Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Activități pe domenii experiențiale:


DOMENIUL ȘTIINȚE

Profesor învățământ preșcolar:


Tudosie Roxana Mihaela
1
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 23.03.2023
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ,, PHOENIX”, CRAIOVA
GRUPA: Mică A „Fluturașii”
CADRU DIDACTIC: Tudosie Roxana Mihaela
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „ Când, cum și de ce se întâmplă?”
SUBTEMA SĂPTĂMÂNII: „În ogradă la bunici”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Hrănește cățelușul!”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Științe
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂTȚI:
- Formarea reprezentarilor corecte privind numerația în limitele 1-3;
- Asocierea număr-cantitate și invers.

Dimensiuni ale dezvoltării:


B.4. Autocontrol și expresivitate emoțională
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Comportamente vizate:
B. 4.2. Demonstrează abilităţi de autocontrol emoţional
C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.

2
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive:
OC1: sa numere conștient in concentrul 1-3;
OC2: sa raporteze numărul la cantitatea corespunzătoare de obiecte ;
OC3: sa denumească cifra corespunzătoare numărului de elemente pe baza imaginii reprezentate pe cub;
Afective:

OA4: să manifeste interes pentru activitate;


OA5: să își aștepte rândul pentru a participa la joc;
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Resurse procedurale: conversaţia, explicatia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea.
b) Resurse materiale: cutie cu imaginea unui cățel, jetoane în formă de os, cub din hârtie numerotat cu cifrele 1-3, cub din hârtie cu una, două,
respectiv trei liniuțe, stimulente.
c) Forme de organizare: frontal-individual

MODALITATI DE EVALUARE:
 Continuă – pe tot parcursul activitătii, prin răspunsurile date, prin observarea comportamentului;
 Finală - realizarea feed-back-ului, aprecieri verbale.
DURATA: 15 minute.
Locul desfăsurării: sala de grupă.
Bibliografie:
 ***Curriculum pentru educație timpurie (3-6/7 ani), 2019.

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob Conținutul informativ Strategia didactică Evaluare


activității op Activitatea propunătorului Activitatea copiilor Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare
Moment Se asigură un climat adecvat Copiii se așază pe Conversația - Frontal -
organizatoric desfășurării activității, se scăunele.
organizează scăunelele în
semicerc.
Captarea Se realizează prin audiția unei Copiii ascultă și Conversația frontal -
atenției OA4 serii de sunete care imită graiul răspund la ghicitoare.
animalelor domestice, iar copiii
sunt rugați să ghicească ce
animăluț vom hrăni. Ca indiciu,
este folosită și ghicitoarea:
„Roade oase,
Stă în cuşcă,
Pe dușmanii săi îi
muşcă!”(câinele)
Reactualizarea Copiilor le sunt aadresate câteva Copiii ascultă cu Conversația Imagini cu frontal Evaluarea orală
cunoștințelor întrebări: interes și răspund. cifrele, panou
„- Câte năsucuri are o pisică?” de expunere
OC1
„- Câte picioare are o găină?”
OA4
„- Câți iezi avea capra din
poveste?”
Apoi li se cere să recunoască
cifrele din imagini.

4
Anunțarea temei Se anunță tema și obictivele pe Ascultă atent ce li se Conversația Frontal Observarea
și a obiectivelor înțelesul copiilor: „Pentru că am cere să facă. comportamentu-
OA4 învățat să numărăm, astăzi îl vom Expunerea lui non-verbal
hrăni pe cățelul Bobiță cu 1,2 sau
3 oase!”

Prezentarea  Explicarea regulilor de Explicația Observarea


conținutului și joc: Demonstrația comportamentu-
dirijarea lui non-verbal
învățării Copiii sunt așezați în semicerc în
fața unei măsuțe pe care este
OA4 așezată imaginea unui cățel cu
OA5 gura deschisă. Lângă cățel este
așezat un bol cu jetoane în formă
de oase și un cub din hârtie pe
fețele căruia sunt desenate una,
două, respectiv trei liniuțe.
Li se explică copiilor că vor
arunca pe rând cu cubul, vor
număra liniuțele de pe fața de sus
a cubului, apoi îl vor ”hrăni” pe
Bobiță cu tot atâtea oase câte
liniuțe au numărat.

 Jocul de probă:

Împreună cu educatoarea, un
copil ales vine și realizeză un joc

5
de probă.
Obținerea  Desfășurarea propriu- Copiii răspund Conversația Siluetă cățel, Frontal Aprecierea
performanței zisă a jocului: întrebărilor. Exercițiul jetoane, cub individual corectitudinii
imprimat cu răspunsurilor
După ce copiii au înțeles regulile una, două,
OA5
jocului, se trece la executarea respectiv trei
jocului propriu-zis. liniuțe.
Primul copil ales este rugat să
OC1 arunce cu cubul pe covor și să
OC2 numere liniuțele de pe fața care se
vede, apoi să spună câte oase
trebuie să-i dea lui Bobiță.
OC3 Copilul ia din bol jetoane si
numără în timp ce le pune în
gurița deschisă a cățelului.
OC1 Ceilalți copii vor aprecia
OC2 răspunsul oferit ca fiind corect
sau incorect.
Dacă răspunsul este corect,
copilul va fi aplaudat. Dacă este
OA4 incorect, pate fi ajutat de un
coleg. Jocul continuă cu ceilalți
OA5
copii.

Asigurarea  Complicarea jocului: Conversația Siluetă cățel, Frontal, Aprecierea și


retenției și a Exercițiul jetoane, cub individual recompensarea
transferului OA4 Jocul se repetă, dar de această imprimat cu corectitudinii
dată va fi folosit un cub pe fețele cifrele 1-3 răspunsurilor
căruia sunt imprimate cifrele de

6
OC2 la 1 la 3. Astfel copiii vor
recunoaște numerele cardinale și
for asocia acestora cantitatea
corespunzătoare de jetoane.

Evaluarea O Se fac aprecieri verbale Efectuează sarcina Conversația frontal Aprecieri


activității individuale şi generale asupra conform așteptărilor. colective și
OA4 modului în care s-a desfășurat individuale
activitatea .
Încheierea Copiii sunt felicitați și îndemnați Sunt atenți și Conversația Stimulente frontal -
activității OA4 să aplaude finalizarea activității, multumiți de felul cum
apoi primesc stimulente. au participat.

S-ar putea să vă placă și