Marii Uniri.
5.Sistematiza- O2 Rezolvăm exerciţii orale de Exerciţiul Frontală Orală
rea, încălzire a minţii. Explicaţia
consolidarea, Află:
fixarea -produsul nr. 6 şi 4;
cunoştinţelor -nr. de 7 ori mai mare decât 8;
asimilate -îndoitul nr. 9;
anterior Măreşte nr. 8 de 3 ori.
Măreşte de 3 ori suma nr. 7 şi
8.
Află:
-produsul dintre cel mai mic
nr. de 3 cifre diferite şi nr.1;
-cel mai mare nr. din 4 cifre
identice şi 0. Conversaţia
Prezint elevilor fişa şi Explicaţia
proiecţia ֦La Centenarul Marii
Uniri.....
Înmulţirea numerelor naturale
în concentrul 0-1 000 000 Individuală
(Anexa nr. 7)
Îndrum elevii să citească
introducerea despre
Centenarul Marii Uniri , apoi
prima sarcină, cu voce şi să o Fişă de lucru
rezolve pe fişă. Conversaţia Proiecţie la
֦La Centenarul Marii Explicaţia videoproiec-
Uniri.... tor
Înmulţirea numerelor
aturale în concentrul 0-
1000 000
01
În anul 2018, românii Individuală
celebrează un eveniment Fişă de lucru
Exerciţiul Proiecţie la
extrem de important. Se Orală
împlinesc 100 de ani de la videoproiec-
Marea Unire, momentul în tor
care s-a născut România
Mare (1918). Frontală
Elevii rezolvă prima sarcină
pe fişa primită.
Un elev rezolvă sarcina pe
proiecţie .
1. Înconjoară varianta în care
1918 este scris cu cifre
romane: Orală
a) CMMVXIII;
b) MCMXVIII;
c) MCMXXVIII.
Numesc un elev să citească Individuală
O1 sarcina de la exerciţiul nr. 2. Frontală
O2 Elevii lucrează pe fişă. Învăţarea prin Fişă de lucru
Un elev rezolvă sarcina pe descoperire Proiecţie la
proiecţie.
videoproiec- Individuală
2. Încadrează anul 1918 în
tor
secolul din care face parte:
a) sec XIX; b) sec XVIII;
O3 c) sec XX. Frontală
Exerciţiul
Se lucrează în caiete şi pe
proiecţie sarcina 3.
3.Scrie numărul care se Scrisă
formează din 10 sute, 85 de (cu
Frontală
zeci şi 9 unităţi, şi vei calificative)
descoperi în ce an s-a
înfaptuit Mica Unire (Moldova Orală
cuŢara Româneas-
O3 că), sub conducerea lui Al. I. Exerciţiul
Cuza, un pas important spre Explicaţia Jetoane cu
Marea Unire. numere
10x100 + 85x10 + 9 = 1859 care Frontală
Începând cu sarcina nr. 4, reprezintă
elevii vor efectua rezolvările rezultatele Individuală
pe caiete, apoi la tablă.
Învăţarea prin obţinute la
O3 Primii 10 elevi primesc exerciţii
calificative. descoperire
Elevii continuă rezolvarea
sarcinilor pe caiete şi la tablă. Frontală
După fiecare exerciţiu, se Scrisă
alege jetonul cu rezultatul Explicaţia (cu
O4 obţinut la exerciţiu. Exerciţiul calificative)
4.Din produsul nr. 2436 şi 125, Individuală
luaţi produsul nr. 338 şi 895
Frontală
şi, veţi obţine anul în care
data de 1 Decembrie a
devenit Ziua Naţională a
României.

5.Ionel a afirmat că, Leul a


devenit moneda naţională a
României în anul 1921. În echipe
Rezolvă corect exerciţiul şi Conversaţia
Explicaţia Foi pentru
stabileşte valoarea de adevăr
Exerciţiul flip-chart
a enunţului de mai sus (A/F):
Învăţarea prin Markere
243+[(10 000- 9 998):2]x1618
descoperire Tablă Orală
=1921
Problematiza- magnetică
6.Pentru sărbătorirea
rea În echipe
Centenarului Marii Uniri,
O2 primăria Bucureştiului a
O4 alocat suma de 500 000 lei.
S-au achiziţonat 1037 de cutii
cu drapele în valoare de 268
de lei cutia şi 6169 de cutii cu
cocarde în valoare de 36 de lei Orală
cutia.
O2 Ce sumă a rămas necheltuită, În echipe
O3 după achiziţionarea Fişă de lucru
O5 drapelelor şi a cocardelor? Proiecţie la
7.Lucru diferenţiat în videoproiec-
Echipe Interevalu-
tor În echipe
Lucrând în echipă, veţi afla că are
O2 suprafaţa totală (estimată) a
O3 României , înainte de 1918,
O4 este de ______ km pătraţi.

Sarcini
Echipa nr. 1
Rezolvaţi problema cu plan.
6.Obţinerea Pentru realizarea unui steag
Individual Scrisă
performanţei decorativ s-au folosit 1000 de
O2 Frontal (cu
mărgele şi 370 de paiete.
O3 Explicaţia calificative)
Câte piese decorative s-au Proiecţie la
O6 Exerciţiul
folosit pentru 100 de
Învăţarea prin videoproiec-
steaguri? tor
descoperire
Problematiza-
Echipa nr. 2 rea
Rezolvaţi exerciţiul, apoi
alcătuiţi o problemă după
acesta:
100x (370 +1000)=
Individual
Echipele nr.3 şi 4 au sarcină
comună
Frontal
 Rezolvaţi problema de
la echipa nr.1, printr-un
exerciţiu, în două Orală
moduri.
Veţi descoperi că suprafaţa
totală (estimată) a României , Jetoane cu
înainte de Marea Unire din numere
1918, a fost de ______ km care
O7 pătraţi. reprezintă
rezultatele
Aflând valoarea lui a, veţi obţinute la
descoperi că suprafaţa totală exerciţii (pe Frontal Orală
(estimată) a României , după verso, litere)
7. Asigurarea Marea Unire din 1918, a fost Conversaţia
retenţiei şi de ______ km pătraţi. Explicaţia
a transferului
Negativ
8. Mă gândesc la un număr, Boxe audio
din el scad produsul
numerelor 250 şi 640, din
diferenţă iau încincitul nr.
7000 şi obţin ca rezultat, cel
mai mare nr. natural format
din 6 cifre.
Elevii rezolvă în caiete, iar
primii 5 elevi primesc
calificative.
Un elev va rezolva exerciţiul
la tablă:
(a-250x640)-5x7000=100 000

Un elev va aşeza numerele de


pe jetoane în ordine
crescătoare. Prin întoarcerea
jetoanelor, vom obţine
cuvântul ֦UNIRE֞.
Explicăm cuvântul unire.
Scoatem valorile educative
despre unire, lucru în echipă,
grup, importanţa unirii.

Se fac aprecieri individuale şi


colective cu privire la
activitatea elevilor.
Cântăm ֦Hora Unirii֞.

S-ar putea să vă placă și