Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Activitati liber alese (ALA1)

Profesor învățământ preșcolar:


Pisică Elena Liana
Gradinita cu Program Prelungit Phoenix, Craiova
24 noiembrie 2022

1
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 24.11.2022
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT ,, PHOENIX”, CRAIOVA
GRUPA: Mare B “Minionii isteţi”
CADRU DIDACTIC: Pisică Elena Liana
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Când,cum si de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “Ce mi-a povestit Zâna Toamnă?”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese
TIPUL ACTIVITĂȚII: Insușire de noi cunoștințe

CATEGORII DE ACTIVITĂTI
A.D.P: Întâlnirea de dimineaţă: „Toamna draga, ramas bun!”
Tranziţii: „Unu, doi, unu, doi/ La masute mergem noi!”
Rutină: „Ştiu să mă îmbrac singur!”

A.L.A. Științe: “Rodul pamantului”-observare material ( seminte floarea soarelui,boabe de porumb,orez, fasole,grâu, borcane, capace,
etichete…)
Artă: “Coronita Zanei Toamna”-colorare imagine, lipire (frunze si ochisori mobili)
Biblioteca: “Legume sănătoase”- trasare dupa contur la masa luminioasă, colorare fructe.

Scop :
- Exersarea deprinderii de a folosi adecvat formulele de politețe în diferite cazuri.
- Educarea sentimentelor de apartenență la grup.
- Stimularea creativității preșcolarilor prin îmbinarea elementelor naturale.

2
Dimensiuni ale dezvoltarii:
A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat.

Componente vizate:
A.2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat;
C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
C.1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat;
D.1 .2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare
expresivă);
E.2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime, lungime, volum;
E. 2.3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător.

Obiective operationale:

Științe:
- Să analizeze elementele prezente la centru;
- Să deosebească diferitele tipuri de boabe si seminte, enumerând cel puțin 3 diferențe;
- Să realizeze cu termenii nou învățați propoziții simple.

Artă:
- Să recunoasca materialele , sa le denumeasca;
- Sa realizeze modelul propus;
- Să relaționeze în cadrul grupului de lucru.

3
Bibliotecă

- Să recunoasca si sa descrie fructeledesenate, prezentate la masa luminoasă;


- Să le deseneze in contur ,ulterior sa le coloreze

Strategii didactice:
Metode si procedee: observația, conversația, explicația, demonstrația, problematizarea ,munca in echipa .

Mijloace didactice:
- masa luminoasă,coli albe si coli cu imagini, frunze, culori si creione ,ochisori mobili,lipici,diferite tipuri de seminte si boabe (floarea
soarelui, orez, fasole, grau, borcane, lipici,etichete, imagini sugestive.
Evaluare:continuă (prin observarea comportamentului,analiza răspunsurilor ) și finală (prin aprecieri verbale și stimulente).
Locul desfăsurării: sala de grupă
Resurse temporale:30-35 minute(ALA 1),
Bibliografie:
***Curriculum pentru educație timpurie (3-6/7 ani), 2019.

Desfasurarea activititatii propriu-zise:

Științe–Preșcolarii observă elemente prezente pe masa, le descriu, enumera asemanari si diferente intre acestea, ulterior reusesc sa aseze
in borcane semintele si boabele ( rodul pamantului)
Artă- Copiii vor avea la dispoziție o imagine cu chipul Zanei Toamna , vor colora chipul acesteia, vor lipi parul zanei Toamna din
frunze si ii vor atasa ochisorii mobili
Biblioteca: Prescolarii vor lucra la masa luminioasa, unde vor primi o coala unde sunt trasate fructe de toamna, iar peste aceasta o coala
alba. Vor fi invitati sa observe fructele prezente pe coli, sa le recunoască, să le denumeasca , să stabileasca asemanari si deosebiri intre
ele, sa traseze dupa contur si sa le coloreze.

După ce activitățile din centrele de interes au luat sfârșit, se expun lucrările, se fac aprecieri verbale asupra activității copiilor , se
evidențiază comportamentul cooperant .

4
SCENARIUL ZILEI

Centrele tematice au fost amenajate la inceputul zilei, pentru cele trei sectoare: Arta, Biblioteca si Stiinte ( pe măsuțe sunt așezate
materialele de lucru necesare fiecărui sector, acoperite fiind cu alte materiale, astfel încât să nu se observe decât la momentul oportun).
Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative, de la stânga la dreapta, pornind de la educatoare și continuând cu toți copiii,
pana se ajunge din nou la educatoare.
Prezența : Fiecare copil va completa panoul cu prezenta, așezand poza cu numele său, în timp ce educatoarea va pronunța numele și
prenumele fiecărui preșcolar în ordine alfabetică, din caietul educatoarei, aceștia răspund cu prezent, notandu-se si cei absenti.
Copiii vor fi asezati in semicerc , unde se va realiza o scurta convorbire.

Întâlnirea de dimineaţă se realizează printr-o întâlnire de grup, întâlnire în care educatoarea poartă discuții despre caracteristicele
anotimpului toamna .

Activitati liber alese- centre : Eucatoarea va invita copiii sa isi indrepte atentia catre cele trei centre deschise . Cate un copil va
prezenta colegilor materialele disponibile la fiecare centru , apoi se formeaza grupele care , prin rotatie , vor lucra la fiecare centru
deschis.
Folosind tranzitia „Unu, doi, unu, doi/ La masute mergem noi”, copiii se vor indrepta catre centre. La centrul Arta vor realiza chipul
Zanei Toamna, la centrul Stiinta vor realiza Rodul pamantului / Sporul casei, iar la centrul Biblioteca vor trasa dupa contur fructe de
toamna si apoi vor colora .

S-ar putea să vă placă și