Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:
PROPUNĂTOR: CLASA: a III-a
DISCIPLINA: Opţional integrat – „Tradiţii populare româneşti”
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Literatura populară – principalul vehicul al valorilor
SUBIECTUL: Proverbe şi zicători
TIPUL LECŢIEI: Mixtă
SCOPUL LECŢIEI:
- cunoaşterea înţelepciunii populare exprimate prin proverbe;
- îmbogăţirea vocabularului;
- folosirea proverbelor şi baza cunoaşterii corecte a sensului lor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să definească proverbe şi zicători;
O2 – să memoreze un număr cât mai mare de proverbe;
O3 – să explice sensul proverbelor;
O4 – să găsească exemplificări (întâmplări din viaţă) pentru proverbul dat;
O5 – să manifeste interes şi plăcere pentru studierea folclorului literar
românesc.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, dezbaterea, exerciţiul,
problematizarea
Mijloace de realizare: volumul „Proverbe româneşti”
Al. Andrei – „Proverbe, zicători, ghicitori”, Editura Regis.
BIBLIOGRAFIE
- Conf. Barbu Theodorescu, Lector Octav Păun – „Folclor literar românesc”
– curs pentru institutele pedagogice de 3 ani, Editura Didactică şi Pedagogică,
1964;
- Îndrumător pentru utilizarea manualului de limbă română, clasa a III-a,
Marcela Peneş şi Vasile Molan, Editura Aramis.
TIMP DE DESFĂŞURARE: 45 minute
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII
Nr. Secvenţele Ob
Strategii
Crt. lecţiei didactice
Activitatea Activitatea
propunătorului elevilor
0 1 2 3 4 5
Elevii îşi pregătesc Conversaţia
Moment Creez condiţii optime
1. materialele euristică
organizatoric desfăşurării orei.
necesare
2. Captarea Mă adresez elevilor cu Recepţionează
atenţiei următoarele versuri:
„Pe semne sunt turme
O1 brânzi
Sunt şi lupi mereu
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII
Nr. Secvenţele Ob
Strategii
Crt. lecţiei didactice
Activitatea Activitatea
propunătorului elevilor
0 1 2 3 4 5
flămânzi.”
Ce formează aceste ... formează un
versuri? proverb
Ce sunt proverbele? Proverbele sunt
creaţii populare
scurte, uneori
versificate, care
cuprind o învăţătură
de viaţă.
Cine a creat proverbele? Au fost create de
oamenii din popor
Reactualizarea şi s-au transmis, pe
3. cunoştinţelor cale orală, din
anterioare generaţie în
generaţie.
Sunt tot creaţii
O1 populare, dar au o
construcţie eliptică,
fiind expresii sau
grupuri de cuvinte
ce pot fi introduse
Exemplificaţi! într-un enunţ.
4. Dirijarea Pe tablă vor fi scrise
învăţării proverbele:
O3 „Omul cu-nvăţătură Citesc proverbele
Îi curge miere din gură.”
„Buturuga mică răstoarnă
carul mare.”
„Ziua bună se cunoaşte
de dimineaţă.” Problemati
Elevii sunt invitaţi să Explică proverbele Zarea
explice proverbele.
Dacă explicaţia nu este
satisfăcătoare, un alt elev
îl completează. Povestirea
O4 Cer elevilor să relateze Relatează mici
mici povestiri referitoare povestiri
la întâmplări trăite sau
auzite, care să ilustreze
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII
Nr. Secvenţele Ob
Strategii
Crt. lecţiei didactice
Activitatea Activitatea
propunătorului elevilor
0 1 2 3 4 5
conţinutul proverbelor
Organizez concursul
„Unde aşez proverbele?”
Concursul se va organiza
pe echipe, elevii fiecărui Sunt atenţi la Explicaţia
rând de bănci enunţarea regulilor
reprezentând câte o
echipă.
Pe tablă voi scrie
cuvintele: aluneca
Prietenie
Adevăr/Minciună
Voi enunţa un proverb, Respect
O2
iar elevii vor stabili cărei
valori din cele scrise pe
tablă corespund:
Exemple:
Prieteni noi să-ţi faci, dar
Obţinerea d-ăi bătrâni să nu te laşi
5.
performanţei (Prietenie)
Urciorul nu merge de
multe ori la apă
(Adevăr/minciună) Participă la concurs Demonstra
Ce ţie nu-ţi place, altuia ţia
nu-i face. (Respect)
Şede cu ochi-n podele
O2
Ş-aşteaptă să-i cadă stele
(Muncă)
Câştigă echipa care a
adunat cât mai multe
puncte (câte un punct Conversaţia
pentru fiecare proverb
sau zicătoare aşezat la
căsuţa corespunzătoare)
O parte din proverbele şi
zicătorile enunţate, vor fi Scriu după dictare Exerciţiul
scrise în caiete.
6. Asigurarea O2 Despre ce am învăţat Despre proverbe şi
retenţiei şi a astăzi? zicători
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII
Nr. Secvenţele Ob
Strategii
Crt. lecţiei didactice
Activitatea Activitatea
propunătorului elevilor
0 1 2 3 4 5
Puteţi să-mi spuneţi şi
voi câteva proverbe şi
zicători din cele pe care
le-aţi memorat astăzi sau
altele decât acestea?
transferului Prezint elevilor cartea Exemplifică Conversaţia
„Proverbe româneşti” din
care elevii vor citi şi vor
reţine noi proverbe pe
care le vor prezenta într-
un viitor concurs.
Încheierea Fac aprecieri verbale
activităţii individuale şi colective
7. referitoare la modul cum
elevii au participat la
desfăşurarea lecţiei.

S-ar putea să vă placă și